Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от pumpy »

Странджата написа:А относно обръщенията,в този форум,не всички,повечето пишем в извънработно време,събота вечер,така че не може ли поне събота да захвърлим бели,зелени престилки,ръкавици,кирки,лопати,черпаци,въдици,жартиери(е те ги захвърлят,ама може и да са на работа)...и да си говорим като равен с равен,но ако държите може и на доцент,примерно ;) !
Може Странджа, може. Затова си и имам ник, а и реакцията ми не беше правилна. Днес съм бил на работа и то не лека, освен това в неработен дон, което е проблем. Напрегнат съм, но и това не оправдание. Моля за извинение.
Странджата
Мнения: 3606
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:00 pm
Местоположение: Хъшия

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от Странджата »

Важи :)
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от roumensp »

prace написа:Което ме навежда на мисълта, че стоматолог се става само и единствено от любов към парите, а не от любов към медицината, а най-малко пък към хората...
То по тая логика ще излезе, че по Тошово време не би трябвало да има нито един зъболекар, защото всички знаем как се плащаше тогава.
Аватар
tonich
Мнения: 2234
Регистриран на: Чет Окт 11, 2007 6:36 am
Местоположение: New Westminster, BC

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от tonich »

roumensp написа:
prace написа:Което ме навежда на мисълта, че стоматолог се става само и единствено от любов към парите, а не от любов към медицината, а най-малко пък към хората...
То по тая логика ще излезе, че по Тошово време не би трябвало да има нито един зъболекар, защото всички знаем как се плащаше тогава.
Какво общо има пък тук "Тошовото време"?!
Тя, ценностната система толкова много се е променила от тогава...
"Айнщайн ни учи, че няма значение влака ли се движи спрямо земята или земята спрямо влака. Същото е и с компютъра и Тонич ;-)"

powered by Optics
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от prace »

roumensp написа:
prace написа:Което ме навежда на мисълта, че стоматолог се става само и единствено от любов към парите, а не от любов към медицината, а най-малко пък към хората...
То по тая логика ще излезе, че по Тошово време не би трябвало да има нито един зъболекар, защото всички знаем как се плащаше тогава.
За това си прав. Тогава бяха на заплата и явно са работели от любов към професията много от тях. Само, че тогава имахме и друга ценностна система и мислене.

Я, питай д-р Пумпалов дали би излекувал зъба на човек, който няма пари или допълнителни бенефити или ще каже: ами той не си е мил зъбите като малък и е бил немарлив към себе си, защо да му помогна да се отърве от болките и инфекцията без пари? Не върви да прилагаме солидарни модели, нищо че може да има солидарни модели, към някой който пуши по две кутии цигари на ден и после се нуждае от сърдечна операция, която се плаща от същия този солидарен модел. Той пак е бил немърлив към себе си, но някак си не върви да му откажем сърдечна операция, нали? А този с болния зъб да си седи с болки и инфекции в устата. Хак му е като няма пари.
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от prace »

prace написа:
roumensp написа:
prace написа:Което ме навежда на мисълта, че стоматолог се става само и единствено от любов към парите, а не от любов към медицината, а най-малко пък към хората...
То по тая логика ще излезе, че по Тошово време не би трябвало да има нито един зъболекар, защото всички знаем как се плащаше тогава.
За това си прав. Тогава бяха на заплата и явно са работели от любов към професията много от тях. Само, че тогава имахме и друга ценностна система и мислене.

Я, питай д-р Пумпалов дали би излекувал зъба на човек, който няма пари или допълнителни бенефити или ще каже: "ами той не си е мил зъбите като малък и е бил немарлив към себе си, защо да му помогна да се отърве от болките и инфекцията без пари или за по-малко пари? Не върви да прилагаме солидарни модели."
Нищо че може да има солидарни модели, към някой който пуши по две кутии цигари на ден и после се нуждае от сърдечна операция, която се плаща от същия този солидарен модел. То това се прави от сърдечните хирурзи. Те сигурно учат по-малко по университетите.
Този с болното сърце пак е бил немърлив към себе си, но някак си не върви да му откажем сърдечна операция, нали? А този с болния зъб да си седи с болки и инфекции в устата. Хак му е като няма пари.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от miteto »

prace написа:
roumensp написа:
prace написа:Което ме навежда на мисълта, че стоматолог се става само и единствено от любов към парите, а не от любов към медицината, а най-малко пък към хората...
То по тая логика ще излезе, че по Тошово време не би трябвало да има нито един зъболекар, защото всички знаем как се плащаше тогава.
За това си прав. Тогава бяха на заплата и явно са работели от любов към професията много от тях. Само, че тогава имахме и друга ценностна система и мислене.

