Как стои въпроса за инкоме таксес за 2014 година?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Как стои въпроса за инкоме таксес за 2014 година?

Мнение от pumpy »

optics написа:
pumpy написа:
optics написа:За не-самоосигуряващи - безплатен софтуер - караш наред, отговаряш на въпросите, той си смята и си готов и без помагачи.
И толкова ще ти е и рифънда - безплатен...... Аз бих дал едни 100 - 150 кинта на специалист, ще си ги избиеш поне на 100%

Съгласен че ти би дал, защото твоето не е просто. Сега... не се наемам да твърдя дали на повечето хора е сложно или на повечето е просто, но винаги ми е било интересно да разбера.
2004 и 2005 само аз работех и въпреки това Даниел ми е изкарвал почете от колкото аз сам. А аз се интересувам от данъци, защото си уважавам парите и не ги давам лесно друг да ми ги харчи. Но всеки сам си преценява, за мен инвестицията в специалист си е струвала винаги....
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Как стои въпроса за инкоме таксес за 2014 година?

Мнение от agent Ozo »

pumpy написа:2004 и 2005 само аз работех и въпреки това Даниел ми е изкарвал почете от колкото аз сам. А аз се интересувам от данъци, защото си уважавам парите и не ги давам лесно друг да ми ги харчи. Но всеки сам си преценява, за мен инвестицията в специалист си е струвала винаги....
Това означава ли, че си правил и сам сметките, преди или след Даниел, и си получавал различни резултати т.е. винаги по-малки суми за връщане? И ако - "да", то ползвал ли си специализиран софтуер или си попълвал декларациите на ръка?
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Как стои въпроса за инкоме таксес за 2014 година?

Мнение от optics »

За мен инвестицията в специалист си струва ... понякога. Според зависи.


Лично видях следния случай - професор по нещо си, солиден и интелигентен мъж, който си разбира отлично неговите неща, но нищо не разбира от компютри, притеснен, че университета не осигурява достатъчна защита на компа му извиква специалист от някаква "известна" външна фирма. Специалистът му говори сладко и компетентно и му свършва работата срещу има-няма $175.
Месец по-късно аз случайно се заприказвах с тоя професор и той ми показа фактурата, както и свършената "работа". Тя се състоеше всичко на всичко в това, че на десктопа беше извадена още една икона, която трябвало да стартира антивирусния софтуер на Симантек?!? При кликане върху тая икона изскачаше някакво съобщение за грешка, че нещо си не било намерено. Самият Симантек антивирус който е инсталиран от университета си се зарежда автоматично и работи както си му е редът. Външният спец няма никакви админ права и съответно нищо не би могъл да инсталира. Но професорът беше ги дал тия пари с твърдото убеждение, че е направил нещо полезно за безопасността си, явно от презумцията, че хубавите неща стават с пари а тия дето изискват повече пари -- стават още по-добре.

Та мисълта ми е - има специалисти и "специалисти" и понякога, подчетавам - понякога, ти си по-добър от вторите. Тънката линия е да уцелваш кога.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Как стои въпроса за инкоме таксес за 2014 година?

Мнение от optics »

Примери за специалисти имам много, мога да конкурирам мемоарите на Милко Балев.. :)
Идва спец от фирмата за гаражни врати (по-изявената от двете най-големи фирми наоколо). Разбира се, аз ако слагах сам вратата щях да употребя неимоверно повече време, тъй че като цяло не съжалявам, но тоя натвори камара идиотщини които нямаше да ги има ако сам си работех. Примерно черни следи от мазни пръсти по белия таван, там където въобще, ама въобще няма причини да пипа.
Или с кабела който свързва мотора и контролния панел. Аз си имах такъв кабел от предишното устройство, бях го вкарал да ходи по ъглите, замазал отгоре и боядисал така че въобще да не се вижда. Тоя кретен, преди да се усетя че не е стоплил, че стария кабел може да се ползва, първо почна да кове нов кабел с телбод по тавана, после съзря края на моя кабел който преди това беше разкачил от стария панел и тука вече настана безумие.... вместо да каже - ах да бе, ще ползваме този, което е 100 пъти по-естетично и на него самия ще му спести време и усилия, кретенът почва да го дърпа за да го изтръгне, да направи грозно и да се изсере на моя труд. Без да пита може ли, без да обясни защо тъпата му тиква е решила така.
Аз панически викам - стоп, стоп, та разгеле изтръгна само половин метър от замазката. След което му обяснявам, а той продължава да не стопля и без никакви извинения, само вика - ехми добре, щом така искаш. Свърза в двата края моя кабел и всичко си върви тип топ, но после трябваше сам да замазвам частта която идиотът изтръгна.
Апа как завива 6мм дебели видии без пилотна дупка и на самия ръб на гредите... при което те се цепят и нищо не държат... нямам думи.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Как стои въпроса за инкоме таксес за 2014 година?

