FSWP - Въпроси по документите - 2013г.

Федералната процедура за имиграция, спонсориране, студентски, работни и посетителски визи, програмите за имиграция на останалите провинции.
Verena
Мнения: 26
Регистриран на: Вто Окт 04, 2005 7:58 am
Местоположение: Sofia

Re: FSWP - Въпроси по документите - 2013г.

Мнение от Verena »

Имам питанка за документите:
- удостоверението за брак, ако някой може да помогне: имам преведен дубликат, издаден от общината, обаче няма нотариална заверка. Да правя ли копие с нотариална заверка, или ще минем и така? Все пак документът е с оригиналните печати от общината, включително с такъв, удостоверяващ верността на положения подпис.
- Да си пращам ли нотариално заверена и преведена (без печати от МОН) дипломата за средно образование?
- Какво да правим с дипломите на половинката? Да ги пращаме ли изобщо, при положение, че не влияят на точките?
Обичам Родината, мразя Държавата...
tonny
Мнения: 1268
Регистриран на: Нед Апр 14, 2013 4:40 am
Местоположение: Vancouver, BC

Re: FSWP - Въпроси по документите - 2013г.

Мнение от tonny »

Proof of Education/Training/Qualifications
For you as the principal applicant and your accompanying spouse or common-law partner, if applicable:

Хората са си го написали.
От хапливите коментари по повод на предни питания, бях останал с впечатления, че сте наясно с всичко по процедурата.
Без печати от МОН за мен сигура ще приемат дипломите при положение че имаш асесмент на по-високо ниво диплома, а за брака не виждам защо да си спестявам 6лв за нотариус и да се чудя дали има значение.
vladibkolev
Мнения: 79
Регистриран на: Чет Мар 07, 2013 2:56 am
Местоположение: София за сега

Re: FSWP - Въпроси по документите - 2013г.

Мнение от vladibkolev »

Здравей,
Моят съвет е да направиш нотариално заверено копие и преводи на акта, на дипломите както на твоите така и на жена ти, средно и висше. Погледни точки 13 и 16 от чеклиста и също в guide 7000 потърси "копия на документи".
Follow your dreams
Regards
Vladislav Kolev
Verena
Мнения: 26
Регистриран на: Вто Окт 04, 2005 7:58 am
Местоположение: Sofia

Re: FSWP - Въпроси по документите - 2013г.

Мнение от Verena »

tonny написа:Proof of Education/Training/Qualifications
For you as the principal applicant and your accompanying spouse or common-law partner, if applicable:

Хората са си го написали.
От хапливите коментари по повод на предни питания, бях останал с впечатления, че сте наясно с всичко по процедурата.
Без печати от МОН за мен сигура ще приемат дипломите при положение че имаш асесмент на по-високо ниво диплома, а за брака не виждам защо да си спестявам 6лв за нотариус и да се чудя дали има значение.
Именно, че пише: if applicable, което пак не отговаря на въпроса :) При положение, че оценяваме по-висока диплома и че дипломите на половинката не дават точки :)
Наясно сме с доста неща по процедурата, но чак всичко - не се смятаме за меродавни . А за нотариуса +6 лева на фона на вече дадените стотици дотук не са от значение. Въпроса е във времето, което се иска за превода - то е ценно.
Обичам Родината, мразя Държавата...
Verena
Мнения: 26
Регистриран на: Вто Окт 04, 2005 7:58 am
Местоположение: Sofia

Re: FSWP - Въпроси по документите - 2013г.

Мнение от Verena »

vladibkolev написа:Здравей,
Моят съвет е да направиш нотариално заверено копие и преводи на акта, на дипломите както на твоите така и на жена ти, средно и висше. Погледни точки 13 и 16 от чеклиста и също в guide 7000 потърси "копия на документи".
Да, ние така и решихме да направим за по-сигурно.
Обичам Родината, мразя Държавата...
Verena
Мнения: 26
Регистриран на: Вто Окт 04, 2005 7:58 am
Местоположение: Sofia

Re: FSWP - Въпроси по документите - 2013г.

