От къде да тръгнем, за да стигнем до Канада?

Федералната процедура за имиграция, спонсориране, студентски, работни и посетителски визи, програмите за имиграция на останалите провинции.
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Re: канада?

Мнение от Veliko »

kokoscho написа:Щом имате роднина в канадата, един голям проблем вече ви е решен :)
Все пак в началото най-големите проблеми и разходи са именно квартирата, и хилядите малки дреболийки които ние си ги знаеме в бг-то (като например къде да си платя телефона, къде е болницата, детската градина, борисовата градинка :)), а и роднината ви носи точк все пак.
Относно възрастта...ако си отибрате от професията, и е инженерна специалност например, никой нема да ви гледа годинките, и никой нема да ви пита, стига да си вършите работата.
Така че, моят съвет е дерзайте, много малко хора тука имат мъничкият ви плюс, и именно роднина в канадата...
Вероятноста БГ инж. в напреднала възраст да намери инж. работа в Ка е нулева.

Имат си достатъчно стари кадри, затова се наемат предимно млади, които се обучават от старите докато излязат в пенсия.

Не се заблуждавайте, че някой има нужда от инженери и каквито и да било специалисти. Всичко е яка пропаганда и демагогия.
Life goes on. It always does, until it doesn´t!
Аватар
ZanzibarHero
Мнения: 819
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 8:55 pm

Мнение от ZanzibarHero »

Veliko написа:режат още ниво СВ, като ти сметнат кога си учил и пр. става ясно, че не си първа младост. Това за харесването с интервюиращия е пълна глупост. Първото интервю е с НРес. офицера, а не с потенциален шеф, освен ако не е за ниска позиция де. Ама вие си знайте, аз само искам да каже, че не е лесно, както ви изглежда. И да повторя какво беше казал Кольо преди време: Който е дошъл след 98, е отишъл на обран бостан. лол
HR никога не назначава, без мнението на този с когото ще работиш. Когато видя, че на интервюто е само HR, всичко става ясно и минавам на тема упражнение по английски език - поне да има накаква полза за мен и се опитвам да измъкна нещо от него за някакви други нужди на компанията.

HR обикновено имат само големите компании, а и той чете само първите два реда на резюмето (не повече от 200-300 от 1500 резюмета на ден) и чака, някой шеф да му каже кой да назначи. Отделна тема е неговата професионална квалификация, ако има такава (обикновено са хора учили психология или социални науки).
В Канада 80-90% от компаниите са малки или средни и нямат специален човек да върши само това.
... Вероятноста БГ инж. в напреднала възраст да намери инж. работа в Ка е нулева. Имат си достатъчно стари кадри, затова се наемат предимно млади, които се обучават от старите докато излязат в пенсия ....
Какво значи инженерна работа? Самият факт, че Канадската икономика има добър ръст показва, че има работа (отделна тема е, че е закачена за US икономика). Канадците не учат. От тях 60% спират след средното образование и започват работа. Висше инженерно учат основно китайци, индийци ... Така че, човек на 40-45, изглеждаш добре, идващ от Европа и с добър опит има своите шансове да се пребори за позиция.
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

ZanzibarHero написа:
Veliko написа:режат още ниво СВ, като ти сметнат кога си учил и пр. става ясно, че не си първа младост. Това за харесването с интервюиращия е пълна глупост. Първото интервю е с НРес. офицера, а не с потенциален шеф, освен ако не е за ниска позиция де. Ама вие си знайте, аз само искам да каже, че не е лесно, както ви изглежда. И да повторя какво беше казал Кольо преди време: Който е дошъл след 98, е отишъл на обран бостан. лол
HR никога не назначава, без мнението на този с когото ще работиш. Когато видя, че на интервюто е само HR, всичко става ясно и минавам на тема упражнение по английски език - поне да има накаква полза за мен и се опитвам да измъкна нещо от него за някакви други нужди на компанията.

HR обикновено имат само големите компании, а и той чете само първите два реда на резюмето (не повече от 200-300 от 1500 резюмета на ден) и чака, някой шеф да му каже кой да назначи. Отделна тема е неговата професионална квалификация, ако има такава (обикновено са хора учили психология или социални науки).
В Канада 80-90% от компаниите са малки или средни и нямат специален човек да върши само това.
... Вероятноста БГ инж. в напреднала възраст да намери инж. работа в Ка е нулева. Имат си достатъчно стари кадри, затова се наемат предимно млади, които се обучават от старите докато излязат в пенсия ....
Какво значи инженерна работа? Самият факт, че Канадската икономика има добър ръст показва, че има работа (отделна тема е, че е закачена за US икономика). Канадците не учат. От тях 60% спират след средното образование и започват работа. Висше инженерно учат основно китайци, индийци ... Така че, човек на 40-45, изглеждаш добре, идващ от Европа и с добър опит има своите шансове да се пребори за позиция.
Ти май наистина си герой. Така че, човек на 40-45, изглеждаш добре, идващ от Европа и с добър опит има своите шансове да се пребори за бачкаторска позиция. На спечелилите честито, на останалите късмет.
лол
Life goes on. It always does, until it doesn´t!
Аватар
ZanzibarHero
Мнения: 819
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 8:55 pm

Мнение от ZanzibarHero »

Ти май наистина си герой. Така че, човек на 40-45, изглеждаш добре, идващ от Европа и с добър опит има своите шансове да се пребори за бачкаторска позиция. На спечелилите честито, на останалите късмет.
лол
Всички идващи тук имат нужда от късмет, даже спечелилите.

