Кондо и Мотоциклет

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Кондо и Мотоциклет

Мнение от jovani »

Както обещах, ще дам малко информация за случая с делото с/у кондо корпорацията в която притежавах апартамент:

Първият документ не е адресиран към мен, но ми бе изпратен от кондо корпорацията. В него ясно се вижда, че адвокатът на кондо корпорацията смята, че дефиницията на кондо акта не ми забранява да паркирам мотоциклет, като допълнение към лек автомобил в принадлежащото ми парко место. Но въпреки това той използва някакъв странен и ирелевант прецедент, за да си заработи парите и да създаде последващите главоболия за всички участници в диспута:

Изображение
Изображение
Изображение
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Кондо и Мотоциклет

Мнение от jovani »

Независимо от горепосочените двусмислия, кондо корпорацията нарежда на адвоката да ми напише писмо и начислява адвокатските разходите за моя сметка, колектъбал като лиен на собственото ми кондо:
Изображение
Изображение
Изображение
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Кондо и Мотоциклет

Мнение от jovani »

Протестното писмо от моя страна, съдържащо мнението на моят лигъл репрезентатив, довежда до ново писмо от адвоката, което трябва аз да заплатя и съответно нов лиен в/у кондото ми:

Изображение
Изображение
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Кондо и Мотоциклет

Мнение от miteto »

Как завърши цялата история? Плати ли тези суми на адвоката на кондо борда или борда плати на твоя адвокат?
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Кондо и Мотоциклет

Мнение от jovani »

Дори и без да споделям повече информация се вижда, че адвокатите в Онтарио действат като мутрите в България с тази разлика, че са неприкосновенни от закона. Те виждат две страни, готови да влязат в конфликт и разпалват допълнително ситуацията, за да оскубят каквото могат и от двете страни без оглед на това какво е определил закона. В първото писмо до кондо корпорацията ясно се вижда, че адвоката смята, че ако се стигне до съд кондо корпорацията ще загубят делото и съответно аз получавам копие като бейт. Това кой има законни основания и кой не обаче няма значение за тях стига клиента да им нареди да правят каквото си поиска - в края на краищата в най-лошият случай ще загуби клиентът им, но те ще си получат кинтите независимо кой спечели накрая. В резултат от цялата тази операция двете страни хабят много средства и нерви (не знам дали сте наясно какво представлява съдебна процедура), но адвокатите винаги печелят.

И най-накрая идваме до основният извод - при едно по-сериозно дело печели този, който има повече пари да троши по адвокати, които работят на принципа "scorched earth" и целта им е да изтощат противника с клеймове, каунтър-клеймове (ре-контра), измислици, моушъни и прочие.

Мисля, че материалите дадени дотук са достатъчни за който може да извлече някаква поука от случката.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Кондо и Мотоциклет

Мнение от ablood »

Защо ми губиш времето? В тези писма нищо не се споменава за дела. Ти в съд изобщо вкара ли ги, или се уплаши от заплашителното клише за допълнителни разходи за твоя сметка?
jovani написа:Апропо в момента съм завел 2 дела срещу кондоминиум корпорацията, заради лумпенското отношение на борда на директорите.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Кондо и Мотоциклет

Мнение от jovani »

miteto написа:Как завърши цялата история? Плати ли тези суми на адвоката на кондо борда или борда плати на твоя адвокат?
Наложи се да платя сумата, защото ми наложиха лиен на кондото. Това ми даде основание да заведа дело с/у кондо корпорацията, защото нямаше как да заведа дело, ако няма за какво да ги съдя (освен ако не искам да троша излишни пари) - в смисъл необходимо беше да имам причина за делото, която я получих с този документ и след заплащането от моя страна:

Изображение

Ако реша, ще дам повече подробности по делото, но не днес.
Както казах в резултат от цялата патаклама в края на краищата се споразумяхме да ми върнат парите, но не ми платиха лигъл експенса. Причината да стигна до споразумението бе, че накрая реших да го продам, а за да го продам трябваше да няма отворено съдебно производство, което да изложи юнита на допълнителни потенциални клеймове и лиънс (в смисъл трябва да има чист тайтъл, защото ако го продам и в последствие загубя делото лигъл фийс се начисляват като лиън в/у кондото, което не би се харесало на потенциалният купувач, който става длъжник на тези лиънс). Иначе бях решил да се боря до край, което щеше вероятно да ме доведе до още по-големи разходи (както за мен, така и за кондо корпорацията - ама те не играят със свои пари, а с парите на всички собственици).

