FSWP - Въпроси по документите - 2013г.

Федералната процедура за имиграция, спонсориране, студентски, работни и посетителски визи, програмите за имиграция на останалите провинции.
Аватар
Lira
Мнения: 218
Регистриран на: Пет Яну 01, 2010 6:51 pm
Местоположение: Торонто

FSWP - Въпроси по документите - 2013г.

Мнение от Lira »

tonny написа:Благодаря за изчерпателните отговори.
Формулярите не съм си правил труда да разглеждам, именно поради тази причина.
Да разбирам че 10т, 11т и 14т оставям празни квадратчетата в чек листа.
Бях чел, че канадците държат да е попълнено всичко дори да е N/A. Затова се чудих на тези точки какво да правя. Явно само във формулярите се изисква това.
Ще се опитам да обясня по всички въпроси какво ме вълнува и дали правилно го мисля. А ако сметнете за редно и че не е глупаво може да ми отговорите.
т.8 Travel documents and passports - това са копия на личните карти и международните паспорти на всички в семекството.
Към тази точка има Proof of Admission (if applicable), това не го разбирам.
т.12 Work Experience.
Letters of reference from all your employers for the past 10 years
Как да стане това за работа преди повече от 5 години. Не мога да ходя да гоня бивши работодатели за такова нещо. Мога сам да си напиша, но ще е без:
- written on company letterhead,
- signed by the responsible officer/supervisor,
- stamped with the company's official seal (if applicable).
Трябва да е нотариално заверено копие и преведено от преводач с приложение на съответния му лиценз.
т.13 Всички дипломи - нот. заверени копия и преведени.
т.15, т.16, т.17, - Нот. заверени копия и преведени.
т.18 Police Certificates and Clearances -
http://www.cic.gc.ca/english/informatio ... lgaria.asp"
Тук не ми е ясно какво се иска от мен. Оригинални докменти ще са на БГ.

Тези питания и уточнения са с цел доизясняване на цялата картинка. Със сигурност и на други които възнамеряват да канд. по приграмата ще им хареса подобна информация.
Поздрави и благодаря предварително. :wasntme:
Здравейте, всички!

Позволявам си да отворя нова тема по тези въпроси, за да вкараме малко ред във Федералния форум. Надявам се, че модераторите няма да имат против...

Започвам с изричната уговорка, че по-долу ще коментирам стария(от 2012 г.) DOCUMENT CHECKLIST, който очакваме да бъде актуализиран при рестартирането на програмата през май 2013.

По т.8 Travel documents and passports - това са копия само на международните паспорти на всички членове на семейството (вкл. на бебе). Копия на лични карти не се искат. Иска се само попълване на техните номера някъде из формулярите, но не и копия.
Proof of Admission (if applicable) - точно под него е обяснено за какво иде реч: Ако кандидатстваш от държава, респективно визов офис, различни от родината си (т.е. ние от БГ кандидатстваме чрез визов офис Букурещ), то трябва да представиш доказателство, че законно си допуснат в тази друга държава за период от поне една година, та затуй кандидатстваш от там, а не от БГ-Букурещ.

По т.12 Work Experience - Държат на тези референтни писма от работодателите. Освен тях, доказателства са копия на трудови договори, на трудова книжка, на фишове за заплати. Референтните писма се пращат в оригинал - нали ги искат на оригинална фирмена бланка, а най-добре е в оригинал да са ти изготвени на английски език. Ако са на български, пак пращащ оригинала, но придружен от превод на английски. На всички останали договори, книжки и т.н. правиш фотокопие, заверяваш го при нотариус; после даваш нотариално завереното копие на заклет преводач (без да прикрепяш никакъв лиценз на преводача. Той най-отдолу под превода си слага антетка с лична декларация за истинността на превода) и пращаш превода с прикрепено за него нотариално завереното копие. Това се отнася за абсолютно всички документи, на които се изисква КОПИЕ.
Една идея за референтните писма - ако си запазил/а нормални взаимоотношения с бившите си работодатели, напиши си съответните писма сам/а на английски и им дай файловете само да ти ги разпечатат на фирмени бланки, подпис, фирмен печат и готово. Ако нямаш никакъв друг вариант да се сдобиеш с тези писма, то (според инструкцията) трябва в пакета документи да добавиш обяснително писмо, в което в свободен текст да опишеш кой документ от изискваните, по коя точка от чеклиста, не можеш да им предоставиш и защо. Пишеш им например, че фирмата е фалирала и не можеш да намериш лице, което би издало този документ. Но въпреки това като доказателство за този и този стаж им представяш копие на трудов договор и трудова книжка. И си ОК.

