Канадски простотии

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Заключено
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Re: Канадски простотии

Мнение от prace »

fighter написа:
prace написа: Може би в големите градове е по-различно, но не вярвам разликата да е чак толкова голяма.
Абе я да те питам, къде децата ти се чувстват по-добре?
Тук, в София засега. Не знам какво ще правят, когато завършат училище. Те имат три националности и могат да ходят, където ги влече.
Но имат проблем с езика, въпреки, че от училището им помагат. (в частно училище са).
Тук се чувствали по-свободни, казаха. Харесва им града и че има хора по улиците, които не изглеждат страшно. (Виждали сме кой ходи по улиците, ако въобще някой ходи по улиците в Чилиуак, Аботсфорд и Лангли.
Във Ванкувър и Виктория е различно.
Това, което НЕ харесват е - бездомните кучета, графитите по сградите и това, че всеки пуши цигари. Но им харесва, това че цигарите не са марихуана, няма самонараняващи се деца в училище, няма беседи за самоубийства и децата имат по двама разнополови биологични родители.
Ще поживеем, ще видим
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Канадски простотии

Мнение от pumpy »

А на село бяха ли в частно училище ?
Други въпроси няма да питам....
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Re: Канадски простотии

Мнение от prace »

pumpy написа:А на село бяха ли в частно училище ?
Други въпроси няма да питам....
Разбирам саркастичния въпрос, пумпи.
На село не бяха в частно училище, защото повечето частни училища в Канада са обвързани с канадските църкви. Това са институции, ненавиждани от мен и съпругът ми. Религията не трябва да присъства в училищата. Лични наши принципи и убеждения. Не става въпрос за пари. Частните християнски училища не бяха много скъпи в Канада и можехме да си ги позволим, още повече, че връщаха парите, похарчени за образование при връщането на данъците.
Едното няма нищо общо с другото.

Тук в България бих искала много да ги пратя в държавната английска гимназия, ако българският им беше на ниво да изкарват входящи изпити. Бих си спестила много ненужни разходи, повярвай ми.
Мои добри познати, които са се върнали в БГ след 10 години в Монреал, са сложили дъщеря си в държавната френска гимназия и аз искрено им завиждам! Но детето им говори много по-добре български от моите.
Други въпроси имаш ли?
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Канадски простотии

Мнение от roumensp »

Да се върнеш от Британска Колумбия в България и да си сложиш детето в Английската гимназия .... може ли да питам какво точно ще научи там, английския ? :D
Пък и за какво му е тоя английски, нали в България се говори български .... :lol:
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Re: Канадски простотии

Мнение от prace »

roumensp написа:Да се върнеш от Британска Колумбия в България и да си сложиш детето в Английската гимназия .... може ли да питам какво точно ще научи там, английския ? :D
Пък и за какво му е тоя английски, нали в България се говори български .... :lol:
Когато ти се върнеш в БГ може да си сложиш децата, където ти прецениш.
Аватар
tonich
Мнения: 2234
Регистриран на: Чет Окт 11, 2007 6:36 am
Местоположение: New Westminster, BC

Re: Канадски простотии

Мнение от tonich »

tonny написа::rofl:
Обираш точките тези дни!
Аз мисля, че ще е честно да му изпратиш една бира по пощата.
Топла. Той ще си я изстуди. ;)
"Айнщайн ни учи, че няма значение влака ли се движи спрямо земята или земята спрямо влака. Същото е и с компютъра и Тонич ;-)"

powered by Optics
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Канадски простотии

Мнение от optics »

Няма нужда да пращате нищо, но имайте наум че си ги водя на тефтер тия бири и кат дойда ще разчиствам сметки ;-)
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Канадски простотии

Мнение от optics »

По въпроса че децата се чувствали по-свободни... не се учудвам.
То е такава слободия, че бие на анархия.

Да видим и нещо културно:



Отдолу иде джип “Мицубиши”
със яка броня, с прозорци скришни.
Всички по пътя той изпреваря.
- Но на кого е? Кой ли го кара?
- Вълчо го кара. Свири и гази!
- А във колата коя е тази?
- Лиска е вътре. И много иска
на мис-конкурса да стане миска.
- Давай, Вълчо, и наддавай
златна пара звънка -
мис да стане твойта Лиска,
гиздава и тънка!


