Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от prace »

Браво Клисуров. Едно нормално мнение. Що да се правим на такива, каквито не сме?
Да говорим английски без акцент? Ами като са ни минали първите 20-30 години в друга държава? Лошото е като пишем и говорим български неправилно, а това е майчиният ни език и сме расли с него.
Важното е да научим английски на ниво да се интегрираме успешно в Канада. Това се цени. Другото са комплекси за малоценност.
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от ivandaman »

prace написа:Браво Клисуров. Едно нормално мнение. Що да се правим на такива, каквито не сме?
Да говорим английски без акцент? Ами като са ни минали първите 20-30 години в друга държава? Лошото е като пишем и говорим български неправилно, а това е майчиният ни език и сме расли с него.
Важното е да научим английски на ниво да се интегрираме успешно в Канада. Това се цени. Другото са комплекси за малоценност.
Никой не се прави на такъв какъвто не е. (Плюс това вече установихме милиони пъти че няма как да говорим английски без акцент).. просто старание да бъдеш най-доброто което можеш да бъдеш (тук не става въпрос само за езика) ..Амбициозноста, усилие и постоянен стремеж за самоусъвършенстване може да е всичко друго но не и комплекс за малоценност... По-скоро хората които отказват да се самоусъвършенстват може би страдат от някакви комплекси...

Това е все едно да кажеш..
Аз не съм професионален шофьор и няма нужда да спазвам правилата за движение по пътищата.. (Спирам на червено, на стоп и давам предимство на пешеходците???. Е ба ти комплексаря съм.. По нашите ширини няма такива филми.)

Или аз не съм фитнес инструктур и няма смисъл да се правя на културист и нямам нужда от физическа активност .. Ще плюскам пържено и сладко колкото си искам, ще трупам запаси от тлъстини и единственото нещо което ще вдигам, ще е халбата с бира..
Последно промяна от ivandaman на Пет Апр 15, 2011 6:09 pm, променено общо 1 път.
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от Bistra »

Marto написа:Колко хора биха си мръднали малкия пръст без пари?

Ако не дай Боже и зъболекарските услуги станат "безплатни" като останалото здравеопазване, и е моделиран по същия начин, тогава резултатът ще е следния:

Чакаш 3 месеца за пломба, година за канал, докато ти дойде реда зъбът е отишъл на кино, но дори и да може да се спаси, някой бюрократ е решил, че в такива ситуации държавната система може да си позволи само вадене. Глезотии като различни видове упойки - забрави! При наличието на две опции за оправяне на зъб, нямаш право на по-скъпата/добрата, защото държавният монополист избор не ти дава.

А на всичкото отгоре е противозаконно да идеш на зъболекар и да си платиш в брой, защото виждаш ли, целта на социалната система е всички да сме равни и няма да е честно, ако хората с повече пари могат да си позволят по-добро лекуване.
Значи почнах да я чета тази тема, защото ми беше чудно как мненията за някаква зъболекарка от Мисисага могат да запълнят 12 страници. Честно да ви призная нервите ми стигнаха дотук и реших да изкоментирам това мнение. Не съм против заплащането на зъболекарите ( Да са живи и здрави! Те си вършат работата.) Иска ми се обаче да има нещо такова аналогично и за другите лекари. Защо?
Ами, защото здравната система не е добра! Събират ни прекалено данъци за здравеопазване, а се чака ужасно много. Не говоря за обикновен грип, а за изследване за рак примерно. Като отидеш при личния си лекар обикновенно той не те насочва към частна клиника, а те праща в 10-та глуха в някоя държавна болница.Там с ужас разбираш, че за специалиста, при когото си насочен е отредена една или 2 дати в месеца за посещения - обикновенно заети.Оттам само за първото ти посещение прегледът се проточва между 3 и 6 месеца (недай си боже, ако по основателни причини нe си пропуснеш часа).
Когато вече влезеш в каналния ред е малко по-бързо - само един месец. Да ама, я си представете ситуацията, че на път за болницата катастрофирате. :(
Ами, всеки нормален човек при нормална здравна система би си отишъл в къщи или в юржанс след това.
Да, ама Не! Ние българите сме издържливи. Не ме питайте как ви оперират след катастрофа (разбира се лека операция) пред страха, че ако си пропуснете рандевуто оцелял от скорошното премеждие, може да умрете от друго. Причина - ненормалното чакане. Познавам няколко човека, които умряха от рак именно заради това. Ако зъболечението е на същите начала също можете да умрете, защото една зъбна инфекция може да ви отрови кръвта и край! Аз лично смятам, че от здраве не трябва да се икономисва и бих плащала, ако е възможно. :y:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от IRA »

