Питане отностно дипломи и стаж

Федералната процедура за имиграция, спонсориране, студентски, работни и посетителски визи, програмите за имиграция на останалите провинции.
Аватар
Lira
Мнения: 218
Регистриран на: Пет Яну 01, 2010 6:51 pm
Местоположение: Торонто

Re: Питане отностно дипломи и стаж

Мнение от Lira »

Estell написа:Добре де към дипломата не се ли иска академична справка, която е всъщност доказателство, че е лигитимна и оригинална? Наш приятел, който преди 2м. замина за Канада това е направил.
Estell, академична справка (Transcript) до сега се искаше, да.
НО като излязат окончателните промени по федералната, ще се види какво точно, кога и къде ще се праща за доказване (Credentials assessment) на образованието.
До момента е ясно само, че това ще се случва преди пращането на апликацията, за да може заедно с нея да се прати и съответния документ, издаден от канадската институция, която предварително ще извършва това "оценяване" (или приравнянане) на дипломите ни.
(В момента нямам време да се ровя пак в сайта на CIC, но по спомени така стояха нещата.)
"Късметът се случва, когато подготовката срещне възможността!" Опра Уинфри
Estell
Мнения: 35
Регистриран на: Съб Окт 13, 2012 11:16 am

Re: Питане отностно дипломи и стаж

Мнение от Estell »

Lira написа:
Estell написа:Добре де към дипломата не се ли иска академична справка, която е всъщност доказателство, че е лигитимна и оригинална? Наш приятел, който преди 2м. замина за Канада това е направил.
Estell, академична справка (Transcript) до сега се искаше, да.
НО като излязат окончателните промени по федералната, ще се види какво точно, кога и къде ще се праща за доказване (Credentials assessment) на образованието.
До момента е ясно само, че това ще се случва преди пращането на апликацията, за да може заедно с нея да се прати и съответния документ, издаден от канадската институция, която предварително ще извършва това "оценяване" (или приравнянане) на дипломите ни.
(В момента нямам време да се ровя пак в сайта на CIC, но по спомени така стояха нещата.)
И аз го четох това, но не разбрах как точно ще стане и ще искат ли пак академична справка или не. Ох, всичко ми е мътна и кървава. 4.5. наближава, а обещанията отново се оказаха лъжливи и още нищо няма. То е ясно, че до 4 май. никой няма да може да подготви документи…
Аватар
Lira
Мнения: 218
Регистриран на: Пет Яну 01, 2010 6:51 pm
Местоположение: Торонто

Re: Питане отностно дипломи и стаж

Мнение от Lira »

Estell написа:
Lira написа:
Estell написа:Добре де към дипломата не се ли иска академична справка, която е всъщност доказателство, че е лигитимна и оригинална? Наш приятел, който преди 2м. замина за Канада това е направил.
Estell, академична справка (Transcript) до сега се искаше, да.
НО като излязат окончателните промени по федералната, ще се види какво точно, кога и къде ще се праща за доказване (Credentials assessment) на образованието.
До момента е ясно само, че това ще се случва преди пращането на апликацията, за да може заедно с нея да се прати и съответния документ, издаден от канадската институция, която предварително ще извършва това "оценяване" (или приравнянане) на дипломите ни.
(В момента нямам време да се ровя пак в сайта на CIC, но по спомени така стояха нещата.)
И аз го четох това, но не разбрах как точно ще стане и ще искат ли пак академична справка или не. Ох, всичко ми е мътна и кървава. 4.5. наближава, а обещанията отново се оказаха лъжливи и още нищо няма. То е ясно, че до 4 май. никой няма да може да подготви документи…
Estell,
Защо да са им лъжливи обещанията? Ясно са си написали хората, че новият списък с професии и детайлите относно неканадските дипломи ще бъдат обявени през април 2013. А сега сме 17.04., т.е. още не е изтекъл този срок. А и защо "отново"? Аз от 2009г. чета официалния сайт и за това време нямам спомен да ми се е случило да засека CIC в лъжливо обещание или нещо, с което да вкарват в заблуда кандидатите. Напротив!
Друг е въпросът, че всички, които сега чакат рестартирането на федералната, отдавна тръпнат за новите условия, за да се подготвят за 04.05., но явно от CIC са решили да не ни дават тази възможност и да пуснат решаващите новости точно преди отварянето на програмата, с което опъват яко нервите на хората. Но, това е положението. |(
Въоръжавайте се с търпение, защото ще ви трябва в големи количества, докато стигнете до визите (пожелавам ги на всички!).

