Вече сме в Canada

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
peter_pan
Мнения: 883
Регистриран на: Нед Сеп 11, 2005 3:45 am
Местоположение: България/ Европа
Обратна връзка:

Мнение от peter_pan »

да останеш в северна америка трябва да харесваш американския начин на живот- а той не винаги е това което е в повечето филми които се гледат в БГ; може да си в америка и да печелиш много и да искаш пак да се върнеш и обратно; северна америка не е европа и никога не е била; тези които познавам наистина им харесваше да са в Мтл, но постепенно реалностите си казаха своето - далече от приятели, много често коренно различна работа от тази в БГ, а в случаите на хора с няколко висши образования (не говоря за себе си) които работят на черно като чистачи, е жалка загуба на специалисти - да не цитирам споменатия виц за ядрения физик;
ако ти харесва америка и канада съответно, това ще те зареди с необходимата енергия да продължаваш и да стигнеш до един добър живот; няма нищо невъзможно в Канада, все пак това е част от американската мечта (в случая с Мтл и Кебек и с българската мечта - да не работиш и някой да ти плаща и да те издържа)
точно така мисля по въпроса:)
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Мнение от optics »

Тъй е. То даже и не е необходимо да го харесваш американския начин чак до нива на възторг. Достатъчно е комбинацията външни условия + лични условия да ти харесва повече от българската.
Както и обратното - ако комбинацията дава по-високи стойности в България, даденият човек по - добре да не тръгва (или да се върне)
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Мнение от prace »

optics написа:
peter_pan написа:както казваше един мой познат, първите впечатления от канада са без всякакво значение; човек е хубаво да каже как се чувства след 6 месеца или дори след година; а после може да каже как са нещата и след 5 години ако е още там;
Съгласен, но аз сефте чувам хора дето първите години да са били възторжени и после да им е минало. По скоро съм чувал обратните случаи.
аз лично познавам доста хора, които бяха много въодушевени в началото, сега всички те са в БГ;
Щом ги познаваш, значи е факт.

Моя факт е - познавам 50-тина човека завършили моя факултет, които се намират в САЩ и Канада. Никой не се е върнал.
Познавам и 10-тина в Европа - те също не са се върнали, но при тях в много по-голяма степен се наблюдава идеята че "някога ще се върнем".

Никой от тия хора не е бил генерален директор, главен счетоводител или нещо такова в България. Мой съученик изкара малко в Монреал, па се върнаха в България. Жена му беше работила - главен счетоводител в България.
Хора изкарващи "добри пари" в България, трябва много сериозно да мислят преди да тръгват на някъде. Под добри пари аз разбирам 1500 кинта чисти пари да влизат в семейство с две деца към днешна дата и да имат собствен апартамент. Знам прекрасно, че за някои хора, това са никакви пари и са готови да се юрнат в търсене на още по-добри. Окей нека се юрват, с никого не споря. Просто моето мнение.
Много хора не емигрират заради парите от България. Хора с нормално поведение и морал не могат да понасят тази кочина и търсят по-нормална държава в която могат да възпитат децата си. Парите не говорят.
Моите деца са на 5 и 7 години и вече мислят, че е съвсем нормално да се пресича на червено, да стават катастрофи на всеки светофар, да гърми чалгата и вечер да свирят гуми на коли и мотори под прозорците.
Това търся да поправя. Това с 1500 лв. на месец не можеш да изкорениш. Освен естествено ако това, което изредих не е проблем за хората. То такива се чувстват щастливи в България и както ми каза един шофьор на такси в София: "Правим си кинтите и хич не ми пука кой е на власт и какви закони правят. Аз съм си добре в България. Това е най-готината държава на света. Моем да си правим квото искам тук и си ми е добре."
peter_pan
Мнения: 883
Регистриран на: Нед Сеп 11, 2005 3:45 am
Местоположение: България/ Европа
Обратна връзка:

Мнение от peter_pan »

според мен чалгата си отива - знам че сега ще ме опровергавате с пълните стадиони на чалга концертите, но и това минава - причината да има толкова много чалга е че няма нищо друго, така че хората да имат избор; фактите остават че Меноуор направиха най-дългия концерт в историят а- 5 часа в Каварна, България. Мисля че ги гледаха 18 000 души. Когато човек има избор, може да избере и нещо друго както се вижда. Мюзик Айдъл 2 стана рок певец. Всички тези неща показват промяна на вкусовете; на все повече хора е ясно че не е много модерно да парадираш с простотията си.
точно така мисля по въпроса:)
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Мнение от myhata II »

peter_pan написа:според мен чалгата си отива - знам че сега ще ме опровергавате с пълните стадиони на чалга концертите, но и това минава - причината да има толкова много чалга е че няма нищо друго, така че хората да имат избор; фактите остават че Меноуор направиха най-дългия концерт в историят а- 5 часа в Каварна, България. Мисля че ги гледаха 18 000 души. Когато човек има избор, може да избере и нещо друго както се вижда. Мюзик Айдъл 2 стана рок певец. Всички тези неща показват промяна на вкусовете; на все повече хора е ясно че не е много модерно да парадираш с простотията си.
Панчо недей забравяй че Бгто е дьржава от Селски тип:)
За Канадата е сьщото,но хубаво че влизат много имигранти като нас
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Мнение от optics »