А моето впечатление е че надушат ли, че имаш здравна застраховка , веднага те пращат към частен кабинет, дори и да не бързаш. Мъжът ми има стара травма, искаше да прави ядрено магнитен резонанс, пращаха го към частна клиника, а той не бърза. Едвам ги убеди да му дадат направление за болница, там взеха ,че му дадоха час за след 3 седмици, по доста странно време - 10 вечерта, в събота.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от Bistra »

Значи нашият личен лекар е много тъп!!!(Извинявам се за грубостта!... Той не е българин.) Лошото е, че е почти невъзможно да си намериш друг. :@
Няколко пъти съм му намеквала, че съм готова да си платя, обаче той едно си знае. Включително на няколко пъти се опитва да ни спести годишните изследвания за кръв и урина, като че ли е на процент към здравната каса и им прави икономии. :x
Да не говорим, че и това също може да стане със заплащане, ама нали трябва някой да те изпрати. Какво да правя? Да се представя и да им кажа:"Ехооо, изследвайте ме!"
Значи излиза, че трябва да си правим здравна застраховка.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от IRA »

Аз нямам личен лекар, ходя в walk in clinic. Те могат да ти дадат направление и за кръв и урина за частна клиника. От частната клиника изискваш да ти пратят копие от резултатите, с това не правят проблеми и с тези резултати отиваш при някой лекар. Аз си ходя винаги в една и съща walk in clinic, че да ми е на едно и също място досието. Здравните застраховки обаче покриват определена сума, то не е безкрайно. Моята е добра зъбна, но лоша за изследвания, покрива само 250 долара, на мъжът ми покрива 500 и имаме двете, така става 750 общо. Една пълна кръвна картина е към 250 , ядрено магнитния резонанс обаче е 600, ехо-графите са около 120-150.
p.s. Само да добавя, че към walk in clinic , в която ходя имат частни лаборатории и може би затова са толкова щедри. :D
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
JennyAnyDots
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 5:21 am
Местоположение: LaSalle

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от JennyAnyDots »

IRA написа:Една пълна кръвна картина е към 250
Извинявай, да няма печатна грешка??? За другите изследвания не знам, но ПКК дори и с това на което в Бг викат "ръчно" броене пак не си представям да струва толкова? Да не би под "кръвна картина" да имаш предвид и други кръвни изследвания като холестерол, триглицериди, някакви хормони... Извинявай за оф-а но ако наистина ПКК-то е 250 долара - не знаех, че в Монреал дори и на частно има такива цени, затова питам, да съм подготвена...
todor73
Мнения: 1524
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:51 am
Местоположение: Квебек

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от todor73 »

ivandaman написа: Сега като се замисля и на родният си език не мога да произнасям перфектно думи като: Ял, Пил, Е...л, Крал, Фал, Дал при които Л звучи повече като У..
Странното е че на Български не е особен проблем защото явно това не е толкова важен звук и се подразбира думата, докато на английски е тотален резил и прави думата почти неразбираема... Стигнал съм до там че съзнателно избягвам да употребявам думи в които Л е на края на думата..
:D Абе човек ти как го говориш испанския, майтапя се разбира се, но там трябва да се казва ясно уъ :rofl: , направо бях тотално отчаян кога още в началото едно адеуанте не можех да кажа, че и се карах че не ме разбират, после разбрах че аз никога не съм казвал като хората Л :wasntme:
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от IRA »

JennyAnyDots написа:
IRA написа:Една пълна кръвна картина е към 250
Извинявай, да няма печатна грешка??? За другите изследвания не знам, но ПКК дори и с това на което в Бг викат "ръчно" броене пак не си представям да струва толкова? Да не би под "кръвна картина" да имаш предвид и други кръвни изследвания като холестерол, триглицериди, някакви хормони... Извинявай за оф-а но ако наистина ПКК-то е 250 долара - не знаех, че в Монреал дори и на частно има такива цени, затова питам, да съм подготвена...


Да имаше холестерол, хормони и още нещо си.... много неща бяха.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от ivandaman »

@Todor73
Странното е че с испанският нямам абсолютно никакъв проблем.. Там "Л"то е различно.. Като например в "Лили" а не като "Лук" или "Стол"

Според жена ми и други хора говоря испански като че ли съм роден тук в Коста Рика.. Тя казва че като говори с мен по телефона нямам абсолютно никакъв акцент и не би предположила че съм чужденец..

