Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от Marto »

leaf написа:Не говорим за семантики, а реалност.
Да, в Канада държавният фонд контролира достъпа до медицинските услуги, като тази регулация е подчинена на петте принципа заложени в Canada Health Act.

Но в същото време този контрол се провежда и в САЩ от застрахователните компании и държавата . Така, че не се знае кое е по-добро за обществото.

За каква свобода на избора говорим щом всяка процедура и лечение трябва да се одобрят от застрахователите.
Ако приведете контра аргумент, че там срещу заплащане може да си купиш сервис. То и канадците имат тази опция отиват в Квебек или САЩ и ако имат пари си плащат. Проблема е в предоставянето на здравни услуги за всички. Няма такава идеална система , която да е създадена в света.
Ама чакай, това звучи малко като "Кубинците могат да плюят колкото си искат срещу Кастро, ако отидат в САЩ" или "Можеш да се напушиш с канабис в Холандия".

Проблемът не е предоставянето на здравни услуги на всички. Да, хуманно и желателно е едно богато общество да помага на бедните и слабите. Проблемът е, че в резултат от (де юре) егалитарния начин, по който се предоставят основните здравни услуги в Канада, както и предопределения от държавата бюджет, всички получават наравно неадекватни услуги. Това е неизбежното "the equal sharing of misery" от един от известните цитати на Чърчил. И в това е моят проблем.

Ето, преди няколко години, когато наште ми дойдоха на гости в САЩ, баща ми реши да си провери простатата. Вдигнах телефона, обадих се на най-близкия уролог (я пробвай тук да вземеш час директно от специалист) и го видяхме на следващият ден. Струваше нещо от рода на 100 долара за доктора (който му даде и едни хапчета без пари - явно промоционални) и още толкова за лабораторното изследване. Аз просто искам един канадец да може да направи същото в собствената си страна/провинция, вместо да чака три седмици за да види семейния си лекар (ако въобще има такъв) и още 6 месеца за преглед от специалист. Кво ме грее мене, че Дани Уилиамс можа да си позволи да иде до Флорида да си прави сърдечна операция?
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от IFF »

Marto написа: Ама чакай, това звучи малко като "Кубинците могат да плюят колкото си искат срещу Кастро, ако отидат в САЩ" или "Можеш да се напушиш с канабис в Холандия". ....... всички получават наравно неадекватни услуги.
....... Аз просто искам един канадец да може да направи същото в собствената си страна/провинция, вместо да чака три седмици за да види семейния си лекар (ако въобще има такъв) и още 6 месеца за преглед от специалист. Кво ме грее мене, че Дани Уилиамс можа да си позволи да иде до Флорида да си прави сърдечна операция?
Ако си богат канадец, не е проблем да видиш специалист на другия ден, и да се оперираш след 3-4 седмици, вместо след 6 месеца(тук, не в чужбина). В Канада средната класа и надолу ще се прецакват все повече и повече....Свиквайте :D
leaf
Мнения: 549
Регистриран на: Вто Ное 11, 2003 4:35 am
Местоположение: Toronto

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от leaf »

Marto
"Ето, преди няколко години, когато наште ми дойдоха на гости в САЩ, баща ми реши да си провери простатата. Вдигнах телефона, обадих се на най-близкия уролог (я пробвай тук да вземеш час директно от специалист) и го видяхме на следващият ден. Струваше нещо от рода на 100 долара за доктора (който му даде и едни хапчета без пари - явно промоционални) и още толкова за лабораторното изследване. Аз просто искам един канадец да може да направи същото в собствената си страна/провинция, вместо да чака три седмици за да види семейния си лекар (ако въобще има такъв) и още 6 месеца за преглед от специалист. Кво ме грее мене, че Дани Уилиамс можа да си позволи да иде до Флорида да си прави сърдечна операция?"

И тук в GTA може да направиш същото според правилата на функциониране на системата в Канада. Не зная за вашата провинция, но тук ако се случи подабно нещо отиваш на walk-in-clinic или фамилен доктор. Вземаш си направление за този доктор при който искаш да отидеш и готово. Хапчета също раздават безплатни, то това е обща практика. За семеен лекар не се чака 3 седмици, а обикновено се обаждам сутринта , за да отида следобяд на преглед. А това за 6 месеца чакане също звучи невероятно за живеещите в GTA. Чакането зависи от предварителната подготовка, т.е. зависи дали си се обадил на няколко различни доктора да провериш кога имат свободен час. Също обикновено семейният доктор предлага специалист от техния си network. Ако сърдечната операция е спешна се прави веднага. Обикновенно се чака за планови операции.