За Академичната справка - сега няма кой да ти даде категоричен отговор дали ще я искат или не. Ще се разбере скоро. Но дотогава, ако не ти представлява проблем, извади си я, за да не я чакаш после. Пък, ако се окаже, че няма да ти трябва, ще си я имаш за спомен. :)

А пък онова всичкото, дето ти е "мътна и кървава", ще ти се избистри само с четене на гайда, ако трябва и по няколко пъти. И което не разбираш, питай - тук е мястото да получиш помощ :)

Успех! :) :y:
"Късметът се случва, когато подготовката срещне възможността!" Опра Уинфри
Estell
Мнения: 35
Регистриран на: Съб Окт 13, 2012 11:16 am

Re: Питане отностно дипломи и стаж

Мнение от Estell »

Първо обещаха за 01.2013г. да излязат новите изисквания, след това казаха началото на 2013. После споменаха началото на април (ако не греша), и понеже от доста време чакам, а аз не съм от търпеливите... :lol: ]:) започвам да се напрягам лекичко., понеже и времето ме притиска.
За сега нищо не смея да подготвям, понеже не се знае какви ще са точно новите промени и дали ще успеем да съберем нужните точки. И се притеснявам, след като излязат новите изисквания, колко време ще ми отнеме подготовката. А не ми се иска да оставаме за другата година, понеже споменаха, че ще има ограничен брой заявления които ще приемат. А до 04.05 не вярвам да сме готови още повече, че изпита по IELTS ще е в края на юни месец в нашия град. Просто няма как по-рано, понеже няма още нищо излязло, а искат 1м. и нещо по-рано да подадеш заявление, че ще се явяваш на изпита.
Благодаря за пожеланията, да ти се връщат. :D :y: Дано всички успеем да минем бързичко и благополучно през процедурата. А влезем ли веднъж, всичко ще е въпрос на време. Напрегнато е сега, понеже не е ясно до колко и дали ще успеем да покрием изискванията им. :sweat:
Аватар
Lira
Мнения: 218
Регистриран на: Пет Яну 01, 2010 6:51 pm
Местоположение: Торонто

Re: Питане отностно дипломи и стаж

Мнение от Lira »

Estell написа:Първо обещаха за 01.2013г. да излязат новите изисквания, след това казаха началото на 2013. После споменаха началото на април (ако не греша), ...
Ами аз за 01.2013 и за началото на април нямам спомен да са ги давали като срокове.
По моите спомени първо казаха, че промените ще бъдат обявени в началото на 2013 ("early 2013" бяха написали). И действително тогава (но не помня точна дата) обявиха промените по езиковите и възрастовите изисквания, като казаха, че FSWP ще бъде отворена отново на 04.05.2013, че ще искат Educational Credential Assessment, за което детайли ще пуснат през април 2013, заедно с новия списък с професии.
Но всъщност всичко това не е толкова важно!
Важна е ПОДГОТОВКАТА! :!:
Аз също не съм от търпеливите, никак даже!!! :lol: Но канадците ме каляват, какво да се прави ... :sweat: ]:)
А в момента наистина най-изнервящото за потенциалните кандидати е, че толкова време не пускат поне списъка с професиите, та човек да знае да се пъне ли изобщо. :@
Estell написа:... А не ми се иска да оставаме за другата година, понеже споменаха, че ще има ограничен брой заявления които ще приемат. ...
От 2010г. насам винаги има квоти. Първата година приемаха по 1000 бр. апликации/годишно от цял свят по всяка от обявените професии, а втората ги намалиха на 500. И сега ще е така, някакви квоти ще има. Въпросът е да се подава бързо след отваряне на процедурата, за да попаднеш в бройката, защото по някои професии тя се запълваше за дни. Но успокояващото в случая е, че това, което не знаят кандидатите в БГ, не го знаят и кандидатите от цял свят. Т.е. и на тях ще им е нужно времето за оценяване на образованието им и т.н., преди да могат да си пратят документите.
По-интересното е, като изтече първата година, дали ще запазят същите професии или списъкът ще бъде променен според нуждите на трудовия им пазар, ако в него има някакви размествания ...