Дай ми някакъв конкретен пример за инженерна работа и бачкаторска такава, аз нещо не схванах, какъв ми е героизмът?

Пък и самото идване тук е предпоставка за начало, а не за край на която и да е професионална кариера.
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

ZanzibarHero написа:
Ти май наистина си герой. Така че, човек на 40-45, изглеждаш добре, идващ от Европа и с добър опит има своите шансове да се пребори за бачкаторска позиция. На спечелилите честито, на останалите късмет.
лол
Всички идващи тук имат нужда от късмет, даже спечелилите.

Дай ми някакъв конкретен пример за инженерна работа и бачкаторска такава, аз нещо не схванах, какъв ми е героизмът?

Пък и самото идване тук е предпоставка за начало, а не за край на която и да е професионална кариера.
Пример за инж.: стоиш си на бюрото и даваш нареждания някой да ти свърши работата. Може работата ти да е творческа, или решение на проблем. Обикновено имаш няколко човека на разположение,които допълнително могат да имат някой да ги направлява. Заплатата е годишна, а не на час.

Други възможности за нашия човек, който обикновено е специалист по всичко, са: лепене на плочки, боядисване, суперинтедант в имигрантски блок, пици, таксита, трькаджии, строителен бизнес и руфаджийство (имат остра нужда от квалифицирани), оператор на машина (при условие, че в БГ е бил шеф на оператори) и социал в някои провинции.

За електротехници, обаче трябва да се учи и да се държи изпит. Това е много добра професия, имаме няколко такива от форума.

Второ: В Канада има доста големи компании от всекакви сфери с хиляди работници по света. Всички световни големи компании имат офиси и заводи в Канада (IBM, XEROX, DOW, DuPont, Exxon, i pr).

Но това не значи, че наемат Ганьо инженера. Имат си достатъно местен материал.

Трето: Всяка компания с около минимум 100 човека има отдел за подбор на персонала. В по-малки не съм бил, но обикновено нямат.

Четвърто: Вярно, че доста мангал учи, но и доста местни си учат. Обикновено токушо завърщилите местни нямат абсолютно никакви проблеми да си намерят работа. За останалите горе долу е същото. Обаче за дошли от другаде е доста трудно.

Пето: Икономиката в северна америка не е във възход в момента.

6. Герой си щото много вярваш.

7. Най-големият проблем е, че българите много лъжат и оставят грешни впечатления в канещите се да идват.

И пак да повторя, най-искрено и доброжелателно, над 40 шансовете ви са минимални да сте в категорията с бюрото.

И последно, не си мислете, че в Канада ядат доматите с колците.
Life goes on. It always does, until it doesn´t!
Аватар
ZanzibarHero
Мнения: 819
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 8:55 pm

Мнение от ZanzibarHero »

За да сме полезни на някой, който би прочел тези постинги ще си позволя малък коментар (започвайки от т.7) на това, което си писал. ...
7. Най-големият проблем е, че българите много лъжат и оставят грешни впечатления в канещите се да идват.
Това, че някои хора "лъжат" не е проблем. Проблем е, че много хора са изключително доверчиви и рядко изграждат реалистично собствено мнение за трудностите, с които ще се сблъскат тук (ако изобщо е възможно това да се направи от БГ).
Пример за инж.: стоиш си на бюрото и даваш нареждания някой да ти свърши работата....
Ти наистина ли си вярваш, че идвайки в Канада и работейки като инж. основното ти занимание ще бъде да прехвърляш твоите задължения на някой друг, а ти да си човъркаш в носа на бюрото и да взимаш ОГРООООМНА годишна заплата.
Ня знам, кой заблуждава хората, но някой идвайки с такива идеи тук, може да изпадне в тежка криза, когато разбере, че дори като инж. на бюро ще трябва да си върши работата качествено, в срок и с печалба за компанията ... Иначе: довиждане бюро - здравейте пици.

Личното ми мнение за възрастта за емиграция:

- Точките, които "Министерството на емиграцията и гражданството" на Канада дава за показател възраст, когато изисква да се попълни формулярът, са важен показател за статистиката за адаптацията с които работят, тези които разработват и поддържат точковата система.

- Персоналната ти възраст има значение само за персоналните ти стратегии за адаптация в Канада и нищо повече.

Личното мнение на хората с по-голям опит е важно, но решенията са твои и живота си е твой. Май цитирам някой от този форум...
Публикувай отговор