http://www.torontosun.com/news/torontoa ... 24701.html"

Ето ви и малко статистика за waiting time в USA, за да преминем от лични впечатления към фактите.

http://www.usatoday.com/news/health/200 ... imes_N.htm"
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от anxeli »

В Ню Бранзуик, Нюфаундленд е друго, чувала съм ужасни неща от потърпевши, чака се много не само за преглед от специалист, а за операция и лечение при доказан рак, направо не е за говорене. Хората си преселват роднините в Торонто за да ги спасят.
Циганите - на Сатурн !
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от prace »

В нашето село в Бс се чака един или два дена за семеен лекар и около месец за преглед при специалист. Почти всички доктори са от Южна Африка нямам оплаквания до сега...
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от Павел »

А в наше село името се произнася Кърстин. Любопитно ми е, дали самата зъболекарка се изписва Керстин, или форумците са я прекръстили като Скотиа, на скотски език?
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от miteto »

Павел написа:А в наше село името се произнася Кърстин. Любопитно ми е, дали самата зъболекарка се изписва Керстин, или форумците са я прекръстили като Скотиа, на скотски език?
Може, но само ако селяните са сигурни, че въпросното име (Kerstin) е английският вариант. Ако примерно е немският вариант (откъдето това име всъщност произхожда), тогава предлагам на тези от ваше село да ходят да пасат. Само защото в тукашните села произнасят "Айвън", не значи че това е правилното произношение на името Иван ;)
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от Павел »

Aми селяните предполагат, че докторката живее в Канада, където също се предполага, че английския е малко по-основен език от немския. По логиката на Тайбериъс, не Тиберий, нъл?

Заяждането ти настрана, пойта ми е, ако лекарката ще си прави името, с цел повече местни пациенти, разбираемо е, да звучи тукашно, поне да го прави както трябва.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от speedy »

Слушайте какво ви казва Павел...ъ-ъ-ъ-ъ, по точно Пол.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
pavelyankov
Напуснал форума
Мнения: 903
Регистриран на: Пет Авг 14, 2009 8:29 am
Местоположение: varna

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от pavelyankov »

Понякога си мисля, че професор Вучков се подвизава в този форум под името "Павел" :D
Изхарчих много пари по жени. Изхарчих много пари за алкохол. Изхарчих много пари за хазарт. Но изхарчих много пари и за глупости.
Вини Джоунс
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от miteto »

Павел написа:Aми селяните предполагат, че докторката живее в Канада, където също се предполага, че английския е малко по-основен език от немския. По логиката на Тайбериъс, не Тиберий, нъл?

Заяждането ти настрана, пойта ми е, ако лекарката ще си прави името, с цел повече местни пациенти, разбираемо е, да звучи тукашно, поне да го прави както трябва.
Селяните предполагат, ама това не означава че могат да я прекръстват, ако наистина е с немско име. Също както селянина John няма да му е приятно като иде в Квебек да го прекръстят на "Жан" ами ще иска да си остане "Джон". А твоят първоначален поинт си беше да се изрежеш (заядеш) ;)

П.С. "Тиберий" така или иначе е българското произношение, но не и вярното римско такова ;)

П.С.С. Да не говорим, че на английски произношението е "Тайбириъс", не "Тайбериъс".
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от IFF »

blaster написа:Понякога си мисля, че професор Вучков се подвизава в този форум под името "Павел" :D
Нещо повече, със скоростта която е набрал, скоро ще измести "момчето от Отава" от първото място :rofl:
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от Marto »

miteto написа:П.С.С. Да не говорим, че на английски произношението е "Тайбириъс", не "Тайбериъс".
П.П.П.П.С.С.С.С.С. Всъщност е "Тайбиъриъс" [taɪˈbɪəriəs] ;)
Аватар
ivanko13
Модератор
Мнения: 3602
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 5:02 pm
Местоположение: Toronto

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от ivanko13 »

speedy написа:Слушайте какво ви казва Павел...ъ-ъ-ъ-ъ, по точно Пол.
:D
"Нищо велико на този свят не е постигнато без страст"
Георг Вилхелм Фридрих Хегел
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от IFF »

speedy написа:Слушайте какво ви казва Павел...ъ-ъ-ъ-ъ, по точно Пол.
Кой Пол, сейнт Пол ли? Или може би сент Пол? Не, дали пък не е сант Пол, или по-скоро сеант Пол? Това звучи като марка коли, може би е саент Пол. Тия курсове по английски май ми дойдоха в повече, вече съм психясъл :rofl: Направо съм егати откачалката, пиша транскрипция на английски думи с български букви :rofl: Некъф ужас!
Публикувай отговор