Как да си помогнем от тук преди заминаването

Федералната процедура за имиграция, спонсориране, студентски, работни и посетителски визи, програмите за имиграция на останалите провинции.
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Как да си помогнем от тук преди заминаването

Мнение от Kan_Tangra »

Koko написа:Аз пък си спомням много добре - когато пристигнах в Канада нямаше ПР карта, а самата имирационна виза, която беше хартиен чаршаф формат А3 ми я закачиха в паспорта с телбот.
Само дето като се замисля, тази информация вече е безнадеждно остаряла, за изминалите години много неща и в процедурите, и в документите се промениха, затова и си мисля че е по-добре човек да не дава акъл за неща за които вече не е в час.
Ок, тогава, ти, щом си в час, или ако не ти, който е в час, може ли да споделите, в Квебек, ако нямаш документ от консулството за шофьорски стаж, коя от следните категории книжки ти се дава?
Learner's Licence, Probationary Licence, Full Licence.
Второ, който е в час, може ли да сподели, за Квебек, какви са сроковете за изкарване на книжка. По точки.
От намерението/хрумването, през апойнтмънтите за теория, часове при инструктори, задължителни ли са, до апойнтмънт за практически изпит, от кой път се взима средно, и след изпита кога ти идва перманентната книжка, със снимката на нея.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: Как да си помогнем от тук преди заминаването

Мнение от Leda78 »

Рядко хора от подфорум Федерална процедура са в час с нещата в Квебек... Може би, ако някой от другите подфоруми за Квебек хвърля по едно око на нашия, може и да се включи...

Моите мнения и впечатление наистина са от Торонто, Онтарио.
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
sheitana
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Юни 04, 2014 5:09 am

Re: Как да си помогнем от тук преди заминаването

Мнение от sheitana »

Leda78, благодаря за актуалната информация. Скоро и ние ще пристигнем в Торонто и ще придвижим въпроса с изкарване на шофьорски книжки. От тук вадихме документите от КАТ, които явно няма да ни свършат работа. Това ли е сайта на БГ консулството - http://www.bgconsultoronto.info/" и там чака ли се много на място? Опитвам се да планирам къде колко време ще ни трябва с подаването на документи.

За листовките има ли някъде онлайн примерни листовки, за упражнение преди изпита? Правилата ги гледаме от тук - http://www.mto.gov.on.ca/english/dandv/driver/handbook/" .

Можеш ли да кажеш в кой град сте се явили за уроци и изпит и да споделиш координати за връзка с инструктора? Определно не мислехме, да бързаме с книжките, но явно процедурата в Торонто ще отнеме повече време и посочения вариант от теб ми се струва подходящ и за нас.
sheitana
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Юни 04, 2014 5:09 am

Re: Как да си помогнем от тук преди заминаването

Мнение от sheitana »

Leda78, освен документа от консулството за признаване на стажа, прилагахте ли и други документи? Чета сега на сайта на консулството, пак за документа от КАТ но с Апостил, и за преводи на шофьорските книжки - необходими ли са тези неща?
Zi&Pon
Мнения: 39
Регистриран на: Сря Мар 06, 2013 2:49 pm

Re: Как да си помогнем от тук преди заминаването

Мнение от Zi&Pon »

По отношение на книжките, аз се опитах да си извадя документ от КАТ letter of authentification както пише че се изисква (http://www.drivetest.ca/en/licencing/pa ... ivers.aspx" ), но разбира се, ударих на камък

Звънях до консулството и там една дама мило ми обясни, че издават някакъв документ, който не е точно каквото изискват в Торонто, но го приемат, защото вече много хора са си извадили книжки с него. Не стана въпрос, колко време им отнема, но тя каза просто да отида с книжката си и те ще ми го направят, така че предполагам, че става веднага
file submitted Vienna: 28.09.11
AOR:04.05.12
supplementary docs sent:08.11.12
interview waiting list:14.11.12
interview: 07.11.13 08:30
CSQ:07.11.13
medical exam: May, 14
visa invite:18.05.2015
passport submitted:25.05.15
Visa obtained: 26.06.15
Аватар
milly
Мнения: 376
Регистриран на: Нед Авг 07, 2011 5:11 pm

