Как да си помогнем от тук преди заминаването

Федералната процедура за имиграция, спонсориране, студентски, работни и посетителски визи, програмите за имиграция на останалите провинции.
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Как да си помогнем от тук преди заминаването

Мнение от Leda78 »

Здравейте!

Реших, че ще е полезно за тези, на които тепърва ще заминават за Канада да споделим /чуем нови идеи какво е добре да се подготви от тук, за да ни е по-лесно там. Не говоря за самолетните билети и багажите, говоря за неща, които обикновено не се сещаме или не знаем, че ще ни трябват или пък такива, които си казваме, че ще проучваме на място и всъщност губим време и пари на място заради липса на подготовка. Аз проучвам отскоро, така че сигурно ще имате много за добавяне и коригиране, предполагам и за това предварително ви благодаря!

Документи от България

1. За детето - имунизационен календар, попълнен от личния лекар. Бях теглила една бланка преди време от един форум, щом я издиря и ще ви я пратя. При приемане на детето в каквото и да е учебно заведение (детска градина, училище) се изисква такъв документ. Не е лошо и за вас да си извадите, за личния лекар в Канада.

2. За шофьорската книжка - сигурно знаете, че до 6 месеца трябва да си извадите канадска шофьорска книжка. Уловката е, че при застраховка (доколкото схванах в Канада плащате номерата на колата + застраховката която е един вид гражданска е базирана на шофьора, а не на колата - ако съм в грешка някой да ме поправи) плащаш много защото те смятат за чисто нов шофьор. За да не е така - отивате в КАТ и си вадите документ, който ясно казва, че сте шофьор от n-брой години, с едикаква си категория и без произшествия. Превеждат го при преводач (дали може оттук обаче не знам, но аз ще го преведа и тук). Тук ми изникват следните въпроси:
1. Как се нарича този документ - някой ако си е вадил да сподели какво, как , къде и колко
2. Ако не си толкова примерен шофьор и караш с акт вместо талон можеш ли да изкараш подобен документ? Само със стаж, категория, без примерната част :) (преди да ме изядете, акта беше за гражданска, изтекла същия уикенд).

Организации за интеграция

http://www.newcomersuccess.ca" - можеш да се регистрираш след медицински, ако не се лъжа
Някой беше писал, че има такива non profit организации и на място, но не мога да намеря поста. Може пък да им драснем мейл кога идваме да дадат полезни съвети. Ако някой се сеща за такива...

Сайтове за апартаменти, коли, техника, работа, мобилни оператори, тв и интернет доставчици и др

http://Www.kijiji.ca" - за почти всичко гореизброено,и за навсякъде в Канада
http://Www.viewit.ca" - апартаменти в Торонто
http://Www.walkscore.com" - дава информация какво има до апартамента, който разглеждате

Със сайтовете съм доникъде с проучването и може много да се допълва. Мисля, че е полезно да си си харесал кола, или поне модел, да си по-ориентиран в цените и т.н. И да отидеш с готов избор.

Предварително благодаря на всички, които ще се включат с полезна информация!
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
libre
Мнения: 128
Регистриран на: Сря Ное 03, 2010 9:26 am
Местоположение: Vancouver, BC

Re: Как да си помогнем от тук преди заминаването

Мнение от libre »

Въпросната бележка не се вади от КАТ,а от застрахователната агенция в която сте си правили Гражданската отговорност.Ако всички години сте си правили в една и съща-супер,ако ли не- ще ви дадът за последната година.Но така или инъче те имат база данни за последните 3 год.,а на вас ви трябва за около 10 назад:)
Вижте и тази тема http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... =1&t=47152" -може нещо да ви е полезно-бях я пуснала преди да тръгнем:)
Поздрави и успех!:)
Последно промяна от libre на Пет Дек 12, 2014 2:21 am, променено общо 1 път.
DCS 10.08.2011
Полет 10.08.2014
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Как да си помогнем от тук преди заминаването

Мнение от optics »

Такава тема не се ли отваря за найсти път ?

