FSWP - 2014г.

Федералната процедура за имиграция, спонсориране, студентски, работни и посетителски визи, програмите за имиграция на останалите провинции.
Публикувай отговор
Аватар
EkaterinaSt
Мнения: 83
Регистриран на: Сря Юни 04, 2014 1:11 pm
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: FSWP - 2014г.

Мнение от EkaterinaSt »

Така...обещаха ми да имам документите легализирани и преведени на 24-ти. Съгласих се...за съжаление не съм в състояние да пътувам, имаме снимки почти всеки ден и ще се забавя повече ако трябва да ходя аз или мъжа ми. Цялото чудо ще ми струва 172 лева за легализацията и около 50 за превода. Заверила съм копие от сключен гр брак и него ще ми преведат и го прилагам към док за wes, заради различната фамилия, нали така? Нещо друго иска ли се от мен, да пиша обяснително писмо и т.н.?

Междувременно... започнах да чета за IELTS. :) модула писане май ще ми вземе акъла, доста съм притеснена. Една приятелка ми изпрати едно много готино книжле с ефективни практични съвети и техники. Малко по-късно като седна на компютъра/в момента пиша от тел./ ще ви го кача!
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: FSWP - 2014г.

Мнение от Leda78 »

Ами... добре де... важното е да свършат работа от фирмата. Друго за WES не ти трябва - само като попълваш заявката си към Wes и правиш плащането накрая, когато вече всичко е готово, имаш опция print - направи го защото това искат да приложиш към документите, които им пращаш.

За IELTS прочети това, които бях качила аз ACE THE IELTS - започни с това. Ще си спестиш много грешки
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
spaneva
Мнения: 165
Регистриран на: Сря Авг 21, 2013 5:56 am

Re: FSWP - 2014г.

Мнение от spaneva »

Всъщност скил левелите представляват едно по-широко групиране на всички професии включени в НОК-а, главно според изискванията за образование към дадена професия. Аз затова питах Леда дали целият й стаж попада в 0,А или В групите, защото само стаж от професии попадащи в тях носи точки. За пример - имам 8 години стаж като касиер, който за съжаление попада в скил левел Д и не ми носи точки. А ориентирането коя професия в кой левел попада е лесно. В НОК-а кодовете са четирицифрени - гледате втората цифра - трябва да е 0,1,2 или 3.
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: FSWP - 2014г.

Мнение от Leda78 »

Много полезна информация, spaneva, това не го знаех :y:

Значи моите попадат всичките в тези левъли - всичките ми започват с 1. Въпреки че ако е въпрос на образование и 1 е уж високо образование, не ми звучи логично, тъй като имам и ниски позиции, за които не се изисква чак пък висше образование - technical assistant примерно... :?:
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
Аватар
EkaterinaSt
Мнения: 83
Регистриран на: Сря Юни 04, 2014 1:11 pm
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: FSWP - 2014г.

Мнение от EkaterinaSt »

Дайте съвет къде да питам за казуса с леля ми. Искат в чеклиста освен копие от паспорта й и proof of residency, което са договори за наем, трудови договори, сметки за телефон и т.н. , но да са с нейното име. А тя на нейно име няма нищо, на името на чичо ми са, а тя не работи => няма трудов договор. Питах през някаква контакт форма от сайта на cic.gc.ca писаха ми да се обърна към виза офиса , който отговаря за мен /т.е. Букурещ/. Пуснали ми координати, писах им, ама втори ден нищо. Едва ли ще получа отговор. Ако взема следната инициатива дали ще се приеме - да ги помоля да заверят нотариално едно копие от удостоверението им за граждански брак и да ми приложи чичо ми малко сметки за телефон, договор за наем и т.н.
Пък аз ще проложа обяснително писмо защо така съм процедирала.

И друго не разбирам, тези копия от паспорта й, копие от акта й за раждане също и те ли да са нотариално заверени? Предполагам бележките за комуналките няма нужда.

Леди, как сте със статуса? Промени има ли?
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: FSWP - 2014г.

Мнение от Leda78 »

Документите ни са заминали снощи от Nieppe, BN, CA към Nova Scotia предполагам, че това е на границата с провинция NOVA Scotia. Днес до края на деня трябва да пристигнат... Пустите им документи - направо им завидях - къде ли не бяха - Кьолн, Филаделфия, Кентъки, Квебек.... Обиколиха света :lol:

За леля ти Коко писа да приложат някаква семейна декларация, която явно семействата попълват... Питай ги за нещо подобно, на което фигурират имената и на двамата. Но мисля, че и това, което ти си решила да направиш, е ок, дори без семейната декларация. В Канада не е изключение жената да не работи и да си гледа децата, но това не означава, че няма доходи. Дори мисля, че в Канада е като в САЩ - при раздяла 50% от имуществото отива при жената :lol: (ако не е виновна за раздялата един вид)... Но да не стигаме дотам - помоли ги да пратят каквото си решила, питай за всеки случай за декларацията и сядай да учиш по английски :y:

Пробва ли колко изкарваш на онлайн тестовете за IELTS? Какво решихте - мъжът ти ще се явява ли и той?

