Парични трансфери Канада-България

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Dologni
Мнения: 120
Регистриран на: Вто Фев 24, 2015 12:09 pm

Парични трансфери Канада-България

Мнение от Dologni »

Здравейте,
Има ли някой заминал с кредит в България? Как погасявате вноските си – прехвърляте пари от канадска сметка в сметката на кредита, изпращате пари на някой ваш близък в България или...? Знам, че таксите за банков трансфер са много високи, а и изпращането на пари с Western Union и подобни фирми също е доста скъпо. Има ли някакъв евтин и удобен начин?
И още един въпрос – как пренасяте парите, с които търгвате, в Канада? Кеш ли ги носите със себе си или си ги превхръляте в канадска банкова сметка, която сте си открили още оттук? Или пък ги държите в българска сметка и после си ги прехвърляте в канадската, след като си откриете такава, когато сте вече в Канада? Съответно, като пристигнете там, какво показвате – сумата в кеш или извлечение от канадската или българската банкова сметка? Нещо не са ми ясни тези схеми (сигурно не съм и единствен), затова ще съм благодарен ако някой запознат ме светне :)
Поздрави
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Парични трансфери Канада-България

Мнение от optics »

Няма нужда от две теми за едно и също нещо.
Банковите трансфери са скъпи за малки суми, но за хиляди лева/долара в относителни мерки, не са.
Не ми е ясно как някой бидейки в Канада ще прехвърли пари от българска сметка към себе си.
Защо не ти отговарям от личен опит. Защото нито съм носил нито съм прехвърлял. Но моя случай е особен.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Dologni
Мнения: 120
Регистриран на: Вто Фев 24, 2015 12:09 pm

Re: Парични трансфери Канада-България

Мнение от Dologni »

optics написа:Не ми е ясно как някой бидейки в Канада ще прехвърли пари от българска сметка към себе си.
Чрез активно онлайн банкиране би трябвало да може. Иначе, да - идеята е да има само една тема, но по погрешка първо я създадох в квебекския форум.
Аватар
Marto
Мнения: 4040
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Парични трансфери Канада-България

Мнение от Marto »

Оптикс, тебе те знаем. От летището червено килимче директно до къщата ти, а в задния двор засадено и ашладисано money tree.

Баровска ви работа.
agent Ozo
Мнения: 9745
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Парични трансфери Канада-България

Мнение от agent Ozo »

Dologni написа:
optics написа:Не ми е ясно как някой бидейки в Канада ще прехвърли пари от българска сметка към себе си.
Чрез активно онлайн банкиране би трябвало да може.
Точно така. Няма ниакъв проблем да правиш банкови трансфери онлайн, стига да си осигуриш възможност да ползваш предвидените от съответната банка оторизации.
Примерно, в банка ДСК една такава възможност е да получаваш оторизационен код със СМС на мобилен телефонен номер за всяка една отделна транзакция. Не знам дали става с канадски номер, защото аз имам активен български такъв (дългогодишен договор с МТел) и ползвам него. Плащам си само ежмесечната такса, тъй като СМС-те са безплатни.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Парични трансфери Канада-България

Мнение от optics »

Marto написа:Оптикс, тебе те знаем. От летището червено килимче директно до къщата ти, а в задния двор засадено и ашладисано money tree.

Баровска ви работа.

Нищо подобно. Имах 150 долара в джоба и живях у приятел една седмица. След години, той ми подари същия тоя диван на който спах.
:)
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Парични трансфери Канада-България

Мнение от roumensp »

Dologni написа:Знам, че таксите за банков трансфер са много високи, а и изпращането на пари с Western Union и подобни фирми също е доста скъпо.
Western Union не го брой, много дебело излиза. В моята банка (CIBC) wire transfer на сума под 10,000 струва 30 канадски, така че ако пратиш 9000 на един път тия 30 долара се явяват 0.33% от сумата (или 1% ако сумата е 3000), което е далеч от "много високи". Допълнително ще губиш от exchange, а колко точно ще зависи от това къде става обмяната (т.е. в каква валута са ти тукашните и тамошните акаунти).
Dologni
Мнения: 120
Регистриран на: Вто Фев 24, 2015 12:09 pm

Re: Парични трансфери Канада-България

Мнение от Dologni »

Мерси за отговорите!
Аватар
спеца
Мнения: 468
Регистриран на: Нед Мар 12, 2017 7:14 pm
Обратна връзка:

Re: Парични трансфери Канада-България

Мнение от спеца »

roumensp написа:....Western Union не го брой....
там крадат, бе, номера на карти, егн, имена. забравете. :swear:
„България е устояла на всички бури и не може да бъде унищожена, защото е ДЪРЖАВА НА ДУХА!“.
Аватар
Marto
Мнения: 4040
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Парични трансфери Канада-България

Мнение от Marto »