Най-важното в подготовката е езика.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
tonich
Мнения: 2234
Регистриран на: Чет Окт 11, 2007 6:36 am
Местоположение: New Westminster, BC

Re: Как да си помогнем от тук преди заминаването

Мнение от tonich »

Leda78 написа: За шофьорската книжка - сигурно знаете, че до 6 месеца трябва да си извадите канадска шофьорска книжка.
Сигурно искаш да кажеш:
Ако искате да карата автомобил след повече от 6 месеца престой в Канада ви е необходима канадска шофьорска книжка
"Айнщайн ни учи, че няма значение влака ли се движи спрямо земята или земята спрямо влака. Същото е и с компютъра и Тонич ;-)"

powered by Optics
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: Как да си помогнем от тук преди заминаването

Мнение от Leda78 »

optics написа:Такава тема не се ли отваря за найсти път ?

Най-важното в подготовката е езика.
Такива теми има много за Квебекарската процедура. Но за федералната - има или много стара информация, или никаква.

Като цяло в частта за документите, които трябва да носим или подготвим от БГ и за двете процедури нещата са еднакви общо взето. Но примерно - сайтове за апартаменти, интернет доставчици, дори мобилни оператори - нещата много зависят от провинцията вече. Да не говорим за сайтове с продукти - техника, която неминуемо ще ти трябва, някакво поне първоначалния обзавеждане и.тн. Там вече нещата са специфични са съответния град дори...

Затова ще съм благодарна, ако някой се включи с полезна информация, особено за нещата, които са различни от Квебекарската процедура.
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
Arwen
Мнения: 25
Регистриран на: Съб Юни 19, 2004 12:04 am
Местоположение: Mtl

Re: Как да си помогнем от тук преди заминаването

Мнение от Arwen »

Здравей, Leda78.
Според мен има по-голяма вероятност да получиш информация, ако зададеш въпроси във Форум Канада. Той се посещава по-често от потребителите, които вече живеят в Канада.

Ето малко инфо от мен:

Магазини за техника:

futureshop.ca
bestbuy.ca


Неща за колата и дома:

canadiantire.ca

Мебели, дрехи, спално белъо, всякакви домашни потреби:
walmart.ca


Мобилни оператори:

Bell
Telus
Rogers

Обяви за апартаменти:

kijiji.ca

За горния сайт трябва да избереш и град, който те интересува.

Успех!
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: Как да си помогнем от тук преди заминаването

Мнение от Leda78 »

Благодаря, Arwen!

Това ми беше едната идея - да пускам теми с конкретни въпроси към живущите вече в Канада, т.е. В другия форум. Но после реших да събера всичко полезно накуп за заминаващите и затова я отворих тук. Като гледам не е била the best idea ever :lol:

Ще прегледам сайтовете, които си ми пуснала.

Да си добавя и аз нещо полезно. Свързах се с 2 банки, които имат банки кореспонденти в Бг - ОББ и ПИБ. Банката на ОББ (Toronto Dominion ? Bank май или нещо подобно) каза, че трябва да съм на място за да отворя сметка при тях, иначе има специални услуги за новодошли
There's some great information on our website for people who are new to Canada and I encourage you to check it out here: http://www.tdcanadatrust.com/planning/l ... /index.jsp"
, но другата банка (the bank of Montreal, Toronto) - кореспондент на FIB, каза, че може и онлайн да си отвориш сметка и те ти пращат писмо, с което пред емигрейшъните можеш да докажеш, че парите ти са там им да не носиш крупна сума в себе си.
I can confirm that BMO Bank of Montreal can open a Canadian bank account for you before you arrive. To get started, visit http://www.bmo.com/newstart" and click on “Open a Bank Account”. From here you can download and complete all the required forms and forward them by registered mail to the branch where you would like your account to be opened.

Once the branch has received your completed forms, they will open a bank account for you and mail you the account number. You can then arrange to transfer funds to your new account by international wire transfer.

Once the funds are in your account, the branch will mail you a letter confirming your deposit which can be presented to Immigration Canada as ‘proof of settlement funds’.



You can find the BMO Bank of Montreal branch where you would like to open your account by visiting http://www.bmo.com" and selecting “Find a branch/ABM near you”. If you have questions or would like assistance, please call us collect at 514-881-3845. (Please ask the local operator of the country you are in to place the collect call for you with a Canadian operator.)
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Как да си помогнем от тук преди заминаването

Мнение от optics »

Независимо коя банка си изберете, подпитайте за варианти при които не се плаща никаква месечна такса.
$5-6 на месец може да изглежда малко, ама защо да ги дава човек, ако може и да не ги дава. В шестте големи банки аз лично не виждам кой знае какви разлики освен може би работното време да клоновете и дали имате клон близо до вкъщи. Последното може и да не е толкова важно взависимост колко често ходите. Аз ходя, може би един път на два месеца, може би и по-рядко - предполагам също толкова рядко колкото съм ходил и в български банки навремето.