Аз разглеждах отново Instruction Guide за да видя да не би Коко да е прав, но мисля, че наистина за броя години стааж, не е нужно всичките да са ти в избраните професии - въпроса е да са левъл 0, А или В... НОООО да не кажете, че съм ви подвела :!: Четете си и вие и си решавайте - аз казвам моето тълкуване и начина, по който аз съм си броила точките.

За нотариално заверените копия, мисля, че имат предвид само копията от документи, които не са на английски. Поне такава беше логиката с копията на паспортите ни...
If your documents are not in English or French, send a notarized (certified) translation...
Дори имаше коментари преди, че нотариалнитие заверки са абсолютно ненужни - легализирания превод стига. Имаше съфорумци пращали само копия и на документите, които не са на английски, бяха правили преводи от легализирани преводачи и всичко си беше наред... Все пак тъй като не пращаме за първи път и така или иначе сме дали сумати пари за нотариус първия път - аз си пратих нотариално заверени копия на всичко де що беше на български. Но за нещата, които си имаш английски превод на тях - като паспортите - само копия. :y:
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
Аватар
EkaterinaSt
Мнения: 83
Регистриран на: Сря Юни 04, 2014 1:11 pm
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: FSWP - 2014г.

Мнение от EkaterinaSt »

Т.е. от документите от леля ми само акта й за раждане и удостоверението за сключен брак трябва да се завери. Те там като заверяват нотариално български документи аз после трябва ли да ги превеждам тук и така да ги пращам? Много ми е неясно.

А копието от канадския й паспорт няма да го заверяваме значи.

За IELTS - в момента се опитвам да се успокоя, много ме притеснява спийкинга пък сега. Нещо трябва да пийна преди модула. :))) А за writing - писмо ли се пише в първата част или коментари по диаграми, защото в материалите които имам за самоподготовка ги има и двата варианта. Кой е по-актуален?
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: FSWP - 2014г.

Мнение от Leda78 »

Ами нотариалната заверка явно трябва да стане в Канада, тъй като там е оригинала на документа - нали това е заверката - нотариуса удостоверява, че копието и оригинала са пред него и копието е наистина копие на оригинала. Преводът реално не би трябвало да има значение къде - тук предполагам ще е по-евтино. Но според мен и да ти пратят само копия и ти да им направиш само превод в тукашен легализиран преводач, ще е достатъчно. Казвам ти, че имаше съфорумци, които така пратиха. И в случая става въпрос за техен гражданин, който първо те веднъж са проверявали, за да стане гражданин... Но това е мое мнение. Ако държиш на нотариалната заверка - нека заверят там, да ти пратят документа тук и превеждай тук за по-евтино и прилагай към апликейшъна.

Относно писмото - аз съм се явявала два пъти - 2011 и 2014 година - и двата пъти беше писмо - единият път "пишете до общината, че всяка сутрин в 5:00 точно до вашия прозорец събират боклука и ви събуждат" - нещо като писмо-оплакване, вторият път пак беше писмо - "пишете до хотел, в който искате да празнувате личен празник - питайте ги за храна и т.н.". НО и аз съм забелязала, че в примерните тестове бяха 90% примери с диаграми :?:

За спийкинга, не се притеснявай - те много те предразполагат на самия изпит, не е спичащо някакво - говори си сама, развивай си въпросите (има такива в материалите, които бях пуснала). Добре е да си чуваш гласа. До изпита слушай само телевизия и радио на английски, свали си английски субтитри на филми, които си гледала и ги гледай така - много е полезно.
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
Аватар
EkaterinaSt
Мнения: 83
Регистриран на: Сря Юни 04, 2014 1:11 pm
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: FSWP - 2014г.

Мнение от EkaterinaSt »

Да не оспамя темата се притеснявам, че е за FSWP все пак. :) Писаха ми от виза офиса в Букурещ...че не могат да асистират на всеки, който е тръгнал да си подава документите и да чета на сайта на cic.gc какво пише и са ми пратили линкове :D

За тестовете - правя си онлайн рийдинг и лисънинг, оценките ми варират все между 7,5-8.0 Повече от осем не съм изкарвала досега. Прави ми впечатление, че на всеки тест ми става по-лесно, което е напълно нормално всъщност. Но който ще се явява и смята да чете учебниците - те са само помагала/техните съвети и техники също са важни/, тестовете вършат много важна работа при подготовката. Лошото е , че по другите два модула не мога да се оценя. За диаграмите - защо ми се струва, че е стара информация, всички познати, които са карали изпита последните няколко години са писали писма. Дано да е така, че на мен писмата са ми по-лесни. За спийкинга - говоря си сама от три дни по цял ден, у дома ме подкачат на тази тема вече.. :)))

И мъжа ми ще се явява, записан е вече, така че... :) Него не го мисля особено, от него се иска да изкара 5.0...ще го закърпи някак.

