Канадска (Калгари) компютърна некадърност

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
Аватар
Panem et Circenses
Мнения: 580
Регистриран на: Сря Яну 20, 2016 4:01 pm

Канадска (Калгари) компютърна некадърност

Мнение от Panem et Circenses »

University of Calgary pays ransom after attack on computer systems
The University of Calgary says it paid a ransom of $20,000 demanded after a recent cyberattack to preserve an option to restore critical research data.
The school said in a news release Tuesday that staff were able to isolate some of the attack and were working to ensure its computer systems are operational.
.........
The attacks started at the end of May and also locked staff, students and faculty out of their emails. The university’s IT department was able to restore those.
Now that a ransom has been paid, the university hopes it can regain control of its systems quickly.
Иванчо ефенди, чакам за коментари... а като гледам не си писал нищо и за пожара, причинен от човешка ръка!!!

ПП.
Има ли някои форумци (студенти или преподаватели) да коментират от първа ръка.
The purpose of studying economics is not to acquire a set of readymade answers to economics, but to learn how to avoid being scammed by economists and swindled by accountants (claiming to be magicians, wizards with "fiduciary duty" to serve you)
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Канадска (Калгари) компютърна некадърност

Мнение от ivandaman »

Тук май имаш право..

Не съм попадал на ransom ware лично но би трябвало да могат да реставрират архивите от back ups.. Ако пък съм им виртуализирани сървърите на теория е още по-лесно да възстановят информацията..

За съжаление обаче повечето компютърни мрежи са хибридни структури от стари и нови технологии с различни платформи, версии на операционните системи и т.н.

Темата ти не е лоша... Във Ванкувър също, IT технологиите са тотално занемарени.. Имах корпоративни клиенти които имаха импровизирани server rooms в разни килери без никаква вентилация или климатик и като влезеш вътре все едно влизаш в пещ..
Бях в абсолютен шок.. Такава немарливост не съм виждал никъде из третият свят където съм работил. (Мексико, Коста Рика, Доминиканска република) Предполагам заради климата там просто няма как да сложат сървъри в помещение без подходяща охладителна инсталация, докато тук тарикатите все гледат да минат тънко и да спестят от технологии и от специалисти..

Кой знае може да им излиза по-евтино да плащат от време на време 20К на руските (най-вероятно)хакери от колкото да наемат кадърен специалист/и да им потържат the IT infrastructure.
:n: :n: :n:
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Канадска (Калгари) компютърна некадърност

Мнение от MrGeek »

Немарливостта и безхаберието не ходят по гората. Колкото повече такива случаи, толкова по-добре за занимаващите се с информационна сигурност. Доста организации като въпросния университет в Калгари са обречени да го осъзнаят по трудния начин. :)
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Канадска (Калгари) компютърна некадърност

Мнение от ivandaman »

Този университет е само the tip of the iceberg.

До съвсем наскоро Royal Bank (не някой безизвестен start up) Имаха Windows XP на PC-тата. Дълго време след като MS бяха спряли потдръжката. Знам го това защото от време на време ходя да им подменям card-reader-ите.. Сега са се актуализирали със 7ца..

Home Depot и те бяха на XP но в началото на тази година миграраха и те.

По-добре късно от колкото никога...
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Канадска (Калгари) компютърна некадърност

Мнение от optics »

Panem et Circenses написа: Има ли някои форумци (студенти или преподаватели) да коментират от първа ръка.
Не е първа ръка, щото не съм в Калгари, но без да си сигурен какво точно е станало и защо не може да раздаваш с лека ръка присъди за некадърност. Някой може да е много кадърен но да е невнимателен и да са му подслушали паролата. Нещо повече - в тая игра на котка и мишка, може да си умен, внимателен и да си печелил играта хиляди пъти. Но докато печелиш никой не те хвали колко си умен и кадърен и колко добре защитаваш университета/фирмата. Достатъчно е само единствен път противника да спечели и ще се чуе навсякъде, а любителите на зрелища ще кажат - а ясно бе - некадърници.
:^)
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Канадска (Калгари) компютърна некадърност

Мнение от MrGeek »

optics написа:Не е първа ръка, щото не съм в Калгари, но без да си сигурен какво точно е станало и защо не може да раздаваш с лека ръка присъди за некадърност. Някой може да е много кадърен но да е невнимателен и да са му подслушали паролата. Нещо повече - в тая игра на котка и мишка, може да си умен, внимателен и да си печелил играта хиляди пъти. Но докато печелиш никой не те хвали колко си умен и кадърен и колко добре защитаваш университета/фирмата. Достатъчно е само единствен път противника да спечели и ще се чуе навсякъде, а любителите на зрелища ще кажат - а ясно бе - некадърници.
:^)
Принципно си прав, но според излязлата информация упреците към университета в Калгари не са насочени към това, че са станали жертва на криптовируса (принципно никой не е застрахован), а към това, че се е наложило по най-глупавия начин да си плащат откупа, за да се доберат до криптираната от киберпрестъпниците информация, включваща важни рисърч документи. Това е недопустимо, както и да го гледаме и означава, че вероятно не поддържат никакъв архив на важната си информация. Ако тази важна информация беше надлежно архивирана, нямаше дори да влязат в новините. Та коментарите в случая са защо наистина се стига до нелепото плащане на откупи с биткоини, като индикатор за това, че има нещо много сериозно сбъркано в стратегията им за защита на важните информационни ресурси. ;)
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Канадска (Калгари) компютърна некадърност

Мнение от optics »

Тъй е!
Дали от куцуз, дали нарочно - случката е станала таман когато в универститета се е провеждал някакъв конгрес.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Канадска (Калгари) компютърна некадърност

Мнение от c200 »

ivandaman написа:Този университет е само the tip of the iceberg.