Когато ви предлагат кредитна карта задължително питайте да е без месечна/годишна такса. Като бях зелен, един по-печен българин ми каза - само идиот би си взел карта с месечна такса при все че има толкова възможности да е без. По-нататък ще разберете че има и изключения - примерно дадена карта може да струва $120 на година, но да ти връща $500 под формата на процент от изхарченото. Това обаче е после. За новодошли - без такса !!!
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Как да си помогнем от тук преди заминаването

Мнение от Koko »

optics написа:Независимо коя банка си изберете, подпитайте за варианти при които не се плаща никаква месечна такса.
$5-6 на месец може да изглежда малко, ама защо да ги дава човек, ако може и да не ги дава. В шестте големи банки аз лично не виждам кой знае какви разлики освен може би работното време да клоновете и дали имате клон близо до вкъщи. Последното може и да не е толкова важно взависимост колко често ходите. Аз ходя, може би един път на два месеца, може би и по-рядко - предполагам също толкова рядко колкото съм ходил и в български банки навремето.

Когато ви предлагат кредитна карта задължително питайте да е без месечна/годишна такса. Като бях зелен, един по-печен българин ми каза - само идиот би си взел карта с месечна такса при все че има толкова възможности да е без. По-нататък ще разберете че има и изключения - примерно дадена карта може да струва $120 на година, но да ти връща $500 под формата на процент от изхарченото. Това обаче е после. За новодошли - без такса !!!
От мене едно допълнение - това коя банка в Канада има кореспондентна в България няма особено значение, да се направи банков превод между двете държави при нужна не е проблем, като разбира се отчитат и разноските по такъв тип преводи.
Също така си мисля че едва ли има смисъл да се прави цялото това упражнение с изпращането на документи и откриването на банкова сметка от разстояние, освен разбира се ако не планирате да пристигнете в Канада с по-голяма сума и да бъде необходимо да я преведете по банков път.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Как да си помогнем от тук преди заминаването

Мнение от Koko »

Leda78 написа:
optics написа:Такава тема не се ли отваря за найсти път ?

Най-важното в подготовката е езика.
Такива теми има много за Квебекарската процедура. Но за федералната - има или много стара информация, или никаква.

Като цяло в частта за документите, които трябва да носим или подготвим от БГ и за двете процедури нещата са еднакви общо взето. Но примерно - сайтове за апартаменти, интернет доставчици, дори мобилни оператори - нещата много зависят от провинцията вече. Да не говорим за сайтове с продукти - техника, която неминуемо ще ти трябва, някакво поне първоначалния обзавеждане и.тн. Там вече нещата са специфични са съответния град дори...

Затова ще съм благодарна, ако някой се включи с полезна информация, особено за нещата, които са различни от Квебекарската процедура.
Всъщност различията между Квебекарската и федералната процедура за вас вече са приключени, оттук нататък значение има това в коя провиниция точно смятата да се установите и конкретно в кой град, защото дори меджу две англо-говорящи провинции може да има съществени различия. Ако правилно разбрах, ориентирали сте се към Торонто, т.е. ви касаят някои неща специфични за Онтарио, както и за самият град.
Може да ми е остаряла информацията, но доколкото си спомням в Онтарио застрахователите не приемат документ от другаде за липсата на произшествия и представянето му е малко вероятно да намали застраховката. Това което ми свърши на мене работа навремето беше документ че съм изскарал подготвителен шофьорски курс, съответно това ми намали малко застраховката.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: Как да си помогнем от тук преди заминаването

Мнение от Leda78 »

libre, благодаря! В твоят линк е именно списъкът с документи от България, който е важен, независимо към коя провинция си се насочил...На френски е, ама ще видим с В1, до което стигнах, дали ще се справя :lol:


Относно документът за колата - мисля, че си се взима от КАТ и дори не съм сигурна, че има общо с това дали си примерен шофьор, а има общо с това от колко години си шофьор, т.е. да не те пишат съвсем нов, както ще те пишат при взимането на канадска шофьорска книжка. Гражданската не е ли към колата, а не към шофьора? Ако караш колата на мама и тати, или пък служебна? Но моят застраховател е приятел на мъжа ми, ако мислите, че от застраховател документ може да мине, ще го помоля да ми извади и такъв и ще го преведа, за всеки случай.