Re: Как да си помогнем от тук преди заминаването

Мнение от milly »

Резидентските карти и маладито пристигат след 3 месеца /минимум/. Нашите пристигнаха заедно на 95-ия ден, въпреки обявения на сайта им срок от 84 дни, но отдааавна съм се уверила, че канадските срокове са относителна величина.
За шофьорска книжка в Квебек не трябва никакъв друг док, освен самата бг шоф.книжка. На нея си пише от кога имаш съответната категория. За срокове мисля да не отварям темата :devil:
Ce n'est pas en écoutant qqn parler que l'on évolue. C'est en agissant et en vivant des expériences.
sheitana
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Юни 04, 2014 5:09 am

Re: Как да си помогнем от тук преди заминаването

Мнение от sheitana »

Имам въпрос за B4 бланката - за мен и за съпругът ми 2 отделни бланки ли да попълним или всички неща описваме в една бланка? И примерно дрехи и подобни лични вещи описвате ли ги подробно или само по групи, примерно Дрехи - 100 CAD, Обувки - 100 CAD, Книги - 50 CAD?

Става въпрос за федералната процедура ще пристигнем в Торонто. Колко време ви отне процедурата на летището с проверката на документи, декларации и т.н?

Благодаря предварително!
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: Как да си помогнем от тук преди заминаването

Мнение от Leda78 »

Не бях влизала тези дни и набързо да се включа.

На летището се минава първо през едни големи опашки, на които се редят практически всички - разделени са на граждани и посетители в Канада, на които ви питат какво носите, дали носите храна и меса и т.н. Взеха на детето затворените пюрета например, че били с месо :lol: Там всъщност даваш едни декларации, които май ти ги раздават в самолета.
След това вече отиваш да чакаш при имиграционните - минава се бързо и много леко. Нямаше опашки, имаше общо 3 човека. Там представяш вече Permanent Resident Confirmation Letters.
Тоя списък с нещата, които носиш и колко струват + тези неща, които идват след теб, който трябва да ти се подпечата никъде не го поискаха и докато разбера и вече бяхме извън летището, та така и не ни го подпечатаха...

B4 не помня какво е и дали сме го попълвали... ако поясните, може и да се сетя.

Относно консулството - да, любезни са и да, на място се прави при представяне на паспорта и шофьорската книжка. Но ако го искаш на момента, след час примерно, струва 70$, а ако дойдеш след 3 дни да си вземеш листчето за книжката струва 35$. Ние лично преценихме, че не искаме да разкарваме отново нашите приятели, които ни водеха нагоре надолу в началото и платихме по 70$, пихме по едно кафе наоколо и се върнахме след 40 минути да си вземем документите. Не ти трябват допълнителни преводи и т.н. - само паспорт и валидна шофьорска книжка, която си е по Европейски стандарт така или иначе и нещата ги има и на английски на книжката. В самия drivetest не ти искат нищо, освен паспортите, книжките да са валидни и документа от Консулството.

ЗА подготовката намерихме линкове от нета и приятели ни бяха дали също разни линкове - http://www.g1.ca/g1-practice-test/" и http://www.apnatoronto.com/ontario-g1-test/" . ЗА андроид има и приложение за смартфон, мъжът ми от него учеше.

Относно градът - ние го изкарахме в Брантфорд, ама когато изкарате G1, поискайте им истинската дата на валидност на книжката, за да може онлайн да си запишете драйвинг теста където пожелаете. Ще ви я дадат със сигурност и почвате онлайн да гледате кой град на колко км е от вас и кога има дати и си харесвате къде да карате - ето тук https://www.irtb.rus.mto.gov.on.ca/default.aspx?Lang=en" . После пак онлайн си намирате училищата в тоя град, който сте си харесали и звъните. Ако държите на Брантфорд, ще потърся телефона на инструктора, но аз човекът го видях веднъж за 1 час и не мисля, че той е ключов. Не е като в БГ "тоя е човек на изпитващите", който и инструктор да хванете, все ще ви свърши същата работа.

