Измами в ebay

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Измами в ebay

Мнение от ablood »

От години ebay за мен е източник на неща, иначе недостъпни в Канада, както и за стоки на по-ниски (в пъти) цени.

Тази година обаче вече няколко пъти ставам жертва на опити за измама. При това различни.

1. Два различни продукта от различни продавачи не пристигнаха. Върнаха ми парите, но това ми костваше над месец чакане.

2. Наскоро получих една фалшива MicroSD карта, с капацитет много по-малък от предполагаемия. Ако не я бях тествал със специален софтуер можеше и никога да не се усетя. Върнаха ми парите без да си искат картата.

3. Днес спечелих наддаване за относително скъп телефон. Получих писмо от Paypal, че трябвало да ъпдейтна данните си за да ми се опресни акаунта. Когато влязох в Paypal обаче всичко си беше наред. В същото време продавачът ми писа, че бил получил плащането, но Paypal щели да му го задържат за 3 седмици, понеже бил с малко продажби. Помоли ме да се съглася да ми върне парите и аз да му платя пак чрез Paypal, но извън Ebay. Директно му казах, че не става.

Какво става изобщо с тези хора?
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Измами в ebay

Мнение от yahoo »

Купувам само от продавачи с висок рейтинг (10к+ / ~100%). Пробвал съм и най-евтиното или от начинаещи продавачи, но повече неприятности съм имал отколкото полза. Когато цената е в пъти по-ниска от нормалната за ибей изобщо не се и хващам - последно изгорях с един usb флаш 128GB за $20, докато дойде от Китай продавача го бяха вече затрили от списъците. За няколко стотин покупки съм имал само няколко измами, което е приемливо като цяло.
Аватар
tonich
Мнения: 2234
Регистриран на: Чет Окт 11, 2007 6:36 am
Местоположение: New Westminster, BC

Re: Измами в ebay

Мнение от tonich »

До всички параноици:

- в ebay не купувам автомобили, яхти, вили, апартаменти, др. имоти...
- купувам само джунжурии, най-често под 10-тина долара стойност (да не говоря, че за за 3-4 долара може да си вземеш хиляди щуротии)
- купувам само от продавачи с висок рейтинг - над 95 %, при осъществени стотици продажби
- никога не купувам флаш памет устройства - важи за всички видове! (Тях си ги набавям от други места.)
- никога не плащам извън Paypal
- ако стоката не се появи до определен срок (следи се), пускам оплакване (claim) в eBay (не ми се е случвало)


Мисля, че изчерпах темата... |(
"Айнщайн ни учи, че няма значение влака ли се движи спрямо земята или земята спрямо влака. Същото е и с компютъра и Тонич ;-)"

powered by Optics
Аватар
teomat.com
Мнения: 561
Регистриран на: Нед Яну 18, 2009 11:16 am
Местоположение: Canada
Обратна връзка:

Re: Измами в ebay

Мнение от teomat.com »

Всяко стадо си има и черни овце :)
Най-черни са китайците и тайванците. Първите така и не ни изпратиха стоката и изчезнаха, а вторите изпратиха някакъв зле работещ вариант, който им го върнахме и повече ни вест ни кост.
Веднъж пристигна един компютър от щатите опакован с вестници, естествено в насипно състояние, и от ebay ни върнаха парите.
От хонконг нещата пристигнаха с малки забележки, но ги преглътнахме, защото не ни се занимаваше.
Имаше и дублиране на стоката, рутери от Торонто. Първия не дойде, от фирмата ни казаха че се е загубил и изпратиха втирия, но след 3 месеца получихме и първия.
Обикновено гледаме рейтинга на продавача, но понякога няма избор.
petar krastev
Напуснал форума
Мнения: 318
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 7:46 pm
Местоположение: point aux trembles

Re: Измами в ebay

Мнение от petar krastev »

Искам да отбележа,че никога нищо не съм купувал от И-Бей,но съм разглеждал доста и съм попадал на страхотни обяви.
Мене ме интересува покупката на кола от Щатите,но не знам какви са уловките и дали 5000$ по-ниска цена после няма да ми излезе солено?
Допитвал съм се до моя антураж,но никой от тях не ми е дал свестен отговор.Ако може да ми обясните с две изречения-А не бих си купил кола от там защото...
Или пък-Аз бих си купил защото...
Мерси
Аватар
teomat.com
Мнения: 561
Регистриран на: Нед Яну 18, 2009 11:16 am
Местоположение: Canada
Обратна връзка:

Re: Измами в ebay

Мнение от teomat.com »

Аз лично кола от там няма да си купя, защото докато не я пипна, запаля, покарам, огледам, за мен си остава една картинка. А красиви картинки в интернет и ebay колкото искаш :)
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Измами в ebay

Мнение от ablood »

Всичко си дойде на мястото. Върнаха ми парите за неполучените неща. Уж подозрителния продавач ми изпрати перфектен продукт.

