Канада - работа, живот

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Канада - работа, живот

Мнение от Kan_Tangra »

NightMartini написа:
Kan_Tangra написа:NightMartini, а що дириш във франкофонски университет!?
И това, как да е, но запиши се и на някой курс в англофонски. Има всякакви възможности, италиански, испански, танци, ако щеш, в спортните центрове.
Има и в Конкордия, има и в Макгил.
Пак го има това, за затварянето в кръгове, но далеч не всички, в степен както е във франкофонските.
Не си пилей времето с работа и учене, а се поддържай, физически и духовно. После няма наваксване.
Знам че е така. Ами опитвам се да подържам и двата езика - да работя на единият, да уча на другият. Не мога да обясня колко са трудни курсовете и поел съм по пътя и трябва да го извървя, направо не ти оставят време да дишаш. Аз имам една приятелка много е умна, но след първият курс се отказа, каза ми - не мога повече ще ми изкочи сърцето от напрежение. Ако ми останат сили след СПА ще опитам МБА и тогава вече мога да сменя средата. Често да ти каж, засега съм доволе че още съм добре със главатa единственто отклонение е че започнах да си говоря съм, но скришно. Бил си тук и знаеш как може да ти се отрази зимата. Само мога да си представя колко е хубаво днес там на празника. Хубав празник ти пожелавам.
Мерси за пожеланието!
Днес не съм ходил до центъра, малко съм изстинал тия дни. С един приятел пихме по кафе в студентски, по кварталному.
В София духа доста силен вятър, но е топло. А в Бургас вали доста силно. Събота и Неделя май ще е добре, към 25 градуса.
Навремето аз специално бях избрал специалност, която е универсална, и може да се работи навсякъде, включително и в България. Казвал съм го много пъти. Не знам при тебе как ще е положението. В крайна сметка, нито България е това, което беше преди 10 години, нито това, което ще е след 10; нито Канада е това, което беше преди 10 години, и това, което ще е след 10.
Така че ... хубаво е човек да си подготвя опции.

... Също така, съвсем закономерно, тези, които плюят най-много по България, нямат никакъв поминък там, и професията им е абсолютно не-конвертируема. Това е очевидно, и затова и споровете обикновено са все до задънена улица. Нефт не се добива, аксесоарите в тоалетните не се чертаят на чертеж, а майсторите ги слагат по собствен вкус, а ченчовете се контролират и обикновени хора нямат достъп.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
NightMartini
Мнения: 368
Регистриран на: Сря Юли 06, 2011 7:46 am

Re: Канада - работа, живот

Мнение от NightMartini »

Kan_Tangra написа:
NightMartini написа:
Kan_Tangra написа:NightMartini, а що дириш във франкофонски университет!?
И това, как да е, но запиши се и на някой курс в англофонски. Има всякакви възможности, италиански, испански, танци, ако щеш, в спортните центрове.
Има и в Конкордия, има и в Макгил.
Пак го има това, за затварянето в кръгове, но далеч не всички, в степен както е във франкофонските.
Не си пилей времето с работа и учене, а се поддържай, физически и духовно. После няма наваксване.
Знам че е така. Ами опитвам се да подържам и двата езика - да работя на единият, да уча на другият. Не мога да обясня колко са трудни курсовете и поел съм по пътя и трябва да го извървя, направо не ти оставят време да дишаш. Аз имам една приятелка много е умна, но след първият курс се отказа, каза ми - не мога повече ще ми изкочи сърцето от напрежение. Ако ми останат сили след СПА ще опитам МБА и тогава вече мога да сменя средата. Често да ти каж, засега съм доволе че още съм добре със главатa единственто отклонение е че започнах да си говоря съм, но скришно. Бил си тук и знаеш как може да ти се отрази зимата. Само мога да си представя колко е хубаво днес там на празника. Хубав празник ти пожелавам.
Мерси за пожеланието!
Днес не съм ходил до центъра, малко съм изстинал тия дни. С един приятел пихме по кафе в студентски, по кварталному.
В София духа доста силен вятър, но е топло. А в Бургас вали доста силно. Събота и Неделя май ще е добре, към 25 градуса.
Навремето аз специално бях избрал специалност, която е универсална, и може да се работи навсякъде, включително и в България. Казвал съм го много пъти. Не знам при тебе как ще е положението. В крайна сметка, нито България е това, което беше преди 10 години, нито това, което ще е след 10; нито Канада е това, което беше преди 10 години, и това, което ще е след 10.
Така че ... хубаво е човек да си подготвя опции.