Я, питай д-р Пумпалов дали би излекувал зъба на човек, който няма пари или допълнителни бенефити
Ти ще работиш ли без пари ако шефа ти каже, че така трябва ако наистина си обичаш професията? Колко неща би свършила без пари на работното място?
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от pumpy »

prace написа: Я, питай д-р Пумпалов дали би излекувал зъба на човек, който няма пари или допълнителни бенефити или ще каже: ами той не си е мил зъбите като малък и е бил немарлив към себе си, защо да му помогна да се отърве от болките и инфекцията без пари? Не върви да прилагаме солидарни модели, нищо че може да има солидарни модели, към някой който пуши по две кутии цигари на ден и после се нуждае от сърдечна операция, която се плаща от същия този солидарен модел. Той пак е бил немърлив към себе си, но някак си не върви да му откажем сърдечна операция, нали? А този с болния зъб да си седи с болки и инфекции в устата. Хак му е като няма пари.
От прасе - свинкси истории. Нищо лично, но не ме познаваш за да приказваш. Преди няколко седмици в Колорадо имаше кампания " Give kids a smile" - офиса, в който работя "изработи" за деня дентална работа за 14500 кинта. Всички работихме доброволно. Тоест 6 сестри и 2 зъболекари -надниците само на тези 8 души са около 4500 кинта. Няма да коментирам, че хората можеха да работят без пари, но разходите по кабинета си вървят и колегите ми, освен че работиха доброволно, платиха и всички тези ежедневни разходи без един долар приход за деня.
Аз лично в Радомир не съм върнал и един пациент заради липса на финанси, НИТО ЕДИН за 4 години, жена ми също за 6 години.
Тук като студент, заедно със жена ми и още 20-30 зъболекари от Alpha Omega участваме в проект по безплатно лечение и превенция на хора преди бъбречна трансплантация. Десетки хора умират годишно, защото не могат да си позволят денталното лечение преди бъбречен трансплант, поради което отпадат от листите и умират. Държавата плаща за транспланта им, но не плаща за подготовката им да го приемат, а денталното здраве е един от критериите, за да получиш бъбрек и да минеш на имуносупресия след това. Аз мога да твърдя, че давам доброволен труд и спасявам човешки живот. Ти можеш да си твърдиш каквото искаш. Зъболекаря, за който работех в Монреал, беше много чиип от към заплата, но даряваше 10к всяка година на Роял Виктория на отделението за трансплантации. Да давам ли още примери ?

Твърдя, че всички ние даваме на обществото около нас по един или друг начин, но честно казано съм скептичен към даването на хора, които не се грижат за себе си - имам право на лично виждане.

Освен това, ако работя без пари след няколко месеца ще фалирам - това на кого ще донесе каквато и да било полза ?
leaf
Мнения: 549
Регистриран на: Вто Ное 11, 2003 4:35 am
Местоположение: Toronto

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от leaf »

prace

Както отговорих по-горе зъболечението е скъпо. И второ в повечето случаи зъбното здраве е свързано с превантивни мерки като редовна хигиена на устната кухина. Затова фонда не плаща този вид лечение. Както pumpy каза някои отделни случаи се заплащат от здравната застраховка.

Marto,
каквото и да ви се струва в Канада не съществува това, което наричаме социална медицина. Единствената разлика със САЩ както казах е, че заплащането В Канада идва от един застраховател, а в САЩ идва от много застрахователи. Единствения момент, който може да се свържи със социалния модел здравна система са принципите на Canada Health Act. Според който всички жители на Канада са здравно застраховани и имат право на пълния пакет здравни услуги. Пакета здравни услуги от своя страна се опеделя от всяка провинция индивидуално. Но все пак съществува списък с основните услуги, които те са длъжни да вкючат в техния пакет здравни услуги. От тук идва разликата в някои провинции лекарствата се покиват от здравната каса в други не и други подобни разлики.
Относно разликата със САЩ може да се каже че САЩ имат най-голям разход за здравеопазване. Но това е защото от една страна държавата има почти същите разходи както Канада на човек за здравеопазване и отделно частните застрахователи плащат много пари за това. Като цяло в САЩ голяма част от застраховките отиват за девиденти на собствениците на акции, поддръжката на административен персонал и т.н., което няма нищо общо с здравеопазването на жителите там.

