Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Федералната процедура за имиграция, спонсориране, студентски, работни и посетителски визи, програмите за имиграция на останалите провинции.
ivkonka
Мнения: 8
Регистриран на: Чет Фев 02, 2012 1:56 pm

Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от ivkonka »

Здравейте. В следващата седмица смятам да изпращам готовите, вече заверени, преведени и легализирани дипломи в Канада за да бъдат приравнени в WES спрямо тяхната образователна система. Въпросът ми е дали трябва да изпратя и дипломите за средно образование ( средното и висшето на мъжа ми са в една и съща сфера - електро и машинно инженерство, най-общо казано )? И ако трябва да се изпратят всичките му дипломи (3 на брой), то това означава ли, че ще платя еднократна такса. Благодаря предварително
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от Leda78 »

Здравейте!

Изпраща се най-високата диплома, която имате, защото ви носи токи не това какво сте завършили, а нивото - т.е. Бакалавър, магистър, докторна науките и т.н.

Нали знаете, че от януари се очакват сериозни промени по процедурата , а ако сега пращате до WES шансът да изпратите документи преди Нова Година не е голям?
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
ivkonka
Мнения: 8
Регистриран на: Чет Фев 02, 2012 1:56 pm

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от ivkonka »

Благодаря ти, Леда!

Аз изпратих и трите дипломи на мъжа ми - 2 за магистър ( защото едната е за Машинен инженер, а втората е за Електроинженер ) и дипломата за средно специално, която е от Елетротехникум. Той първо завърши като магистър Машинен инженер, учи 5 години и след това му признаха доста от взетите изпити за втората магистратура за Електроинженер, където учи 2 год. Реших да добавя и дипломата му за средно, защото тя касае втората му магистратура. Дано да няма проблем с това, ти как мислиш?

А относно сроковете, да, ние се подготвяме за новата програма Express Entry. Тъй като мъжът ми е principal, ще се явява отново на изпит IELTS в началото на януари. На предишния изпит през април не му достигна 0,5 на един от модулите. ;(
AndreiBC
Мнения: 24
Регистриран на: Пон Дек 13, 2010 1:34 pm

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от AndreiBC »

Здравейте имам много еясен за мене въпрос.навремето като кандидатствах за квебек много ме порязаха с дипломата първо ми дадоха точки после ми взеха но канво да се орави сега съм решил за последно да се пробвам по новата процедура но най гомямата неяснота е с дипломата ми.А тя е технология на нефта и газа хубава диплома пру нас се признава и по нея имам много голям стаж НО не по същата специалност като бакалавърската която сега се проклинам че съм учил подобна глупост но така съм смятал преди.Та магистратурата е с някакви си има няма 10 изпита 2 години и бих искал да знам има ли възможност ако имаш стажа биха ли ми дали няканво приравняване на дипломата.аз не си го слагам много
Sunflower
Мнения: 109
Регистриран на: Чет Дек 01, 2011 6:38 am

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от Sunflower »

В WES задължително трябва да изпратиш "някаква" диплома, за да ти дадат точки за образование. Може и само магистърската щом стажа ти е свързан с нея, ако правилно съм разбрала, а и тя ти е най-високата. Признаването от WES в случая просто ти дава право да продължиш процедурата. Приравняването е в този смисъл, дали отговаря срока на обучение и дали е от признат университет, но сертификатите им са за имиграция и не могат да се използват за работа в случая. Още като подаваш онлайн заявлението към тях, посочваш, че ти трябва за FSWP.
Landed: 25.06.2016 Toronto
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от Leda78 »

ivkonka написа:Благодаря ти, Леда!

Аз изпратих и трите дипломи на мъжа ми - 2 за магистър ( защото едната е за Машинен инженер, а втората е за Електроинженер ) и дипломата за средно специално, която е от Елетротехникум. Той първо завърши като магистър Машинен инженер, учи 5 години и след това му признаха доста от взетите изпити за втората магистратура за Електроинженер, където учи 2 год. Реших да добавя и дипломата му за средно, защото тя касае втората му магистратура. Дано да няма проблем с това, ти как мислиш?

