Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от prace »

Аз пък знам със сигурност, че който има нужда и се интересува от тебе ще те намери без никакъв follow-up. И нас ни учиха в колежа, да пишем thank you letter след интервю и куп хлъзгави тъпи писъмца.
Истината е, че ако не искат да те наемат и предпочитат някой друг пред теб и 100 писма и глупости да напише и да досаждаш пак няма да те наемат.
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от cocose »

Разбира се, много рядко ще ти кажат че не те искат щото не ставаш :) (това си е направо покана за дело за дискриминация ;) ). Обикновено или шефа го няма, или е много зает, или не му е чак толкова спешно, или слънцето изгряло 1 секунда по рано 8)
Аватар
Преуспял
Мнения: 572
Регистриран на: Вто Авг 25, 2009 3:34 pm

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от Преуспял »

cocose написа:Разбира се, много рядко ще ти кажат че не те искат щото не ставаш :) (това си е направо покана за дело за дискриминация ;) )
Пълна. Глупост.
kill_u
Напуснал форума
Мнения: 1513
Регистриран на: Пон Мар 06, 2006 1:22 am
Местоположение: Канадистан...
Обратна връзка:

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от kill_u »

prace написа:Аз пък знам със сигурност, че който има нужда и се интересува от тебе ще те намери без никакъв follow-up. И нас ни учиха в колежа, да пишем thank you letter след интервю и куп хлъзгави тъпи писъмца.
Истината е, че ако не искат да те наемат и предпочитат някой друг пред теб и 100 писма и глупости да напише и да досаждаш пак няма да те наемат.
Потвърждавам, от моя скромен опит, досега имам три интервюта за работа. След тези три интервюта винаги съм си ползвал cover letter и CV тата които съм изпратил, защото съм ги считал че понеже са ми се обадили за интервюта значи документите ми са добри. Пълна глупост. Винаги съм откривал тотални грешки, и то не само граматически, в едното бях написал че кандидатствам за administrative clerk?!?!?! след като ме извикаха на интервю за оператор. Това според мен е показателно, че на зор ли са вземат те ама нямат ли зор ......
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от miteto »

kill_u написа:
prace написа:Аз пък знам със сигурност, че който има нужда и се интересува от тебе ще те намери без никакъв follow-up. И нас ни учиха в колежа, да пишем thank you letter след интервю и куп хлъзгави тъпи писъмца.
Истината е, че ако не искат да те наемат и предпочитат някой друг пред теб и 100 писма и глупости да напише и да досаждаш пак няма да те наемат.
Потвърждавам, от моя скромен опит, досега имам три интервюта за работа. След тези три интервюта винаги съм си ползвал cover letter и CV тата които съм изпратил, защото съм ги считал че понеже са ми се обадили за интервюта значи документите ми са добри. Пълна глупост. Винаги съм откривал тотални грешки, и то не само граматически, в едното бях написал че кандидатствам за administrative clerk?!?!?! след като ме извикаха на интервю за оператор. Това според мен е показателно, че на зор ли са вземат те ама нямат ли зор ......
Абсолютно. Това е и моята теория. Ако си търсят хора наистина, няма нужда да им пишеш 5 безмислени шаблонни follow-ups. В резюмето нали има твоя майл и телефон?
Ако обявата е "параван" за пред закона или пък имат 800 кандидата за 1 позиция, никой няма да ти се занимава да чете и отговаря на писъмца...
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от miteto »

Лиричните отклонения на всички кандидат-адвокати и прокурори - http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... 22&t=40174"
Тази тема ще остане по същество.
Аватар
7George
Мнения: 9645
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от 7George »

kill_u написа: Потвърждавам, от моя скромен опит, досега имам три интервюта за работа. След тези три интервюта винаги съм си ползвал cover letter и CV тата които съм изпратил, защото съм ги считал че понеже са ми се обадили за интервюта значи документите ми са добри. Пълна глупост. Винаги съм откривал тотални грешки, и то не само граматически, в едното бях написал че кандидатствам за administrative clerk?!?!?! след като ме извикаха на интервю за оператор. Това според мен е показателно, че на зор ли са вземат те ама нямат ли зор ......
Съгласен и аз. Попаднал си в нужния момент, в подходяща компания, с горе-долу достатъчни квалификации. А резюметата ги четат по диагонал, това виждам след това по въпросите дето ми ги задават.
Embrace your climate change!
Аватар
hadministratora
Хабсурден
Мнения: 1669
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 11:48 am
Местоположение: Toronto, ON, Canada

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от hadministratora »

miteto написа:...пък имат 800 кандидата за 1 позиция, никой няма да ти се занимава да чете и отговаря на писъмца...
Точно тук е тънкият момент! Ако от тези 800 кандидати има 80 читави и ти си един от тях и ако звъннеш на другия ден след като си пратил резюмето да попиташ дали са го получили и дали имат нужда от допълнително инфо, има значителен шанс да привлечеш малко допълнително внимание върху себе си.
Само не ми казвайте, че е безмислено да те забележат в такава ситуация....