Мнение от Koko »

caesarsbs написа:Здравейте ,понеже съм новодошъл и не ми е ясно много за какво става въпрос?
Какви разходи мога да декларирам?Семеен съм без деца.Разбрах че трябва да си пазя касовите бележки от Метро пасовете,а други бележки признават ли(телевизор,климатик...).
По отношение деклариране и плащане на данъците за 2014
Периода за подаване на данъчната декларация е от 1-ви март до 30-ти април, т.е. наистина вече е време да се мисли за това, но все пак има още около два месеца.
Данъчната декларация се състои от две части – Федерални данъци, които са еднакви за всички провинции и съответно Провинциални данъци, които варират според провинцията.
Ако си бил в Канада само през част от годината, то може да се наложи някои неща да бъдат преизчислени само за периода от време в който си бил в Канада, като за времето преди да пристигнеш няма да е необходимо да декларираш доходи, съответно да плащаш данъци.
Вида на дохода който имаш определя какви са данъчно признатите разходи:
- Ако работиш като наемен работник на заплата, то тогава работодателя ти трябва в срок до края на февруари да ти даде така наречената T4 форма в която са посочени брутната ти заплата, както и какви удръжки – income tax, pension & unemployment insurance - са ти били удържани през годината. На база тази информация трябва да си попълниш и подадеш данъчната декларация, като възможностите да декларираш други данъчно признати разходи не са особено големи. В Онтарио например, но това е само за провинциалните данъци, преди се признаваха частично разходите за наем и за градския транспорт, но само в някакъв относително малък процент. Ако нямаш други приходи, както и някъкви други съществени разходи, то данъчната ти декларация няма да е особено сложна и поне според мене не би трябвало да е толкова трудна за попълване, отделно че самите данъчни могат да направят корекции в случай че нещо не е попълнено както трябва.
- Ако работиш като самонает – на първо място трябва да убедиш данъчните че попадаш в тази категория, което може да не е толкова лесно, но ако наистина си в тази категория то тогава би трябвало да ти признаят повече разходи, в този случай може би наистина е по-добре да подърсиш специалист по данъчни въпроси.
Не съм сигурен дали в момента е така, може и вече да е променено - първата данъчна декларация трябваше да се попълни на хартия и да се изпрати по пощата, формуляра може да се намери безплатно в пощенските офиси, а вече след като си влезнал в системата, т.е. от следващата година вече ще можеш да я изпращаш и по електронен път.
С първата декларация също се отбелязва че искаш да започнат да ти връщат някакъв процент от HST, който си плащал като си пазарувал през годината, но сумата едва ли ще е голяма, а пак влезнеш ли в системата на данъчните, евентуално ще започнат да ти връщат HST всяко тримесечие.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Как стои въпроса за инкоме таксес за 2014 година?

Мнение от pumpy »

agent Ozo написа:
pumpy написа:2004 и 2005 само аз работех и въпреки това Даниел ми е изкарвал почете от колкото аз сам. А аз се интересувам от данъци, защото си уважавам парите и не ги давам лесно друг да ми ги харчи. Но всеки сам си преценява, за мен инвестицията в специалист си е струвала винаги....
Това означава ли, че си правил и сам сметките, преди или след Даниел, и си получавал различни резултати т.е. винаги по-малки суми за връщане? И ако - "да", то ползвал ли си специализиран софтуер или си попълвал декларациите на ръка?
Не е въпрос на математика. Поне не за мен, аз мога да смятам цифри. Въпроса е за "хватки" какво и къде да се използва, така че легално да вземеш колкото можеш повече от собствените си парите обратно. Да, ползвал съм и софтуер и това също няма значение.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Как стои въпроса за инкоме таксес за 2014 година?

Мнение от miteto »

pumpy написа:Не е въпрос на математика. Поне не за мен, аз мога да смятам цифри. Въпроса е за "хватки" какво и къде да се използва, така че легално да вземеш колкото можеш повече от собствените си парите обратно. Да, ползвал съм и софтуер и това също няма значение.
Не смятам, че съществуват "хватки" за възможно най-елементарните income taxes, които софтуера да не ги включва. Като казвам "най-елементарни" имам предвид някой с една или две T4 форми, малко детски и туй то. Няма бизнес приходи/разходи, няма инвестиции и т.н. Може и да се бъркам, но ако тогава си бил в тази категория и някой съветник е намерил "хватка", която я е нямало в софтуера, за мен има само 2 варианта (пак казвам, може и да бъркам ама надали):
1. Данните не са попълнени правилно в софтуера
2. Съветникът е използвал тайното отчисление, а.к.а. "ще го пишем и ще се молим CRA да не му направят одит" - сещам се за 2 такива случая, те сигурно са много повече ама лъсват само тези които ги одитират.
umeiko
Мнения: 466
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 8:52 pm

Re: Как стои въпроса за инкоме таксес за 2014 година?

