Канадски простотии

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Заключено
Аватар
7George
Мнения: 9639
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Канадски простотии

Мнение от 7George »

Има си нужда и от една такава тема, в която нещата ще се наричат както си са, а не "неща които не ми харесват или "неща върху които още има да се работи.

Та, за каквото се сетя, периодично ще нахвърлям тук.
Embrace your climate change!
Аватар
7George
Мнения: 9639
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Канадски простотии

Мнение от 7George »

Чета си оня ден във вестника: група от 9 албъъртянски депутати от главната опозиционна партия, Бялата роза, барабар с председателката, минали целокупно на отсрещната страна. Тоест към управляващите консерватори. По средата на мандата си. Забравиха какво е трябвало да свършат, какво са обещавали и разправяли и ... са се продали явно. Значи всичко се купува и продава. Аз разбирам, да си сменят убежденията, но трябва да си оставят мандатите и местата на други, щото така е гласувано от избирателите. Това си е подмяна на вота, но явно всичко вече е възможно и в тая страна.

Останали са само 5 депутата от въпросната партия. Вестника подмята:
That is the strength of Western democracy, including Alberta’s democracy: It continues on no matter what voters think of the individual players within it.
Is it possible Albertans will get worse government now that Smith has abandoned her post? For instance, there is a possibility that without a strong right-wing voice in the legislature, the Prentice government will spend and borrow and tax without fear of being held to account.
The point is, the presence of a large opposition with a charismatic leader is helpful to democracy, but it doesn’t always assure the government of the day will do the right thing.
Може би ще е добре и ние вече да задлъжнеем и да не пращаме излишъци на "източните ни братя" пък...
Embrace your climate change!
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Канадски простотии

Мнение от Kpetrov »

7George написа:Може би ще е добре и ние вече да задлъжнеем и да не пращаме излишъци на "източните ни братя" пък...
Защо Вече?! Вие от 5-6 години като изключим последната сте си все на червено.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Канадски простотии

Мнение от yahoo »

Повечето простотии за които се сещам са основно свързани с Квебек, но има една много дразнеща от тях която е валидна и за Канада. Предварителното плащане на данъци през годината на базата на данни от миналата година (Installment Payments). Дразнещото е, че искат да извадя мои пари от джоба си за да платя предварително данъците върху пари които още не съм взел в случаите на комисионни или дивиденти, които нормално се разпределят и изплащат чак в края на годината. Държавата не иска да чака и като види такова късно според тях плащане на данъци върху доходи ме задължава следващата година да платя данъка върху същата сума предварително пък после ще изравнява. Не стига че ме обират с над 50% данъци, но трябва да заделя и огромна част от останалото ми за да го дам и за следващия данъчен период. За мен нормалното е да се плати данъка когато реално придобия някакви пари от доход без значение от датата през годината.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11748
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Канадски простотии

Мнение от optics »

Казвал съм го и друг път
- една простотия която не спира да ме дразни е бетоновата архитектура - оставя се гол, непокрит, грозен бетон дори и със следи от кофража както на фасадите да сгради, така и отвътре. Напомня ми на бункер на гражданска защита в какъвто съм влизал един път като ученик. Понякога може да видиш безумна комбинация от стени и/или колони които са покрити с нещо естетично и ачик до тях - такива които са оставени с голия бетон. Все едно че финансирането е стигнало само за половината.
Много са ми грозни и "незатворени" тавани в които се виждат тръби от всякакъв калибър, кабели и др. Понякога ги напръскват с някаква смес която като изсъхне остава грапава, уж за някаква естетика, но тая смес си е с точно същия цвят като бетон и според мен никак не изпълнява предназначението си. Така е например таванът на новия Фючършоп във Виктория.
- втората простотия която ми идва на първо замисляне ;-) е ПеВеЦе ботушките с които ходят мацките. Не мога да се отърва от мисълта че тия ботушки са за абсолютно бедни хора които не могат да си купят никакви други. (а те парадоксално, хем са и скъпи).

И като съм почнал на модна вълна... малко в страни от темата се сетих за изтърканите дънки - е, не го разбирам това - да си купя изтъркани и/или скъсани дънки. И не защото нося само нови... Неведнъж съм носил такива дънки, дето едвам се крепяха и Васко Кръпката би могъл да взема уроци от мен. Обаче сами са се скъсали и сам съм ги кърпил. А това - някой друг да ти ги къса, захаби и закърпи а ти да си ги платиш - не мерси !
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Канадски простотии

Мнение от the_coach »

Маринована риба със захар :)
Аватар
tonich
Мнения: 2234
Регистриран на: Чет Окт 11, 2007 6:36 am
Местоположение: New Westminster, BC

Re: Канадски простотии

Мнение от tonich »

fighter написа:Маринована риба със захар :)
Ся, ако си я купуваш с кредитна карта значи си цървул. :lol:


optics, прав си, има бая простотий. :(
"Айнщайн ни учи, че няма значение влака ли се движи спрямо земята или земята спрямо влака. Същото е и с компютъра и Тонич ;-)"

powered by Optics
Аватар
7George
Мнения: 9639
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Канадски простотии

Мнение от 7George »

И като съм почнал на модна вълна... малко в страни от темата се сетих за изтърканите дънки - е, не го разбирам това - да си купя изтъркани и/или скъсани дънки. И не защото нося само нови... Неведнъж съм носил такива дънки, дето едвам се крепяха и Васко Кръпката би могъл да взема уроци от мен. Обаче сами са се скъсали и сам съм ги кърпил. А това - някой друг да ти ги къса, захаби и закърпи а ти да си ги платиш - не мерси !
Понякога се виждат татуировки точно в дупките, та съм се чудил как го правят - първо купуват скъсаните дънки и си прявят татуировки без да ги свалят, или обратно. Залитането по татуировки е друга тукашна простотия също...
Embrace your climate change!
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11748
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Канадски простотии

