Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Федералната процедура за имиграция, спонсориране, студентски, работни и посетителски визи, програмите за имиграция на останалите провинции.
tonny
Мнения: 1268
Регистриран на: Нед Апр 14, 2013 4:40 am
Местоположение: Vancouver, BC

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от tonny »

Stormy19 от времето когато си правил/а тези документи изглежда, че малко са се променили нещата. Аз също правих моите дипломи преди около 2-3 години и тогава системата за подаване на док в WES беше друга. Обърни внимание, че вече искат:

Please have all academic documents verified by apostille through the National Centre for Information and Documentation (NACID).
Stormy19
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Фев 24, 2014 12:07 pm

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от Stormy19 »

danimrb написа:Здравей! Странно, че така са ти отговорили. Аз приравнявах преди година и изпратих документите, които си описала с точки от 2 до 5 включително. Създадох профил в WES, изпратих ги, приравниха ги и накрая ми върнаха всички документи, които бях изпратил за приравняване. Оригинали НЕ изпращаш никакви. Ето виж и тази тема:
http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... 20&t=49025"

Здравей,

Благодаря за отговора, даде ми надежда, въпреки че доколкото виждам (от приложения от теб линк) ти си изпращал документите си преди грубо една година спрямо настоящата дата. Ако тогава инструкциите на страницата на WES са били същите като сега, може би имам шанс да мина с документите, които имам. И се чудя дали да рискувам, или да искам refund и да почвам всичко отначало, което ще е сравнително трудно и ще ме забави, предвид че дори не съм в България. Стряска ме фактът, че customer service в прав текст ми каза, че ако пращам ще е на моя отговорност и че едва ли ще си видя документите отново. Академичните ми справки са оригинали, с подписи и печати от съответните учебни заведения.

Ако някой друг съвсем скоро е приравнявал без проблем през WES с посочените от мен документи, моля да коментира :worried:

Мерси още веднъж.
Поздрави и успех!
Аватар
Anna.N
Мнения: 130
Регистриран на: Вто Яну 20, 2015 2:46 am
Местоположение: Mississauga, ON

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от Anna.N »

Аз пратих двете си дипломи на WES, в последствие и на мъжа също. И в двата случая едно и също пратих и нямаше проблеми.
- нотариално заверено копие на дипломите и приложенията към тях с печати и апостили от МОН.
- Преводите на всички тези от ауторизиран преводач.
- копие от страничката, която ти излиза в сайта на WES, когато си платиш таксата с номера на поръчката ти. Това ей така за всеки случай.
Оригинали не съм пращала, то си пише да не пращаш оригинали.

Бяха много точни и двата пъти, всичко в срок.
"Life, as I see it, is not a location, but a journey. Life flows." Henry Ford
Stormy19
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Фев 24, 2014 12:07 pm

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от Stormy19 »

Anna.N написа:Аз пратих двете си дипломи на WES, в последствие и на мъжа също. И в двата случая едно и също пратих и нямаше проблеми.
- нотариално заверено копие на дипломите и приложенията към тях с печати и апостили от МОН.
- Преводите на всички тези от ауторизиран преводач.
- копие от страничката, която ти излиза в сайта на WES, когато си платиш таксата с номера на поръчката ти. Това ей така за всеки случай.
Оригинали не съм пращала, то си пише да не пращаш оригинали.

Бяха много точни и двата пъти, всичко в срок.
Здравей Anna.N,

Благодаря за отговора. Мога ли да попитам кога изпратихте документите, в смисъл на месец, година?

Мерси предварително!
Аватар
Anna.N
Мнения: 130
Регистриран на: Вто Яну 20, 2015 2:46 am
Местоположение: Mississauga, ON

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от Anna.N »

Последната диплома октомври 2015. Но правилата доколкото виждам не са се променили.
"Life, as I see it, is not a location, but a journey. Life flows." Henry Ford
Stormy19
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Фев 24, 2014 12:07 pm

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от Stormy19 »

Anna.N написа:Последната диплома октомври 2015. Но правилата доколкото виждам не са се променили.
Anna.N,

Мерси за бързия отговор. Явно до понеделник трябва да реша дали да рискувам, или да си поискам обратно. Иначе всичко е подготвено за пращане, включително страницата с референтния номер от регистрацията с WES, както и плика с адреса им и отново изписан реф. номер.

