Плануваш да оставиш детето си за малко при родиелите си в Бг

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
bari
Мнения: 1
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 4:30 pm

Плануваш да оставиш детето си за малко при родиелите си в Бг

Мнение от bari »

Здравеите,

Имам един конкретен вапрос към тези които са имали подобен опит. Аз планувам да отида в БГ с двете деца. Ще престоим за 2 месеца и после аз ще се върна с по-голямата ми дъщеря в Канада, а по-малката ми дъщеря (1 година) мисля да я оставя на майка ми за няколко месеца.

Първият ми въпрос е как става купуването на билетите за бебето ако то не се прибира с мен, а го оставям. Аз мисля да се варна в България да си я взема обратно за Канада.

А втория ми въпрос е как на връщане като се прибирам без малката дъщеря ще ме пуснат в Канада или на излизане от България? Какъв документ трябва да нося? Някой ми каза че трябва да направя за авиокомпанията документ нотариално заверен информиращ ги за престоя на дъщеря ми и до кога ще бъде в България.

Всякакав съвет ще ми е от полза.

Благодаря
Последно промяна от bari на Пон Фев 25, 2013 4:35 pm, променено общо 1 път.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Плануваш да оставиш детето си за малко при родиелите си

Мнение от Bistra »

Купуването на билет за бебето може да стане предварително като връщането е за по-късна дата. Трябва да предплатиш обаче придружител, ако бебето се връща само, както и да осигуриш съответните писма, оторизиращи "самотното" му завръщане.
На излизане от България трябва придружителят (баба) да е снабден с документ, оторизиращ го да придружи бебето до гейта до предаването му на стюарда на авиокомпанията. Трябва да има отделно и едно писмо, че бебето пътува само. На влизане в Канада на бебето е възможно да те извикат имиграционните на летището да удостовериш, че това е твоето дете.
На теб не вярвам да ти проверяват децата по списък на влизане и излизане, т.е. не би трябвало да имаш проблем.
Най-добре е да попиташ в авиокомпанията каква е минималната възраст на придружаваните деца, но мисля, че придружават и съвсем малки бебета.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Плануваш да оставиш детето си за малко при родиелите си

Мнение от IRA »

Ми може да купиш еднопосочен билет или двупосочен билет с дата за връщане различна от твоята. Друг вариант, който направихем с мъжа ми, но това зависи вече след колко време ще го вземеш обратно. Аз останах с децата за по дълго в България. Купихме си всички билети ( примерни дати давам) с тръгване от Монреал на 25 април и връщане 1 август за всички нас. А мъжът ми си купи междинен билет с тръгване на 10 май от София и връщане ( в София) на 20 юли т.е той се върна и пътувахме всички заедно до Канада.
На теб никои няма да ти прави проблем за това ,че пътуваш без детето т.е да не те пусне извън България и в Канада.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Плануваш да оставиш детето си за малко при родиелите си

Мнение от Marto »

Извинявай, ама коя авиолиния ще се заеме да сменя пелени на бебе?

С Air Canada например услугата придружител не се предлага за деца под 8 годишна възраст, което е напълно логично, ако се замислиш малко.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Плануваш да оставиш детето си за малко при родиелите си

Мнение от pumpy »

Докато малката ти дъщеря не навърши 2 годинки билет не й се купува изобщо, освен ако не искаш място за нея. Достатъчно е да се обадиш на авиокомпанията няколко дни предварително, че с теб ще пътува бебе за да заплатиш някакви летищни такси за бебето. С жена ми сме си сменяли бебето на терминала и не е имало никакъв проблем - летяхме и двамата от Монреал за Денвър, но аз през Ню Йорк, а тя през Филаделфия. На терминала (пред гейтовете, 20 минути преди излитане) решихме аз да взема бебето, а не тя както беше планирано и заявено. Отихме при агента на нейния гейт и след 5 минутки бебока беше в моите колене до Денвър, а не в нейните :)
Относно кой с колко деца влиза и излиза - Канада е свободна страна и всеки може да прави каквото си иска, стига да не пречи на останалите. Децата са си твои и стига да имаш правилните документи за напускането им от БГ без родителии проблем нямаш.