Бе то хубаво чалгата си отива, ама на гол *** нито чифте пищови, нито хеви метъл пирамидки стигат.
Не знам, не знам... дали целия свят върви на зле или ние остаряхме ?
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Тони и Митко, шапка ви свалям че разказахте за началото на живота си в Канада! Това в този форум стана много рисковано и много спряхме да го правим, но всъщност споделянето на личен опит според мен е най-полезната информация. Пожелавам ви много щастие в Канада :beer:
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от Linko »

И защо да е пък "рисковано", survivor? Къде е риска и какъв е той?
Толкова ли е от голямо значение за вас, че някой анонимко ще се излигави и ще се подиграе със споделеното?
То пък и само аплаузи и хвалби също не върви някак си. Я вижте в Боцовия форум като е толкоз захаросано всичко, че чак лепне, каква е скука и апатия. :)
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
raykageorg
Мнения: 59
Регистриран на: Чет Ное 30, 2006 8:27 am
Местоположение: перник

Мнение от raykageorg »

Тони и Митко, искам само да споделя , че на нас ни беше изключително интерсно да четем за вашите първи стъпки в Торонто, все пак и ние сме се запътили натам, но сме още на етап чакане на баркодове.
Не ни интересуват "компетентните коментари"на много съфорумци, ние с нетърпение очакваме да пишете, знайте, че писаното от вас е полезно за много хора и много късмет ви желаем, постигане на всичко, към което се стремите!
Лек и успешен ден!
Докс Виена - 26.02.2008
Интервю успешно - 24.06.2008
Докс Букурещ - 18.07.2008
Получени баркодове - 02.09.2008
Получени медицински - 08.09.2008
OK на медицинските - 03.10.2008
Покана за визи-12.11.2008
ВИЗИ - 15.12.2008
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Linko написа:И защо да е пък "рисковано", survivor? Къде е риска и какъв е той?
Толкова ли е от голямо значение за вас, че някой анонимко ще се излигави и ще се подиграе със споделеното?
Рискът е например да започнат да обсъждат във форума и да се гаврят с твой близък, който дори не участва във форума. Дори и деца на участници са обсъждали. Все пак не сме толкова големи имигрантските общости в Канада, ако дадеш лични подробности често могат да те разпознаят. Още веднъж - хвалА им на тези като Тони и Митко, които още споделят.
monny
Мнения: 582
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 6:15 am
Местоположение: toronto

Мнение от monny »

в нашият блок миналата година дойдоха пет български семейства, тази година едни дойдоха, а други едни си тръгнаха, догодина мисля че пет ще си тръгнат
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

Ще си тръгнат от блока :wink:
danielle

Мнение от danielle »

Опa, :lol: и в нашата махала се наблюдава този синдром на идващи и заминаващи. Като се замисли човек, това си е едно доста скъпо удоволствие :? . Ама, сега да не извадите калкулатора и да не почнете да смятате колко струва процеса по подготовка, уроците по френски/английски, таксите, медицинските, самолетните билети, пак късия престой в Canada ( тук също си вървят паричките :evil: ) и накрая айде пак обратно самолетни билети до БГ-то :wink: .
Pehlivan
Мнения: 124
Регистриран на: Пон Авг 06, 2007 9:52 am
Местоположение: Aurora,Ontario,Canada

Мнение от Pehlivan »

Искам и аз да кажа,много пъти съм го казвал,на тези запътели се към Канада казвам така :не е лесно тук,не тръгвайте с големи надежди и очквания,това е емиграция,но за това пък не слушайте разни плювачи по Канада,тя е много добро место за живеене,за работа,за живот ,за учене и прочие,поставили сте си за цел преследвайте я,тук нещата се получачват,бавно,но стават,казвам го от опит,аз самия съм постигнал целта,с търпение и упоритост и бачкане.Идвайте в канада,но и умната без емоции.Ако имате въпроси питайте ще ви се отговори,затова е този форум. :D
Eimi
Мнения: 15
Регистриран на: Нед Фев 03, 2008 1:22 pm

RE:

Мнение от Eimi »

optics аз взимам много повече от това което ти си описал за "добри пари" за 4-членно семейство.Ние взимаме 3 пъти повече чисти пари в Бг и сме трима имаме собствен апартамент от парите става ясно , че и много добри позиции на раб.си място, но парите ли са всичко?
Да живеем добре не се лишаваме от нищо, но какво вижда детето ни?На какво се учи в държава където няма закони, държава в която колкото по голям престъпник си толкова по малко те лови законието.ТоВА ли да научим детето си или как да му обясним че 8 годишно обрало възрСТНА жена и я пребило.Или че някакъв перверзник изнасилил момиче или че някой по сред бял ден убил друг и никой от тях не е наказан ?Или може би това че навсякъде се продава дрога и закон пак няма?
Не парите не са всичко защото те ти дават добър живот и комфорт но не ти дават сигурност.
Така че мили кандидат имигранти замисляте се над това какво губите но и какво печелите.Отворете везната и притеглете какво за вас е по доброто и какво очаквате там .Знайте безплатен обяд никаде няма и никой няма да почука на вратата ни помогне.Помогнете си сами.Имайки амбициите, силите,вярата в себе си и знаейки какво искате в Канада може да го постигнете.Независимо какъв си в БГ ако положите усилия в Канада може да станете всякой.
Парите не са всичко в този живот те са само средство за препитание и поднасяне на комфорт в живота ни.
Публикувай отговор