Говорят ли децата ви български?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)

Владеят ли български децата ви родени в Канада?

Да, перфектно
18
35%
Да, добре
16
31%
Да, но малко
7
14%
Не
10
20%
 
Общо гласове: 51
milkchocolate
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Ное 11, 2009 11:35 pm

Говорят ли децата ви български?

Мнение от milkchocolate »

Интересно ми е да разбера дали дечица родени в Канада владеят български
Странджата
Мнения: 3606
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:00 pm
Местоположение: Хъшия

Re: Говорят ли децата ви български?

Мнение от Странджата »

Адрес за отговор ablood666laval.com :y:
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Говорят ли децата ви български?

Мнение от optics »

Аве тая тема не беше ли избистрена вече.

По въпроса - аз неам деца родени в Канада, но от всички китайчета родени в Канада, които съм видял, няма нито едно дето да не знае китайски.
За българчетата - определено процента е друг.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Говорят ли децата ви български?

Мнение от IRA »

Моят от бебе ревеше само на български, бях му забранила да реве на каквито и да е други езици.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
army
Мнения: 950
Регистриран на: Пет Сеп 23, 2005 10:23 am

Re: Говорят ли децата ви български?

Мнение от army »

IRA написа:Моят от бебе ревеше само на български, бях му забранила да реве на каквито и да е други езици.
...Пък на комшията тъй и не ревна...предполагам, че се е шашнало от разлепените плакати на Лепа Брена из апартамента му в комбинация със мигащата реклама на Кока-кола над кошарата :?:
Човек е голям, колкото са големи мечтите му
http://www.youtube.com/watch?v=8QnN4Ob_CPE" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
teomat.com
Мнения: 561
Регистриран на: Нед Яну 18, 2009 11:16 am
Местоположение: Canada
Обратна връзка:

Re: Говорят ли децата ви български?

Мнение от teomat.com »

Ако им говориш на български и искаш от тях да ти говорят на български, няма начин да не научат езика. Писането е по-трудния момент.
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Re: Говорят ли децата ви български?

Мнение от prace »

[quote="teomat.com"]Ако им говориш на български и искаш от тях да ти говорят на български, няма начин да не научат езика. Писането е по-трудния момент.[/quote]

Не е точно така. Моите деца са родени в Холандия и нито за момент не съм спирала да говоря български с тях. Те обаче не говореха, а само разбираха български. Когато се преместихме в България проговориха веднага български. Тръгнаха на детска градина и за 3 месеца вече говореха много добър български език.
Просто нямат същата мотивация да говорят български в друга държава. Чуват езика само в къщи. Никой друго навън не го говори и те спират да имат мотивация да говорят този език. Сега тук пак спряха да говорят български и започнаха да си говорят помежду си на английски. Аз продължавам да говоря с тях на български, но те все по-рядко ми отговарят на български. За мен това обаче не е болка за умиране. Има други неща на които държа повече като родител, отколкото дали говорят български или не.
Kiwi
Мнения: 1083
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:24 pm

Re: Говорят ли децата ви български?

Мнение от Kiwi »

Моите говорят вкъщи на български.

Навън английски.

Училище франсе.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Говорят ли децата ви български?

Мнение от ablood »

Росен Марков се самозапали пред БНТ:
http://www.blitz.bg/news/article/63700
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Говорят ли децата ви български?

Мнение от optics »

prace написа: Не е точно така. Моите деца са родени в Холандия и нито за момент не съм спирала да говоря български с тях. Те обаче не говореха, а само разбираха български. Когато се преместихме в България проговориха веднага български. Тръгнаха на детска градина и за 3 месеца вече говореха много добър български език.
Просто нямат същата мотивация да говорят български в друга държава. Чуват езика само в къщи.
Никой друго навън не го говори и те спират да имат мотивация да говорят този език.
Това вероятно доказва следното - че в къщи им се е говорело много по-малко отколкото навън и/или навън са прекарвали много повече време.
Познавам българи в торонто с 3 деца, третото родено тук, всички си говорят перфектно български в къщи. Аналогичен случай и с немска майка. За китайците вече казах.


Като бях даскал веднъж един родител ми вика - "ами вие знаете много повече за тях, ние нищо не знаем за децата, почти не ги виждаме". Аз си помислих - кофти.
prace написа:За мен това обаче не е болка за умиране. Има други неща на които държа повече като родител, отколкото дали говорят български или не.
И това е вярно. Но не отменя правото на други българи да са възмутени от това нали ?
:handshake:
:)
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Говорят ли децата ви български?

Мнение от IRA »

Един колега китаец се оплака ,че дъщеря му ди говори с братовчедка си на френски. А племениците му отказват да говорят с родителите си на китайски. Друг колега си говореше с детето на англйски, а неговия англйски беше отврат. Това съществува при хора от всякаква националност, не само при българите.
И това е вярно. Но не отменя правото на други българи да са възмутени от това нали ?
Отнема го. Нямаш никакво право да се възмущаваш това на какъв език говори някой с детето си. Това си е лично право на всеки човек.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Re: Говорят ли децата ви български?

Мнение от prace »

optics написа:.
Това вероятно доказва следното - че в къщи им се е говорело много по-малко отколкото навън и/или навън са прекарвали много повече време
И това е вярно. Но не отменя правото на други българи да са възмутени от това нали ?
:handshake:
:)

Мъжът ми не е българин и вкъщи с него не говорим български език помежду си. Аз само говоря български с децата си. Не прекарват повече време навън, отколкото вкъщи. Това пък откъде го измисли?
А това, пък че някои българи са възмутени не ме вълнува особено. Ако знаеш колко много други неща ме възмущават в българите, а не това дали децата им говорят български или не....
Аватар
didi-did
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Фев 06, 2004 6:35 pm
Местоположение: Montreal

Re: Говорят ли децата ви български?

Мнение от didi-did »

И кое е това нещо,което те възмущава толкова много в българите, а при другите националности не се среща ?
Животът не се измерва с броя вдишвания,а с моментите,които спират дъхът ни !



http://scandalni.com/wp-content/uploads ... ney400.jpg
Godis
Мнения: 1661
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 2:22 am
Местоположение: Montreal, Pointe Claire

Re: Говорят ли децата ви български?

Мнение от Godis »

Дидке, много деликатно набута на Прасето думи които никога не е казвала :clap:
Аватар
didi-did
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Фев 06, 2004 6:35 pm
Местоположение: Montreal

Re: Говорят ли децата ви български?

Мнение от didi-did »

Ами прочети внимателно поста й, първото го казва сама, а второто се подразбира (мъжът й не е българин)...
Животът не се измерва с броя вдишвания,а с моментите,които спират дъхът ни !



http://scandalni.com/wp-content/uploads ... ney400.jpg
Публикувай отговор