С две думи, всеки сам си преценява до каква степен иска на риск да започне предварително да се готви "на сляпо" (инвестирайки в изпит IELTS, например, без да знае дали изобщо ще може да кандидатства с професията си), печелейки така ценно време, или да изчака публикуването на всички нови условия по програмата и едва тогава да започне с подготовката, като така рискува да загуби от фактора време и квотата по професията му да се запълни, но пък няма да е похарчил залудо хикс пари за изпити... The choice is yours!

Estell написа:... Благодаря за пожеланията, да ти се връщат. :D :y: ...
Благодаря! :y:
"Късметът се случва, когато подготовката срещне възможността!" Опра Уинфри
drago_bs
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Юли 31, 2013 2:29 pm
Местоположение: Бургас/София

Re: Питане отностно дипломи и стаж

Мнение от drago_bs »

roumensp написа:
p3t1r4o написа:Изкарал съм си студентска виза, но понеже съм крайно незапознат искам да ви попитам изобщо има ли някаква полза от дипломата ми?
Ако си на студентска бригада в Канада - не, ако имигрираш - да.

Ако имигрираш и искаш да работиш като такъв, не трябва да "покриваш" нищо, стига да можеш да си намериш работа, но ако искаш да се лицензираш - доста има за учене. Лиценз ти трябва единствено, ако искаш да си "баш геодезист" (с титла), т.е. такъв, който може да подписва всякакви документи и да отвори собствена фирма, занимаваща се с геодезическа дейност.
Тукашните работодатели много-много не ги интересуват дипломите, особено от други държави, основното което ги интересува е доказуем опит и стаж по специалността. Ако имигрираш, без да имаш стаж по специалността, шансовете ти за намиране на работа са минимални.
Здравейте, от доста време съм регистриран и само чета, но мисля да започна да си задавам въпросите от рано.
Имам намерение на имигрирам в Канада, на 21г. съм, студент, догодина завършвам бакалавър Урбанизъм в УАСГ, а 2017 живот и здраве Архитектура в НБУ. Ясно, че за да започна да практикувам като архитект, ще трябва да уча още в Канада, но ще ми трябва работа през това време за да мога да се издържам, доколкото разбирам, за да си намеря работа ми трябва стаж, колко години са достатъчни 2-3-5?
Аватар
chegevara
Мнения: 191
Регистриран на: Чет Авг 12, 2010 4:25 am

Re: Питане отностно дипломи и стаж

Мнение от chegevara »

Work experience

If your application is eligible to be processed, we will then assess it to see if your work experience is valid.

Your work experience must be:

for at least one year in the same occupation,
continuous and paid (full-time or an equal amount in part-time),
within the last 10 years,

Experience Maximum 15 points
1 year - 9
2-3 years - 11
4-5 years - 13
6 or more years - 15

зависи колко точки ти трябват за да събереш 67 минимум за кандидатстване
drago_bs
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Юли 31, 2013 2:29 pm
Местоположение: Бургас/София

Re: Питане отностно дипломи и стаж

Мнение от drago_bs »

Ако ги смятам на минимума:
Language - 16 (ще са повече по всяка вероятност, а и +4 за втори чужд)
Education - 23
Experience - 9 (с 1 година работа тук)
Age - 12
Дотук са 60, без arranged employment, така че мисля че ще събера 67 точки
Аватар
chegevara
Мнения: 191
Регистриран на: Чет Авг 12, 2010 4:25 am

Re: Питане отностно дипломи и стаж

Мнение от chegevara »

