Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
Andy D
Мнения: 30
Регистриран на: Чет Май 31, 2007 11:46 am

Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от Andy D »

Здравейте,
Някой ходил ли е при тази зъболекарка в Мисисага?
Някакви впечатления как работи, как е като манталитет - в смисъл поканадчена ли е напълно, ако ме разбирате какво имам пред вид, или може да се води нормален разговор с нея и пациента да изрази мнение без да му се отвърне нещо от рода "that's our procedure and nothing else can be done"...
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от pumpy »

Анди,

видях съобщението ти и без да навлизам в детайли ше споделя моето мнение, но се опасявам, че няма да ти хареса, защото явно и аз съм се поамериканчил ;)
Тук стоматологията не е това, което в България. Тук е наука, статистика и застахователни компании (тези, които плащат и тези, които те защитават ако пациент те съди). И едните и другите дуктуват бизнеса. Да, бизнеса. Ако нещо не работи по една или друга причина то не се прави, независимо, че някъде дръгаде по света се прави. Например: прилагането на антибиотик за всяка дентална инфекция може да е пагубно за организма на пациента и затова е по-добре понякога да се премахне причината за инфекцията, например разрушен зъб, отколкото "геройски: да се опитваме да спасяваме положението. Не съм сигурен, че ако се опиташ да намериш друго решение то ще по-добро от вече предложеното. Зъболекарите тук обикновенно поставят диагноза не на око, а на основание снимки и клиничен преглед. Следват ясно определени протоколи за всяко състояние и веднъж предложено лечение е подкрепено със всички данни от науката и статистиката. Освен това, такова поведение се насърчава и от застрахователните компании. Пробвай с второ мнение, но не търси само това мнение, което искаш да чуеш...
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от prace »

Poumpy
Винаги съм се чудела, защо при зъболекаря трябва да имам допълнителна застраховка за да ме лекува или ако нямам той няма да си мръде и малкият пръст за да ми помогне, а при другите доктори задължително имам държавна застраховка и лечението не е такъв финансов проблем за пациента.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от ablood »

pumpy написа:Например: прилагането на антибиотик за всяка дентална инфекция може да е пагубно за организма на пациента
Не, че е абсолютно невярно, но важи при изключително редки случаи на хора с толкова много дентални инфекции, тъпкани с толкова много антибиотици, че да има пагубни последици за организма. Защото "пагубни" е различно от "евентуални" последици.

Следва логичен въпрос: приблизително колко такива интервенции са необходими за да причинят "пагубни" последици за организма на иначе здрав, нормален пациент без опасни предразположения. Стотици? Хиляди?
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от Omega3 »

prace написа:Poumpy
Винаги съм се чудела, защо при зъболекаря трябва да имам допълнителна застраховка за да ме лекува или ако нямам той няма да си мръде и малкият пръст за да ми помогне, а при другите доктори задължително имам държавна застраховка и лечението не е такъв финансов проблем за пациента.
Добьр вьпрос. Да отговорят специалистите.
Аватар
Marto
Мнения: 4040
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от Marto »

Omega3 написа:
prace написа:Poumpy
Винаги съм се чудела, защо при зъболекаря трябва да имам допълнителна застраховка за да ме лекува или ако нямам той няма да си мръде и малкият пръст за да ми помогне, а при другите доктори задължително имам държавна застраховка и лечението не е такъв финансов проблем за пациента.
Добьр вьпрос. Да отговорят специалистите.
Баш пък добър...

Колко хора биха си мръднали малкия пръст без пари?

Ако не дай Боже и зъболекарските услуги станат "безплатни" като останалото здравеопазване, и е моделиран по същия начин, тогава резултатът ще е следния:

Чакаш 3 месеца за пломба, година за канал, докато ти дойде реда зъбът е отишъл на кино, но дори и да може да се спаси, някой бюрократ е решил, че в такива ситуации държавната система може да си позволи само вадене. Глезотии като различни видове упойки - забрави! При наличието на две опции за оправяне на зъб, нямаш право на по-скъпата/добрата, защото държавният монополист избор не ти дава.

А на всичкото отгоре е противозаконно да идеш на зъболекар и да си платиш в брой, защото виждаш ли, целта на социалната система е всички да сме равни и няма да е честно, ако хората с повече пари могат да си позволят по-добро лекуване.
Аватар
Marto
Мнения: 4040
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от Marto »

Man pulls out 13 of his own teeth with pliers 'because he couldn't find an NHS dentist'
A former soldier pulled his own teeth out with a pair of pliers because he could not find a dentist to take on NHS patients.

Iraq War veteran Ian Boynton could not afford to go private for treatment so instead took the drastic action to remove 13 of his teeth that were giving him severe pain.

The 42-year-old, from Beverley, East Yorkshire, had not had his teeth looked at since seeing the army dentist in 2003. He had not been registered with a dentist of his own since 2001

He said: 'I've tried to get in at 30 dentists over the last eight years but have never been able to find one to take on NHS patients.'
http://www.dailymail.co.uk/news/article ... ntist.html"
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от miteto »

Marto написа:А на всичкото отгоре е противозаконно да идеш на зъболекар и да си платиш в брой, защото виждаш ли, целта на социалната система е всички да сме равни и няма да е честно, ако хората с повече пари могат да си позволят по-добро лекуване.
Хората с повече пари могат да си позволят по-добро лекуване: $600 бизнес-класа самолет до Ню Йорк или Бостън + колкото струва в болницата. И канадската и щатската системи имат преимства и недостатъци. Един cancer survivor над 50 години в щатите може спокойно да нарами лопатата към гробищата, щото ако няма по $2000-$3000 на месец за новата здравна застраховка, не виждам какво ще прави при едно следващо разболяване от каквото и да е било...
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от miteto »