Успех!
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
sheitana
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Юни 04, 2014 5:09 am

Re: Как да си помогнем от тук преди заминаването

Мнение от sheitana »

Много благодаря за отговорите и информацията. Изключително ни е полезна.

Бланката за която питам B4 е точно списъка с нещата, които носим. Чудя се дали да трябва да е много подробен или само по категории и общи суми. За техниката до колкото разбрах се описва поотделно вид, модел, сериен номер цена. Другите неща по-скоро ме интересуват, да не описвам тениски - 5 броя, дънки -2 и подобни неща. Дали може да са общо в категория Дрехи и сума за тях. И дали списъкът е 1 общо за моя и на мъжа ми багаж или за всеки поотделно трябва да опишем.
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: Как да си помогнем от тук преди заминаването

Мнение от Leda78 »

Честно казано аз този списък го бях забравила. Сетих се в самолета точно преди да кацнем. Написах на ръка два бързи списъка - един с нещата, които носим - общо дрехи, телефони модели ... и т.н. без особени подробности и без суми; втори списък с нещата, които уж идват след нас, за да не ги обложат с мито на влизане - неща, които бяхме приготвили, но честно казано така и още не сме пратили, защото май не си заслужава транспортните разходи.

Въпросът е, че този списък никога и никъде не ми го поискаха и тъй като мислех, че трябва да го подпечатат след имиграционните, там откъдето си вземаш багажа всъщност и изведнъж минахме с багажа и очаквах, че на следващото помещение ще има нещо като "неща за деклариране" гише... Да, ама като се отвори следващата врата и изведнъж се оказа, че сме вече при посрещачите... И така и не ми го поискаха, нито ми го подпечатаха този списък и просто нямаше как да се върна назад да разпитвам, а и на момента не се сетих.... Така че ... според мен както и да го напишете няма да има драма, явно не им е от важните документи.
По този повод да добавя - най-важният документ, който имате е листчето с confirmation за permanent resident status. Направете си копия и си носете тях, но не носете да мачката и губите оригинала. Поне докато ви дойдат картите (които са доста мотляви напоследък). Така ми каза имиграционната консултантка и явно е така...

В Канада и специално в Торонто има много организации за интеграция. Не знам кога идвате, но за нас беше много полезно преди идването свързването ни с http://www.newcomersuccess.ca" - това е правителствена организация за интегриране преди заминаването само, обаче. Много бяха полезни. Правят ти персонален план с помощни линкове за всичко. Тук вече на място има много неща, които могат да се свършат - има организации за помощ и всякакви безплатни курсове за интеграция - не само такива за език, а за различните сфери, в които ти е била професията в родната страна и т.н. Трябва да седна някой ден да опиша поне тези, които имах време да прегледам преди да ни грабнат ежедневни задачи... НО ако се свържете с тези, които преди да дойдете помагат и следвате техните линкове, всъщност ще получите по-полезна информация дори от моята :lol:

Дерзайте :y:
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
Аватар
jasmin_veni
Мнения: 480
Регистриран на: Чет Юли 09, 2009 2:32 am
Местоположение: Sofia

Re: Как да си помогнем от тук преди заминаването

Мнение от jasmin_veni »

