Канадска шофьорска книжка

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
radiation0
Мнения: 33
Регистриран на: Нед Мар 03, 2013 5:04 pm

Канадска шофьорска книжка

Мнение от radiation0 »

Привет на всички,
Интересува ме, каква е процедурата за получаване на канадска книжка ако лицето притежава българска такава.
Какви са таксите и сроковете за придобиване, а и колко време мога да шофирам с БГ книжка.По конкретно ме интересува за Ванкувър, ако е различно в различните провинции.
Благодаря предварително!
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от the_coach »

http://www.icbc.com/"
Ей тези пичове ти издават книжката.
С българската книжка можеш да караш 3 месеца.
Канадска книжка се взима лесно - първо се явяваш на листовки, 15 $ струва и не се записваш предварително ами отиваш направо в някой клон на icbc и ако няма много хора преди теб, можеш да минеш за максимум час ( в зависимост колко ще се бавиш на теста).
http://www.icbc.com/driver-licensing/ge ... s-veh/opkt"
ето ти тренировка за теста,
Самия тест е от 50 въпроса, като са ти нужни 80% верни отговори.
Като вземеш "листовките" се записваш за практическия изпит, като можеш да си избереш в кой град да се явиш на кормуването. Понякога кормуването може да ти го насрочат за след месец (моя случай), но пък има опция онлайн да следиш ако някой се откаже от изпит и ти да заемеш неговото място.
Пропуснах да ти кажа, че като имаш валидна бг шофьорска книжка, се явяваш за клас 5 (разгледай сайта и виж кои са останалите класове, че не ми се обяснява сега). За цената на практическия изпит да не те излъжа , ама май беше към 50$.
За изпита кола осигуряваш ти.
radiation0
Мнения: 33
Регистриран на: Нед Мар 03, 2013 5:04 pm

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от radiation0 »

Благодаря за бързия отговор fighter!
Ако нямам личен автомобил за изпита, от рент-а кар ли се наема.
Също ме интересува към какъв автомобил да се насоча при покупка, като за по икономично?
Кое се явява водещ фактор при формиране на данък на автомобила и застраховка?
Някакви други такси като винетки и т.н. има ли?Такси при прехвърляне собственоста на МПС?
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11748
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от optics »

radiation0 написа:Благодаря за бързия отговор fighter!
Ако нямам личен автомобил за изпита, от рент-а кар ли се наема.
Също ме интересува към какъв автомобил да се насоча при покупка, като за по икономично?
Кое се явява водещ фактор при формиране на данък на автомобила и застраховка?
Някакви други такси като винетки и т.н. има ли?Такси при прехвърляне собственоста на МПС?
Може под наем, може от приятел, може и от инструктор.
За покупката - труден въпрос.
За водещия фактор - мястото. Голям град - голяма застраховка. Също вида на колата (стара/нова и т.н.)
Такса за прехвърляне - 12%
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
radiation0
Мнения: 33
Регистриран на: Нед Мар 03, 2013 5:04 pm

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от radiation0 »

A за Ванкувър някакъв ориентир?
Мощноста на автомобила отразява ли се на данъка както в БГ?
По-стария автомобил с по-високи такси ли е или обратно.
Пускам един произволен пример - Мазда 323 93г 1.6 90кс.
Аватар
JoroF
Мнения: 796
Регистриран на: Нед Авг 10, 2003 12:51 pm
Местоположение: TORONTO-CANADA

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от JoroF »

radiation0 написа:A за Ванкувър някакъв ориентир?
Мощноста на автомобила отразява ли се на данъка както в БГ?
По-стария автомобил с по-високи такси ли е или обратно.
Пускам един произволен пример - Мазда 323 93г 1.6 90кс.
Ти кола за возене ли си тьрсиш или си колекционер на антики.Тука с такива мотори вьрват сенокосачките .
THE LAST LINE OF DEFENSE
radiation0
Мнения: 33
Регистриран на: Нед Мар 03, 2013 5:04 pm

