Въпрос за покана за родител

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
d_korcheva
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Яну 11, 2010 12:49 am

Въпрос за покана за родител

Мнение от d_korcheva »

ЗДравейте,
имам следния въпрос.Мисля да поканя майка си за 2-3 месеца Август месец. Има оабче 2-3 неща, които ме притесняват.
1. Искам да си изкара виза към 20.02.,за да важи за влизане до 20.08. Искам обаче да купим билети сега, за да съм сигурна че ще пътуваме заедно насам. Аз ще си ходя лятото и така ще е най добре според мене.
2. Майка ми ще се пенсионира на 01.07. , тоест сега може да предостави само служебна бележка, а пък си мисля,че ако е пенсионерка ще и дадат по лесно виза.
3. Няма международен паспорт - сега ще си изкара един, но дали ще важи 09.2010 нали искат да ги сменят пак и от Паспортната служба са и казали да изчака и да си извади ЕВЕНТУАЛНО края на Март, ако всичко е наред с обществената поръчка.
4. Има ли някъде образец на английски на поканата, знам че е свободен текст, ама все пак :) :)
5. Тука съм точно година, нямам Т4 тоест, нямам и чекове, защото заплатата мис е превежда дректно по сметка - надявам се върши работа извлечение от банката и писмо от работодателя?
6. Каквото се сетите :) :)

Мерси предварително
Аватар
teomat.com
Мнения: 561
Регистриран на: Нед Яну 18, 2009 11:16 am
Местоположение: Canada
Обратна връзка:

Re: Въпрос за покана за родител

Мнение от teomat.com »

d_korcheva написа:ЗДравейте,
имам следния въпрос.Мисля да поканя майка си за 2-3 месеца Август месец. Има оабче 2-3 неща, които ме притесняват.
1. Искам да си изкара виза към 20.02.,за да важи за влизане до 20.08. Искам обаче да купим билети сега, за да съм сигурна че ще пътуваме заедно насам. Аз ще си ходя лятото и така ще е най добре според мене.
2. Майка ми ще се пенсионира на 01.07. , тоест сега може да предостави само служебна бележка, а пък си мисля,че ако е пенсионерка ще и дадат по лесно виза.
По принцип хора над 57 години нямат интервю. Хубаво е да покаже и някакви средства за престоя си. Примерно около 1000 долара за 1 месец престой, като в поканата се пише че я каниш за около месец, не повече, както и във формулярите. Визите са за срок от 6 месеца. Могат да се удължават с още 3 месеца на място в Канада

3. Няма международен паспорт - сега ще си изкара един, но дали ще важи 09.2010 нали искат да ги сменят пак и от Паспортната служба са и казали да изчака и да си извади ЕВЕНТУАЛНО края на Март, ако всичко е наред с обществената поръчка.
Паспортите се издават за 5 години и бяха казали, че извадените ще важат до изтичане на срока им. Не знам защо чакате "обществената поръчка" ами ако не мине :)

4. Има ли някъде образец на английски на поканата, знам че е свободен текст, ама все пак :) :)
Твоите имена, #карта перманент резидент, адрес, телефон, имейл
Името на майка ти, дата на раждане, адрес, телефон
за колко време я каниш
декларираш че по време на престоя и осигуряваш издръжка, медицински и други, като освобождаваш от това властите на провинцията.
подпис и заверка


5. Тука съм точно година, нямам Т4 тоест, нямам и чекове, защото заплатата мис е превежда дректно по сметка - надявам се върши работа извлечение от банката и писмо от работодателя?
Само писмо от работодателя в смисъл че работиш за едикого си, от едикога си, на едикаква си заплата, ще ти свърши работа. Само няколко реда на официална бланка на фирмата и подпис на някой.