Леда, при вас сега как стоят нещата от тук нататък? Чакате някакво писмо? Или се проверява онлайн само статуса и така. Кога се започва с медицинските? Какво включват? :)))
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: FSWP - 2014г.

Мнение от Leda78 »

Ехееее, че това са добри оценки! Не се тревожи. Ако говориш и пишеш, както слушаш и четеш, вече си минала... ;)

На първо време, чакаме да получиме от UPS - че пакета е получен и Mr Еди-кой-си се е разписал. Току-що ъпдейтнаха, че пакета е пристигнал в Sidney, но още не е стигнал до CIC - раничко им е, трябва да отворят към 16:00 наше време...:lol: Редактирам - MR GREG го е приел, в 08:41 :party:

Оттук нататък:
1. чакаме да изтеглят паричките от картата, което ще е първи знак, че всички документи, които са задължителни са приложени и са ок.
2. След това чакаме по мейл (поне така беше последните пъти, който се е похвалил във форума) PER = Positive Eligibility Review - т.е. че са ни сметнали точките по документите и са ок и минаваме и че ги пращат документите към Румъния
3. следват медицински, ако румънците не се усъмнят в някой документ (не би трябвало в нашия случай - всичко е вярно) или пък не се усъмнят в ситуацията - например едни приятели ги бяха викали на интервю до Румъния с основен въпрос - "вие сте добре в БГ, защо искате да заминавате"... ние също сме добре в БГ (работим, добри заплати общо взето и т.н.) и може да попитат... но се надявам да не питат, че като си отворя устата... :lol: :lol: :lol:
4. следва правене на медицинските и изпращане
5. следва приемане и одобряване на медицинските
6. следва покана за визи

Това е накратко, живот и здраве :) Но после, ако знаеш, какво следваааа :rofl:
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
Аватар
EkaterinaSt
Мнения: 83
Регистриран на: Сря Юни 04, 2014 1:11 pm
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: FSWP - 2014г.

Мнение от EkaterinaSt »

Йейй! Честито! Айде сега да дойдат и другите неща, както си му е реда! Много се радвам!! :)))
Аватар
Lira
Мнения: 218
Регистриран на: Пет Яну 01, 2010 6:51 pm
Местоположение: Торонто

Re: FSWP - 2014г.

Мнение от Lira »

Здравейте! :)

Отдавна не бях влизала във форума, но тук виждам един висящ въпрос и ръцете ме сърбят :lol: да внеса малко яснота.
EkaterinaSt написа: За IELTS - ... А за writing - писмо ли се пише в първата част или коментари по диаграми, защото в материалите които имам за самоподготовка ги има и двата варианта. Кой е по-актуален?
Кате, споко! :)
Диаграмите се дават на IELTS ACADEMIC, а ние се явяваме на IELTS GENERAL - това се изисква от CIC. А на GENERAL се дава писмо. Така че, не се притеснявай, диаграмите не те касаят!

Стискам палци на всички и УСПЕХ! :y:

LEDA,
Супер! Получили са ви документите! :rock: :party:
Хайде, на хаирлия да е! Бързо и успешно да ви мине цялата процедура! :y: :y: :y:
Чакаме ви! ;)
"Късметът се случва, когато подготовката срещне възможността!" Опра Уинфри
dzverum
Мнения: 214
Регистриран на: Пет Май 17, 2013 9:16 am
Местоположение: Sydney, NSW

Re: FSWP - 2014г.

Мнение от dzverum »

Охо Lira! Точно да го напиша и ти си ме изпреварила. Екатерина нали сте се записали на General Ielts? Reading-a i Writing-a са много по-сложни при Academic и той не се признава за Канада.
F*ck Google, ask me!
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: FSWP - 2014г.

Мнение от Leda78 »

Lira, радвам се, че наминаваш и благодаря за пожеланията!!! :party: (ето един човек, който пък на мен много ми е помагал със съвети по документите :handshake: )

Не си бях сетила, че разликата в writing-a може да идва от там... :?: Наистина повечето материали, които съм постнала са за Academic IELTS, но тя разликата е в writing & reading само. Така че, Кате, ако на ония тестове, които аз бях постнала, изкарваш 7 на reading значи на изпита ще ти се стори детска игра. :rofl:
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
Tigarche
Мнения: 34
Регистриран на: Пет Апр 18, 2014 1:06 pm

Re: FSWP - 2014г.

Мнение от Tigarche »

Leda78 ти Evaluation от WES оригинала ли им прати или копие ( в чек листа пише копие) ?
Публикувай отговор