Признаване на стажа

Федералната процедура за имиграция, спонсориране, студентски, работни и посетителски визи, програмите за имиграция на останалите провинции.
Emo & Krasi
Мнения: 8
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 8:51 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Признаване на стажа

Мнение от Emo & Krasi »

Първо: Честита нова година на всички, много успехи, където и да се намирате!
По темата: Като гледаме напоследък не се дискутира тази тема, а на нас ни е доста неясна. Има ли някакъв начин да се провери дали ще ни признаят някакъв стаж, още преди да сме пуснали документите, защото като гледаме по списъка с кодовете, уж отговаря, ама не точно, пък може и така и иначе да се тълкува, въобще ние ли сме пълни параноици и все си мислим, че няма да ни признаят нещо, или наистина трябва буква по буква да отговаря всичко, за да се признае.
И всъщност какви точно документи ви искат, за да си докажете въпросния стаж?
kli
Мнения: 96
Регистриран на: Чет Мар 01, 2007 6:22 am
Местоположение: Sofia

Мнение от kli »

За да ви признаят трудовия стаж се изисква трудова книжка, преведена и легализирана. Може също така трудови и/или граждански договори, както и длъжностна характеристика.Отново преведи и легализирани.
Какъв е вашият трудов стаж по NOC? Не забравяйте че трябва да имате 1 пълна година трудов стаж през последните 10 години.
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от Linko »

Стига с тези легализации бе хора!
Никаква легализация на се изисква на нито един документ. Това са измислици на разните фирми - посреднически или преводачески, които само целят да вземат парите на незапознатите и лековерните.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Emo & Krasi
Мнения: 8
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 8:51 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Мнение от Emo & Krasi »

Стажът ми е година и половина, но докато подадем ще стане 2 предполагам. Обаче по длъжностна характеристика отговарям на код
0121 - Insurance, Real Estate and Financial Brokerage Managers, а по наименование на длъжността в БГ се водя експерт в дирекция недвижими имоти, т.е. наименованията се разминават и не знам дали в такъв случай няма да ни направят проблем.
kli
Мнения: 96
Регистриран на: Чет Мар 01, 2007 6:22 am
Местоположение: Sofia

Мнение от kli »

Въпрос на превод и игра на думи е всичко. Както ти преведът длъжността и стига тя наистина да отговаря на длъжностната характеристика не виждам проблем.
А що се отнася до легализацията - не съм съгласна с теб Lincо защото в БГ официалният език на всички трудово-правни документи е българският. Как федералният офицер ще разбере дали преведеното на английски от преводач отговаря на оригиналния документ? По тази логика всеки може да си пише и превежда каквото поиска и както поиска. А и едва ли федералните офицери по имиграцията знаят всички възможни говорими езици и са запознати със трудовото законодателство на всички страни.
На мен лично са ми искали преведени и легализирани акт за раждане и трудова книжка. За да може да се узакони по някакъв начин преведеното.
panev6
Мнения: 63
Регистриран на: Нед Окт 14, 2007 10:07 am

Мнение от panev6 »

Да Ви е Честита Новата 2008!
Linco е абсолютно прав - легализации не се искат!
В писмото с исканите доказателства на нас изрично ни искат документите да са преведени от заклет преводач и нотариално заверени, което е добре, защото е по-евтино и по-бързо!
Легализацията е нужна само, когато ще се опитваш да приравняваш някакъв документ по стандартите на друга държава,например дипломи - на посолства и консулства легализации не им трябват! А относно логиката, че всеки можел да си превежда каквото си поиска - не е така! Заклетите преводачи си имат специален печат, също като нотариусите и са в отделна камара! Но да сме живи и здрави, като Ви пристигне писмото с искани доказателства, те хората ясно ще Ви кажат , какво искат - поне при нас е така!
Успехи! :beer:
panev6
Мнения: 63
Регистриран на: Нед Окт 14, 2007 10:07 am

Мнение от panev6 »