6. Каквото се сетите :) :)

Мерси предварително
d_korcheva
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Яну 11, 2010 12:49 am

Re: Въпрос за покана за родител

Мнение от d_korcheva »

Мерси teomat.com,
изглежда по посещавани са теми свързани със социал и други подобни по които могат да се карат хората. Иначе инфото,което си дал е много полезно и го бях намерила в търсачката. Това, което най силно ме притеснява е проблемът с паспорта. Защото от паспортната служба са казали на майка ми, че ако си изкара сега паспорт и вземе виза, може да с е наложи Август да си вади нов, което е абсурдно. Още повече,че новите цени са по високи и не виждам причина някой да не отиде сега да си извади лична карта за 100 лв. , а не после за 40 ?
Заова и се притеснявам да не стане подобна просотия. Иначе предполагам,че може да пътува с 2 - та паспорта стария с визата и новия, но все пак.
Аватар
drifter
Мнения: 1684
Регистриран на: Съб Окт 23, 2004 9:56 am
Местоположение: Victoria
Обратна връзка:

Re: Въпрос за покана за родител

Мнение от drifter »

d_korcheva написа:1. Искам да си изкара виза към 20.02.,за да важи за влизане до 20.08. Искам обаче да купим билети сега, за да съм сигурна че ще пътуваме заедно насам. Аз ще си ходя лятото и така ще е най добре според мене.
Аз понятието за 6 месечната виза го разбирам така: позволява влизане и престой в страната до 6 месеца от издаването на визата.
Ето това е от официалния сайт:
Most visitors are allowed to stay in Canada for no more than six months but, in some cases, visitors can stay longer. The date that you must leave Canada will be stamped in your passport. If you have a study permit or a work permit, the same expiry date will also be stamped in it.
If you decide you want to stay longer, you can apply for an extension. You must send your application to extend your stay at least 30 days before your Temporary Resident Visa expires. If you stay longer than you are allowed by your visa, you will lose your temporary resident status and you could be asked to leave Canada.
Ако и извадите виза на 20.02, ще трябва да напусне Канада до 20.08. Или да кандидатства за удължение преди 20.07.
All we have to decide is what to do with the time that is given us.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Въпрос за покана за родител

Мнение от Ivan1007 »

drifter написа: Аз понятието за 6 месечната виза го разбирам така: позволява влизане и престой в страната до 6 месеца от издаването на визата.
...
Ако и извадите виза на 20.02, ще трябва да напусне Канада до 20.08. Или да кандидатства за удължение преди 20.07.

Грешно го разбираш. Би следвало да знаеш, че визата не гарантира престой . Тя само ти дава право да се качиш на самолет за Канада и да се явиш пред имиграционен служител в посочения в нея срок .
Престой в страната се разрешава от имиграционните власти, независимо от това дали посетителя има нужда от виза или не и обикновенно се дава за 6 месеца.

http://www.cic.gc.ca/english/visit/apply-who.asp
http://www.cic.gc.ca/english/visit/arriving.asp
Последно промяна от Ivan1007 на Пон Яну 18, 2010 3:19 am, променено общо 2 пъти.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
d_korcheva
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Яну 11, 2010 12:49 am

Re: Въпрос за покана за родител

Мнение от d_korcheva »

Аз си мисля,че престоят е 6 месеца от момента на влизането в страната. Отделно имаш 6 месеца да влезеш в страната. Поне така беше с нашите визи и мисля,че важи за всички. По принцип във всички страни визата тои почва да тече от момента на влизане в страната освен ако не е указана точна дата за валидноостта и.
Та така .
Жени
Мнения: 1120
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 5:11 pm
Местоположение: Торонто

Re: Въпрос за покана за родител

Мнение от Жени »

Иван1007 е напълно прав!

