Български документи на родено в Канада дете

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
bro
Мнения: 25
Регистриран на: Нед Юни 24, 2007 2:38 am

Български документи на родено в Канада дете

Мнение от bro »

Някой има ли представа каква е процедурата за да се изкарат български документи на родено в Канада дете?
Предварително благодаря.
choky
Мнения: 177
Регистриран на: Вто Май 30, 2006 7:06 pm

Re: Български документи на родено в Канада дете

Мнение от choky »

Има 2 варианта...единия е - отивате с канадския акт за раждане във Външно министерство (Отава ) , или го пращате по пощата. Там му удрят един печат, че е истински канадски документ. С него отивате в Бг посолството (или го изпращате), там се попълват разни формуляри....и със служебната поща (какато паспортите) се изпраща в Бг. Получавате си акта за раждане след около 6 месеца.
Втория вариант е след като имате печата от външно министерство на гърба на канадския акт за раждане, да направите на някой пълномощно в Бг да ви извади акт за раждане на детето.
Умея да мълча на седем езика
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Български документи на родено в Канада дете

Мнение от IRA »

Това което е написала choky е така. Преди време бях задала същия въпрос. Ето я темата натисни тук
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Български документи на родено в Канада дете

Мнение от ablood »

На нас ни направиха проблем, че сме пропуснали срока - 6 месеца.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Български документи на родено в Канада дете

Мнение от IRA »

ablood, това нещо ново ли е? Какъв проблем ви направиха?
Мен също ме вълнува този въпрос, че скоро пак ще трябва да минавам процедурата. Последния път я минахме 2008 , но не помня дали синът ми имаше 6 месеца когато ходихме до Отава. При процедурата В България беше на 7-8 месеца, но не са ми правили проблеми.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
didi-did
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Фев 06, 2004 6:35 pm
Местоположение: Montreal

Re: Български документи на родено в Канада дете

Мнение от didi-did »

ablood написа:На нас ни направиха проблем, че сме пропуснали срока - 6 месеца.
Няма определен срок, в който дете с чуждо гражданство да кандидатства за българско.
Има малка разлика в самите документи(това е посочено дори в предната тема на IRA), но срок няма.
Животът не се измерва с броя вдишвания,а с моментите,които спират дъхът ни !



http://scandalni.com/wp-content/uploads ... ney400.jpg
bro
Мнения: 25
Регистриран на: Нед Юни 24, 2007 2:38 am

Re: Български документи на родено в Канада дете

Мнение от bro »

Благодаря на всички за отговорите.
Трябваше да бъда по-точен в моя въпрос - в България сме и искаме да извадим български документи на детето от България.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Български документи на родено в Канада дете

Мнение от IRA »

Отиди в гражданското в твоята община и питай какво да правиш. Канадския акт за раждане с теб ли е? Питай ги какъв превод им трябва и през какви институции трябва да се мине в България. Аз на сина ми също му извадих българския акт за раждане в България, в моята община, но предварително бях минала през канадското външно министерство и след което през българското посолство в Отава. В Отава ми издадоха един един документ на български, нещо като превод на канадския акт за раждане, него ми го искаха в общината в България. Не съм сигурна в България дали ще искат да започнат процедурата без въпросния документ и дали може да се извади нещо такова в България.
Може да пишеш и до канадското посолство в дали те не могат да извършат заверката, която иначе е прави в канадското външно министерство и след това евентуално да минеш през българското външно министерство за заверката, която иначе се прави в посолството. Това е мое предположение, защото посолството на Канада в Букурещ е представителство на външно министерство на Канада, а посолството на България в Отава пък е представителство на българското външно министерство, би трябвало да да са взаимно заменяеми, но все пак знае ли човек....
Ето това намерих на саита на външно министерство
За да бъде признат в България, документ издаден от чужда държава, и обратно, български документ да бъде признат в друга държава, той трябва да бъде преведен и "легализиран". Преводът трябва да бъде извършен от преводач, който има сключен договор с МВнР за извършване на официални преводи.

В България легализацията на документи се извършва от Министерството на външните работи и от Министерството на правосъдието. Министерството на външните работи и Министерството на правосъдието легализират българските публични актове (документи) със специално удостоверение “апостил”.

Подробна информация за издаването на удостоверението “апостил” от Министерството на правосъдието се съдържа в раздел “Публични услуги” на следния интернет сайт: www.mjeli.government.bg
http://www.mfa.government.bg/bg/pages/view/75
За да ти признаят акта за раждане трябва да бъде легализиран . Това реално правят в Отава. Все пак българите може би ще ти искат Authentication of Documents от страна на Канада. Има един телефон на който моге да звънеш и да ги питаш или някой от Канада да се обади да ги пита какво да правиш.
Mailing Address and Telephone Numbers

Authentication and Service of Documents Section (JLAC)
Foreign Affairs and International Trade Canada
125 Sussex Drive, Ottawa, Ontario, Canada
K1A 0G2

Telephone:
1-800-267-8376 (Toll Free in Canada)
613-944-4000 (in the National Capital Region and outside Canada)
613-944-9136 (TTY for the deaf)

When submitting your documents in person, appointments are not necessary. Simply report to the Reception Desk with I.D. card at the address shown above between 10:30 a.m. and 12 p.m. or between 2 and 3 p.m., Monday to Friday. The office is closed on statutory holidays.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Български документи на родено в Канада дете

Мнение от ablood »

didi-did написа:
ablood написа:На нас ни направиха проблем, че сме пропуснали срока - 6 месеца.
Няма определен срок, в който дете с чуждо гражданство да кандидатства за българско.
Под "проблем" разбирам смъмриха ни, че сме пропуснали срока, но въпреки това процедираха. Останахме озадачени, но не сме задълбавали.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Български документи на родено в Канада дете

Мнение от Павел »

Нямам време да чета горните мнения, ако се повтарям, моля за извинение.