Мнение от Verena »

Има ли някой изпратил документи към Wes да сподели впечатления?
Обичам Родината, мразя Държавата...
Аватар
Lira
Мнения: 218
Регистриран на: Пет Яну 01, 2010 6:51 pm
Местоположение: Торонто

Re: FSWP - Въпроси по документите - 2013г.

Мнение от Lira »

Verena написа:Имам питанка за документите:
- удостоверението за брак, ако някой може да помогне: имам преведен дубликат, издаден от общината, обаче няма нотариална заверка. Да правя ли копие с нотариална заверка, или ще минем и така? Все пак документът е с оригиналните печати от общината, включително с такъв, удостоверяващ верността на положения подпис.
Verena,
Ако сте си извадили този дубликат с цел да го пращате в Канада, е напълно безсмислено да му правите нотариално заверено копие. Пращайте дубликата с превода му. Но, ако този дубликат си е за вас, защото сте си загубили оригинала например, то тогава няма да им пращате него, а ще му направите копие, заверявате го при нотариус, после превод на това заверено копие и пращате тях: завереното копие с превода му.

В инструкцията е обяснено, че нотариална заверка се прави на документи, които не се пращат в оригинал. А дубликатът в този смисъл е един вид "оригинал", доколкото е издаден от институцията, която е издала и самия оригинал. Така че, ако пращаш дубликат, то нотариалната заверка отпада. Ние така пратихме дубликати на актовете за раждане на цялото семейство, без нотариално заверени копия, само с преводи и нямахме никакви проблеми с това.
"Късметът се случва, когато подготовката срещне възможността!" Опра Уинфри
vladibkolev
Мнения: 79
Регистриран на: Чет Мар 07, 2013 2:56 am
Местоположение: София за сега

Re: FSWP - Въпроси по документите - 2013г.

Мнение от vladibkolev »

Lira, думичката "дубликат" ми е убегнала. ;)
Follow your dreams
Regards
Vladislav Kolev
Аватар
Lira
Мнения: 218
Регистриран на: Пет Яну 01, 2010 6:51 pm
Местоположение: Торонто

Re: FSWP - Въпроси по документите - 2013г.

Мнение от Lira »

vladibkolev написа:Lira, думичката "дубликат" ми е убегнала. ;)
Няма проблеми, случва се. :P Ама именно тя е ключова в питанката на Verena...
"Късметът се случва, когато подготовката срещне възможността!" Опра Уинфри
Аватар
Lira
Мнения: 218
Регистриран на: Пет Яну 01, 2010 6:51 pm
Местоположение: Торонто

Re: FSWP - Въпроси по документите - 2013г.

Мнение от Lira »

Verena написа:- Какво да правим с дипломите на половинката? Да ги пращаме ли изобщо, при положение, че не влияят на точките?
Verena написа:
tonny написа:Proof of Education/Training/Qualifications
For you as the principal applicant and your accompanying spouse or common-law partner, if applicable:

Хората са си го написали.
От хапливите коментари по повод на предни питания, бях останал с впечатления, че сте наясно с всичко по процедурата.
Без печати от МОН за мен сигура ще приемат дипломите при положение че имаш асесмент на по-високо ниво диплома, а за брака не виждам защо да си спестявам 6лв за нотариус и да се чудя дали има значение.
Именно, че пише: if applicable, което пак не отговаря на въпроса :) При положение, че оценяваме по-висока диплома и че дипломите на половинката не дават точки :)
Наясно сме с доста неща по процедурата, но чак всичко - не се смятаме за меродавни . А за нотариуса +6 лева на фона на вече дадените стотици дотук не са от значение. Въпроса е във времето, което се иска за превода - то е ценно.
Това if applicable се отнася до съпруг/а - т.е. "ако има такъв", а не до документите.