Образец на поканата не съм виждала, но е много важно да има 3те имена на кандидата, а не само име и фамилия!
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Въпрос за покана за родител

Мнение от optics »

Жени написа:....но е много важно да има 3те имена на кандидата, а не само име и фамилия!
Защо мислиш така Жени ?
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Преуспял
Мнения: 572
Регистриран на: Вто Авг 25, 2009 3:34 pm

Re: Въпрос за покана за родител

Мнение от Преуспял »

Някой може ли да ми каже как стои въпроса с multiple entry визи за пенсионирани родители?
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Въпрос за покана за родител

Мнение от Ivan1007 »

Преуспял написа:Някой може ли да ми каже как стои въпроса с multiple entry визи за пенсионирани родители?
Трябва да поискат такава просто. Вадил съм на нашите. Дават я само до изтичане на срока на паспорта.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Жени
Мнения: 1120
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 5:11 pm
Местоположение: Торонто

Re: Въпрос за покана за родител

Мнение от Жени »

optics написа:
Жени написа:....но е много важно да има 3те имена на кандидата, а не само име и фамилия!
Защо мислиш така Жени ?
Пишеше го някъде, но не ми са търси сега. Съжалявам, че не мога да се конкретизирам.

И още - поканата не е нужно да се заверява никъде. Достатъчен е само подпис на канещия. :)
Аватар
teomat.com
Мнения: 561
Регистриран на: Нед Яну 18, 2009 11:16 am
Местоположение: Canada
Обратна връзка:

Re: Въпрос за покана за родител

Мнение от teomat.com »

d_korcheva написа:Мерси teomat.com,
Това, което най силно ме притеснява е проблемът с паспорта. Защото от паспортната служба са казали на майка ми, че ако си изкара сега паспорт и вземе виза, може да с е наложи Август да си вади нов, което е абсурдно. Още повече,че новите цени са по високи и не виждам причина някой да не отиде сега да си извади лична карта за 100 лв. , а не после за 40 ?
Заова и се притеснявам да не стане подобна просотия. Иначе предполагам,че може да пътува с 2 - та паспорта стария с визата и новия, но все пак.
Снощи по канал 1 на българската телевизия обясниха че ако сега си извадиш от стария образец паспорт, той ти важи 5 години и нямаш задължението да си вадиш нов докато не е изтекъл. Можеш да спреш да се притесняваш за паспорта и ако е нужно да го вадите веднага.
Аватар
teomat.com
Мнения: 561
Регистриран на: Нед Яну 18, 2009 11:16 am
Местоположение: Canada
Обратна връзка:

Re: Въпрос за покана за родител

Мнение от teomat.com »

Ivan1007 написа:
Преуспял написа:Някой може ли да ми каже как стои въпроса с multiple entry визи за пенсионирани родители?
Трябва да поискат такава просто. Вадил съм на нашите. Дават я само до изтичане на срока на паспорта.
Напълно е прав Иван, на бабата и дадоха за 2 години защото толкова и беше валиден паспорта. Тя първия път си поиска еднократна виза, защото си мислехме че няма да и дадат веднага многократна, но после едни наши познати ни казаха че техните родители от първия път са кандидатсвали за многократна и са им дали.
Аватар
teomat.com
Мнения: 561
Регистриран на: Нед Яну 18, 2009 11:16 am
Местоположение: Canada
Обратна връзка:

Re: Въпрос за покана за родител

Мнение от teomat.com »

Жени написа:
И още - поканата не е нужно да се заверява никъде. Достатъчен е само подпис на канещия. :)
Да не е задължително, на заверката сверяват само имената и данните на канещия и той се подписва пред заверяващия, което според мен (при нас струва 5 долара и се прави за 5 минути) прави документа по-официален и си заслужава.
dea
Мнения: 360
Регистриран на: Пет Фев 08, 2008 12:21 pm
Местоположение: Montreal

Re: Въпрос за покана за родител

Мнение от dea »

Здравейте!
Чувалили сте за случай да е отказана виза на родител- пенсионер над 60 год.? :shake: Мисля, че би било интересно да се знае дали има такава вероятност и поради какви причини.
‘You can’t control what happens in life, but you can control the way you respond’
Публикувай отговор