Докато с английският ситуацията е коренно различна..
Последно промяна от ivandaman на Нед Апр 17, 2011 10:46 pm, променено общо 1 път.
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от IRA »

Аз като ходех навремето на командировки в Италия, бях заучила известно количество фрази , за да се разбирам с населението. Колегите казваха, че се справям без акцент, бяха много учудени, щото аз езика не го знаех.
Според мен има езици, които са ни по лесни за произнасяне.
Обаче на италианците не им беше лесно да кажат нещо на български, голяма борба.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от Павел »

Бистре, не се отклонявай от темата!
miteto написа:
Павел написа:На езика на бебето ми, от което нямам нищо против да прихващам. Пожелавам ти същото, за целта обаче трябва да поизлизаш и на вън чат-пат, щото комп трудно зачева.
Така де, когато си се оплел като пате в къчища, бебето ти е виновно. Мерси за пожеланието, но аз за разлика от тебе аз съм се сетил доста преди да стана на 45 години, че комп трудно зачева ;)
What’s wrong with playing the field and then marrying a 20-year-old (bummer, I’ve got Bimmer)?
Мите, ти наистина ли си мислиш, че не мога да кажа чакълът, чокълът или още по-разговорното чаклът?

man и men - моите ушички чуват в първия случай дълго „е”, във втория късо.

Дики, Ози живее от 1978 в Калифорния, а и той е сигурно най-неподходящия пример – ако си гледал The Osbournes, половината му реплики са съпроводени със субтитри.
Я чуй това, даже „бак” на места го повтарят специално за теб.
http://www.youtube.com/watch?v=Yn3YqoRDTQo"
Чуй и това - брояча на 00:35
http://www.youtube.com/watch?v=NLgmlWRxhwk"
Чужденците в северна Америка имат проблем с това, че се опитват да се придържат стриктно към правилата и се получава малко „прекалената светица Жени и Богу не е угодна”, т.е. излишно и смешно overpronunciation, с което само потвърждават акцента си. Българите в Америка си личат от километри с бек, блек- шмек, хепи-гепи , епъл, слеш, бечълър, кеш , хелоу, Хелоуин, хот, спот, стоп, клок, скоч, Год, круизер
Северноам ще каже ченс, агличанина чанс и както казах преди – бед/бад, респективно.
Чанс *
*брояча на 6.32
http://www.youtube.com/watch?v=FzSKvm9M ... re=related"
Бед/бад, сед/сад, хапи
брояча на 5.40 и до края – хем забавно, хем образователно.
Много хора, най-вече деца, в Америка често ще произнесат думи завършващи на „on” (Clinton, person) КлинтЕн, пърсЕн
брояча на 7.08
игра на думи брояча 7.50
http://www.youtube.com/watch?v=q3wAG55i ... re=related"
британско „ ман” брояча на 2.38
http://www.youtube.com/watch?v=vIu6e4PU ... re=related"
Американците ще кажат бак, някъде по-дълго „а” някъде по-късо, хапи, бачълър,Гад, cash с меко „к”, в резултат на което се чуе почти „я” – кяш. Меко “к”е и при Canada.
Канадците са измислили думата parkade, когато става въпрос за паркинг на няколко етажа, дума която в САЩ никой не употребява и почти никой не е чул.
Англичаните и българите ще кажат Шарън, американците Шерън. Ам/кан – Чак, бг – Чък (Норис), англичаните Лос Анджелис, американците Лос Енджелис или Лос Енджелес.
Англ. Ще кажат а lot алот, американците алат.
Брояча на 1.17; 2.28 - алат, хат – 2.40. хапинес, не хепинес – 3.01; бак ап (vocals) 4.43
http://www.youtube.com/watch?v=G7Hc6b2NFSA"
Cup - Ам/кад – кап, бг - къп. Couple – ам/кад - капъл,бг - къпъл.
„Хелоу” можеш да чуеш от някоя 80 год. бабка, или дифолта на тел секретар, нормалко чуваш „хълОу” и даже по-мързеливото „хъло”.Обаче най-любимо ме е “альоо”. Никой не казва Хелоуин, казват Халоуин. Колкото да му се струва на новопристигал в Америка странно или дразнещо хат, спат, стап, скач, бади, това е факт.
В Америка и Канада никой не казва юнайтИд, адиктИд, по(у)стИд, казват юнайтед, адиктед, по(у)стед. МИТЕНЦЕ, понеже не вярваш на некореняци, попитай някой местен какво казва - пърмънънт резидънт, или пърмънент резидент. И btw, днес чух лекар да казва на пациент – „ It hurts, eh?” - толкова за теорията ти, че само пейзаните в Канада говорели така . Ако си чел в оригинал стари британски книжки, там също ще видиш употребата на „ей”.
Българина в Америка ще го познаеш по „чикЪн”, вместо чикен.
Специално в САЩ канадеца и европееца ще го познаеш по „зед”, вместо „зии” (z)
В САЩ канадеца ще го познаеш по „no wories”, американците обикновено казват “don’t worry” .
Повече в САЩ отколкото в Канада ше чуеш „oo” като “oo”, вместо „у” при името Moore и думата poor – Роджър Моор, поор
Българина ще го познаеш и по това, че в Salmon ще произнесе „л”-то, в Lincoln ще произнесе второто „л” и вместо правилното Линкън, ще каже Линкълн и СалмОн, вместо Саамън. Също по всяка вероятност ще каже Ксена, не Зина, Ксерокс, не Зирокс, Найк, вместо правилното Найки. Българинът ще кажат европейското рут(ър), американецът и канадецът – раут(ър) router.
Американецът – Джак Блак скуул ъф рак (неударено „р”), българинът Джек Блек скул ъф рок и римата отиде на кино. Българинът ще каже АрканзАс и Илинойс, вместо Аркансо(ъ) и Илиной.
Според мен повечето новодошли българи имат проблем с wood – произнасят го с дълго „у” – ууд. В САЩ ще кажат уъът – слагат си устата на „у” за части от секундата, след което преминават към нещо като „ъ” – уъъд. В Канада ще го кажат с кратко „ъ” – „уъд”. Понеже в английския правилата са останали в учебниците на Жени от английската, при думата roof става обратното – американецът ще каже късо – руф, канадеца рууф, почти без „ъ”, нещо с което американците обичат да се подиграват на канадците,
Българинът ще каже куук, ам. и кан. - кук.
Българинът ще прочете Courteney или Courtney - Къртни, вместо Кортни и Halle - Хол или Холи, вместо Хали. Йосемайт, вместо ЙосЕмити, Тахое, вместо ТАхо. (Yosemite, Tahoe)
Българите предпочитат „е” пред „а”, обаче в случая с Том Хенкс, кой знае защо, са решили да изберат неправилното (или британското) Ханкс.
Българинът ще акцентува на всяка буква, вместо да маже като северноамериканците, примерно холдинГ, вместо холдин’. Литъл, вместо лирл – езика едва докосва небцето и отива бързо назад – затова се чува вместо „т”, почти „р”, както и при Тойота, още Северноамериканецът обикновено ще каже got to.. „гара...”, „гара би кидн’ ми”.
Новопристигналите българи имат голям проблем и с ударенията – почти никога не ги слагат където трябва, като много често ги забиват в края на думата – типичен пример МалибУ.
Онзи ден се запознах с един перничанин който работи хато хлебар. Смееше се за това, че ги карали в у-ще да се правят на модерни и вместо кравар, да викат оператор на млеконадойна единица и вместо хлебар – хляб дизайнер. Та човека наскоро ходил при логопоед Попоува да му помогне с л-то и когато тя го попитала с какво се занимава, той и казал уеб дизайнър. Тогава тя искрено се зарадвала и го помолила да и направи една страничка без пари.
Забравих да кажа, че от англ. говорящите държави само в Нова Зеландия и донякъде ЮАР казват бек и блек.