По т.13 - Тук се чакат съществени промени - оценяване на неканадските дипломи от канадска институция, извършено преди пращането на документите. После, документът, издаден от тази институция, ще се праща заедно с всичко останало. Поне за сега такава е частичната информация по въпроса.

По т.15 - Някои банки издават документите директно на английски. Ако не са съгласни - превод (без да му се прави нотариално копие, праща се оригиналът).

По т.16 и т.17 - На Актовете за раждане ние си извадихме 'дубликати за чужбина' и пратихме тях в оригинал с преводи, но предполагам, че стават и нотариални копия.

По т.18 Police Certificates and Clearances - Това са свидетелства за съдимост. Вадите ги да послужат "за Канада". Ние за по-сигурно ги занесохме в Министерство на правосъдието, за да им поставят Апостил на гърба (за удостоверяване на истинност на документа - така било за чужбина), но тук във форума има хора, които са минали и без Апостили. Не знам, не мога да дам съвет. Свидетелствата за съдимост се пращат в оригинал, придружен от превод от заклет преводач.

По всяка точка от Чеклиста, по която пращате докс, тиквате в малкото квадратче от последната графа.
По всяка точка, която не се отнася до вашия кейс, оставяте отзад квадратчето празно.
"NA" или "Not applicable" задължително се попълва във всички останали формуляри, в кутийките, които не ви касаят, там празно не трябва да има.

Ами, това е за сега. Надявам се, че нищо не пропуснах.

Успех на всички, на които вече им тече процедурата, както и на всички, които тепърва ще стартират! :y: :)
"Късметът се случва, когато подготовката срещне възможността!" Опра Уинфри
tonny
Мнения: 1268
Регистриран на: Нед Апр 14, 2013 4:40 am
Местоположение: Vancouver, BC

Re: FSWP - Въпроси по документите - 2013г.

Мнение от tonny »

:super:
Ако стане работата помни, ше ви черпя цялото семейство с една родна ракия, стига да сме на допустимно разтояние. :D
Благодаря за изчерпателните отговори.
Това Proof of Admission (if applicable) ми става все по неясно |(
Какво трябва да представя, чувствам се много тъп като чета това. :D
За работодателя въпроса стои по следния начин. За последните 5 и нещо години съм си при един работодател и нямам проблем сам да си напиша референции на фирмена бланка и да му ги дам да ги разпише с фирмен печат и т.н. Въпроса е преди това бях в завод в Девня (Агрополиихим), а преди това студентски дребни работи. За тези работи имам предвид, че няма как да представя референции и т.н. Т.е. ще си пусна референция само за текущата работа.

А наистина ако някои ден пътищата ни се пресекат ще почерпя за инфото, защото се лутах 2-3 дни за тези си въпроси, да не говоря, че чаках одобрение от този саит 3 дни за да ми приемат регистрацията. :d:
Аватар
Lira
Мнения: 218
Регистриран на: Пет Яну 01, 2010 6:51 pm
Местоположение: Торонто

Re: FSWP - Въпроси по документите - 2013г.

Мнение от Lira »

tonny написа::super:
Ако стане работата помни, ше ви черпя цялото семейство с една родна ракия, стига да сме на допустимно разтояние. :D
Благодаря за изчерпателните отговори.
Това Proof of Admission (if applicable) ми става все по неясно |(
Какво трябва да представя, чувствам се много тъп като чета това. :D
За работодателя въпроса стои по следния начин. За последните 5 и нещо години съм си при един работодател и нямам проблем сам да си напиша референции на фирмена бланка и да му ги дам да ги разпише с фирмен печат и т.н. Въпроса е преди това бях в завод в Девня (Агрополиихим), а преди това студентски дребни работи. За тези работи имам предвид, че няма как да представя референции и т.н. Т.е. ще си пусна референция само за текущата работа.