Аз малко се отплеснах - документите, които се искат да докажеш трудов стаж са: Копие на трудов договор или копие на трудова книжка, преведени и нотариално заверени! Задължително искат длъжностна характеристика, която е неразделна част от трудовия договор! Ако добавиш и препоръки от работодател няма да сгрешиш!
Има и трети начин да докажеш трудов стаж, като си извадиш бележка от международния отдел на НОИ в София. Не знам колко струва, но се чака един месец и ти я вадят на английски език!
Пак Ви казвам, като пристигне писмото с искани доказателства, те ще ви кажат какво искат и какво вие може да им изпратите!
kli
Мнения: 96
Регистриран на: Чет Мар 01, 2007 6:22 am
Местоположение: Sofia

Мнение от kli »

Абсолютно си прав, :oops: аз малко се пообърках исках да кажа нотариално заверени, не легализирани. Сега се сетих че в моят e-mail до консулството им в Париж ми поискаха легализация защото им описах моя случай и ставаше въпрос за задграничен паспорт,визи и т.н.И помня че тогава ми преведоха и легализираха документите в БТПП. А и трябва да приравнявам Магистърска степен която е придобита след 19 години учене, сложно.
Сигурна съм че всеки като си получи писмото от имиграционните там ще си пише какво се иска.
panev6, ще дадеш ли координати на преводача който използвате за документе?
Жени
Мнения: 1120
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 5:11 pm
Местоположение: Торонто

Мнение от Жени »

Аз доказах трудов стаж само и единствено с препоръки от работодател. Те бяха направо написани на английски от самият работодател!
Аватар
ZanzibarHero
Мнения: 819
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 8:55 pm

Мнение от ZanzibarHero »

Най-добре да си напишете сами, някои от неформалните доказателства за трудов стаж и работни позиции, като трудова характеристика и други подобни (не всяка компания има добри, за този случай, образци - като терминология, като външен вид и т.н.). Много зависи от компаниите, за които си работил (да имат добра документна история) и отношенията ти с менаджерите. Подписват се, подпечатват се от оторизирано лице и един превод от заклет преводач, мисля, че е достатъчен.

Трудовата книжка няма достатъчно добър вид за нормален превод (поне моята бе такава). Ако и твоята е такава, по-добре направи препис-извлечение с дати и заемани длъжности. Правилото е същото- направи си го сам - защото не всеки отдел персонал има подходящи образци за този случай. Подпис и печат от оторизирано лице - директор, собственик, главен счетоводител, отдел човешки ресурси (в общият случай няма значение от кой), накрая, превод от заклет преводач.

Аз, лично се стремях да имам непрекъсната документна история и поредица от длъжности с понятни имена - близки до NOC класификацията (след превода). Това бе един добър начин да видя бившите си колеги (ако компаниите още съществуваха, разбира се) и да поговорим за миналото и бъдещето.

За малко щях да стигна до В.Търново (централният държавен архив), където се съхраняват документите на фалиралите компании, но разходът на време бе прекалено голям в сравнение със стажа, който имах в тази компания и само отбелязах, че компанията е фалирала.
Аватар
tonich
Мнения: 2234
Регистриран на: Чет Окт 11, 2007 6:36 am
Местоположение: New Westminster, BC

Мнение от tonich »

Здравейте!

Имам един казус, за който се надявам да ми помогнете:
Учредител и управител съм на ЕТ, чрез което упражнявам дейност по специалността си на частна практика, съобразно българското законодателство. Съответно, водя надлежно счетоводство и внасям осигуровки всеки месец.
Днес питах в местното подразделение на НОИ, как ще ми се признае трудовия стаж по специалността, след като нямам трудов договор (със себе си!) и съответно - трудова книжка.

Да ама не! :shock:
От там ми казаха, че бидейки управител на ЕТ не могат да ми издадат за удостоверение за стаж по специалността (която упражнявам, чрез въпросното ЕТ), а удостоверение за управител на ЕТ (търговец). С други думи, излиза, че последните няколко години съм бил само “прост” търговец, без да съм практикувал професията си.
Някой да знае подобен случай и решение на него?