Имай едно предвид, ексчейндж курсовете на канадските банки са ужасни и внимавай как организираш сметките и в какви валути тук и там, щото може да ти струва едни допълнителни 1-2 процента.
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Парични трансфери Канада-България

Мнение от Koko »

Dologni написа:Здравейте,
Има ли някой заминал с кредит в България? Как погасявате вноските си – прехвърляте пари от канадска сметка в сметката на кредита, изпращате пари на някой ваш близък в България или...? Знам, че таксите за банков трансфер са много високи, а и изпращането на пари с Western Union и подобни фирми също е доста скъпо. Има ли някакъв евтин и удобен начин?
И още един въпрос – как пренасяте парите, с които търгвате, в Канада? Кеш ли ги носите със себе си или си ги превхръляте в канадска банкова сметка, която сте си открили още оттук? Или пък ги държите в българска сметка и после си ги прехвърляте в канадската, след като си откриете такава, когато сте вече в Канада? Съответно, като пристигнете там, какво показвате – сумата в кеш или извлечение от канадската или българската банкова сметка? Нещо не са ми ясни тези схеми (сигурно не съм и единствен), затова ще съм благодарен ако някой запознат ме светне :)
Поздрави
Хем да е евтино, хем да е удобно - трудна работа, винаги е някакъв компромис между двете и ще бъде свързано с някакви разходи. Зависи също и от това колко често и колко големи суми трябва да прехвърляш.

При пристигане в Канада, приемайки че това е еднократна транзакция:
- можеш да опиташ да си откриеш банкова сметка още преди да си пристигнал в Канада, честно казано не знам кои канадски банки в момента го предлагат и какви са им изискванията като документи. Ако успееш да си откриеш сметка предварително, не би трябвало да е проблем да прехвърлиш парите по банков път, но разбира се ще трябва да платиш банковите разноски по превода, пък и да отчиташ колко ще загубиш от лошите валутни курсове.
- да носиш парите в брой - в този случай може би е по-добре да обърнеш парите в канадски долари още от България, ако можеш да намериш по-добър курс, но от друга страна поемаш сериозният риск че по пътя може да ги загубиш или да ти ги откраднат. Освен това при пренасяне на пари в брой има все пак ограничения за максималната сума която можеш да носиш.
- да носиш кредитна или дебитна карта от българска банка и поне в началото да плащаш с нея - поне според мене това е може би най-скъпият вариянт
- моше да потърсиш услугите на някоя финансова компания които правят подобни преводи и обмяна на валута - за такива услуги са се опитвали да ме зарибяват, но така и не съм пробвал, не знам дали си струва и до колко е рисковано.
- някаква комбинация от всички изброени до тук варианти - например да носиш само част от парите в брой.

По въпроса за погасяване на кредит в България, което предполага да пращаш пари периодично - според мене, може би най-оптималният вариант е да превеждаш пари веднъж на 2 или 3 месеца по банков път. Така или иначе не можеш да избегнеш напълно разноските по превода и риска от промените във валутните курсове, но мисля че всеки друг вариант би бил или по-скъп или по-рискован.
Специално за Western Union - те освен че са по-скъпи, също така неудобството им е че парите се изпращат до човек, а не влизат директно в банкова сметка, съответно трябва да ангажираш някой близък доверен човек да ходи периодично да взима парите и след това да ги депозира в банката ти.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Парични трансфери Канада-България

Мнение от Koko »

спеца написа:
roumensp написа:....Western Union не го брой....
там крадат, бе, номера на карти, егн, имена. забравете. :swear:
Каква карта точно имаш предвид?
За да направиш превод с тях - приемат пари само в брой, а за такова чудо като ЕГН не са и чували.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: Парични трансфери Канада-България

Мнение от speedy »

Koko написа:
спеца написа:
roumensp написа:....Western Union не го брой....
там крадат, бе, номера на карти, егн, имена. забравете. :swear:
Каква карта точно имаш предвид?
За да направиш превод с тях - приемат пари само в брой, а за такова чудо като ЕГН не са и чували.
Може би искат ЕГН-та в България при получаването. Това ЕГН-то го искат наляво и надясно.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Парични трансфери Канада-България

Мнение от roumensp »

speedy написа:
Koko написа:
спеца написа:
roumensp написа:....Western Union не го брой....
там крадат, бе, номера на карти, егн, имена. забравете. :swear:
Каква карта точно имаш предвид?
За да направиш превод с тях - приемат пари само в брой, а за такова чудо като ЕГН не са и чували.
Може би искат ЕГН-та в България при получаването. Това ЕГН-то го искат наляво и надясно.
Аз съм пращал пари на нашите с тях и доколкото знам искат само ID.
Dologni
Мнения: 120
Регистриран на: Вто Фев 24, 2015 12:09 pm

Re: Парични трансфери Канада-България

Мнение от Dologni »

Благодаря за подробните съвети!
Публикувай отговор