“Отдолу иде джип “Мицубиши”, с яка броня, прозорци скришни” e “би/серен текст, римуван в стилистиката на чалгарията, чийто предтеча няма начин да не е някой априлски бард. Текстът откриваме в “Музика” за III клас е изд. “Булвест 2000”. Автори са Генчо Гайтанджиев, Мария Попова и Пенка Младенова.

Ноти липсват. Явно, авторите разчитат на огромната популярност на този култов текст, ечащ вероятно денонощно в родния ефир? Или пък са вложили скрито послание против мутри и пазванти, оглавили вече и държавата? Енигматично. Верно, тук липсват вулгарни изрази като “хоп банана”, но всеки с чувствително обоняние ще усети помиярския дъх на етнопопфолк, чийто непреходна емблема е гъза на Азис. Разбира се има и други гъзове, както и разплути телеса на мадони с единични имена на крави с рекорден млеконадой. Облечени като вавилонски принцеси - от Дупница или от Айтос. Увиснала със страшна сила етнопопфолк плът е затиснала повечето телевизии. /Сателитният канал на БНТ, и той не остава назад/.

Но освен чрез лошите проявления на чалгазирани певачки и изявите на разни спортни галфони, лошият вкус и ниската интелигентност шества по екраните и страниците и чрез разни езотерични “науки”, дъновисти, е/вангалисти, и какви ли не шарлатани и шмекери. Не бива да пропускаме и ежедневните зодиакалните глупотевини, Чудотворните икони, парчетии от свети кръстове, кокалчета, амулети, кръстосват родината и също се радват на медийно облажаване. Високо по скалата на глупостта са и новите български сериали, в които пошлотията и кича бележи нов триумф. Особено с изкуствените, почти невъзможни диалози. И демоничните престъпници. И добрите… ченгета. Дежа вю.

Какъв език обаче се лее в ефира? Някои искат нов закон за защита на българския език – но на кой език и от кого да бъде защитен, ако не от самите българи? Този език ли, който бе помлян от комунистическата пропаганда и “езоповските” ни писатели през тоталитарния режим? Или дивашкият сленг на повечето вестници? Но езикът, освен от чалгописци като Евтим Евтимов, Надежда Захариева или Недялко Йорданов, бива мачкан най-вече в жълтите /им/ издания. И в рекламата. Идиотски реклами ни заливат от екрана, зъбят се от билбордове – това е същият лош вкус, който се демонстрира повсеместно. Лошо говорещи политици -също дал господ бол. Не бива да пропускаме и паметни надписи на латиница, като: “ Lowim brimki”…

Черешката на тортата на безвкусицата, разбира се, е медийният цепелин Б.Б. Ето тези медии, тази интонационна среда, излъчиха титана от Банкя. “Батальона се строява”, Карл Май… са основата, която се гради кубето, от което Б.Б. обглежда рътлините на цяло българско, с неговата вековна култура и уви, наука /БАНички с боза/.

А да, и татовите наставления, както на и мадридския тарикат – дали паметка на бодигарда си. как се оправя държава, в частност Чалгария. Какво ни чака? Не ми се мисли. А и отдавна май вече стана трудно да се мисли – с този език, в тази среда, сред тези тъмни балкански субекти...

цитатът е оттук

Ъх, то това беше за другата тема ;-)
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Rall
Мнения: 2239
Регистриран на: Чет Авг 10, 2006 8:16 am
Местоположение: Raccoon City

Re: Канадски простотии

Мнение от Rall »

:rofl: Оптикс, точно на тая идиотщина и правихме предпечата едно време в "Просвета" :rofl:
Коментара на колегата беше, че по-добре да няма деца, ако трябва да учат от тия учебници :tmi:

И това беше добро:
Изображение
Dead Eyes See No Future
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Канадски простотии