Поздрави!
danimrb
Мнения: 65
Регистриран на: Чет Ное 12, 2015 5:54 am
Местоположение: Бургас, България

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от danimrb »

Не много старателно, но прерових изискванията в сайта на WES. Аз лично, промяна спрямо миналата година не виждам. Изборът си е твой, но според мен, изпращай без никакви притеснения. Все пак в описанието на изискуемите документи все още стои следното:
"All original documents submitted to WES with an apostille will be returned to the applicant upon completion of the evaluation."
Успех!
"You may not earn a lot of money, but you may be worth a lot as a person!"
tonny
Мнения: 1268
Регистриран на: Нед Апр 14, 2013 4:40 am
Местоположение: Vancouver, BC

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от tonny »

Stormy19, може би не се изразих правилно с предния си коментар.
Сменена е процедурата по поставяне на апостил, с това и условията на WES.
Прочети пак следното изречение:
Please have all academic documents verified by apostille through the National Centre for Information and Documentation (NACID).
Твоите през НАЦИД или МОН са правени?!
Последен жокер:
http://www.mon.bg/?go=page&pageId=6&subpageId=1655"

"От 1 януари 2017 г. дейностите по издаване на удостоверение APOSTILLE на образователни и удостоверителни документи, издадени от висшите училища, от институциите в системата на предучилищното и училищното образование и от Министерството на образованието и науката и неговите звена, ще се извършват от Националния център за информация и документация (НАЦИД). Досега дейностите по издаване на удостоверение APOSTILLE се извършваха в Министерството на образованието и науката."
Stormy19
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Фев 24, 2014 12:07 pm

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от Stormy19 »

tonny написа:Stormy19, може би не се изразих правилно с предния си коментар.
Сменена е процедурата по поставяне на апостил, с това и условията на WES.
Прочети пак следното изречение:
Please have all academic documents verified by apostille through the National Centre for Information and Documentation (NACID).
Твоите през НАЦИД или МОН са правени?!
Последен жокер:
http://www.mon.bg/?go=page&pageId=6&subpageId=1655"

"От 1 януари 2017 г. дейностите по издаване на удостоверение APOSTILLE на образователни и удостоверителни документи, издадени от висшите училища, от институциите в системата на предучилищното и училищното образование и от Министерството на образованието и науката и неговите звена, ще се извършват от Националния център за информация и документация (НАЦИД). Досега дейностите по издаване на удостоверение APOSTILLE се извършваха в Министерството на образованието и науката."
Здравей tonny,

Явно съм пропуснала първото ти мнение. Едва снощи прочетох последния ти коментар. Документите ми са с апостили от МОН, ако ги бях пратила за приравняване преди месец щяха да минат, сега очевидно вече не. Явно трябва да започна цялата процедура отначало, като не ми е точно ясно как ще получа нов оригинал на Академична справка от УНСС, при положение че не съм в България физически. Оригиналът с който разполагам е с апостил от МОН, което предполагам го прави невалиден. Ще се свържа с агенцията, която ми е правила документите, за да разбера какво съдействие точно могат да ми окажат.

Мерси за помощта.

Поздрави!
dunedanetz
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Юни 06, 2016 2:36 am

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от dunedanetz »

Здравейте,

Бих искал да се консултирам с вас, дали WES ще признаят ли този апостил? Кръглите печати са на МОН, а този правоъгълният в долният край на апостилът, все пак пише NACID.... Преводите ги поръчах преди 10 дни, получих ги тази сутрин, като ги поръчвах изрично казах на агенцията, че ни трябват апостили от НАЦИД и ни ги дадоха в този вид...
Трябва ли да се разправям или така ще ги признаят? Никога не съм легализирал дипломи преди и не знам дали така е коректно?

Изображение

И след като има официално изявление, че МОН вече ще легализират само чрез НАЦИД, сега това какво е?

Също така, може ли някой да ми обясни какво точно означава това условие:
Make sure that your transcripts are placed in an envelope that is signed and sealed across the back flap by the institution preparing the documents.