Вдъхновен, поръчах още същата вечер 5 нови артикула. Май трябва да ходя на терапия. ;(
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Измами в ebay

Мнение от yahoo »

Те ако всички пазаруващи на посоки в Доларамите тръгнат на терапия... :D
Евтиното често подлъгва да купуваме повече или дори неща които съвсем не са ни нужни, но поне сумите са дребни и няма особени последици. Много хора минават през такъв период докато осъзнаят един ден за колко глупости са си дали парите.
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Измами в ebay

Мнение от Marto »

Преди 10 години продадох кола на eBay. Човекът я купи без да я види. Дойде, плати си и си я закара вкъщи (300 мили). Честно казано, аз такова нещо не бих направил...

Петре, освен eBay погледни също и http://www.autotrader.com" , набележи си няколко коли които ти харесват и устройват в даден регион (в Ню Джързи помня преди години имаше много добри цени) и си направи една екскурзия да огледаш колите.
kill_u
Напуснал форума
Мнения: 1513
Регистриран на: Пон Мар 06, 2006 1:22 am
Местоположение: Канадистан...
Обратна връзка:

Re: Измами в ebay

Мнение от kill_u »

Никога не съм пазарувал в eBay ама ще ми се наложи май да купувам нова батерия за лаптопа. Кажете, моля как се разпознават съвестните продавачи? Даже акаунт нямам там, а гледам че батериите там са по 30 долара, докато локалния дилър искаше да ме избомби със 150. Уж че ония в еBay ги правили в Китай..... Чудно неговите сигурно на Луната ги правят. Та какво точно трябва да гледам?
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Измами в ebay

Мнение от MrGeek »

kill_u написа:Никога не съм пазарувал в eBay ама ще ми се наложи май да купувам нова батерия за лаптопа. Кажете, моля как се разпознават съвестните продавачи? Даже акаунт нямам там, а гледам че батериите там са по 30 долара, докато локалния дилър искаше да ме избомби със 150. Уж че ония в еBay ги правили в Китай..... Чудно неговите сигурно на Луната ги правят. Та какво точно трябва да гледам?
Купувай само от т.нар. power sellers, както и от продавачи с голям брой продажби и положителен рейтинг от 98% и нагоре (винаги има 2% идиоти, които мрънкат за всичко). Никога не съм имал проблеми с такива. Ето ти един пример - наскоро си взех комплект от две батерии и зарядно устройство за Samsung Galaxy S от един продавач от Хонг Конг за $12 с доставката! Батериите са G7, произвеждани специално за Samsung (рзбира се от същите тези китайци) и понеже ги ползвам много сериозно, забелязвам, че издържат дори повече от "оригиналната", която тарикатите от Бел искат да ми шътнат за $80. Просто има неща, които никога не трябва да се купуват от магазин или официален дилър. Това важи най-вече за подобни консумативи в електрониката, както и всякакви кабели. Реалните производствени цени на тези неща от братята китайци са направо центове до няколко долара максимум. Когато ти продават в магазина HDMI кабел за $60 е съвсем ясно каква гигантска норма на печалба се опитват да правят тарикатите, както и с всички батерии и други подобни.
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Измами в ebay

Мнение от roumensp »

MrGeek написа:Просто има неща, които никога не трябва да се купуват от магазин или официален дилър. Това важи най-вече за подобни консумативи в електрониката, както и всякакви кабели. Реалните производствени цени на тези неща от братята китайци са направо центове до няколко долара максимум. Когато ти продават в магазина HDMI кабел за $60 е съвсем ясно каква гигантска норма на печалба се опитват да правят тарикатите, както и с всички батерии и други подобни.
Кабели (a и някои други неща) купувам само от MonoPrice.com. HDMI кабел струва 10-пъти по-евтино отколкото в Best Buy или Future Shop.
Аватар
ivanko13
Модератор
Мнения: 3602
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 5:02 pm
Местоположение: Toronto

Re: Измами в ebay

Мнение от ivanko13 »

ablood написа:
Вдъхновен, поръчах още същата вечер 5 нови артикула. Май трябва да ходя на терапия. ;(
Шопинга и той е терапия пич :D Скоро попаднах на един абстракт от една книжка точно по този повод, за някаква мацка дето я водят в музея да разглежда някаква експозиция но тя остава безкрайно разочарована поради факта, че на нито един експонат няма цена...
"Нищо велико на този свят не е постигнато без страст"
Георг Вилхелм Фридрих Хегел
kill_u
Напуснал форума
Мнения: 1513
Регистриран на: Пон Мар 06, 2006 1:22 am
Местоположение: Канадистан...
Обратна връзка:

Re: Измами в ebay

Мнение от kill_u »

Ок пак да питам, коя от двете бихте избрали. Едната е с доставка другата фрии шипинг
ЦЪК1
ЦЪК2
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Измами в ebay

Мнение от MrGeek »

Вторият търговец, макар и взимащ $17 долара за доставка е с много повече продажби и експириънс. Като се има предвид тежестта на самата батерия, безплатната доставка на първия търговец идва малко съмнителна. Аз лично бих заложил на втория.
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Публикувай отговор