Professional Engineers

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
penevg
Мнения: 41
Регистриран на: Пет Май 07, 2010 1:27 pm
Местоположение: Calgary

Re: Professional Engineers

Мнение от penevg »

tonny написа:
penevg написа:здравейте,някой запознат ли е как става лицензиране на професия в Бг, кой я издава или при АПЕГС,как стоят нещата, пише на сайта да се свържа с регулатори боди,но съм в голям батак,искат ми този лиценз и незнам как да го добия?
мерси предварително
поздрави
Това нещо не ми е ясно, може ли да разясниш малко по-добре?

Ще се опитам да обясня, значи кандидатствам за Саакачван или там както му е името:) , по провинциална програма International Skilled Worker: Occupation In-Demand. Едно от условията за кандидатстване е да имам Show proof of eligibility for Saskatchewan licensure, if your intended occupation is in a regulated profession. Тъй като моята професия е Инж. Автоматика ,то тя е регулирана професия.След това ми казват You'll need this as part of your SINP application. To see if your intended occupation is regulated in Saskatchewan, go to Regulated Occupations and Licensing Requirements. Препращат ме към If your occupation is regulated in Saskatchewan, you must contact the regulatory body to learn what you will need to do to work in Saskatchewan.
Рegulatory body за инженер е Association of Professional Engineers and Geoscientists of Saskatchewan (АПЕГС). И тука сега става доста грубо, немога да разбера за мембършип ин траининг ли съм или профессионал инженер.
От сайта ми казват:

Membership Requirements
To become a professional member (P.Eng. or P.Geo.) or an engineering/geoscience licensee, you must meet five (5) requirements.
Academic Requirement
Work Experience
English Language proficiency
Professional Practice Exam
Good Character

и така се въртя в порочен кръг, тъй като после за мембър ин траининг ми казват:

Requirements (for professional engineer or professional geoscientist)

Four years of acceptable experience including one year in a Canadian or equivalent-to-Canadian environment (normally anywhere in Canada or the United States. See Experience Guideline 1 for details).

Work Experience Reporting

Pass the Professional Practice Exam (PPE), which is an exam on Canadian law and ethics.

Professional Practice Exam

Three satisfactory professional references

Good Character
English competence

След това отивам на Старт Аппликатион . Моята магистърска програма е извън Канада - Engineer-in-training - International graduates .If your bachelor level education is from outside Canada, OR if you graduated from a non-CEAB accredited Canadian engineering program, follow this process.

Application Requirements
The following documents are required for this process

i. APEGS Member-in-training application form
ii. World Education Services (WES) ICAP document-by-document assessment* (*see exceptions)
iii. Proof of ID
iv. Resume

We will let you know if the following are also required after we have received your application:

v. Academic Assessment application form
vi. Self-assessment
vii. Course descriptions

След това създавам Мембър ин траининг профил,изпращам документите до УЕС, те ги оценяват и ги пращат до АПЕГС, а пък аз от тук изпращам прооф оф ИД, Ресуме и др. ако се искат? Това ли е процедурата като цяло?

Та въпросът ми е - дали някой е минавам по процедура на лицензиране на професия, и така

Благодарности за отделеното време.
Поздрави
tonny
Мнения: 1268
Регистриран на: Нед Апр 14, 2013 4:40 am
Местоположение: Vancouver, BC

Re: Professional Engineers

Мнение от tonny »

Бях напуснал форума, но реших да поизтупам прахоляка от тази тема и да дам моите 5 стотинки като преживяване към бъдещите авантюристи.
Кацнахме преди 2,5 години и започнах като електро проектант 8-9м след това. Съгласно правилата трябва мин 1 година стаж в канадска среда (това важи за нашата асоциация в БС). След като натрупах стажа подадох документи и влязох отново в процедура, напомняща на имиграционната...много документи и чакане. :rofl:

Относно процедурата:
- Дипломи: няма го остарялото клише транскрипти от университета и паника как да ги набавим, тези които са минавали федерална процедура и други на които им се е налагало да ползват WES.org като оценител на дипломата като част от процедурата могат да използват същия репорт като заявят директно изпращане до EGBC. Проверено, работи!
- Стаж: тук е малко криво...искат стаж оценен от поне 2ма P.Eng., а шефовете ще ви обясняват как няма смисъл да се пробвате и че тая работа няма да стане, защото сте от чужбина и т.н. Истината е друга, искат да ви задържат на ниска ставка, знаейки че получават качествен труд за малко пари! Не се предавайте търсете си вашето, и нека бъдем реалисти, в началото дискриминация си има, та ние едва името си можем да кажем, както се хвалим че сме искарали 6,5-7 на IELTS за процедурата. :D
-Някъв измислен онлайн семинар само да ни вземат парите
-Professional Exam, задължителен за всички, аз тука се издъних...от работа, дете и пиячка не оставаше много време за четене...
Така 6м след завъртане на колелото ми дадоха титлата P.Eng. и правото да се нарека отново инженер!
Wave-нах изпити, интервюта и тем подобни простотии.
В добавка, мангизите са повече от достатъчни (започнах да взимам колкото местен година след като започнах като електро проектант), ходим на БГ всяко лято и отлагам покупква на жилище, защото ме дразнят цените, но след почивката това лято сигурно ще скоча в тигана.
Дано тази история помогне на хора изпълнени с желания и мечти, с каквито аз бях изпълнен преди 2 години.
Наздраве!
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Professional Engineers

Мнение от MrGeek »

Tonny, добре дошъл отново във форума! Изключително интересна и поучителна история, поздравления и наздраве! :y: :beer:
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Professional Engineers

Мнение от klisurov »

tonny написа:Дано тази история помогне на хора изпълнени с желания и мечти, с каквито аз бях изпълнен преди 2 години.
Наздраве!
Който желае намира начин, който не желае, намира оправдание ;)
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Публикувай отговор