Мнение от the_coach »

prace написа:
fighter написа:
prace написа: Може би в големите градове е по-различно, но не вярвам разликата да е чак толкова голяма.
Абе я да те питам, къде децата ти се чувстват по-добре?
Тук, в София засега. Не знам какво ще правят, когато завършат училище. Те имат три националности и могат да ходят, където ги влече.
Но имат проблем с езика, въпреки, че от училището им помагат. (в частно училище са).
Тук се чувствали по-свободни, казаха. Харесва им града и че има хора по улиците, които не изглеждат страшно. (Виждали сме кой ходи по улиците, ако въобще някой ходи по улиците в Чилиуак, Аботсфорд и Лангли.
Във Ванкувър и Виктория е различно.
Това, което НЕ харесват е - бездомните кучета, графитите по сградите и това, че всеки пуши цигари. Но им харесва, това че цигарите не са марихуана, няма самонараняващи се деца в училище, няма беседи за самоубийства и децата имат по двама разнополови биологични родители.
Ще поживеем, ще видим
Супер, радвам се за вас. Ти явно си симпатяга. Сега разбираш каква грешка е било да отглеждаш деца в Чилиуак. Знам, че там има много холандци и ако това е била причината да се заселите там, те разбирам. Но Чилиуак не олицетворява Канада, от друга страна пък София е "витрината" на България. В по-малките градове е трагедия. Аз откакто съм в Канада все още не съм ходил нито в Куба, нито в Мексико, нито на Хавай. Но пък съм ходил 3 пъти до България и сега ако имам малко отпуска пак ще предпочета България. Ама там не е по-добро място да отглеждаш деца, сравнено с големите и цивилизовани канадски градове. Успех!
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Канадски простотии

Мнение от optics »

Чакай са!
Въпроса за София <-> по-малките градове хем е тъй хем не е тъй. Тъй е, доколкото няма работа и се обезлюдяват. Но са по-чисти от София и продавачките са по-любезни.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Re: Канадски простотии

Мнение от prace »

fighter написа:
prace написа:
fighter написа:
prace написа: Може би в големите градове е по-различно, но не вярвам разликата да е чак толкова голяма.
Абе я да те питам, къде децата ти се чувстват по-добре?
Тук, в София засега. Не знам какво ще правят, когато завършат училище. Те имат три националности и могат да ходят, където ги влече.
Но имат проблем с езика, въпреки, че от училището им помагат. (в частно училище са).
Тук се чувствали по-свободни, казаха. Харесва им града и че има хора по улиците, които не изглеждат страшно. (Виждали сме кой ходи по улиците, ако въобще някой ходи по улиците в Чилиуак, Аботсфорд и Лангли.
Във Ванкувър и Виктория е различно.
Това, което НЕ харесват е - бездомните кучета, графитите по сградите и това, че всеки пуши цигари. Но им харесва, това че цигарите не са марихуана, няма самонараняващи се деца в училище, няма беседи за самоубийства и децата имат по двама разнополови биологични родители.
Ще поживеем, ще видим
Супер, радвам се за вас. Ти явно си симпатяга. Сега разбираш каква грешка е било да отглеждаш деца в Чилиуак. Знам, че там има много холандци и ако това е била причината да се заселите там, те разбирам. Но Чилиуак не олицетворява Канада, от друга страна пък София е "витрината" на България. В по-малките градове е трагедия. Аз откакто съм в Канада все още не съм ходил нито в Куба, нито в Мексико, нито на Хавай. Но пък съм ходил 3 пъти до България и сега ако имам малко отпуска пак ще предпочета България. Ама там не е по-добро място да отглеждаш деца, сравнено с големите и цивилизовани канадски градове. Успех!
Причината да се заселим в Чилиуак беше работата на мъжът ми, а не това, че има много холандци там. Това го разбрахме в последствие.
Холандците там са в повечето случаи фермери, които са дошли преди много години в Канада. Повечето са дошли заради добрата, плодородна земя, а и също така свободата им да практикуват религията си, тъй като в Холандия са им пречели.
Също така и цените на недвижимите имоти във Ванкувър и околностите бяха непосилни за нас.
Не беше чак толкова зле в началото. Много неща не се виждаха и разбираха. Децата бяха малки.
После и работата ме обвърза в този регион.
Другото съм го разказала.
Не се коси, че не си ходил в Мексико или Хавай. Там се ходи предимно, за да се хвалиш после.
Остани си с здраве!
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Канадски простотии