А наистина ако някои ден пътищата ни се пресекат ще почерпя за инфото, защото се лутах 2-3 дни за тези си въпроси, да не говоря, че чаках одобрение от този саит 3 дни за да ми приемат регистрацията. :d:
Да стигнем до черпенето! :drinks: :D

Относно тоя Proof of Admission -
Добре де, доколкото разбрах, вие сте от Варна. Никъде не споменаваш, че ще заминавате за друга държава и ще кандидатствате от там. Значи това не се отнася до теб. Точка! Не се забавлявай повече с него :D
Т.е. на трета страница от Чеклиста най-горното квадратче ти остава празно. Това е.

За завода в Девня (Агрополиихим), ако не е фалирал, малко трудно ще убедиш канадците, че не можеш да намериш контакт там, за да си поискаш референция. Чичо Гугъл със сигурност знае, а в посолството в Букурещ има служители с български език, които лесно ще установят как стоят нещата (имам предвид дали заводът е фалирал или не). Помисли за някакво простичко, логично и звучащо достоверно оправдание за това, защо не им пращаш референция от там. Ако не се лъжа, някъде из форума имаше споделени идейки, поразрови се.
Другите ти "студентски дребни работи" - по същия начин. Но, ако стажът ти от тях не ти трябва за точките, мисля, че и референциите са без значение и не е нужно да ги споменаваш в обяснителното си писмо.
Последно промяна от Lira на Сря Апр 17, 2013 1:05 pm, променено общо 1 път.
"Късметът се случва, когато подготовката срещне възможността!" Опра Уинфри
tonny
Мнения: 1268
Регистриран на: Нед Апр 14, 2013 4:40 am
Местоположение: Vancouver, BC

Re: FSWP - Въпроси по документите - 2013г.

Мнение от tonny »

Няма как да фалира завода. :rofl:
За proofa, това исках да чуя, т.е. не се занимаваи :D
Точките си ги правя единствено с тази работа, която извършвам в момента, затова мисля за маловажно предните ми работи. Те бяха както се казва in the begining.
Просто пише за последните 10 години референции и аз останах шокиран, че от къде да намеря такива писма за работа от преди 5 и повече години.
Ами смятам, че съм готов да ги скъсам на новата програма, само да я има моята специалност, да си докажа дипломата и да взема IELTS. :rofl:
Aко не, жената ще спасява положението, гледам че в предните издания я има нейната професия. :D
vankomer
Мнения: 12
Регистриран на: Пет Сеп 16, 2005 3:28 am
Местоположение: Бургас

Re: FSWP - Въпроси по документите - 2013г.

Мнение от vankomer »

Здравейте!
Относно референции от работодател, при който сме работили преди години си мисля не би ли могъл да ни послужи т.нар. Формуляр УП-2, който работодателя е задължен да ни издаде! УП-2 по принцип е предназначен за НОЙ, когато дойде време да се изчислява размера на пенсията :-), но в него много подробно е описано какви длъжности сте заемали, за какъв срок и какъв доход сте имали и т.н. (издава се на фирмена бланка с подписите на всички официални лица от предприятието - от длъжностното лице, което го е изготвило, от главния счетоводител и от ръководителя на предприятието и е подпечатано с печата на предприятието). Според мен с писмена молба за издаване на този формуляр бихме могли да изискаме от предприятието тази информация, която да приложим към документите си! Ако някой е използвал УП-2 и има вече опит с процедурата, моля да сподели!
Има много начини да вървиш напред и само един начин да стоиш на едно място!
Аватар
Lira
Мнения: 218
Регистриран на: Пет Яну 01, 2010 6:51 pm
Местоположение: Торонто

Re: FSWP - Въпроси по документите - 2013г.