Marto написа:Ако не дай Боже и зъболекарските услуги станат "безплатни" като останалото здравеопазване, и е моделиран по същия начин, тогава резултатът ще е следния:

Чакаш 3 месеца за пломба, година за канал, докато ти дойде реда зъбът е отишъл на кино, но дори и да може да се спаси, някой бюрократ е решил, че в такива ситуации държавната система може да си позволи само вадене. Глезотии като различни видове упойки - забрави!
Чакането е заради недостиг на лекари, не заради "безплатния" модел. Един общ лекар прави $150,000-$350,000 в Канада, един специалист може и до половин милион да стигне (светилата правят много повече естествено). Това са пари от данъкоплатците и не виждам нищо "безплатно", както примерно в БГ допреди 7-8 години лекарите взимаха по 300-400 лева. Интересният въпрос е, след като заплащането е толкова добро, защо има недостиг на лекари ;)
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от prace »

Marto написа:
А на всичкото отгоре е противозаконно да идеш на зъболекар и да си платиш в брой, защото виждаш ли, целта на социалната система е всички да сме равни и няма да е честно, ако хората с повече пари могат да си позволят по-добро лекуване.
?? Нещо не мога да схвана..
Когато нямах бенефити и водя децата на зъболекар и плащам в брой, противозаконно ли е?
Нещо не виждам ролята на социалната система тук..
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от IRA »

Не е противозаконно. Защо да не плащаш в брой? Аз също плащам в брой, после пращам бележките да застрахователя, то за зъболекаря на практика е същото.
Няма проблем да отидеш на зъболекар без застраховка, просто си плащаш, никой няма да ти откаже лечение.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
Marto
Мнения: 4040
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от Marto »

prace написа:
Marto написа:
А на всичкото отгоре е противозаконно да идеш на зъболекар и да си платиш в брой, защото виждаш ли, целта на социалната система е всички да сме равни и няма да е честно, ако хората с повече пари могат да си позволят по-добро лекуване.
?? Нещо не мога да схвана..
Когато нямах бенефити и водя децата на зъболекар и плащам в брой, противозаконно ли е?
Нещо не виждам ролята на социалната система тук..
Говоря за socialized health care systema-та. Виж предишните абзаци - става въпрос, че ако правилата за зъболекарските услуги са същите като тези за лекарските в Канада (всъщност май зависи от провинцията), ще е противозаконно да плащаш от джоба си.
Аватар
Marto
Мнения: 4040
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от Marto »

miteto написа:Чакането е заради недостиг на лекари, не заради "безплатния" модел.
Напротив, тоест да, но недостигът на лекари е в голяма степен функция на "безплатния" модел.
In 1991 a report by health care academics Greg Stoddart and Morris Barer, commissioned by federal and provincial governments and later serialized in the Canadian Medical Association Journal, examined ways to control the country's rapidly growing health care budget. The report provided 53 recommendations, among them a 10 per cent cut in medical school enrolments and limits on foreign-educated doctors. Provincial governments quickly latched onto the now-ridiculous idea that fewer doctors would mean lower costs, and ignored the rest of the report.

So to solve a non-existent doctor surplus, enrolments were promptly reduced at medical schools across the country.
http://www.macleans.ca/canada/opinions/ ... 4621_34621"
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от miteto »

Marto написа:Напротив, тоест да, но недостигът на лекари е в голяма степен функция на "безплатния" модел.
Ами явно или голямо чакане, или по 2 бона на месец след голямо застрахователно събитие.
Модела на щатите е супер ако имаш гаранция от Дедо Боже, че никога няма да се разболееш от наистина сериозна болест. Ти хубаво си намерил статии за оня пич дето си издърпал зъбите сам, а можеш ли да намериш за щатите дето хората продават къщи и банкрутират след сериозна операция?
Аватар
Marto
Мнения: 4040
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от Marto »

miteto написа:
Marto написа:А на всичкото отгоре е противозаконно да идеш на зъболекар и да си платиш в брой, защото виждаш ли, целта на социалната система е всички да сме равни и няма да е честно, ако хората с повече пари могат да си позволят по-добро лекуване.
Хората с повече пари могат да си позволят по-добро лекуване: $600 бизнес-класа самолет до Ню Йорк или Бостън + колкото струва в болницата. И канадската и щатската системи имат преимства и недостатъци. Един cancer survivor над 50 години в щатите може спокойно да нарами лопатата към гробищата, щото ако няма по $2000-$3000 на месец за новата здравна застраховка, не виждам какво ще прави при едно следващо разболяване от каквото и да е било...
Че и канадската, и щатската системи имат преимства и недостатъци съм напълно съгласен с теб. Бих казал обаче, че в Канада е много трудно да чуеш обективни оценки за американската система. Канадското здравеопазване е толкова голяма част от националната им идентичност на местните, че не е за разправяне.

Тези дето летят бизнес класа не ги мисля, говоря за нормални хора със средни или малко по-високи доходи. Една близка 2-3 години я баламуркаха и чак като навърши 50 благоволиха да ѝ направят мамограма. Тогава беше станало твърде късно. В ужасната Америка всяка жена може да иде когато си поиска и за 100 долара - половин чифт ботушки - да ѝ направят мамограма. Да не говорим, че има и клиники - къде държавни, къде на благотворителна основа, където може да стане без пари.

Колкото до рака...
Изображение
Публикувай отговор