До съвсем наскоро Royal Bank (не някой безизвестен start up) Имаха Windows XP на PC-тата. Дълго време след като MS бяха спряли потдръжката. Знам го това защото от време на време ходя да им подменям card-reader-ите.. Сега са се актуализирали със 7ца..

Home Depot и те бяха на XP но в началото на тази година миграраха и те.

По-добре късно от колкото никога...
Наистина си видял само върха на айсберга. ВСИЧКИ големи финансови институции мигрират тази година и все още има 20-30% на Windows XP. Причината е финансова, една такава миграция за 50-80К машини струва от порядъка на 10-15-20 млн долара и се отлага от 2008-а насам. За спирането на подръжката не е точно така, има critical updates, Custom Support XP - за което се плаща съответно.
Има и друго - ATM-ите (банкоматите) са на Windows XP около 80% в световен мащаб и не съм сигурен дали ще паднат под 50% до 2020. Не е чак толкоз страшно от гледна точка на сигурността, допреди десетина-петнайсет години се срещаха още ATM-и на DOS или OS/2 :)
За университета - мисля че 20К откуп е по-евтино от вътрешно решение на ситуацията, дори и да има надежден backup. Философски не съм съгласен обаче, според мен не би трябвало да плащат. Престъплението е ново, но е чиста кражба, няма нищо романтично или весело в него. Не схващам заглавието обаче, когато ти оберат къщата никой не те нарича тъп или некадърен.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Канадска (Калгари) компютърна некадърност

Мнение от ivandaman »

ц200 не ми обръщай внимание... Аз си вентвам от време на време..

Кефя се когато местните бизнеси ги удрят хакерите защото се правят на големи тарикати и отворковци като договарят условия за работа.. Очакват да им работиш буквално за без пари и за същите заплати от преди 20 години..

Във Ванкувър IT support staff е принизен на нивото на mail room boys. Забиват ги по бейзмъните и мазетата и по-цял ден не виждат светлина. За 15-20 долара на час очакват от теб да знаеш и Cisco и Linux и Unix и Windows HyperV, VMware. Да си специалист по всичко DNS, Mail Servers, Security, Firewalls, Proxies, Databases etc.. Да си "on call" 24/7 за което ти плащат по $50 долара на седмица екстра..

Tова за мен са "insulting wages" and "working conditions" .. Правилният термин не трябва да е "IT department" a "IT sweat shop"

Е разбира се има и изключения и доста сладки позиции но там трябва да чакаш некой да пукне за да се вредиш и дори и тогава не е много сигурно.

Аз отавна съм се отказал от тази индустрия във този и вид, но явно съм забравил резюмето си някъде на някакъв сайт и получавам по 3-4 покани за интервюта на месец и като ме питат за salary expectation им казвам 120К на година и подскачат все едно съм и наврял кактус в ануса..

Да го духат всичките.. Колкото повече ги хакват толкова по-добре.
Онзи ден една мениджерка в Royal Bank ми се пеняви защо нямала адекватен IT support.. Викам и питай си head office защо го аутсорсваха в Индия.. Аз съм само контрактор и правя това за което съм контратиран..

По цял ден гледам простотия след простотия и понякога ме афектира..

Rant Over :) :handshake:
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Канадска (Калгари) компютърна некадърност

Мнение от MrGeek »

c200 написа:За университета - мисля че 20К откуп е по-евтино от вътрешно решение на ситуацията, дори и да има надежден backup.
Това може да е горе-долу вярно само ако предположим, че ги атакуват един път и след това ги зарежат (highly unlikely). Ако ги подпукат редовно (още повече след като вече са се доказали като благосклонни платци на откупи), дръвцето става доста по-дебело. Можеш да си сигурен, че след този случай ще се изръсят подобаващо и вероятно в поне двоен размер (дали ще има адекватен ефект е съвсем друга тема). :D

ivandaman написа:Да го духат всичките.. Колкото повече ги хакват толкова по-добре.
Подкрепям, това е здравословна тенденция за лекуване на корпоративно късогледство. :D
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
umeiko
Мнения: 466
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 8:52 pm

Re: Канадска (Калгари) компютърна некадърност

Мнение от umeiko »

Ей затова ората ходят в хамериканско. И пари има, и работа има, а ако те домързи, винаги можеш да се върнеш у европейско и да бачкаш.....същото.
Щото, както са казали ората, първо в УСА, а след това и в останалите градове (5г по късно)
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Канадска (Калгари) компютърна некадърност

Мнение от yahoo »

Пак се почна с тези митове и легенди за големите и лесни пари в щатите. При съвременната глобализация в тази индустрия вече парите са навсякъде и може да се работи от където и да е за когото и да е.

Хакерите не спят и търсят непрекъснато пробиви в сигурността на вече изградените системи. Всяка грешка или недоглеждане без значение дали са дошли с оборудването или са причинени от поддържащия персонал могат да бъдат наказани жестоко. На повечето места липсва мотивация на всички равнища сигурността да е на нужното ниво и мерки се вземат чак когато се случи нещо. Когато едните почти спят, а другите денонощно дерзаят то да се случи нещо е въпрос само на време. Нагледал съм се на всякакви такива случаи.
Публикувай отговор