Имам и един друг въпрос:
Сигурни ли сте, че гражданските договори се признават за трудов стаж?
Защото мисля, че се признават само за осигурителен такъв, и то от 2007 година.
Аватар
perah
Мнения: 349
Регистриран на: Пет Юли 29, 2005 6:29 am
Местоположение: BC

Мнение от perah »

tonich написа:Здравейте!

Имам един казус, за който се надявам да ми помогнете:
Учредител и управител съм на ЕТ, чрез което упражнявам дейност по специалността си на частна практика, съобразно българското законодателство. Съответно, водя надлежно счетоводство и внасям осигуровки всеки месец.
Днес питах в местното подразделение на НОИ, как ще ми се признае трудовия стаж по специалността, след като нямам трудов договор (със себе си!) и съответно - трудова книжка.

Да ама не! :shock:
От там ми казаха, че бидейки управител на ЕТ не могат да ми издадат за удостоверение за стаж по специалността (която упражнявам, чрез въпросното ЕТ), а удостоверение за управител на ЕТ (търговец). С други думи, излиза, че последните няколко години съм бил само “прост” търговец, без да съм практикувал професията си.
Някой да знае подобен случай и решение на него?



Имам и един друг въпрос:
Сигурни ли сте, че гражданските договори се признават за трудов стаж?
Защото мисля, че се признават само за осигурителен такъв, и то от 2007 година.
значи ако питането ти е конкретно за процедурата аз постъпих по следният начин: извадих си актуално състояние в което е написано, че съм съдружник и управител в ООД и оригинала го преведох. Никакви НОИ, НАП и прочие институции не съм намесвала и ми признаха стажа. Успех
If you aren't the star of your own life, you're the supporting player in someone else's.
Аватар
tonich
Мнения: 2234
Регистриран на: Чет Окт 11, 2007 6:36 am
Местоположение: New Westminster, BC

Мнение от tonich »

Не съм 100 % сигурен, но смятам, че в удостоверението на ООД може/трябва да се впише предмет на дейност.
Докато ЕТ-то е нито риба, нито рак – за него нямало определен предмет на дейност.

Та според нашето законодателство, няма значение дали упражняваш определена професия или чоплиш семки като управител на ЕТ. :roll:



Благодаря за отговора на perah.

Надявам се и на други мнения. :D
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от Linko »

tonich написа:Учредител и управител съм на ЕТ, чрез което упражнявам дейност по специалността си на частна практика...
Така ги виждаш ти нещата, което не значи, че такава е истината. Други хора, както и законодателят, пък ги виждат малко по-различно.
Не може и двете неща едновременно да ти се признават - хем стаж по специалността, хем като управленски опит.
Отговри си сам на един такъв въпрос. Утре ако ти потрябва не стажът по специалността а да доказваш опит на управленски позиции пак ли на същия период и същият стаж ли ще се позовеш?
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Аватар
perah
Мнения: 349
Регистриран на: Пет Юли 29, 2005 6:29 am
Местоположение: BC

Мнение от perah »

tonich написа:Не съм 100 % сигурен, но смятам, че в удостоверението на ООД може/трябва да се впише предмет на дейност.
Докато ЕТ-то е нито риба, нито рак – за него нямало определен предмет на дейност.

Та според нашето законодателство, няма значение дали упражняваш определена професия или чоплиш семки като управител на ЕТ. :roll:



Благодаря за отговора на perah.

Надявам се и на други мнения. :D
Нашата фирма извършва дейност с лиценз затова аз преведох лиценза и така покрих изискването за доказване на стаж по длъжност която си избрах от списъка им. Затова ако имаш лиценз или нещо подобно смело превеждай и пращай заедно с актуалното състояние стига да практикуваш професия от NOC и то от групите, който се изискват. Tова е напълно достатъчно за доказване на стаж.
If you aren't the star of your own life, you're the supporting player in someone else's.
Публикувай отговор