Трябва да се разкарвам до УНСС, да сложат там преведените документи в плик и да бият печат на плика? Струва ми се супер малоумно това условия при положение, че преводите и заверките не са извършени от тях... Или пък институцията, подготвила документите е преводаческото бюро? Не е много добре обяснено...
Stormy19
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Фев 24, 2014 12:07 pm

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от Stormy19 »

Здравей dunedanetz,

Аз в момента подготвям същото, защото легализираните ми преди години документи нямаше да бъдат приети от WES именно защото не са легализирани от НАЦИД, според явно новите (от 1 януари 2017) изисквания. От преводаческата агенция ми казаха, че процедурата по легализацията си е реално същата, само дето "за улеснение" са добавили и тази агенция НАЦИД във веригата. Реално НАЦИД е част от МОН. Моите апостили и печати изглеждат същите като твоите, виж това за сравнение:

Изображение

Принципно звънях до WES няколко пъти като при едното обаждане ги питах конкретно кой трябва да изпрати документите към тях - университетът, или аз. Казаха ми че мога и аз. А дано. В момента чакам преведените и легализирани документи - диплома, приложение към нея и академична справка да пристигнат от България защото аз съм вече в Канада. Може би ще са тук до сряда, след което ще ги пращам на WES. Според инфото на страницата им приравняването трябва да стане до 20 работни дена. Само да споделя, изрично съм изискала от преводаческата агенция апостилите да бъдат поставени върху оригиналите на документите, т.е. не върху нотариално заверени копия на оригиналите, защото WES искат оригинали...

Ако изпращането на твоите не е спешно и мислиш че можеш да изчакаш мога да ти кажа как е минало при мен в момента в който получа някакъв отговор от WES.

Другото, ако решиш да пращаш и вече си платил и си получил референтен номер от WES, не забравяй да го изпишеш на плика с документите.

Ако имаш други въпроси, ще помогна с каквото мога.

Поздрави,
Силвия
dunedanetz
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Юни 06, 2016 2:36 am

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от dunedanetz »

Относно тази академична справка - това не е приложението към дипломата, където са вписани всички изучавани предмети и оценките? Друг документ е и се изисква от университета? Чета, че хората тук почти всички са пращали такава справка, но нужно ли е, защото според мен не е нужно, ако се позовавам на това:

For completed programs, the Diploma Supplement issued in English containing a complete record of all courses taken and individual grades obtained for all post-secondary study.

- OR -

For partially completed programs, academic transcripts indicating all courses taken and individual grades obtained for all post-secondary study

Поне както аз си го обяснявам, академична справка се изисква само ако си завършил някоя програма частично. Ако си напълно завършил, е достатъчно да изпратиш Diploma Supplement issued in English containing a complete record of all courses taken and individual grades obtained for all post-secondary study.

Правилно ли разсъждавам?
Stormy19
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Фев 24, 2014 12:07 pm

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от Stormy19 »

Здравей отново,

Аз извадих и академична справка (да тя е допълнителен док) въпреки че в приложението към дипломата са описани всички изучавани предмети и оценките към тях. За сравнение със старата ми академична справка, новата включва хорариум (който принципно го няма в приложението) - брой лекции и брой кредити и дори оценките приравнени към тукашната система за оценяне, пример:
Предмет лекции упражнения кредити оценка % взет изпит преподавател
Финанси 60 20 мн. добър 5 (В) 80 Проф. А.Б.

Мисля че е важно да извадиш справка защото най-вече на база на описаните в нея брой лекции и т.н. ще се прави реалното приравняване.

Така или иначе си се хванал, извади и академична справка и я пусни по същата процедура за легализиране и превод и я прати на WES заедно с дипломата и приложението.

Поздрави.
Stormy19
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Фев 24, 2014 12:07 pm

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от Stormy19 »

Ако за някой ще е полезно, документите ми вече минаха през WES и бакалавърската ми диплома от УНСС беше призната и приравнена на канадски бакалавър.

Ако някой ще ползва услугите на WES, имайте предвид, че изпратих следното:

1. Диплома - оригинал с апостил от НАЦИД и печат на МОН, и превод на английски.
2. Приложение към диплома - оригинал с апостил от НАЦИД и печат на МОН, и превод на английски.
3. Академична справка - оригинал с апостил от НАЦИД и печат на МОН, и превод на английски.

WES си използваха указаните на страницата им 20 работни дни до край. Заедно с времето за изпращане на документите напред назад, приравняването отне месец и половина, да не кажа почти два, и това предвид че изпращах от и получавах в Канада.

Ако някой има въпроси, да пише!

Поздрави,
Силвия
dunedanetz
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Юни 06, 2016 2:36 am

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от dunedanetz »

Сторми, здравей :)

Как изпрати пратката - с врътката през университета да е подател, или ти си беше подател? Това ми се струва пълно безумие да се ходи до университета да се праща оттам... След като даваш толкова пари за легализация и т.н. Но както и да е.

Аз послушах все пак твоя съвет и в момента чакаме да ни издадат академичните справки на мен и съпругата ми, така че пращането до УЕС ще се отложи за още месец някъде.
Публикувай отговор