ти си знаеш най добре но някога сметките не излизат така както си ги правим.
пожелавам ти успех
2 език признават френски с TEF взет с документ
drago_bs
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Юли 31, 2013 2:29 pm
Местоположение: Бургас/София

Re: Питане отностно дипломи и стаж

Мнение от drago_bs »

Естествено че не винаги излизат сметките, пък и след 4 години може да променят изисквания и точкова система няколко пъти, аз просто си питам. Вече ми е ясно че без стаж няма как да замина, което означава че ще се работи първо тук. Мерси за помощта. ;)
Аватар
ivalin
Мнения: 914
Регистриран на: Сря Авг 27, 2008 6:40 am
Местоположение: Monreal

Re: Питане отностно дипломи и стаж

Мнение от ivalin »

drago_bs написа:Здравейте, от доста време съм регистриран и само чета, но мисля да започна да си задавам въпросите от рано. Имам намерение на имигрирам в Канада, на 21г. съм, студент, догодина завършвам бакалавър Урбанизъм в УАСГ, а 2017 живот и здраве Архитектура в НБУ. Ясно, че за да започна да практикувам като архитект, ще трябва да уча още в Канада, но ще ми трябва работа през това време за да мога да се издържам, доколкото разбирам, за да си намеря работа ми трябва стаж, колко години са достатъчни 2-3-5?
За да започнеш да практикуваш като архитект, ще трябва първо да завършиш за архитект или в България или в Канада, но при всяко положение и стаж в Канада. Хубаво е да имаш стаж в България и това е положително, но канадците признават единствено кандския опит и без него шансовете да си намериш работа тука са сведени до минимум, почти до 0. Навярно ще трябва да учиш още доста и в Канада, за което разбира се ще ти трябва и много добър английски. След всичко това ще трябва да си платиш и да се явиш на изпит пред ордера на архитектите. Но ще ти трябва и работа през това време до колкото разбирам, ако искаш повече пари, за да можеш да се издържаш и да живееш по-нормално, а не да караш мизерно само на заем и стипендия евентуално, за това ще трябва да си намериш работа, но ще ти е много трудно и ще ти трябва стаж, само, че канадски най-вече, а колкото до годините, колко са достатъчни, това е много относително понятие и всеки работодател сам определя колко да иска и колко ще признае.
Аз съм това, което ти ще бъдеш, а ти си това, което аз бях.
Tigarche
Мнения: 34
Регистриран на: Пет Апр 18, 2014 1:06 pm

Re: Питане отностно дипломи и стаж

Мнение от Tigarche »

Здравейте,

Някой може ли да ми каже подробно процедурата по изпращане на дипломата към ICAS-FSW. Вие изпащали ли сте вашите дипломи във висшето училище за попълване на Official Records Request. Това, което съм направила аз до сега е: заверена диплома от нотариус, изпратена в МОН и заверена, преведена с апостил и от тук не ми е много ясно защо да я пращам в университета?
3.Print the confirmation e-mail you receive. The confirmation e-mail will contain a Document Submission Form which you must complete and submit with the photocopies of your documents (as above). The e-mail will also contain an Official Records 4.Request Form to be printed and given to your school/institution
5.Mail or courier the Document Submission Form and documents to ICAS' office in Canada.
6.Submit the Official Records Request Form to your school/institution. A separate form is required for EACH qualification and EACH institution
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Питане отностно дипломи и стаж

Мнение от Bistra »