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от radiation0 »

E.., явно съм дал неподходящ пример, въпреки че съм имал такава Мазда и много си ми харесваше.Иначе извън темата, да, харесват ми старите бегачки, например Файърбърд или Камеро, но ми е отънял джоба и бих си взел нещо такова само в случай че си намеря добре платена работа във Ванкувър.В момента съм с Вектра Ц 2004 но не смятам да я взема със себе си в Канада.Такива опели знам че там няма, но мисля че имат някакъв еквивалент на GM- Шевролет?
Нека в такъв случай, някой запознат да даде пример със своя автомобил.
Колко излизат месечните разходи без бензина, ремонтите и резервните части и консумативи, като масла, филтри, гуми и др?
Аватар
Marto
Мнения: 4040
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от Marto »

Преди да си губят хората времето да ти отговарят, кажи кога и с каква виза идваш, а ако нямаш такава, кога и как смяташ да кандидатстваш.
radiation0
Мнения: 33
Регистриран на: Нед Мар 03, 2013 5:04 pm

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от radiation0 »

Marto написа:Преди да си губят хората времето да ти отговарят, кажи кога и с каква виза идваш, а ако нямаш такава, кога и как смяташ да кандидатстваш.
Имаш право, но не съм човек който ще си губи времето с ненужни писанки.
Нямам намерение на никого да губя времето и се извинявам ако съм оставил такива впечетления.
Просто искам да съм подготвен, затова питам.
Канадски гражданин съм от 19 години.Пристигнах в Халифакс с кораб през 1990г.През 1999г се наложи
да се прибера в БГ.
Благодаря предварително за информацията!
Аватар
Marto
Мнения: 4040
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от Marto »

Ти за 10 години в Канада не изкара ли книжка?

Опела си го остави в България. Коли по-нови от 15-годишни, произвеждани за европейския пазар нямаш право да ги внесеш/регистрираш тук.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11748
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от optics »

radiation0 написа:Колко излизат месечните разходи без бензина, ремонтите и резервните части и консумативи, като масла, филтри, гуми и др?
Ами нула излизат. То за какво друго има разходи ?
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от pumpy »

optics написа:
radiation0 написа:Колко излизат месечните разходи без бензина, ремонтите и резервните части и консумативи, като масла, филтри, гуми и др?
Ами нула излизат. То за какво друго има разходи ?
Годишен данък, годишната такса такса книжка, годишна застраховка. Тези не зависят от това дали караш или не и трябва да се плащат винаги .
radiation0
Мнения: 33
Регистриран на: Нед Мар 03, 2013 5:04 pm

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от radiation0 »

pumpy написа:
optics написа:
radiation0 написа:Колко излизат месечните разходи без бензина, ремонтите и резервните части и консумативи, като масла, филтри, гуми и др?
Ами нула излизат. То за какво друго има разходи ?
Годишен данък, годишната такса такса книжка, годишна застраховка. Тези не зависят от това дали караш или не и трябва да се плащат винаги .

:y: Точно за тях питам, pumpy, колко излизат, а също и дали зависят от мощноста и годината на производство.
По горе optics спомена, че зависи от годините на автомобила и от това в кой град живееш, но е добре някой ако може да даде примерна съпоставка за да имам нагласа.
Засега имам ориентир само за наема - около 1000-1200$мо, и за храната - ~500$мо.
Други значими месечни разходи има ли, понеже съм позабравил вече?
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11748
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от optics »

виж тука:
http://www.icbc.com/autoplan/basic/basic-costs"

Ако искаш примери от Ванкувър, надявай се някой тамошен форумец да даде.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
radiation0
Мнения: 33
Регистриран на: Нед Мар 03, 2013 5:04 pm

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от radiation0 »

Благодаря ти :)
Тези неща ги разгледах още след като fighter ме насочи, но там не се споменават конкретни цифри, или поне аз не ги виждам.
Публикувай отговор