Процедурата е следната

На канадския акт за р. на детето му правиш нотариално заверено копие. Това копие го изпращаш тук

http://www.dfait-maeci.gc.ca/international/index.aspx

за автентификация (иначе нашите не го признават) в този отдел

http://www.dfait-maeci.gc.ca/about-a_pr ... x?lang=eng

За тази услуга канадците пари не взимат и го препращат (ако така им кажеш) до посолството ни в Отава пак безплатно!

Заедно с акта слагаш писмо, с което указваш на канадците да ти препратят писмото до нашето посолство. Също така им слагаш предплатен плик за обратно връщане до теб (от нашето посолство) + мъни ордер за $30 платен за нашето посолство.

Както виждаш, за едно и също нещо канадците не взимат пари, нашите обаче - да.

В канад. външно отнема около месец + още 1 седмица докато ти върнат акта от посолството ни в Отава.

С така заверения от бг посолство канадски акт отиваш в Бг в местната община за т. нар. преактуализиране на акта. Там ще издадат ЕГН на детето и бг акт за раждане, с който отиваш в полицята за паспорт. Зависи къде подаваш, може да се наложи с детето (дори и да е пеленаче) да чакате на километрична опашка 2-3 часа. НИКОЙ, НИКОЙ няма да ти даде ред - ако се опиташ да говориш с полицая, той вдига рамене. Ако се опиташ да говориш с шефа на паспортното, той ти казва, че има заповед отгоре абсолютно на никой да не се дава предимство. Озверелият народ на опашката ще те разкъса, но ред на бременна, инвалид или малко дете няма да отстъпи.

При подаването в полицията, трябва и ДВАМАТА родители да са там. При получаването въпроса е спорен - един път кават, че трябва пак двамата родители да са там, друг път казват, само едния е достатъчно.
Гуд лак!
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Български документи на родено в Канада дете

Мнение от ivandaman »

Павел написа:
С така заверения от бг посолство канадски акт отиваш в Бг в местната община за т. нар. преактуализиране на акта. Там ще издадат ЕГН на детето и бг акт за раждане, с който отиваш в полицята за паспорт. Зависи къде подаваш, може да се наложи с детето (дори и да е пеленаче) да чакате на километрична опашка 2-3 часа. НИКОЙ, НИКОЙ няма да ти даде ред - ако се опиташ да говориш с полицая, той вдига рамене. Ако се опиташ да говориш с шефа на паспортното, той ти казва, че има заповед отгоре абсолютно на никой да не се дава предимство. Озверелият народ на опашката ще те разкъса, но ред на бременна, инвалид или малко дете няма да отстъпи.

При подаването в полицията, трябва и ДВАМАТА родители да са там. При получаването въпроса е спорен - един път кават, че трябва пак двамата родители да са там, друг път казват, само едния е достатъчно.
Гуд лак!
В моят случай (както описах в една друга тема) трябваше да влача детето си да го види лично шефът на полицията.. където го усмърдяха на цигари.. Направо ме избива на човекоядство и садизъм като си спомня какво унижение беше...
Късмент (в начинанието) наистина..
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Жени
Мнения: 1120
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 5:11 pm
Местоположение: Торонто

Re: Български документи на родено в Канада дете

Мнение от Жени »

IRA пише в предната тема, че БГ посолството не извършва заверката по пощата, а иска родителите да са там лично.

Това верно ли е? И двамата родители ли трябва да присъствата? А детето?

А някой в предната тема беше писал, че може да се прескочи БГ посолството в Канада и направо да се преведе заверения от Канадското Вн Министерство акт за раждане в БГ?
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Български документи на родено в Канада дете

Мнение от IRA »

Това беше преди 2 години. Тогава искаха и двамата родители да присъстват, защото единият от тях можело и да не е съгласен. Ние влачихме детето, че нямаше къде да го оставим. Само един-два месеца преди аз да ги питам бяха приемали документите по пощата, така че нещата пак може да са се променили. Най-добре питайте по телефона.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Български документи на родено в Канада дете

Мнение от Павел »

Признак на елементарно възпитание е да уважаваш труда и времето на другия. Ако Жени се съмнява в достоверността на казаното от мен, може да се обади до посолството ни в Отава и ако от там получи различна информация, да я помести тук и да ме разобличи като дезинформатор.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Български документи на родено в Канада дете

Мнение от IRA »

Павел , защо така подскачаш? Жени, дори не те е споменала в поста си.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Публикувай отговор