По-надолу категорично е написано, че искат и за водещия кандидат, и за половинката му, всички и всякакви дипломи и сертификати: средно, висше, професионални курсове, специализации и т.н. - без значение дали тези на половинката влияят на точките.
tonny написа:...
Без печати от МОН за мен сигура ще приемат дипломите при положение че имаш асесмент на по-високо ниво диплома...
Моят съвет е да си направите нотариално заверени копия на всички дипломи, после да си ги заверите в МОМН. Това е за доказателство, че не са фалшиви и няма връзка с ЕСА. От МОМН ще ви искат оригинал + нотариално заверено копие. Заверката е безплатна и става за 1 седмица! После преводи и сте готови.

Заверката в МОМН няма да ви коства нищо, но може да ви спести забавяне на процедурата впоследствие. В подфорума на Квебекската процедура пишат за масови проблеми с дипломите тази година на интервютата от пролетната сесия. Погледнете в тази тема: http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... &start=885
Явно в последно време канадците са се натъкнали на не една и две фалшиви бг дипломи :tmi: и ни гледат под лупа...

Това е моето мнение, но как ще действате си е само ваше решение.
Успех! :y:
"Късметът се случва, когато подготовката срещне възможността!" Опра Уинфри
Verena
Мнения: 26
Регистриран на: Вто Окт 04, 2005 7:58 am
Местоположение: Sofia

Re: FSWP - Въпроси по документите - 2013г.

Мнение от Verena »

Благодаря за отделеното време.
Вие дипломите за средно давахте ли ги в МОМН или само нотариални преводи?
По кой NOC кандидатствахте и какъв е текущият статус(ако е възможно на лични).
Обичам Родината, мразя Държавата...
Аватар
Lira
Мнения: 218
Регистриран на: Пет Яну 01, 2010 6:51 pm
Местоположение: Торонто

Re: FSWP - Въпроси по документите - 2013г.

Мнение от Lira »

Абсолютно всички дипломи си заверихме в МОМН, вкл. и тези за средно образование.
"Късметът се случва, когато подготовката срещне възможността!" Опра Уинфри
Аватар
Lira
Мнения: 218
Регистриран на: Пет Яну 01, 2010 6:51 pm
Местоположение: Торонто

Re: FSWP - Въпроси по документите - 2013г.

Мнение от Lira »

Здравейте, всички!

Може ли някой да ми каже колко време отнема сега в МОН легализирането на дипломите. (Нали това се прави с тях преди да се пратят за асесмънт в Канада?) И колко е таксата за това на МОН?

Предварително благодаря! :)
"Късметът се случва, когато подготовката срещне възможността!" Опра Уинфри
vladibkolev
Мнения: 79
Регистриран на: Чет Мар 07, 2013 2:56 am
Местоположение: София за сега

Re: FSWP - Въпроси по документите - 2013г.

Мнение от vladibkolev »

Здр. Lira
Всичко става за 5 работни дни и струва 15 лв. Плаща се по банков път, не с марки както преди.
Ето цялата информация : http://www.minedu.government.bg/left_me ... lications/"
на pdfa на позиция 1 ще намериш всичко подробно разписано, банкови сметки и тнт.
Поздрави и лек полет ;)
Follow your dreams
Regards
Vladislav Kolev
tonny
Мнения: 1268
Регистриран на: Нед Апр 14, 2013 4:40 am
Местоположение: Vancouver, BC

Re: FSWP - Въпроси по документите - 2013г.

Мнение от tonny »

На 6 или 7 юни направих копия и вчера (19 юни) си получих всичко с новите апостили. На мен ми струваше 220 пари (2 дипломи + 2 съплая).
НО :!: това важи за срока и за цената.
Аз живея във Варна и си ги правих през преводача ми. Разбираш, че има време за доставка и пари за него. Наистина не знам колко струват реално ако сама си ги занесеш и сама си ги вземеш след това.
Като погледнах апостила е сложен на 14 юни така че 4-5 дена са пътували. И преди това толкова значи наистина към 4-5 дена предполагам, което потвърждава думите на vladibkolev.
Публикувай отговор