Мнение от optics »

Тукашна, тукашна, ама и в България нали догонват със страшна скорост та всяка простотия се копира (а понякога и надминава). Натам върви и с бетона и с ботушките и с татусите (самото заимстване на думата при налична такава си е бахтиЙ простотията)

Тонич, творчески се изчерпих... не ми идват наум други канадски простотии. Един шанс за темата ще бъде ако се включи Джовани.
:lol:
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: Канадски простотии

Мнение от IFF »

Държанието им в тоалетната - Епа не може да си оставяш чантата на опикания под, или пък да си слагаш чашата отгоре на писуара.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Канадски простотии

Мнение от Ivan1007 »

7George написа:Чета си оня ден във вестника: група от 9 албъъртянски депутати от главната опозиционна партия, Бялата роза, барабар с председателката, минали целокупно на отсрещната страна. Тоест към управляващите консерватори. По средата на мандата си. Забравиха какво е трябвало да свършат, какво са обещавали и разправяли и ... са се продали явно. Значи всичко се купува и продава. Аз разбирам, да си сменят убежденията, но трябва да си оставят мандатите и местата на други, щото така е гласувано от избирателите. Това си е подмяна на вота, но явно всичко вече е възможно и в тая страна.

Останали са само 5 депутата от въпросната партия. Вестника подмята:
That is the strength of Western democracy, including Alberta’s democracy: It continues on no matter what voters think of the individual players within it.
Is it possible Albertans will get worse government now that Smith has abandoned her post? For instance, there is a possibility that without a strong right-wing voice in the legislature, the Prentice government will spend and borrow and tax without fear of being held to account.
The point is, the presence of a large opposition with a charismatic leader is helpful to democracy, but it doesn’t always assure the government of the day will do the right thing.
Може би ще е добре и ние вече да задлъжнеем и да не пращаме излишъци на "източните ни братя" пък...
Може би ще е добре да научиш поне името на партията, преди да се дразниш. :tmi:
Като за начало погледни си табелката с номера на колата.
Това дето си го написал наистина е простотия и не ми се спори канадска ли е или българска, но демонстрира пълно непознаване и неразбиране на станалото.
Не е задължително да се интересуваш от политика в Канада, но пък да наричаш простотия нещо което не си си направил дори малко труд да разбереш ... :devil:
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Канадски простотии

Мнение от Ivan1007 »

Kpetrov написа:
7George написа:Може би ще е добре и ние вече да задлъжнеем и да не пращаме излишъци на "източните ни братя" пък...
Защо Вече?! Вие от 5-6 години като изключим последната сте си все на червено.
Я погледни през тия 5-6 години колко изравнителни плащания е получила от федералния бюджет.

Правиш ли разлика между взимане на заем за инвестиции в инфраструктура и училища и изяждане?
100 000 идват годишно в Албърта.

Случайно да имаш информация каква лихва плаща на тези дългове?
Да ти поддкажа - Албърта и BC са единствени с ААА кредитен рейтинг, като само Албърта е със стабилна перспектива да го запази.
Да знаеш какъв процент от приходите е и как се сравнява с други провинции?
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Канадски простотии

Мнение от Ivan1007 »

yahoo написа:Повечето простотии за които се сещам са основно свързани с Квебек, но има една много дразнеща от тях която е валидна и за Канада. Предварителното плащане на данъци през годината на базата на данни от миналата година (Installment Payments). Дразнещото е, че искат да извадя мои пари от джоба си за да платя предварително данъците върху пари които още не съм взел в случаите на комисионни или дивиденти, които нормално се разпределят и изплащат чак в края на годината. Държавата не иска да чака и като види такова късно според тях плащане на данъци върху доходи ме задължава следващата година да платя данъка върху същата сума предварително пък после ще изравнява. Не стига че ме обират с над 50% данъци, но трябва да заделя и огромна част от останалото ми за да го дам и за следващия данъчен период. За мен нормалното е да се плати данъка когато реално придобия някакви пари от доход без значение от датата през годината.
Installment payments могат да се правят на база очакван доход за текущата година.
Де факто ако плащаш по този начин проблем е само първата година, когато минеш на Installment Payments. В твоя случай заделянето след като си получил балата с парите в края на предишната година не би следвало да е проблем ;) Все пак твърдението ти за над 50% данъци е простотия наистина :tmi:
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Канадски простотии

Мнение от ablood »

Това за бетона ми направи впечатление веднага, но то си върви в комплект с цялото им строителство, оборудване, машинария и даже дрехи - Щом е голямо, здраво и работи, значи е Ок. Няма нужда да се харчат пари за естетика.


А колкото до скъсаните дънки.... Ако са естествено скъсани, то е на доста кофти места. Фабрично протритите са на места, които не нарушават функционалността на панталона.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Канадски простотии

Мнение от yahoo »

Ivan1007 написа:Все пак твърдението ти за над 50% данъци е простотия наистина :tmi:
Изглежда четеш по диагонал и не виждаш във връзка с какво съм го написал това. Естествено е да съм имал и доход например от заплата с който отдавна през годината да съм минал таксовия бракет от 54.8% сумарно федерален + провинциален данък за Квебек. Според теб с какъв данък биха таксували дивидентите в края на годината в този случай?

А и какво става ако дивидентите се изплащат през година, което не е невъзможно? Тази система на инсталмънтите е тъпа за мен и не искам да споря защо.
Заключено