Валидност на БГ шофьорска книжка в Канада

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
spaneva
Мнения: 165
Регистриран на: Сря Авг 21, 2013 5:56 am

Валидност на БГ шофьорска книжка в Канада

Мнение от spaneva »

Здравейте,

Миналата година бяхме 8 дни в Канада, колкото да си оправим документите, но ни беше първото влизане и нямахме проблеми да си вземем рент-а-кар с бг книжките. Сега обаче, планираме да се преместим окончателно през лятото, но не знам дали при положение, че вече съм ПР, но не живея там, бг книжката ми ще важи. Нямам предвид за постоянно, а първоначално - колкото да се привижим от летището до крайната дестинация.
Някой да е наясно :) ?
agent Ozo
Мнения: 9745
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Валидност на БГ шофьорска книжка в Канада

Мнение от agent Ozo »

Не става ясно кога точно сте били в Канада и в коя провинция, но ще ви кажа за Квебек.
Ако не са изминали 6 м. от датата на миналогодишното ви влизане в Канада, то българската шофьорска книжка е все още валидна и може да си карате с нея до изтичането на споменатия срок.
В противния случай, нямате повече право да я ползвате тази книжка в Квебек. Счита се, че в този 6-месечен срок от влизането му в Канада всеки ПР може да изкара или поне да подаде заявление за изкарване на местна шофьорска книжка.

А в някои провинции, доколкото съм чувал, може книжката (ако е интернационална) директно да бъде заменена с канадска. Но по този въпрос биха могли да внесат яснота колегите от другите провинции.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
kiro
Мнения: 877
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2012 7:27 pm
Местоположение: Торонто

Re: Валидност на БГ шофьорска книжка в Канада

Мнение от kiro »

Зависи от провинцията. Онтарио - 60 дни
Bulgayrian
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Валидност на БГ шофьорска книжка в Канада

Мнение от optics »

Имайте предвид че рент-а кар-а може да не знае точно това което полицията знае, а може и полицията да е минала някого метър и тоя някой ако се похвали във форума да ви създаде измамното схващане че може.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
spaneva
Мнения: 165
Регистриран на: Сря Авг 21, 2013 5:56 am

Re: Валидност на БГ шофьорска книжка в Канада

Мнение от spaneva »

Предишното влизане беше ноември 2016. Провинцията е НБ и там с бг книжка можех да карам до 3 месеца от влизането.
Агент Озо, разбирам идеята за 6-месеца, но на практика не е възможно да изкараш канадска книжка ако не живееш там независимо, че си ПР. Поне за НБ един от необходимите документи е договор за наем или нещо подобно, доказващо, че живееш в провинцията.
От това произхожда и проблема ми - хем по документи съм ПР, хем не живея там и не мога да имам местна книжка.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Валидност на БГ шофьорска книжка в Канада

Мнение от roumensp »

Карай спокойно с българската, без да се притесняваш. Трябва да я смениш с канадска след като се заселиш за постоянно в провинцията, а не след като станеш ПР. Аз се заселих за постоянно в БК повече от 2 години след като станах ПР, през същия период имам множество трипове между Сиатъл и Ванкувър с кола, всичките с US книжка и никой нищо не ми каза или пита за книжката.

ПП
Рент-а-кара го интересува единствено да си с валидна неизтекла книжка (и кредитна карта), ако им дадеш български адрес ще приемат, че си турист от БГ и това е. А ако те спре полицай казваш, че сега се заселваш в Канада за постоянно и ще си смениш книжката при първа възможност.

ППП
Същото е и при смяна на провинцията. Ако купиш жилище в Албърта (примерно), но не живееш там постоянно никой не те кара да си подменяш книжката с книжка от Албърта, но ако живееш там повечето време ще се наложи.
spaneva
Мнения: 165
Регистриран на: Сря Авг 21, 2013 5:56 am

Re: Валидност на БГ шофьорска книжка в Канада

Мнение от spaneva »

roumensp, благодаря!
deska565
Мнения: 71
Регистриран на: Сря Авг 15, 2012 2:40 am
Местоположение: гр.София

Re: Валидност на БГ шофьорска книжка в Канада

Мнение от deska565 »

Здравейте!

А някой знае ли как стоят нещата с останалите документи - свидетелства, актове, издадени в БГ?
С превод и легализация от външно министерство става ли?
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Валидност на БГ шофьорска книжка в Канада

Мнение от the_coach »

deska565 написа:Здравейте!

А някой знае ли как стоят нещата с останалите документи - свидетелства, актове, издадени в БГ?
С превод и легализация от външно министерство става ли?
Какви свидетелства и какви актове?
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Валидност на БГ шофьорска книжка в Канада

Мнение от roumensp »

fighter написа:
deska565 написа:Здравейте!

А някой знае ли как стоят нещата с останалите документи - свидетелства, актове, издадени в БГ?
С превод и легализация от външно министерство става ли?
Какви свидетелства и какви актове?
И за каква цел ? Ако става дума за самата имиграционна процедура трябва да питаш в раздела за имиграция, не тук.
deska565
Мнения: 71
Регистриран на: Сря Авг 15, 2012 2:40 am
Местоположение: гр.София

Re: Валидност на БГ шофьорска книжка в Канада

Мнение от deska565 »

С ПР при установяване,
документите, които имам от БГ да преведа и легализирам тук в България, или в Канада?

;) |(
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Валидност на БГ шофьорска книжка в Канада

Мнение от the_coach »

deska565 написа:С ПР при установяване,
документите, които имам от БГ да преведа и легализирам тук в България, или в Канада?

;) |(
Честно казано на мен пак не ми става ясно какво точно питаш. Темата е за шофьорска книжка.
Ти питаш за актове и свидетелства. Какви?
Има документи, които можеш да преведеш в България. Но има и документи които се изиква да бъдат преведени в Канада от лицензиран БГ преводач. Задай си въпросите по-конкретно и формулирано, за да може да ти се отговори максимално точно.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Валидност на БГ шофьорска книжка в Канада

Мнение от roumensp »

Според мен почти всичко което може да ти дотрябва вече го имаш легализирано като част от процедурата. Ако случайно искаш някой ден да се лицензираш в регулирана професия е “според зависи” ... на някои са им трябвали преведени конспекти от цялото следване, на други не. Някои новодошли пробват да си занижат стойността на началната застраховка за кола представяйки документи от БГ, доказващи дългогодишен шофьорски стаж без произшествия ... вероятно превод с печат от нотариус е достатъчен (плюс оригинал).
Питай по-конкретно, така е трудно човек да се сети какво точно би ти дотрябвало.
deska565
Мнения: 71
Регистриран на: Сря Авг 15, 2012 2:40 am
Местоположение: гр.София

Re: Валидност на БГ шофьорска книжка в Канада

Мнение от deska565 »

Ясно,
Благодаря ви fighter и roumensp!
Публикувай отговор