В заключение – правилата са едно, действителността е друга, иначе нямаше да има американски, британски и разни други форми на английски. За това и Жени не поиска да отговори на въпроса, щом правилото казва „æ” „защо думи като dance и chance от едната страна на океана се произнасят денс, ченс , ленд, от другата данс, чанс, ланд.

Чуйте този английски от Ню „Джози”, ала Френ Дрешъ:
http://www.youtube.com/watch?v=GXZRzRZk ... re=related"

So, please do not kill the messenger!
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от miteto »

Павел написа:Мите, ти наистина ли си мислиш, че не мога да кажа чакълът, чокълът или още по-разговорното чаклът?
:rofl: :rofl: :rofl:
Мда, чакълът и пясъкът като се омесят с малко цимент и става бетон ;)
Аватар
emilcho
Мнения: 613
Регистриран на: Вто Авг 07, 2007 2:56 pm
Местоположение: Montreal

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от emilcho »

крейзи пийпъл доунт гет тайъд, дей джаст сует - балгеъриън проувъб
"I am a very stable genius " - Powered by Donald Trump
"Donald Trump is a fucking moron " - Powered by Rex Tillerson
Аватар
JennyAnyDots
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 5:21 am
Местоположение: LaSalle

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от JennyAnyDots »

Павел написа: За това и Жени не поиска да отговори на въпроса, щом правилото казва „æ” „защо думи като dance и chance от едната страна на океана се произнасят денс, ченс , ленд, от другата данс, чанс, ланд.
Извинявай Павка, но защо се саботираш с изказвания като горното, които са ти извън компетенциите? На какъв експерт се правиш, ако не можеш да различиш кога англчаните произнасят:

1) звука „æ” по различен начин от американците (като в apple, от двете страни на океана звучи различно, макар и не като "а'" и "е" ама карай да върви...)
2) звука "ɑ:" (като в цитираните от теб dance, chance и да добавя вездесъщото castle). Т.е. тук правилото не "казва „æ”" и не става дума за акцент, а за две напълно различни приети произношения.

Не съм Жени, ама ми дожаля за такова жалко заключение на постинг, който явно си писал с толкова зор, та реших да ти обясня, може пък да го запомниш. ;)
Публикувай отговор