ivalin написа:
drago_bs написа:Здравейте, от доста време съм регистриран и само чета, но мисля да започна да си задавам въпросите от рано. Имам намерение на имигрирам в Канада, на 21г. съм, студент, догодина завършвам бакалавър Урбанизъм в УАСГ, а 2017 живот и здраве Архитектура в НБУ. Ясно, че за да започна да практикувам като архитект, ще трябва да уча още в Канада, но ще ми трябва работа през това време за да мога да се издържам, доколкото разбирам, за да си намеря работа ми трябва стаж, колко години са достатъчни 2-3-5?
За да започнеш да практикуваш като архитект, ще трябва първо да завършиш за архитект или в България или в Канада, но при всяко положение и стаж в Канада. Хубаво е да имаш стаж в България и това е положително, но канадците признават единствено кандския опит и без него шансовете да си намериш работа тука са сведени до минимум, почти до 0. Навярно ще трябва да учиш още доста и в Канада, за което разбира се ще ти трябва и много добър английски. След всичко това ще трябва да си платиш и да се явиш на изпит пред ордера на архитектите. Но ще ти трябва и работа през това време до колкото разбирам, ако искаш повече пари, за да можеш да се издържаш и да живееш по-нормално, а не да караш мизерно само на заем и стипендия евентуално, за това ще трябва да си намериш работа, но ще ти е много трудно и ще ти трябва стаж, само, че канадски най-вече, а колкото до годините, колко са достатъчни, това е много относително понятие и всеки работодател сам определя колко да иска и колко ще признае.
Значи...След това изказване на ivalin мълча. Респект! Много обичам някой, който хал-хабер си няма от архитектура да дава компетентни мнения. :lol:
Та изказването на мой Щерю под това беше (дословно цитирам): "Кой слушал-слушал! Кой разбрал-разбрал! Който е знаел как любезно да попита е пожънал резултати. На другите, слушащи разни ivalin-овци успешен път на тръстиката, ако въобще стигнат до нея!" :D
Ако имаш поне една година в България стаж. В Канада (Кебек) ти е нужна само още една в архитектурно бюро като техник. Като техник можеш да си намериш безпроблемно работа без да учиш и един ден, особено ако си работил преди това в България или друга Европейска страна. Аз съм живият пример за това. Имам диплома на строителен инженер и от първият ден работя в архитектурно бюро без прекаран и ден зад учебната скамейка. Успех! :hai:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
tonich
Мнения: 2234
Регистриран на: Чет Окт 11, 2007 6:36 am
Местоположение: New Westminster, BC

Re: Питане отностно дипломи и стаж

Мнение от tonich »

Стими, ти на Щерю говорител ли стана?

Човекът пита за архитект, ти му говориш за техник.
Човекът пита как ще е след 5 години, ти му говориш какво е било преди 10 години.

Земи ходи на пазар, остави го тоя форум! ;)
"Айнщайн ни учи, че няма значение влака ли се движи спрямо земята или земята спрямо влака. Същото е и с компютъра и Тонич ;-)"

powered by Optics
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Питане отностно дипломи и стаж

Мнение от Bistra »

А ти вземи се гръмни! :@
Да не мислиш, че тук като завършат почват като архитекти? Архитекти стават чак като си вземат изпитите към Ордера, а стажът е задължителен за всички, независимо дали са местни или имигранти. Щерю също не е учил. В началото започна като техник и после му го признаха за стаж ретроактивно. Само че едно време се изискваше 2 годишен канадски стаж. Сега има облекчение и изискването падна на 1 год. (пак казвам за Кебек. За другите провинции вероятно е различно)
Не ти говоря какво е било преди 10 години. Наши приятели, с които се запознахме в този форум междувпрочем, но не пишат вече (не им и трябва) дойдоха миналата година. Абсолютно вървят по нашите стъпки и аз вярвам, че ще успеят. Намериха си отраз работа, но бяха дипломирани и работили преди това, разбира се. Сега, доколкото знам им е в ход процедурата по легализация на дипломите и последващо членство в Ордера.
Слава богу, обаче слушаха, който трябва, а не разни ивалинчовци, дето се изказват по теми, от които хал-хабер си нямат и идея. :|
Всъщност само да допълня 1 година е, ако има поне 1 годишен български стаж, иначе е 2 общо. (преди беше 2 канадски + 1 български - 3 общо). Това е при диплома от УАСГ - специалност архитектура и без доучване.
Ако имате щастието да сте французин. На тях от 2 години им признават всичко в Кебек. Само трябва да се явят на изпит към Ордера. Моят колега комунистчето (мътните го взели), дето работи на съседното на моето бюро, кяри. (преди не беше така) :D
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Публикувай отговор