Относно това колко получават лекарите в Канада мога да ви предоставя официални данни от British Columbia medical Service Commission, колко пари са чаржили лекарите в тази провинция за миналата година. Много или малко няма да коментирам.
Като тези пари не включват: The practitioner payments exclude benefit payments, which are reported under the BCMA.The practitioner payments exclude benefit payments, which are reported under the BCMA. Payments made on behalf of the Insurance Corporation of British Columbia and WorkSafeBC are not included in the payment amount.

http://www.health.gov.bc.ca/msp/legisla ... ok2010.pdf"
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от prace »

Виж сега, д-р Пумпалов.Няма как да те познавам щото тук всички сме анонимни. Моите впечатления се градят основно въз основа на постингите ти по-горе. Най-много ме впечатли това че "зъбните заболявание са в голяма степен контролируями и някак си не върви за тях да се прилага солидарен модел. Тоест ако полагаш грижи може и да нямаш нужда от нищо повече от 1-2 почиствания годишно и профилактичен преглед". Затова дадох примера с пушача, който не му пука за здравето му, но после му се прави сърдечна операция или се лекува от емфизем на белият дроб с пари от нашият джоб.
Не бях никога чувала че зъболекар в България не е върнал нито един пациент заради това, че няма пари да си плати зъболечението. Значи д-р Пумпалов ти и съпругата ти сте изключения. Още един път - извинения.
Аз също не искам да работя без пари, защото имам деца и мортгидж, но съм работила без пари за да помогна на хора, въпреки че не съм доктор.
Виждала съм много стоматолози, които вдигат рамене ако пациента не може да си позволи дадено лечение, въпреки, че е необходимо за него. И също некадърни стоматолози, които са лекували зъби на децата ми и после се е налагало релечение. И всеки път плащаме, разбира се.
И затова повдигнах въпроса, защо стоматологията не е под същата шапка както другата медицина? Защо хората трябва да си вадят зъбите, че е по-евтино вместо да ги лекуват, ако нямат бенефити или пари в джоба?
Не говоря за себе си, защото аз нямам нито един изваден зъб до сега..Всичко съм лекувала с цената на много пари и усилия.
Вбесявала съм се, когато лечението на даден зъб струва много пари и ние ги дадем, а се окаже че зъболекарят е адски некадърен и после отиваме при втори и трети, и пак плащаме за същата работа...и всеки казва как предишният не си е свършил добре работата, но си е взел парите и т.н....
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от pumpy »

prace написа:Виж сега, д-р Пумпалов.Няма как да те познавам щото тук всички сме анонимни.
Първо с това не мога да се съглася. Аз стоя зад името си, жена ми също.
Аз не съм съгласен да плащам белодробните узложнения на пушачите, но никой не ме пита. За щастие за зъбите ни питат, като не ни принуждават да следваме солидарен модел.
За некачествената работа не ми се коментира, това е приказка без край във всяка една професия. За моята знам, че често пациента е склонен да прави компромис заради цената, а и отказва активно да поддържа направеното, например.
jess
Мнения: 195
Регистриран на: Вто Май 02, 2006 12:15 pm
Местоположение: canada

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от jess »

Здравей Анди Д.4 страници и нито дума за д-р Попова.Затова ще се въздържа,ако все още се интересуваш драсни на лични въпросите си,ще ти отговоря.Повече от 6 години д-р Попова е наш семеен зъболекар.
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от prace »

Д-р Пумпалов, пожелавам ти НИКОГА да нямаш здравословен проблем за който да нямаш пари да си платиш да те излекуват и спирам да пиша по тази тема, щото няма да стигнем до консенсус.
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от Marto »

leaf написа:Marto,
каквото и да ви се струва в Канада не съществува това, което наричаме социална медицина.
Съгласен съм с много неща, които си написал. Но според мен това, че докторите в Канада са частници не означава, че системата не е социална. Спорим за семантики (и мисля че смесваш понятията "социален" и "социалистически" - а може просто да влагаме различен смисъл в първото). Но когато единствено правителството има право да заплаща за - и следователно контролира достъпа до основни/нужни медицински услуги, когато системата е такава, че всички граждани независимо от доход получават едно и също качество и количество услуги, когато държавата криминализира плащането м/у пациенти и доктори извън държавната система... е това за мен е социална система.

Най-важното според мен е, че такива системи неизменно водят до хронични недостизи и това е простата истина която праска или не иска или просто не може да проумее.
leaf
Мнения: 549
Регистриран на: Вто Ное 11, 2003 4:35 am
Местоположение: Toronto

Re: Мнения за д-р Керстин Попова? (зъболекар)

Мнение от leaf »

Не говорим за семантики, а реалност.
Да, в Канада държавният фонд контролира достъпа до медицинските услуги, като тази регулация е подчинена на петте принципа заложени в Canada Health Act.

Но в същото време този контрол се провежда и в САЩ от застрахователните компании и държавата . Така, че не се знае кое е по-добро за обществото.

За каква свобода на избора говорим щом всяка процедура и лечение трябва да се одобрят от застрахователите.
Ако приведете контра аргумент, че там срещу заплащане може да си купиш сервис. То и канадците имат тази опция отиват в Квебек или САЩ и ако имат пари си плащат. Проблема е в предоставянето на здравни услуги за всички. Няма такава идеална система , която да е създадена в света.
Публикувай отговор