Мнение от umeiko »

Аз лично ползвам UFILE. Има си помощник дето да те води стъпка по стъпка. Накрая записва всичко във файл който да си пазиш и отваряш при нужда. Освен това има възможност за прехвърляне на данните към следващата година, когато се наложи да си попълващ декларацията следващата година. Лесно и удобно е направено да се пратят резултатите накрая по електронен път, но при желание и ти разпечатва пълната данъчна декларация. Има си и анализатор на грешките и "проблемите". Лесно се връщаш напред назад, променяш данни, играеш си с различните опции и т.н....
С две думи, горещо ти препоръчвам да си купиш продукт и да го ползваш, било той UFILE, било то некой друг. Уверявам те че ще си спестиш сума ти проблеми в последствие.
Иначе да, за Онтарио трябва да пазиш метро-картите за неколко години назад (на мене ми се случи да ми правят одит, и то заради големите медицински разходи, като резултат се оказа че съм изгубил картата за един месец, та се наложи да връщам около $10 :) ). Добре е да пазиш и сметките от ток, телефон вода или квото там имаш за апартамента дето го рентваш, не заради друго но може и да ти го поискат като доказателство че живееш наистина там.
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Как стои въпроса за инкоме таксес за 2014 година?

Мнение от agent Ozo »

Гледам, че Митето и Умейко са ме изпреварили и затова няма да повтарям, а само ще допълня казаното от тях. Когато декларациите се основават само на релвета от работодатели и държавни или провинциални ведомства, то за никакви "хватки" не може и да става дума. Защото за всяка сума от релвето си е написано на кой ред от коя декларация трябва да се напише. А пък специализиранитe софтуерни продукти от рода на ImpôtExpert и посочения от Умейко сами го правят това т.е. поставят съответната сума на съответния ред в съответната декларация. В случаите, когато има повече от един вариант, нищо не пречи да се провери крайния резултат при всеки един от възможните варианти и да се избере най-изгодния. Това не отнема кой знае колко време.

Съгласен съм, че може да се осигури връщане на определени суми само при непълно или грешно попълнени данни и липса на последващ контрол от страна на данъчните. Общоизвестно е, че не се проверяват всички декларации на 100 %, а е на случаен принцип и при вече констатирана грешна декларация.
Но дори и при наличие на сигурен последващ контрол, то чрез такива умишлени "грешки" може да си осигурите безлихвен заем в размер на няколко хиляди долара в началото на годината, които да изплатите до края на календарната година на месечни вноски. Примерно за да не натоварвате кредитните си карти за някоя нова покупка, или пък за да върнете кредит по кредитна карта за да намалите размера на лихвата и т.н. Не съм сигурен дали всеки счетоводител би се навил на такава умишлена грешка.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Как стои въпроса за инкоме таксес за 2014 година?

Мнение от pumpy »

Гледал шопа жирафа и казал "е те таково животно няма....."
Аз се отказвам да убеждавам когото и да било. Всеки сам си преценява.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Как стои въпроса за инкоме таксес за 2014 година?

Мнение от miteto »

pumpy написа:Гледал шопа жирафа и казал "е те таково животно няма....."
Хаха, май така стана :D
Не е въпроса да се убеждаваме, но ще ми е интересно да дадеш пример дори за едно-единствено отчисление, което специалиста ти е намерил, а го няма в софтуера (и за кой точно софтуер говорм всъщност - turbotax, ufile, нещо друго?).
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Как стои въпроса за инкоме таксес за 2014 година?

Мнение от roumensp »

Ползвал съм online версиите на TurboTax и H&R Block и са напълно достатъчни за нуждите ми, тъй като нямам собствен бизнес.
За хора със собствен бизнес бих препоръчал консултант, въпреки че горните програми имат и бизнес версии.
umeiko
Мнения: 466
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 8:52 pm

Re: Как стои въпроса за инкоме таксес за 2014 година?

Мнение от umeiko »

TurboTax - USA.
UFILE - Canada.
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: Как стои въпроса за инкоме таксес за 2014 година?

Мнение от IFF »

Всяка година си купувате новата версия на софтуера, или си ползвате старите?
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Как стои въпроса за инкоме таксес за 2014 година?

Мнение от agent Ozo »

IFF написа:Всяка година си купувате новата версия на софтуера, или си ползвате старите?
Аз ползвам он-лайн версията на ImpôtЕxpert, която се обновява постоянно и плащам всеки път при самото изпращане на декларациите сумата от около $25.00 за всички декларации - за мен и за жена ми.

П.С. Днес сумата е от този порядък, преди години беше към $18.00.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Публикувай отговор