Мнение от Lira »

tonny написа:...
Ами смятам, че съм готов да ги скъсам на новата програма, само да я има моята специалност, да си докажа дипломата и да взема IELTS. :rofl:
Aко не, жената ще спасява положението, гледам че в предните издания я има нейната професия. :D
:)
Стискам палци! Дерзайте! :y:
"Късметът се случва, когато подготовката срещне възможността!" Опра Уинфри
Аватар
Lira
Мнения: 218
Регистриран на: Пет Яну 01, 2010 6:51 pm
Местоположение: Торонто

Re: FSWP - Въпроси по документите - 2013г.

Мнение от Lira »

vankomer написа:Здравейте!
Относно референции от работодател, при който сме работили преди години си мисля не би ли могъл да ни послужи т.нар. Формуляр УП-2, който работодателя е задължен да ни издаде! УП-2 по принцип е предназначен за НОЙ, когато дойде време да се изчислява размера на пенсията :-), но в него много подробно е описано какви длъжности сте заемали, за какъв срок и какъв доход сте имали и т.н. (издава се на фирмена бланка с подписите на всички официални лица от предприятието - от длъжностното лице, което го е изготвило, от главния счетоводител и от ръководителя на предприятието и е подпечатано с печата на предприятието). Според мен с писмена молба за издаване на този формуляр бихме могли да изискаме от предприятието тази информация, която да приложим към документите си! Ако някой е използвал УП-2 и има вече опит с процедурата, моля да сподели!
Не ми беше хрумвало за УП-2 като вариант на референтно писмо от работодател. Вероятно може и да мине, не знам. Нека се включат и други, ако са по-наясно или са го пробвали...
Само се увери, че ще имаш подробно описани в него "your main responsibilities and duties in each position" - те са мнооого важни за канадците :!: Държат да ги видят, защото именно по тях се ориентират доколко реално упражняваните професии от кандидатите по света съвпадат със съответните канадски стандарти и описания на същите професии по NOC. Ако ти ги опишат детайлно в УП-2, нямаш грижи, но малко се съмнявам, че биха ги вписали...

Виж, сега се сещам, че евентуално би могло УП-2 + Длъжностна характеристика. Нали тя съдържа именно всички функции и задължения по заеманата позиция. Стига и тя да е на фирмена бланка, датирана, с подписи, печати и т.н.
Но това само го предполагам - не искам да давам съвети, за да не заблудя някого...
Вие сами си решавате какви документи да предоставите. При всички случаи най-добре е да се придържате максимално към инструкциите в Гайда - http://www.cic.gc.ca/english/informatio ... EG7TOC.asp" и в Чеклиста - http://www.cic.gc.ca/english/pdf/kits/f ... M5612E.pdf" .

Успех! :y:
"Късметът се случва, когато подготовката срещне възможността!" Опра Уинфри
Estell
Мнения: 35
Регистриран на: Съб Окт 13, 2012 11:16 am

Re: FSWP - Въпроси по документите - 2013г.

Мнение от Estell »

Много изчерпателно Lira благодаря. За сега ми се разясниха нещата, даже ми се опростиха, то било лесно, ама като не го знаеш ти се струва голяма сложнотия. Ако това е всичко което искат разбира се! Освен резултатите от IELTS изпита.
Аватар
Lira
Мнения: 218
Регистриран на: Пет Яну 01, 2010 6:51 pm
Местоположение: Торонто

Re: FSWP - Въпроси по документите - 2013г.

Мнение от Lira »

Estell написа:... Ако това е всичко което искат разбира се! ...
Estell, под "всичко" имаш предвид всичко, изброено в Document Checklist-а, нали? А не поясненото от мен по-горе. Защото то не е съвсем всичко. Аз се водих по въпросите на vankomer. Има да се попълват и формуляри, снимки и т.н. - >> Аз да си кажа, за всеки случай, да не стане грешка :D

С една дума ЧЕТЕТЕ! Четете всичко - Чеклистът съдържа пълния списък от документи, които трябва да се пращат, а Гайда разяснява правилата и стъпките, по които се движи процедурата. Хората така са ни го сдъвкали, че ... да ти е кеф! :)

Радвам се, че ти се е прояснила картинката! :)
Успех! :y:
"Късметът се случва, когато подготовката срещне възможността!" Опра Уинфри
Estell
Мнения: 35
Регистриран на: Съб Окт 13, 2012 11:16 am

Re: FSWP - Въпроси по документите - 2013г.