А относно сроковете, да, ние се подготвяме за новата програма Express Entry. Тъй като мъжът ми е principal, ще се явява отново на изпит IELTS в началото на януари. На предишния изпит през април не му достигна 0,5 на един от модулите. ;(
Колко парички те чарджнаха за всичките дипломи и може ли да споделиш, когато получиш документа от тях какво пише вътре... да сравня същото ли е като моето :) Че се чудех - сега гледам колежи за доучване и искат диплома минала през WES, ама диплома за средно. Пратих тази за висше и я признаха, но се чудех, ако бях пратила всичките си дипломи, дали всичките щяха да ги евалюейтнат и на каква цена...
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
Des1
Мнения: 31
Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 5:08 pm

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от Des1 »

Здравейте,

Нещо не ми се връзват нещата:
от една страна:
Note: All original academic documents submitted to WES with an apostille will be returned to the applicant upon completion of the evaluation.;
а от друга страна:
Do not send original translation documents as they cannot be returned.
(http://www.wes.org/ca/required/index.asp" )
Моля за разяснение от хора, които вече са изпратили документи до WES. Другото, което ме интересува, е дали документи трябва да се изпращат директно от ВУЗ-а.

Аз имам 2 дипломи - бакалавър 4 г. и магистър 1 г. Тъй като магистратурата ми е само 1 г., се притеснявам да изпратя само тази диплома, т.е. май ще трябва да изпратя до WES и двете. Мнения?
dteneva
Мнения: 16
Регистриран на: Пон Яну 19, 2015 1:47 pm

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от dteneva »

относно ВУЗА - искат подателят да е оттам. Аз какво направих - ангажирах Федекс, като ги пратих в СУ (аз плащам всичко предварително в техен офис, пратих ги и в БСУ в Бургас - те ги взеха от там, а аз уговорих предварително с учебен отдел. Може да кажете, че са студентска практика, така спестих много пари, наистина голяма сума. Имат намаление, ако се праща до Университет, а вие казвате, че пращате до институция, която евалюира дипломи и така.
Що се отнася до дипломите - да, връщат ги по куриер!
Ако пратите документи в оригинал - преписи - тях няма да върнат, а вместо това правите копия на дипломите си и с мокър печат на университета на английски: Вярно с оригинала!!
И внимавайте - да не е с черно мастило печатът, че аз се разправях 2 месеца с канадците. Чак от БСУ им писаха, че в такъв цвят им е официалният печат и няма как да го направят син, защото те се заядоха, че е копие. В такъв случай, веднага молите за писмо (най-добре вие си го напишете на английски предварително), което учебен отдел да добавят към пратката с обяснение, че официалният печат е с черно мастило.
Успех!
Аз нали съм с акъла си, си пратих дипломите на организация, която е за Бритиш Калъмбия... :-) хахах
Обаче пък за сметка на това ми ги приравниха 1:1, нещо, което не очаквах.
И друго, което направих още от тук - лицензирах се като професионалист, защото моята професия е със статут на Regulatory. Проверете кой издава лиценз и как се издава и се задействайте, така на пазара на труда ще е по-лесно.
Но си трябва канадски адрес, който да посочите.
Дано съм била полезна с поста си.
Ето така изглежда моята евалюирана диплома за Магистър:
http://desiteneva.blogspot.com/p/diplomas_23.html
MDimitrov
Мнения: 4
Регистриран на: Сря Дек 17, 2014 2:23 pm

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от MDimitrov »

Явно пак нещо не съм разбрал?!

Нали за да изпратим дипломите си за приравняване, трябва да бъдат заверени нотариално, да бъде поставен апостил от МОН и да са преведени от заклет преводач и чак тогава да се изпращат.