На текнкю летър не се очаква да се отговори, а и то се праща СЛЕД интервюто.
kill_u
Напуснал форума
Мнения: 1513
Регистриран на: Пон Мар 06, 2006 1:22 am
Местоположение: Канадистан...
Обратна връзка:

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от kill_u »

hadministratora написа:
miteto написа:...пък имат 800 кандидата за 1 позиция, никой няма да ти се занимава да чете и отговаря на писъмца...
Точно тук е тънкият момент! Ако от тези 800 кандидати има 80 читави и ти си един от тях и ако звъннеш на другия ден след като си пратил резюмето да попиташ дали са го получили и дали имат нужда от допълнително инфо, има значителен шанс да привлечеш малко допълнително внимание върху себе си.
Само не ми казвайте, че е безмислено да те забележат в такава ситуация....

На текнкю летър не се очаква да се отговори, а и то се праща СЛЕД интервюто.
Да но съгласи се, че ако от тия 80 се обадят 8 като тебе е същата работа, след третия едва ли ще помнят че ти първи си се обадил. По тази логика е най добре да се ходи на място да се подават документи ама не върви всеки път....
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от miteto »

kill_u написа:
hadministratora написа:
miteto написа:...пък имат 800 кандидата за 1 позиция, никой няма да ти се занимава да чете и отговаря на писъмца...
Точно тук е тънкият момент! Ако от тези 800 кандидати има 80 читави и ти си един от тях и ако звъннеш на другия ден след като си пратил резюмето да попиташ дали са го получили и дали имат нужда от допълнително инфо, има значителен шанс да привлечеш малко допълнително внимание върху себе си.
Само не ми казвайте, че е безмислено да те забележат в такава ситуация....

На текнкю летър не се очаква да се отговори, а и то се праща СЛЕД интервюто.
Да но съгласи се, че ако от тия 80 се обадят 8 като тебе е същата работа, след третия едва ли ще помнят че ти първи си се обадил. По тази логика е най добре да се ходи на място да се подават документи ама не върви всеки път....
Да, едва ли ще помнят кой кой е след петото обаждане пък и това е при положение че има номер на който да се обаждаш. 99% от обявите в нета имат само и-мейл (или факс). Някои даже и и-мейл не дават, имат само уеб-форма през която изпращаш резюмето и нищо повече. Фирмите не оставят вече телефони точно по тази причина - щото от 800 кандидата, 100 като ти се обадят да питат дали са получили резюмето му и дали имат въпроси и трябва някой да се назначи фул-тайм да отговаря само на такива обаждания...
Аватар
hadministratora
Хабсурден
Мнения: 1669
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 11:48 am
Местоположение: Toronto, ON, Canada

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от hadministratora »

kill_u написа:...ако от тия 80 се обадят 8 като тебе е същата работа, след третия едва ли ще помнят че ти първи си се обадил. По тази логика е най добре да се ходи на място да се подават документи ама не върви всеки път....
Статистиката твърди, че горе долу такъв е процента на тези които си правят труда да follow-up.
Аз лично смятам, че ако от 800 души 8 звъннат да се поинтересуват какво става с кандидатурите им, тези 8 имат значително по-голям шанс да идат на интервю от останалите 792. Нямам намерение, обаче, да ви убеждавам в каквото и да било - всеки сам си избира какво и как да прави.
Аватар
Rall
Мнения: 2239
Регистриран на: Чет Авг 10, 2006 8:16 am
Местоположение: Raccoon City

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от Rall »

Добре де а имали го следния момент... Значи на тия интервюта ти не комуникираш с президента на компанията или с борда на директорите които действително имат далавера да наемат най-подходящия. Комуникирате си с разни типове дето са от 9 до 5 на работа и само чакат да си ходят и да залющят бира. Та идеята ми е че малко ги боли кой ще земе позицията. Мене ако ме накарат да избирам некой автоматично печели претендентката с най големи... очи. Ако нема такава теглим един за ушите и тва е ако става-става ако не следващия и така...
Dead Eyes See No Future
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от cocose »

А моите впечатления са че първите винаги печелят 8)
Примерно, ако обявата е пусната в 12:00, и до 17:00 има пуснати 10 ци-вита (а след 17:00 са 100 примерно), почти 100% мога да гарантирам че щастливецца ще е сред тези първи 10-ма.....
Pepon
Мнения: 841
Регистриран на: Пет Авг 08, 2003 10:06 am
Местоположение: Somewhere Out There

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от Pepon »

hadministratora написа:Ако от тези 800 кандидати има 80 читави и ти си един от тях и ако звъннеш на другия ден след като си пратил резюмето да попиташ дали са го получили и дали имат нужда от допълнително инфо, има значителен шанс да привлечеш малко допълнително внимание върху себе си.
Само не ми казвайте, че е безмислено да те забележат в такава ситуация....
Ако наистина има 800 кандидата, тази позиция направо я забрави. Никой няма да си губи времето да преглежда толкова много резюмета в една средно статистическа фирма - най-често в такива случаи се избира internal candidate или recommended by employee. Поне нашите правят така, а предполагам и много други.
"You can always count on Americans to do the right thing. After they've tried everything else."

Winston Churchill
kill_u
Напуснал форума
Мнения: 1513
Регистриран на: Пон Мар 06, 2006 1:22 am
Местоположение: Канадистан...
Обратна връзка:

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от kill_u »

Един съвет, питайте за feedback като мине интервюто и като ви уведомят че не ставате за нищо. Може да получите нещо. Ето един пример какво аз получих от първото ми интервю след 8 месеца:
Hi M******,

We felt that your answers were not direct – and that many times you did not clearly answer the actual question.


Thank you
,
Публикувай отговор