Мнение от Estell »

Lira написа:
Estell написа:... Ако това е всичко което искат разбира се! ...
Estell, под "всичко" имаш предвид всичко, изброено в Document Checklist-а, нали? .......
Точно това имах в предвид. Новите изисквания илязоха току що, така че стягайте се.
jimtashev
Мнения: 20
Регистриран на: Вто Яну 29, 2013 6:08 am

Re: FSWP - Въпроси по документите - 2013г.

Мнение от jimtashev »

Горе -долу са ясни сумите които се изискват като доказване на средства.Тъй като ще процедирам с немалка част чужди пари които ще върна след като си взема банковото извлечение , някой ако е запознат , дали може да се представи proof of funds във валута различна от канадски долари - примерно евро или щатски долари , ще си спестя прилична сума от обмяна на валута.
However beautiful the strategy, you should occasionally look at the results
Success is the ability to go from one failure to another with no loss of enthusiasm.
Winston Churchill
tat
Мнения: 13
Регистриран на: Вто Сеп 16, 2003 4:14 am
Местоположение: Montreal

Re: FSWP - Въпроси по документите - 2013г.

Мнение от tat »

Здравейте ,
Моля , ако някой може да ми помогне със следния въпрос: В новата листа с професиите има Химик- инженер , а аз сам само химик - хуманитарен профил , което в НОК 2011 е ок , но не мога да разбера дали сега по новите изисквания мога да кандидатствам????
Благодаря.
Estell
Мнения: 35
Регистриран на: Съб Окт 13, 2012 11:16 am

Re: FSWP - Въпроси по документите - 2013г.

Мнение от Estell »

jimtashev написа:Горе -долу са ясни сумите които се изискват като доказване на средства.Тъй като ще процедирам с немалка част чужди пари които ще върна след като си взема банковото извлечение , някой ако е запознат , дали може да се представи proof of funds във валута различна от канадски долари - примерно евро или щатски долари , ще си спестя прилична сума от обмяна на валута.
Това е интересен въпроса наистина. Дано някой даде отговор. Не, че стигнахме до парите де, ама....
Daisy2
Мнения: 504
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 3:54 am

Re: FSWP - Въпроси по документите - 2013г.

Мнение от Daisy2 »

tat написа:Здравейте ,
Моля , ако някой може да ми помогне със следния въпрос: В новата листа с професиите има Химик- инженер , а аз сам само химик - хуманитарен профил , което в НОК 2011 е ок , но не мога да разбера дали сега по новите изисквания мога да кандидатствам????
Благодаря.
Не знам дали съм права, но в НОК има отделно

Unit Group
2112 Chemists

И
Unit Group
2134 Chemical engineers

http://www5.hrsdc.gc.ca/noc/english/noc ... &val1=2112"

И първите не са в новия списък, а вторите са.

Вижте си описанията на работата на двете групи в сайта на HRSDC и си преценете вие къде попадате. Иначе в БГ мисля, че химическите инженери излизат от ХТУ, не от СУ. Но пак казвам, проверете си как стоят нещата за вас, защото изглежда, че има някакво припокриване между двете групи.
jimtashev
Мнения: 20
Регистриран на: Вто Яну 29, 2013 6:08 am

Re: FSWP - Въпроси по документите - 2013г.

Мнение от jimtashev »

Аз ще пробвам да се "нагодя" към NOC 1112 . С работодателя нямам проблем , ще ми напишем в референтното писмо на английски , с печати и всичко останало, че съм изпълнявал дейности точно по NOC 1112 - financial and investment analyst. Образованието ми е подходящо - УНСС , бакалавър. Дали мога да мина само с тези референтни писма , че ако трябват трудови книжки , документи от НОИ , става много дебела работата...
However beautiful the strategy, you should occasionally look at the results
Success is the ability to go from one failure to another with no loss of enthusiasm.
Winston Churchill
Публикувай отговор