Както Коко казва - процедурите вече за нас може да нямат значение, но пък все има неща, които са общи. информацията във форума за Квебекарската процедура е много повече и по-подробна и актуална... Така че ще отсяваме какво може да ползваме, какво не.

Относно специфичните неща - предполагам, че както в БГ има 3-4 мобилни оператора, но ако ме попиташ веднага мога да ти кажа - виваком= по-ниски цени, обхват навсякъде, но бавен нет, глобул=по-ниски цени, досега по-зле от останалите в обхват и в нет, мтел=по-скъп, с по-кофти оферти, но пък с бърз нет и добро обслужване - и кол център и гаранции и т.н. Това е информацията, която ще ми е безценна, засега сме се насочили към Торонто наистина, така че в случая за Онтарио иде реч :) Но Arwen беше права - ще пусна различни теми с подобни въпроси в Живеем в Канада.

Все пак в тази тема, когато имам време ще допълвам каквото съм научила и считам, че е полезно да се направи от БГ преди заминаването.
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
Аватар
myhata II
Мнения: 15702
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Как да си помогнем от тук преди заминаването

Мнение от myhata II »

Я като ходите в КАТ, попитайте за нас ако може за инфо, дали нашите отдавна изтекли шофьорски български книжки могат да се подновят или пак трябва с начале !
т.е. има ли някакъв срок за подмяна на изтекла шофьорска книжка ?!?
Благодаря ! :handshake:
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
kiro
Мнения: 877
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2012 7:27 pm
Местоположение: Торонто

Re: Как да си помогнем от тук преди заминаването

Мнение от kiro »

Leda, правилата за движение, застраховането, регистрацията на автомобил, дори и да са сходни, варират много между различните провинции, че дори и между различните градове в една провинция. Това, което си написала за документа от КАТ е валидно за Торонто.
Застраховката в Онтарио (еквивалента на бългаската гражданска отговорност) е за колата, не за шофьора, подобно на българия, но ако има повече от един шофьор в домакинството, каращ колата, цената (може да) е по-висока. Годишната регистрация на кола в Торонто е $98, застраховката от $1500/година нагоре. Разликата в цената между онтарийския еквивалент на българските "гражданска" и "автокаско" е минимална.

За мобилните опреатори - от личен опит - бил съм клиент на Роджърс, Телъс и Уинд

В Торонто:
Роджърс има по-лошо покритие от Бел и Телъс за 3G мрежата в цяло Онтарио, плановете и на 3-те са почти идентични и скъпи. Бел и Телъс ползват една 3G мрежа, т.е. въпреки че са отделни фирми имат еднакво покритие. Ако търсиш паралел с България: Роджърс=Мтел, Бел =Виваком, Телъс=Теленор :)

Уинд мобайл - зависи. Има много доволни и много недоволни. Плановете са им много по-изгодни от нa другите 3 оператора. Може би най-добрият избор за новодошли, които ще живеят и работят в Торонто и ще пътуват малко.
Последно промяна от kiro на Съб Дек 13, 2014 8:41 pm, променено общо 1 път.
Bulgayrian
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Как да си помогнем от тук преди заминаването

Мнение от Bistra »

myhata II написа:Я като ходите в КАТ, попитайте за нас ако може за инфо, дали нашите отдавна изтекли шофьорски български книжки могат да се подновят или пак трябва с начале !
т.е. има ли някакъв срок за подмяна на изтекла шофьорска книжка ?!?
Благодаря ! :handshake:
Не няма! Най-много да си отнесеш строго мъмрене от някоя напориста кака. Не се карай, кажи и че си бил извън страната и толкоз! ;)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
myhata II
Мнения: 15702
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Как да си помогнем от тук преди заминаването

Мнение от myhata II »

:*
Bistra написа:
myhata II написа:Я като ходите в КАТ, попитайте за нас ако може за инфо, дали нашите отдавна изтекли шофьорски български книжки могат да се подновят или пак трябва с начале !
т.е. има ли някакъв срок за подмяна на изтекла шофьорска книжка ?!?
Благодаря ! :handshake:
Не няма! Най-много да си отнесеш строго мъмрене от някоя напориста кака. Не се карай, кажи и че си бил извън страната и толкоз! ;)
:* :y: :handshake:
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Публикувай отговор