Мнение от pumpy »

prace написа:....
Не се коси, че не си ходил в Мексико или Хавай. Там се ходи предимно, за да се хвалиш после.
Остани си с здраве!
И това ли е канадска простотия ? Да се "хвалиш", че си бил на ваканция ? Видимо живеем в просташка държава, защото тук 90% от хората ходят на ваканция, и което е много интересно, повечето го правят в Щатите и Мексико - простаци ти казвам. Няма ги семейните ценостти да се ходи в Русия я....
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Канадски простотии

Мнение от the_coach »

prace написа:
fighter написа:
prace написа:
fighter написа:
prace написа: Може би в големите градове е по-различно, но не вярвам разликата да е чак толкова голяма.
Абе я да те питам, къде децата ти се чувстват по-добре?
Тук, в София засега. Не знам какво ще правят, когато завършат училище. Те имат три националности и могат да ходят, където ги влече.
Но имат проблем с езика, въпреки, че от училището им помагат. (в частно училище са).
Тук се чувствали по-свободни, казаха. Харесва им града и че има хора по улиците, които не изглеждат страшно. (Виждали сме кой ходи по улиците, ако въобще някой ходи по улиците в Чилиуак, Аботсфорд и Лангли.
Във Ванкувър и Виктория е различно.
Това, което НЕ харесват е - бездомните кучета, графитите по сградите и това, че всеки пуши цигари. Но им харесва, това че цигарите не са марихуана, няма самонараняващи се деца в училище, няма беседи за самоубийства и децата имат по двама разнополови биологични родители.
Ще поживеем, ще видим
Супер, радвам се за вас. Ти явно си симпатяга. Сега разбираш каква грешка е било да отглеждаш деца в Чилиуак. Знам, че там има много холандци и ако това е била причината да се заселите там, те разбирам. Но Чилиуак не олицетворява Канада, от друга страна пък София е "витрината" на България. В по-малките градове е трагедия. Аз откакто съм в Канада все още не съм ходил нито в Куба, нито в Мексико, нито на Хавай. Но пък съм ходил 3 пъти до България и сега ако имам малко отпуска пак ще предпочета България. Ама там не е по-добро място да отглеждаш деца, сравнено с големите и цивилизовани канадски градове. Успех!
Причината да се заселим в Чилиуак беше работата на мъжът ми, а не това, че има много холандци там. Това го разбрахме в последствие.
Холандците там са в повечето случаи фермери, които са дошли преди много години в Канада. Повечето са дошли заради добрата, плодородна земя, а и също така свободата им да практикуват религията си, тъй като в Холандия са им пречели.
Също така и цените на недвижимите имоти във Ванкувър и околностите бяха непосилни за нас.
Не беше чак толкова зле в началото. Много неща не се виждаха и разбираха. Децата бяха малки.
После и работата ме обвърза в този регион.
Другото съм го разказала.
Не се коси, че не си ходил в Мексико или Хавай. Там се ходи предимно, за да се хвалиш после.
Остани си с здраве!
Не очаквай да е по-различно и сега. Направили сте промяна и в момента виждате само положителните страни, за да оправдаете промяната.
Дано нямате проблеми с беззаконието по улиците и корупцията на всякакво ниво. И дано не гледат на вас като на "хората с портфейла".
В Хавай някой ден ще отида, а в Мексико смятам да се пенсионирам, даже сме си каресали къщичка там ;)
Поздрави
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Канадски простотии

Мнение от the_coach »

optics написа:Чакай са!
Въпроса за София <-> по-малките градове хем е тъй хем не е тъй. Тъй е, доколкото няма работа и се обезлюдяват. Но са по-чисти от София и продавачките са по-любезни.
Ходих до градчета като Велинград и Трявна, всичко е толкова порутено, мръсно и прашно, въобще не са такива каквито ги помним. Тя и Варна е под всякаква критика де.
Заключено