Та така.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Кондо и Мотоциклет

Мнение от ablood »

Ок. И?
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Кондо и Мотоциклет

Мнение от miteto »

jovani написа:
miteto написа:Как завърши цялата история? Плати ли тези суми на адвоката на кондо борда или борда плати на твоя адвокат?
Наложи се да платя сумата, защото ми наложиха лиен на кондото. Това ми даде основание да заведа дело с/у кондо корпорацията
Това новото дело, май си го спечелил ако не се лъжа? Успя ли да върнеш разходите, които си дал за адвокат или поне част от тях? Интересно ми е, дали някой наистина печели в действителност или само адвокатите на двете страни.

П.С. Сега видях, че вече си го написал
jovani написа:Както казах в резултат от цялата патаклама в края на краищата се споразумяхме да ми върнат парите, но не ми платиха лигъл експенса.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Кондо и Мотоциклет

Мнение от jovani »

ablood написа:Защо ми губиш времето? В тези писма нищо не се споменава за дела. Ти в съд изобщо вкара ли ги, или се уплаши от заплашителното клише за допълнителни разходи за твоя сметка?
jovani написа:Апропо в момента съм завел 2 дела срещу кондоминиум корпорацията, заради лумпенското отношение на борда на директорите.
Аз, драги ми аблъд никога не лъжа. Може да съм допуснал малка неточност в някое и друго мнение във форума, което се е случвало на всеки, включително и на теб.
Както казах, ако преценя мога да дам и повече информация, но изложеното до тук мисля, че е достатъчно човек да си изгради мнение за осованията за негодуванието ми към съдебната система, което не рядко съм изразявал във форума.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Кондо и Мотоциклет

Мнение от jovani »

miteto написа:
jovani написа:
miteto написа:Как завърши цялата история? Плати ли тези суми на адвоката на кондо борда или борда плати на твоя адвокат?
Наложи се да платя сумата, защото ми наложиха лиен на кондото. Това ми даде основание да заведа дело с/у кондо корпорацията
Това новото дело, май си го спечелил ако не се лъжа? Успя ли да върнеш разходите, които си дал за адвокат или поне част от тях? Интересно ми е, дали някой наистина печели в действителност или само адвокатите на двете страни.
Значи имаше само едно дело с последващ каунтър клейм от страна на кондо корпорацията (те ме обвиниха в разни глупости) и още един каунтър клейм от моя страна (аз ги обвиних в други глупости).
Демек: всичко коз - контра - реконтра.
В процеса на делото стигнахме до споразумението, като съдията изрази в началото подкрепа към моята страна за мотоциклета (но пък прецени, че на дефамейшъна вероятно няма да му мине номера). Това е "small court claims" за щети до 25,000 долара - първата инстанция е консултация на двете страни в присъствието на съдия.
Споразумението го направихме без да стигнем до следваща инстанция, като имаше заплахи по телефона, че адвоката познавал лично единият от работодателите ми (представете си) и размяна на писма и телефонни обаждания. Както казах аз бях почти сигурен, че ще спечеля, но продажбата на кондото ме форсира да приема споразумението.
Така че, не мога да твърдя, че съм спечелил делото, но постигнахме споразумение в което иншуранса на билдинга ми върна парите от лиъна, но не ми заплатиха лигъл експенса (който беше колкото и парите, които ми върнаха - около 2,000 долара +/-). Бях си наел паралигъл в началото, за да избегна плащането на големите цифри, но имах и готов адвокат, който да поеме по нататък (но там цифрите ставаха доста солени).
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Кондо и Мотоциклет