... Също така, съвсем закономерно, тези, които плюят най-много по България, нямат никакъв поминък там, и професията им е абсолютно не-конвертируема. Това е очевидно, и затова и споровете обикновено са все до задънена улица. Нефт не се добива, аксесоарите в тоалетните не се чертаят на чертеж, а майсторите ги слагат по собствен вкус, а ченчовете се контролират и обикновени хора нямат достъп.
Абсолютно съм съгласен. Изборът на професия е много важен. Ти си в по-изгодна позиция, защото можеш да работиш от всяко място на света. Разчитам на това, че учим по международни стандарти. Рзчитам на филиали на одиторски компании в Европа, на Сметната палата към Европейският съюз.
Тук вмерето от началото на май е мрачно и валежно.
Ей това е история от България - да си вървиш по улицата и някой да ти подсвирне - откога не сме се виждали, айде да ходим да пием кафе. Така времето минава приятно.
Явно не на всеки душата му е пригoдна за Северна Америка.
Аватар
Vedren
Мнения: 1552
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2012 5:15 am
Местоположение: Hull City - срещу премиера

Re: Канада - работа, живот

Мнение от Vedren »

Ти що реши че Хълбой е обикновоен човек.
Само да ти кажа че съм бил пратньор в бюро още преди да дойда в Канада.
Собствениците на половината бюра в София са ми приятели, познати, бивши колеги от Балкантурист на Боровец, Пампрово, Златните и Албена.
Още утре мога да се върна и да отворя бюро в БГ или да стана веднага пратньор с 50 % да кажем.
Мога да оставя и тези бюра тук да си работят, да ми носят доход и по цял ден да се возя на яхта или на мотор в БГ ако реша.
Последно промяна от Vedren на Пет Май 24, 2019 11:47 am, променено общо 1 път.
Аватар
Pyrelight
Напуснал форума
Мнения: 8662
Регистриран на: Нед Май 07, 2017 10:52 am
Местоположение: Out of dumbassworld

Re: Канада - работа, живот

Мнение от Pyrelight »

Между другото преди няколко дена мъжът ми ме попита: Ти защо си казала това за тоалетните? Ти не правиш само това. :lol:
Отговорът ми беше: За да се чувствуват големи български бабаити значими във булгаристанския форум, засягайки ме на професионална тема. :lol:
П.П. БТВ и аз карам цяла седмица малкият аксент на съпруга ми, щото моята кола е на ремонт заради невнимателен шофьор, ама той няма надписи. :lol:
С 2 думи кефя му се, защото е с ръчни скорости и е много пъргав. 8)
''Между другото това ми е помогнало по мoй си начин: няма нещо на този свят, което да ме мотивира повече от твърдението " няма да стане", ай сиктер.''
powered by pumpy
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Канада - работа, живот

Мнение от Ivan1007 »

NightMartini написа: . Но специално този филм създаден от едно 18 годишно момче ми позволява да вярвам, че там в родината има една специална благородна порода хора, които няма как да срещнеш в Канада.
Това твърдение се дължи главно на това, че изобщо не познаваш нито Канада, нито хората в Канада.
Видях началото на филма.
Ти пробвал ли си да се изгубиш нарочно в Канада?
Да пътуваш из Канада, но не в големите градове и по магистралите и главните пътища?
За мен това много често е част от работата ми.
Да спреш в някой затънтен хамлет или градче в Саскетчуан или Албърта, да влезеш в селската кръчма, където старците от околните ферми се събират на по чаша кафе и приказки или да отидеш в някой Bad & Breakfast в планините на Британска Колумбия, където хазяина просто за хоби гледа десетина акра лозе, да изпиете заедно бутилка от виното му на вечеря, да си купиш две и той да ти подари още две на тръгване? Да посетиш местния музей в селце близо до Виктория, където под секвоя с диаметър на стъблото над два метра расте здравец, донесен от основателите на селцето от Англия преди 150 години. Точно като българския здравец, който жена ми донесе с мокра салфетка в найлоново пликче около коренчето, който засадихме и гледахме в саксия години преди да си купим къща и който сега е навсякъде из двора ми
Аз нямам нужда дори да ходя далеч - такива хора имам на нашата улица, комшиите ми - баба и дядо на над 80 години и не само те
Поне два пъти в годината ( около Коледа и лятото) хората от уличката се събираме в някоя от къщите - всеки носи нещо за хапване и пийване и оставаме почти до полунощ на лаф.
Ако искаш да се загубиш нарочно предполагам, че има къде и в Квебек. Въпрос на желание е
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Канада - работа, живот

Мнение от optics »

Kan_Tangra написа: ... Също така, съвсем закономерно, тези, които плюят най-много по България, нямат никакъв поминък там, и професията им е абсолютно не-конвертируема.
Корекция. Не "и" а "или". Второ - Тълкувам че си искал да кажеш - нямат никакъв поминък в България вместо "там". Обратното няма никакъв смисъл. Защото тези които нямат поминък в Канада - плюят Канада, също и за неконвертируемата.