Или написаното в предният пост е друга практика, която се признава от канадците? И как университета където съм завършил ще се ангажира да ми изпраща дипломите където и да било?
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от pumpy »

MDimitrov написа:Явно пак нещо не съм разбрал?!

Или написаното в предният пост е друга практика, която се признава от канадците? И как университета където съм завършил ще се ангажира да ми изпраща дипломите където и да било?
Ти плащаш на Федекс да отидат до Университета и да ти вземат плика от канцеларията и да го доставят до където трябва. Така на мястото на подателя пише : "Свободен Университет, Долно Уйно, България"
Колкото и невероятно да взучи, в този свят тук Университетите го правят без да се обясняват - плащаш си съответната такса и ти пращат документите и до луната ако поискаш. Съответно местните агенции са свикнали да си получават академичните справки директно, а не през студента.
ivkonka
Мнения: 8
Регистриран на: Чет Фев 02, 2012 1:56 pm

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от ivkonka »

Leda78 написа:
ivkonka написа:Благодаря ти, Леда!

Аз изпратих и трите дипломи на мъжа ми - 2 за магистър ( защото едната е за Машинен инженер, а втората е за Електроинженер ) и дипломата за средно специално, която е от Елетротехникум. Той първо завърши като магистър Машинен инженер, учи 5 години и след това му признаха доста от взетите изпити за втората магистратура за Електроинженер, където учи 2 год. Реших да добавя и дипломата му за средно, защото тя касае втората му магистратура. Дано да няма проблем с това, ти как мислиш?

А относно сроковете, да, ние се подготвяме за новата програма Express Entry. Тъй като мъжът ми е principal, ще се явява отново на изпит IELTS в началото на януари. На предишния изпит през април не му достигна 0,5 на един от модулите. ;(
Колко парички те чарджнаха за всичките дипломи и може ли да споделиш, когато получиш документа от тях какво пише вътре... да сравня същото ли е като моето :) Че се чудех - сега гледам колежи за доучване и искат диплома минала през WES, ама диплома за средно. Пратих тази за висше и я признаха, но се чудех, ако бях пратила всичките си дипломи, дали всичките щяха да ги евалюейтнат и на каква цена...
Здравей Леда,

За евалюейшъна и на трите дипломи на мъжа ми платих 299 CAD (180 CAD за евалюейшъна + 75 CAD за UPS, другото са данъци)

В документа пише: CANADIAN EQUIVALENCY SUMMARY
Two master's degrees

И по-надолу вече са описани всичките му завършени образования, като срещу всяко едно пише:

Canadian Equivalency: Secondary school diploma
Canadian Equivalency: Bachelor's and master's degree
Canadian Equivalency: Masrer's degree

И трите му дипломи са в една и съща сфера.

Поздрави :)
Des1
Мнения: 31
Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 5:08 pm

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от Des1 »