BTW посолстовото в Отава пише нещо, което ми събра очите последния път и ще се опитам да го пресъздам тук:
- ако детето е двоен гражданин и пътува с канадски и български паспорт, декларация от липсващия родител/ли не се изисква на излизане от БГ;
- ако детето е двоен гражданин и пътува САМО с канадския си паспорт, декларация се изисква;

Логиката е, че българкси паспорти се вадят със съгласивто на двамата родители, а имало държави, където това ставало и само от единия родител.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Плануваш да оставиш детето си за малко при родиелите си

Мнение от Bistra »

Marto написа:Извинявай, ама коя авиолиния ще се заеме да сменя пелени на бебе?
Сменят. И за болни се грижат, ако си платиш. Ти как си представяш, че за 12-13 часа полет ще го оставят несменено? Ами то ще гъбяса! :o
За Еър Канада не знам, но знам, че други компании предлагат тази услуга, затова и му казах да провери.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Плануваш да оставиш детето си за малко при родиелите си

Мнение от IRA »

Обичайно от 5 годишни пътуват със стюардеса.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Плануваш да оставиш детето си за малко при родиелите си

Мнение от Bistra »

Най-малкото дете, което знам е изпращано по такъв начин е било на 2 години и половина. Вярно преди доста години. Сега може да е променено.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Плануваш да оставиш детето си за малко при родиелите си

Мнение от Павел »

Правилно дадох аз едни примери с едни грайфери и наша компетенция Бистра. Че никой няма да превози пеленаче без придружител е ясно, само не е ясно кой казва, че бебето на Бари (изказа не и е първа специалност) ще се връща само и на гърба на стюардесите? Изобщо, има ли нормални родители, освен ако не са цигани, на които да им мине през главите да си пращат през океана пеленачето с придружител???
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Плануваш да оставиш детето си за малко при родиелите си

Мнение от Bistra »

Много си остроумен, ама вземи се гръмни! Да има нормални родители. Не са цигани и са си изпращали така детето.
Аз само казах да си провери предварително в случай, че има такива идеи. Разни хора-разни идеи! Не е Павел този, който ще определя кой е нормален и кой - не! ;)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Плануваш да оставиш детето си за малко при родиелите си

Мнение от yahoo »

Павел написа:Изобщо, има ли нормални родители, освен ако не са цигани, на които да им мине през главите да си пращат през океана пеленачето с придружител???
И аз първо това си помислих, но предполагам че е някой в стил мама-кенга да пусне бомба и да гледа сеир.
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Плануваш да оставиш детето си за малко при родиелите си

Мнение от Павел »

Bistra написа:Много си остроумен, ама вземи се гръмни! Да има нормални родители. Не са цигани и са си изпращали така детето.
Аз само казах да си провери предварително в случай, че има такива идеи. Разни хора-разни идеи! Не е Павел този, който ще определя кой е нормален и кой - не! ;)

Не да се гръмна, ами дори да се застрелям, няма да промени факта, че както винаги се изказваш неподготвена и пак както винаги, като те хванат на тясно, си измисляш глупости - познавала много хора, дето си пращали бебетата с придружител, та даже били и нормални...по твоите стандарти.

Да се чуди човек, ти наистина ли си била майка? Значи, разни хора, разни идеи - как пропусна да подскажеш идеята, Бари да си прати детето с UPS?

Едно-две-три, отговора само след минута изпрати. Засичам, мисис ноу-лайф.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Плануваш да оставиш детето си за малко при родиелите си

Мнение от Bistra »

Не съм казала, че познавам много, а само един изолиран случай. И пак казвам не си ти този, който ще определя кой е нормален и кой не!...Четири, пет, шест...Мистър "Лаптоп -кенеф"! :D
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Плануваш да оставиш детето си за малко при родиелите си

Мнение от Marto »

Бистре, с коя авиолиния и за каква възраст става дума?
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Плануваш да оставиш детето си за малко при родиелите си

Мнение от Bistra »

Marto написа:Бистре, с коя авиолиния и за каква възраст става дума?
Възрастта съм я казала по-горе. Авиолинията не зная коя е била, но мога да попитам. Казах, че е било преди доста време. Не е мой личен експириънс. Павел може да спи спокойно, че съм майка, която не дели хората на нормални и ненормални, само защото не правят като нея. :x
На една от почивките междувпрочем, на които бях имаше една майка, която влезе в басейна с бебе пеленаче (с памперс), снабдено само с надуваеми възглавнички на ръцете. Майката си плуваше през цялото време независимо от детето, хвърляйки му по един поглед. Като свърши, съвсем спокойно си излезе от басейна и застана до бетоновия борд. Бебето викаше по нея. Тя само му каза..."Ела, ела!" и го изчака все така отвън. Weird, нали?!...Тя беше руса френски говоряща циганка. ;)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Заключено