Значи приемам че си имал предвид в България:
Може да е конвертируема, но да нямат (сносен) поминък поради разлики например в държавната политика.
Например учител по математика е една от най-конвертируемите професии на света. След демокрацията, часовете по математика намаляха, учителите като цяло не са добре платени.
Ще кажеш - ма те кви пари вадят от частни уроци. Първо това е сива икономика и второ не са чак такива каквито вадят учителите по английски (тогава обаче възниква въпроса - на каква цена - познавах една която работеше почти денонощно така и се спомина преждевременно).
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Канада - работа, живот

Мнение от Ivan1007 »

В допълнение на горното - аз не съм прочел тук никой да плюе по България.
Несъгласието с българското правителство или посочване на реалността в България, не е плюене
Конкретно за професиите свързани с проучване и добив на нефт и газ, те са доста добре конвертируеми и платени в много страни по света.
Имам много бивши колеги, които работят на ротация или временни договори от България по цял свят, включително и в Канада.
Конвертируеми в България са главно професии, които могат да бъдат оутсорсвани, за да се плаща няколко пъти по-ниска заплата .
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10043
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Канада - работа, живот

Мнение от Pavel M »

Ivan1007 написа:В допълнение на горното - аз не съм прочел тук никой да плюе по България.
Несъгласието с българското правителство или посочване на реалността в България, не е плюене
Конкретно за професиите свързани с проучване и добив на нефт и газ, те са доста добре конвертируеми и платени в много страни по света.
Имам много бивши колеги, които работят на ротация или временни договори от България по цял свят, включително и в Канада.
Конвертируеми в България са главно професии, които могат да бъдат оутсорсвани, за да се плаща няколко пъти по-ниска заплата .
аз пък съм чувал за разлика от теб хора точно в тоя форум които не плюят правителството ,власта,режима както искаш го наречи а България .за мен България е населението което населява тази географска територия ,а не правителството и режима.
и точно в тоя смисъл вехти вещици като например съфорумката Галошка не правят разделение м/у двете и наричат България -галоши,цървули,булгаристанци и още какво ли не.
и с това приключвам.откривам ден след ден за себе си ,че с комплексари вече не ми е интересно да се занимавам.
нито те сами ще се променят,нито аз имам желание да ги променям
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Канада - работа, живот

Мнение от pumpy »

Kan_Tangra написа:[
... Също така, съвсем закономерно, тези, които плюят най-много по България, нямат никакъв поминък там, и професията им е абсолютно не-конвертируема.
Интересно колко удобно ме пропусна мен :)
Не че се приемам за плюещ по България. Аз плюя по помията там, която БТНЖ ни представят за новото утре, при което трябва да се върнем, защото те са се върнали там и това е единственото правилно решение....
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Канада - работа, живот

Мнение от pumpy »

NightMartini написа: Явно не на всеки душата му е пригoдна за Северна Америка.
Майна, ти си готин човек и за съжаление това е истината :( Онзи ден се видях с приятел в Монреал и той ми разказва неща като теб. Ако не бях видял, да кажа, че сте един и същи човек. Аз лично не ви разбирам и двамата, но това не значи че аз съм прав, а вие криви. Хората са различни и от "всяко дърво свирка не става" - в това нищо лошо не влагам. Просто не го разбирам. Аз лично отивам на хотел и на втория ден го наричам "отиваме си вкъщи" вместо "отиваме си в стаята" Кураж ;)
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Канада - работа, живот

Мнение от pumpy »

Ivan1007 написа: Да спреш в някой затънтен хамлет или градче в Саскетчуан или Албърта, да влезеш в селската кръчма, където старците от околните ферми се събират на по чаша кафе и приказки или да отидеш в някой Bad & Breakfast в планините на Британска Колумбия, където хазяина просто за хоби гледа десетина акра лозе, да изпиете заедно бутилка от виното му на вечеря, да си купиш две и той да ти подари още две на тръгване? Да посетиш местния музей в селце близо до Виктория, където под секвоя с диаметър на стъблото над два метра расте здравец, донесен от основателите на селцето от Англия преди 150 години. Точно като българския здравец, който жена ми донесе с мокра салфетка в найлоново пликче около коренчето, който засадихме и гледахме в саксия години преди да си купим къща и който сега е навсякъде из двора ми
Аз нямам нужда дори да ходя далеч - такива хора имам на нашата улица, комшиите ми - баба и дядо на над 80 години и не само те
Поне два пъти в годината ( около Коледа и лятото) хората от уличката се събираме в някоя от къщите - всеки носи нещо за хапване и пийване и оставаме почти до полунощ на лаф.
Ако искаш да се загубиш нарочно предполагам, че има къде и в Квебек. Въпрос на желание е
В моето село, където ми беше кабинета, а началото, още не знаеха, че съм селския зъболекар, се нахендрих в една канавка през зимата в снега. Нямаше кола, която да не спре и да ми предложи помож. От втората се обадиха на техен приятел, който дойде с работния си ван, от един сервиз, с още няколко момчета. Едно от тях започна да копае, друг се навря под колата ми, заринат до уши в снега, за да закачи колата ми и след 15 минути тя беше пак на пътя, все едно нищо не се е случило, освен мокрите и замръзнали хора около мен. Години по-късно ми беше паднала батерията. Само си отворих капака и пак, това накара всяка една кола, която мина по улицата да спре и да ми предложи кабели, ток, помощ. Невероятни хора. И как това не го виждате в Канада ? Канада не е Монреал с имигрантите си и ужасните взаимоотношения. Канада е невероятна страна, точно както и България.
Аватар
Svetla3
Мнения: 6
Регистриран на: Пон Мар 12, 2018 1:45 am
Местоположение: София