dteneva написа:относно ВУЗА - искат подателят да е оттам. Аз какво направих - ангажирах Федекс, като ги пратих в СУ (аз плащам всичко предварително в техен офис, пратих ги и в БСУ в Бургас - те ги взеха от там, а аз уговорих предварително с учебен отдел. Може да кажете, че са студентска практика, така спестих много пари, наистина голяма сума. Имат намаление, ако се праща до Университет, а вие казвате, че пращате до институция, която евалюира дипломи и така.
Що се отнася до дипломите - да, връщат ги по куриер!
Ако пратите документи в оригинал - преписи - тях няма да върнат, а вместо това правите копия на дипломите си и с мокър печат на университета на английски: Вярно с оригинала!!
И внимавайте - да не е с черно мастило печатът, че аз се разправях 2 месеца с канадците. Чак от БСУ им писаха, че в такъв цвят им е официалният печат и няма как да го направят син, защото те се заядоха, че е копие. В такъв случай, веднага молите за писмо (най-добре вие си го напишете на английски предварително), което учебен отдел да добавят към пратката с обяснение, че официалният печат е с черно мастило.
Успех!
Аз нали съм с акъла си, си пратих дипломите на организация, която е за Бритиш Калъмбия... :-) хахах
Обаче пък за сметка на това ми ги приравниха 1:1, нещо, което не очаквах.
И друго, което направих още от тук - лицензирах се като професионалист, защото моята професия е със статут на Regulatory. Проверете кой издава лиценз и как се издава и се задействайте, така на пазара на труда ще е по-лесно.
Но си трябва канадски адрес, който да посочите.
Дано съм била полезна с поста си.
Ето така изглежда моята евалюирана диплома за Магистър:
http://desiteneva.blogspot.com/p/diplomas_23.html
Деси, благодаря за информацията!
Ти си изпращала дипломите си до друга организация, не до WES обаче. Аз съм се насочила към WES и се опитвам да разбера там как стоят точно нещата, за да не направя грешка при изпращането на документите.
Не ми стана ясно това: "Що се отнася до дипломите - да, връщат ги по куриер!
Ако пратите документи в оригинал - преписи - тях няма да върнат, а вместо това правите копия на дипломите си и с мокър печат на университета на английски: Вярно с оригинала!!" - кое връщат и кое не? Изпращам само копие на дипломите с мокър печат + преводи на английски, заверени с апостил, така ли? Преводите ми са нотариално заверени, бях ги правила през декември 2013 г. и ги имам готови сега. Към дипломите има Приложение (към всяка една от тях) с хорариум на дисциплините - брой лекции и упражнения, и оценките. Това е академичната справка, нали? И тя се изпраща. В самите преводи са прикрепени копия на оригиналните документи - върху тях ли трябва ВУЗ-ът да сложи мокър печат?
dteneva
Мнения: 16
Регистриран на: Пон Яну 19, 2015 1:47 pm

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от dteneva »

и до УЕС е така, питала съм, защото първо там щях да си пращам дипломите.
Пращате ОТ УНИВЕРСИТЕТА оригиналните си дипломи, заедно с копието, заверено от университета и с превода от заклет преводач и на което е сложен апостил. те връщат после само дипломите. Аз си сканирах всичко предварително.
Ето така би трябвало да изглежда преведена и с апостил диплома (плюс вашето копие, заверено от унито).

bachelor31.jpg:
http://dox.bg/files/dw?a=f495e64dfc"

bachelor21.jpg:
http://dox.bg/files/dw?a=a9920af821"

bachelor11.jpg:
http://dox.bg/files/dw?a=881d057def"

004_005.jpg:
http://dox.bg/files/dw?a=a4f149276f"

bachelor51.jpg:
http://dox.bg/files/dw?a=4d88d5610a"

Пак обяснявам, по-лесно:
1. Правите копие на дипломата (за евалюация само висшето, освен, ако не кандидатствате с дипломата от средно) - отивате в унито (или по куриер, след като сте се уговорили с учебен отдел с някоя лелка и после пращате до нея, с плик с адреса до вас, като сте платили предварително двупосочен куриер).Слагат ви печат на унито, плюс печат вярно с оригинала и подпис, на ВСЯКА страница на копието.
2. Отивате във фирма за преводи и легализация и си оставяте оригинала, копието и искате превод и легализация - плащате и чакате - за апостила те имат грижата, не вие.
3. Оригиналът, преведената и с апостил диплома, със закаченото копие към нея (фирмата за превод го прикача с печат) пращате (или отивате лично) до унито пак до същата лелка от учебен отдел, с която сте се уговорили да ви прати дипломата. Предполагам от УЕС ще искат и плик с адреса ви.
4. Звъните на ФедЕкс и им казвате да идат до адрес - уни... стая... г-жа... (така записват в товарителницата и излиза, че унито праща дипломата) и да вземат пратката ви. Аз лично спорих с тях за таксата, която ми намалиха почти с 40%, защото помолих да таксуват като студентска, не знам за вас дали ще е ок.
5. Отиват от куриерската фирма, взимат пратката, пращат до УЕС.
6. Вие сте си платили и си чакате услугата.
7. След известно време си получавате оригиналните дипломи на посочен от вас адрес.
Това е и успех!
Ако ви се налага вадене на дикталоскопски отпечатъци за криминал чек от друга страна, също мига да съм от полза, аз вадих от щатите. :-) там също има тънкости!
v_green
Мнения: 19
Регистриран на: Сря Яну 28, 2015 9:41 am

