Говорят ли децата ви български?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)

Владеят ли български децата ви родени в Канада?

Да, перфектно
18
35%
Да, добре
16
31%
Да, но малко
7
14%
Не
10
20%
 
Общо гласове: 51
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Говорят ли децата ви български?

Мнение от pumpy »

didi-did написа:И кое е това нещо,което те възмущава толкова много в българите, а при другите националности не се среща ?
какво значение има това ?
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: Говорят ли децата ви български?

Мнение от IFF »

didi-did написа:И кое е това нещо,което те възмущава толкова много в българите, а при другите националности не се среща ?
Аз се сещам едно нещо.Българина винаги те пита колко пари вземаш,този въпрос от хора от други националности досега не съм го чул.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Говорят ли децата ви български?

Мнение от pumpy »

IFF написа:
didi-did написа:И кое е това нещо,което те възмущава толкова много в българите, а при другите националности не се среща ?
Аз се сещам едно нещо.Българина винаги те пита колко пари вземаш,този въпрос от хора от други националности досега не съм го чул.
и какво възмутително има в този въпрос - да не ги крадеш парите, които правиш, че да те е срам ?
аз съм го чувал и от други националности - според мен е въпрос колко ти е близък питащият, а не каква националност е ;)
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Говорят ли децата ви български?

Мнение от optics »

IRA,
имах предвид, че демокрацията не е едностранна. Тъй както всеки има право да говори на детето си на какъвто език иска, тъй и останалите хора могат да одобряват или не одобряват тоя факт.

Ако мосю Хикс е българин но говори на детето си на френски, този факт не ограничава свободата на Мосю Игрек (случаен форумец). Но когато мосю Игрек напише във форума че Мосю Хикс не прави добре, този факт също така не ограничава свободата на Мосю Хикс.

Много хора не го разбират това нещо и си мислят, че те могат да правят каквото си искат а другите не бива. Оттам и караниците по форумите.

ПравИ разлика между казано и направено.

Едно е случайна бабка да ти каже - сложи си шапка на детето, че ще изстине, а съвсем друго - да ти грабне детето от ръцете и да почне да го разтрива. Първото е част от свободата, второто не е.
Последно промяна от optics на Пон Ное 23, 2009 5:13 am, променено общо 1 път.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: Говорят ли децата ви български?

Мнение от IFF »

poumpy написа:
IFF написа:
didi-did написа:И кое е това нещо,което те възмущава толкова много в българите, а при другите националности не се среща ?
Аз се сещам едно нещо.Българина винаги те пита колко пари вземаш,този въпрос от хора от други националности досега не съм го чул.
и какво възмутително има в този въпрос - да не ги крадеш парите, които правиш, че да те е срам ?
аз съм го чувал и от други националности - според мен е въпрос колко ти е близък питащият, а не каква националност е ;)
Възмутително е,щото е от непознати.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Говорят ли децата ви български?

Мнение от IRA »

optics написа:IRA,
Едно е случайна бабка да ти каже - сложи си шапка на детето, че ще изстине, а съвсем друго - да ти грабне детето от ръцете и да почне да го разтрива. Първото е част от свободата, второто не е.
Едно и също е . Нарушаване на личното пространство на другия човек .
Подобни възмущения са смешни. Все едно да правиш забележка на някой , че предпочита ябълките пред крушите.
Може би защото прекалено дълго време сме живели в социализъм , повечето хора приемат за нормалната намесата в личното пространство на другите хора.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: Говорят ли децата ви български?

Мнение от speedy »

Хората имат право да се възмущават, дали децата ми говорят български. Аз имам право да кажа на същите тези хора да си гледат работата. Моите деца говорят български не защото някой би се възмутил, ако не можеха.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Говорят ли децата ви български?

Мнение от IRA »

Всъщност поправка - човек има правото да си се възмущава на ум колкото иска или вкъщи пред огледалото, под носа и т.н.. Няма правото да си натрапва възмущенията на другите хора.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Говорят ли децата ви български?