Re: Канада - работа, живот

Мнение от Svetla3 »

А има ли някой който да е с лични впечатления както от Канада , така и от някоя западноевропейска страна, примерно Германия. В смисъл къде е по-труден първоначалният период.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Канада - работа, живот

Мнение от roumensp »

Svetla3 написа:А има ли някой който да е с лични впечатления както от Канада , така и от някоя западноевропейска страна, примерно Германия. В смисъл къде е по-труден първоначалният период.
Нямам лични впечатления, но в EU страна би трябвало да е по-лесно в началото заради признаване на дипломите. Да не говорим, че за EU не ти трябва специална имигрантска виза, за която да чакаш години (ако изобщо покриваш критериите). Недостатък е, че повечето хора учат английски и ще ти се наложи да научиш нов език, но това не е болка за умиране.
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Канада - работа, живот

Мнение от Kan_Tangra »

Svetla3 написа:А има ли някой който да е с лични впечатления както от Канада , така и от някоя западноевропейска страна, примерно Германия. В смисъл къде е по-труден първоначалният период.
На повечето хора мазохизмът им стига, да опитат само по една чужда държава. За 2ра нямат останали нерви и мотивация.

Сега румбата ще ме засече, че е бил и в САЩ и в Канада, но неговият случай е коренно друг. Той си е със супертърсена професия.

Бтв, аз кандидатствах за позиция старши инженер, в Нокия, в Германия, Берлин, някъде Август 2013та.
Минах летящо 6те им технически интервюта, и на последното с HR-а, като поисках към 60-70 евра бруто и нещо се оцъклиха и започнаха да мънкат "Аа, ама ние не сме северна Америка, то при нас няма такива заплати (за българи)". И след това се разтече работата. Умуваха няколко седмици, преди да се откажат. Хленчиха, че било "евтино" в Берлин. Викам им, ми аз гледах, и разходите с Монреал са еднакви. Иначе щеше да е интересен експириънс. Точно тогава Нокия си продаде берлинското звено на Майкрософт, и правеха там ония карти, как се казваха.

Като цяло, моето скромно мнение е, че ако успееш да си намираш добра работа и да се оправяш в БГ, така ще е и в чужбина, независимо къде.
И ако в БГ не се оправяш, в другите държави ще е със сигурност по-трудно, и направо по-невъзможно. Щото има и дискриминация, и непризнаване на образованието, също и езикова бариера.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
Аватар
Vedren
Мнения: 1552
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2012 5:15 am
Местоположение: Hull City - срещу премиера

Re: Канада - работа, живот

Мнение от Vedren »

Тангра момичето пита едно ти отговяряш друго.
Ако не е Линко. Светла3.
Щото като стане напечено във форума и Линко няма ход или отговоер изведнъж се появява нова тема.



Тангра написа:
Аа, ама ние не сме северна Америка, то при нас няма такива заплати (за българи)".
Само като чуеш подобно изречение вече трябва да знаеш че на такова място нямаш работа.
В Канада и УСА никой никога няма да ти каже подобно нещо.
Отиди на такова място където няма да ти кажат подобна небивалица.
Като цяло, моето скромно мнение
Като цяло не слушай Танграта защото се е провалил в БГ преди да тръгне. ( той и затова е тръгнал ) провалил се е и на запад и затова се е върнал.
Сега се лута и незнае какво иска. Един ден да е програмист, друг ден да е учител по математика.

В БГ всичко е по различно и по сложно за реализация.
Трудно се взима заем, трудно се стартира бизнес. Ако изобщо стартираш идват всякакви изроди бюрократи ( данъчни, пожарна, община ) не да ти помогнат а да ти пречат или направо рекетират.
Тук е обратното. Това че ще успееш тук е много по вероятно от това че ще успееш в БГ. По скоро шанса да се провалиш е много по голям в БГ.
Последно промяна от Vedren на Съб Май 25, 2019 4:06 pm, променено общо 2 пъти.
Публикувай отговор