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от v_green »

dteneva написа:и до УЕС е така, питала съм, защото първо там щях да си пращам дипломите.
Пращате ОТ УНИВЕРСИТЕТА оригиналните си дипломи, заедно с копието, заверено от университета и с превода от заклет преводач и на което е сложен апостил. те връщат после само дипломите. Аз си сканирах всичко предварително.
Ето така би трябвало да изглежда преведена и с апостил диплома (плюс вашето копие, заверено от унито).

bachelor31.jpg:
http://dox.bg/files/dw?a=f495e64dfc"

bachelor21.jpg:
http://dox.bg/files/dw?a=a9920af821"

bachelor11.jpg:
http://dox.bg/files/dw?a=881d057def"

004_005.jpg:
http://dox.bg/files/dw?a=a4f149276f"

bachelor51.jpg:
http://dox.bg/files/dw?a=4d88d5610a"

Пак обяснявам, по-лесно:
1. Правите копие на дипломата (за евалюация само висшето, освен, ако не кандидатствате с дипломата от средно) - отивате в унито (или по куриер, след като сте се уговорили с учебен отдел с някоя лелка и после пращате до нея, с плик с адреса до вас, като сте платили предварително двупосочен куриер).Слагат ви печат на унито, плюс печат вярно с оригинала и подпис, на ВСЯКА страница на копието.
2. Отивате във фирма за преводи и легализация и си оставяте оригинала, копието и искате превод и легализация - плащате и чакате - за апостила те имат грижата, не вие.
3. Оригиналът, преведената и с апостил диплома, със закаченото копие към нея (фирмата за превод го прикача с печат) пращате (или отивате лично) до унито пак до същата лелка от учебен отдел, с която сте се уговорили да ви прати дипломата. Предполагам от УЕС ще искат и плик с адреса ви.
4. Звъните на ФедЕкс и им казвате да идат до адрес - уни... стая... г-жа... (така записват в товарителницата и излиза, че унито праща дипломата) и да вземат пратката ви. Аз лично спорих с тях за таксата, която ми намалиха почти с 40%, защото помолих да таксуват като студентска, не знам за вас дали ще е ок.
5. Отиват от куриерската фирма, взимат пратката, пращат до УЕС.
6. Вие сте си платили и си чакате услугата.
7. След известно време си получавате оригиналните дипломи на посочен от вас адрес.
Това е и успех!
Ако ви се налага вадене на дикталоскопски отпечатъци за криминал чек от друга страна, също мига да съм от полза, аз вадих от щатите. :-) там също има тънкости!

Задължително ли е да има печат вярно с оригинала на униврерситета? Моята диполма е заверена нотариално - няма ли да го признаят (има апостил и заверка на превода във външно министерство)? Аз съм на етап изпращане в WES и не ми се иска да ми върнат документите и да плащам излишни такси. А относно куриерската услуга нещо не разбрах... може ли да се плати двупосочна такса за куриер до канада? Също така не ми е ясно предварително ли се плаща сумата за евалюейшъна или когато вече е готово от WES изискват каква сума да преведеш?
dteneva
Мнения: 16
Регистриран на: Пон Яну 19, 2015 1:47 pm

Re: Изпращане на дипломи за приравняване в Канада

Мнение от dteneva »

Не знам, а и сега се замислих, че не помня оригиналите с апостил дали ги пращах... по-добре да не объркам някого. :-)
Публикувай отговор