Мнение от jovani »

ablood написа:
jovani написа:
Ако реша, ще дам повече подробности по делото, но не днес.
Ами до утре тогава. Лека нощ.
До когато преценя. Твоят проблем беше дали лъжа, че съм имал кондо на лейкшор с изглед към СиЕн тауър; дали лъжа, че имам 2 автомобила марка Ягуар и мотоциклет, и дали лъжа, че съм водил дело с/у кондо корпорацията.
От посочената дотук документация се вижда че не лъжа, като единствено не съм дал доказателства за самото дело, но можеш да се довериш на думите ми от посочените до тук документи (които ги намерих сканирани на драйва ми, та не се наложи да ги сканирам пак).
Поучителната част от цялата история са тези документи - останалото бяха ядове и техникалитис.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Кондо и Мотоциклет

Мнение от Marto »

Джовани, в случая без каквато и да е ирония ти съчувствам. Ега ти тъпото лийгъл опиниън.
miteto написа:адвокат или поне част от тях? Интересно ми е, дали някой наистина печели в действителност или само адвокатите на двете страни.
Когато има споразумение при което и двете страни правят концесии, адвокатските хонорари обикновено дори не влизат в разговора.

В съда (в повечето провинции, не знам за Квебек) ако спечелиш ти дават и някаква малка част от това, което си похарчил за адвокати. Много рядко можеш да си върнеш всичките пари ("solicitor-client costs"), но за това е нужно държанието на другата страна или адвокатът им да е скандално (reprehensible or outrageous conduct или ако искът е frivolous or vexatious).

Може обаче човек да подпише договор, в който се съгласява да плати solicitor-client costs ако другата страна го съди. Например, като си подписал моргиджа си, 99.99% си се съгласил, че ако почнат foreclosure proceedings ще платиш всеки последен цент на адвокатите им.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Кондо и Мотоциклет

Мнение от jovani »

Marto написа:Джовани, в случая без каквато и да е ирония ти съчувствам. Ега ти тъпото лийгъл опиниън.
miteto написа:адвокат или поне част от тях? Интересно ми е, дали някой наистина печели в действителност или само адвокатите на двете страни.
Когато има споразумение при което и двете страни правят концесии, адвокатските хонорари обикновено дори не влизат в разговора.

В съда (в повечето провинции, не знам за Квебек) ако спечелиш ти дават и някаква малка част от това, което си похарчил за адвокати. Много рядко можеш да си върнеш всичките пари ("solicitor-client costs"), но за това е нужно държанието на другата страна или адвокатът им да е скандално (reprehensible or outrageous conduct или ако искът е frivolous or vexatious).

Може обаче човек да подпише договор, в който се съгласява да плати solicitor-client costs ако другата страна го съди. Например, като си подписал моргиджа си, 99.99% си се съгласил, че ако почнат foreclosure proceedings ще платиш всеки последен цент на адвокатите им.
Така е, но има едно уточнение - в случая с кондо корпорациите в Онтарио 100% от лигъл кост се плащат от загубилата страна, ако не е загубила кондо корпорацията. Това се дължи на някакъв прецедент, в който съдията бил преценил, че другите съсобственици не би следвало да понасят загуби от лигъл костс на един кондо собственик. При което моят риск беше всички щети до момента + моите лигъл експенсис + лигъл експенсите на Кондо корпорацията (които са ларж и не се церемонят да кътват пенита, харчейки чужди пари).
Максималната ми "печалба" бе щетите до момента + малък % от моите лигъл експенсис. И ако бяхме продължили адвокатът на корпорацията ме предупреди, че ще има моушъни и други изпълнения с цел да ме вкарат колкото се може по-дълбоко (не го каза последното, но то се подразбира).

И сега ми е интересно на кое място в класацията би следвало да поставиме Канадската лигъл система?
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Кондо и Мотоциклет

Мнение от jovani »

И енда шега по въпроса за адвокатите (Марто, нищо лично - аз съм рийзанъбъл пърсън и разбирам, че както има различни хора, така има и различни адвокати):
Мисля, че съм я казвал и преди, та може би ще се повторя.

В Куба имах скуба дайвинг бъди - един 50+ годишен канадец с мустаци, голям пич.
Та на чаша бира след дайвинга се разприказвахме и той ми каза следната история с напълно сериозен тон (самият той беше солиден и доста сериозен тип):

- Аз се разведох с първата си жена, но тя беше много алчна и искаше да ми вземе къщата, та аз намерих добър адвокат и спечелих делото.
- Браво - отговорих му аз - значи къщата остана за теб?
- Не, адвокатът я взе!
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Публикувай отговор