Мнение от optics »

Спийди го е казал добре, ама кой да чуе.

Проблемът е, че като ни подариха демокрация и започнахме да я разбираме едностранно.
Пример - мойте деца ще си тичат из супермаркета, ще викат на висок глас и ще пипат каквото си поискат, а ти няма да ми казваш как да ги възпитавам. :rofl:

По въпроса с виртуалните общувания е още по-просто. Нито четящият за вашите деца е ощетен от това как си ги възпитавате, нито вие от неговите коментари.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Говорят ли децата ви български?

Мнение от IRA »

Демокрацията няма нищо общо с нарушение на личното пространство на отделния индивид.
Пример - моите деца ще си тичат из супермаркета, ще викат на висок глас и ще пипат каквото си поискат, а ти няма да ми казваш как да ги възпитавам
Този пример е точно това за което говоря. Децата тичайки шумно нарушават обществения ред и имаш правото да протестираш, въпреки че е смешно,ама хайде ... . Но ако си ходят без чорапи тихо и възпитано нямаш праовот да им правиш забележка, това не е нарушение.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Говорят ли децата ви български?

Мнение от anxeli »

Съгласна съм с Ира, наум моля ;) !
Точно това не мога да разбера, нито една бабичка не ме е спряла на улицата да ми каже копче тук, в Бг всеки дава неискани съвети и лекции по път и над път :D. Много буквално се приема поговорката "Нужно е село, за да се отгледа дете", разбирам да живеем на село и да се познаваме, да съветват, но не, напълно непознати :!: . За мен това лошо възпитание граничи с психично отклонение. Слободия. Тормоз. Те пък го разбират като тяхно право, иди разбери :^).
Виртуално, разбира се, всеки може да си пита каквото иска и получава отговори каквито иска и не иска :lol:.
Отгледалите децата си в Бг, с майка или баба или детска градина на бг мисля че не могат реално да дадат мнение по въпроса е ли или не възможно едно дете, и на каква възраст да пердаши на майчиния диалект. Не всички могат да си позволят да седят в къщи и да се обучават.
Моето дете разбира всичко на бг, понякога като се налага - отговаря на бг - с баби, лели. Знае специфични думи като плямпа, долап, галфон :D. Акцента му е ужасяващ :o. На градина е от 1-годишен. Проговори почти на 3. Не се метна на майка си, аз говоря от 11 месечна ;).
Циганите - на Сатурн !
Аватар
didi-did
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Фев 06, 2004 6:35 pm
Местоположение: Montreal

Re: Говорят ли децата ви български?

Мнение от didi-did »

anxeli написа: Знае специфични думи като плямпа, долап, галфон :D. Акцента му е ужасяващ :o. На градина е от 1-годишен.
Какво е галфон? :)
Животът не се измерва с броя вдишвания,а с моментите,които спират дъхът ни !



http://scandalni.com/wp-content/uploads ... ney400.jpg
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Говорят ли децата ви български?

Мнение от anxeli »

Явно не си от наш'та махала :lol:. Значи балван, льохма, льольо, заплес :rofl: ... Moron, за англоговорящите ]:).
Последно промяна от anxeli на Пон Ное 23, 2009 5:38 pm, променено общо 1 път.
Циганите - на Сатурн !
Аватар
didi-did
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Фев 06, 2004 6:35 pm
Местоположение: Montreal

Re: Говорят ли децата ви български?

Мнение от didi-did »

Хехехее, от горните четири бях чула само за льольо и заплес :lol: . :rofl:
Животът не се измерва с броя вдишвания,а с моментите,които спират дъхът ни !



http://scandalni.com/wp-content/uploads ... ney400.jpg
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: Говорят ли децата ви български?

Мнение от IFF »

балван и аз не съм го чувал
Публикувай отговор