Kan_Tangra написа:
Koko написа:Аз пък си спомням много добре - когато пристигнах в Канада нямаше ПР карта, а самата имирационна виза, която беше хартиен чаршаф формат А3 ми я закачиха в паспорта с телбот.
Само дето като се замисля, тази информация вече е безнадеждно остаряла, за изминалите години много неща и в процедурите, и в документите се промениха, затова и си мисля че е по-добре човек да не дава акъл за неща за които вече не е в час.
Ок, тогава, ти, щом си в час, или ако не ти, който е в час, може ли да споделите, в Квебек, ако нямаш документ от консулството за шофьорски стаж, коя от следните категории книжки ти се дава?
Learner's Licence, Probationary Licence, Full Licence.
Второ, който е в час, може ли да сподели, за Квебек, какви са сроковете за изкарване на книжка. По точки.
От намерението/хрумването, през апойнтмънтите за теория, часове при инструктори, задължителни ли са, до апойнтмънт за практически изпит, от кой път се взима средно, и след изпита кога ти идва перманентната книжка, със снимката на нея.
Както Мили е писала, не ти трябва друг документ, освен българска книжка, валидна е 6 месеца.
За да се явиш за изпит ти трябва тукашен превод, от тукашен преводач. Или на английски.
Обаждаш се в СААк, взимаш час за теория, явяваш се, минаваш/късат те. Ако минеш си взимаш час за кормуване. Мъжът ми взе книжка миналата година и му дадоха час за кормуване след два дни, защото винаги има канселирани. Мъжът ми не взимаше никакви часове предварително, яви се и го взе. Каза, че му е било полезна темата тук "За какво да внимаваме на шофьорския изпит". Общо от обаждането до книжката - месец и половина.
Аз карах една година с апренти - временна книжка, трябва винаги с придружител и да има валидна книжка той. Днес се явих на кормуване и го взех. Обадих се в понеделник, взех час за четвъртък, карах в квартала около СААК-а, където ми беше изпита, мои приятели ми казаха от къде са ги прекарвали. Карах и два часа с инструктор - случайно намерен в кижижи, с обява за форфе (25$ на час). Та, като срок - с апренти от септември 2014 до сега, обаждане, насрочване на час и взимане на книжка - 3 дни.

Винаги, всяка седмица има канселирани часове, та ако не ви се чака се обаждате в понеделник и питате има ли канселирани часове. Те искат уточнение за кой СААК става дума, аз казах три - Ланжелие, Лонгьой и Дорвал. Предложиха ми за Лонгьой за следващия ден и за Лангелие за четвъртък.

Дано да е полезно за някой :)
DSC Виена - 03.06.2011г.
Интервю - 09.09.2013г.,Успешно :)
Изпратени/получени в Сидни - 09.10.2013/15.10.2013
Полет - 26.05.2014г.
Sunflower
Мнения: 109
Регистриран на: Чет Дек 01, 2011 6:38 am

Re: Как да си помогнем от тук преди заминаването

Мнение от Sunflower »

jasmin_veni,

Полезно е, но темата наистина е в подфорум федерална процедура, а информацията, която си дала е за Квебек. Подобна тема има в подфорум Квебек и е редно поста ти да бъде там. Тук някой може да се подведе, че става дума за друга провинция.
Последно промяна от Sunflower на Пет Авг 21, 2015 2:43 pm, променено общо 1 път.
Landed: 25.06.2016 Toronto
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: Как да си помогнем от тук преди заминаването

Мнение от Leda78 »

Тук Танграта питаше за Квебек, затова момичето е отговорило, че от нашата процедура няма кой да знае и да изпадне в подробности...

Наистина някой, който не чете цялата тема, може да се подведе, ама то затова контекста е толкова важен :)))
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
Аватар
jasmin_veni
Мнения: 480
Регистриран на: Чет Юли 09, 2009 2:32 am
Местоположение: Sofia

Re: Как да си помогнем от тук преди заминаването

Мнение от jasmin_veni »

Да, подведох се по питането за Квебек. Поста може да се премести или изтрие ако модератор прецени, нямам против :)
DSC Виена - 03.06.2011г.
Интервю - 09.09.2013г.,Успешно :)
Изпратени/получени в Сидни - 09.10.2013/15.10.2013
Полет - 26.05.2014г.
Публикувай отговор