бг субтитри

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Аватар
bucca
Мнения: 458
Регистриран на: Пет Окт 27, 2006 3:04 pm
Местоположение: Vancouver, BC

бг субтитри

Мнение от bucca »

Здравейте!
Свалих си един филм, но е дублиран на руски, а бг субтитрите ми излизат на маймунки на лаптопа. Дали има начин да ги настроя, че да излизат на български? Моля компютърните спецове да помогнат!
И още един въпрос - като създам word документ и се опитам да го прикача в имейл примерно и ми излиза във формат docx и повечето хора не мога да отварят този формат. Как мога да оправя това?
Благодаря предварително!
"I'll think of it all tomorrow. After all, tomorrow is another day."
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Re: бг субтитри

Мнение от Veliko »

bucca написа:Здравейте!
Свалих си един филм, но е дублиран на руски, а бг субтитрите ми излизат на маймунки на лаптопа. Дали има начин да ги настроя, че да излизат на български? Моля компютърните спецове да помогнат!
И още един въпрос - като създам word документ и се опитам да го прикача в имейл примерно и ми излиза във формат docx и повечето хора не мога да отварят този формат. Как мога да оправя това?
Благодаря предварително!
Проблемът е в ОС. Смени я и няма да имаш проблеми. Пробвай да го гледаш на друг комп с друга ОС и ще се увериш.
Life goes on. It always does, until it doesn´t!
Smart Dust
Мнения: 926
Регистриран на: Вто Юли 17, 2007 6:43 pm
Местоположение: Canada

Re: бг субтитри

Мнение от Smart Dust »

Veliko написа:
bucca написа:Здравейте!
Свалих си един филм, но е дублиран на руски, а бг субтитрите ми излизат на маймунки на лаптопа. Дали има начин да ги настроя, че да излизат на български? Моля компютърните спецове да помогнат!
И още един въпрос - като създам word документ и се опитам да го прикача в имейл примерно и ми излиза във формат docx и повечето хора не мога да отварят този формат. Как мога да оправя това?
Благодаря предварително!
Проблемът е в ОС. Смени я и няма да имаш проблеми. Пробвай да го гледаш на друг комп с друга ОС и ще се увериш.
Егати и отговора. :-)
If SearchFor(shliokavica) then ShowMessage('Пиши на кирилица бе!!'#10#13'Няма да си вадя очите с тая шльокавица!!');
Аватар
THC
СЕКСИ ПИЧ
Мнения: 3055
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 2:34 pm

Мнение от THC »

а научить руский даже еще легче :lol:
Пари на заем - само взимаме.

http://www.thc-ministry.net/untoldstory/#INDEX
Smart Dust
Мнения: 926
Регистриран на: Вто Юли 17, 2007 6:43 pm
Местоположение: Canada

Мнение от Smart Dust »

bucca, първо за субтитрите:
Имаш ли програма която ти показва кирилица или целия Windows ти е на маймуни когато трябва да е на кирилица?
Коя програма ти се включва като пуснеш филма?
Какви "кодеци" имаш инсталирани?

За Word:
Излиза ти docx защото си с версия 2007 на Офис пакета. Когато искаш да го записваш използвай Save as... и му дай да го запише в по-стар вариант на Word(примерно XP)
If SearchFor(shliokavica) then ShowMessage('Пиши на кирилица бе!!'#10#13'Няма да си вадя очите с тая шльокавица!!');
Аватар
Kirilius
Мнения: 510
Регистриран на: Чет Окт 23, 2003 10:41 am
Обратна връзка:

Мнение от Kirilius »

За субтитрите: всяка (свястна) програма за гледане на филми (Video Player) има настройки за шрифта на субтитрите.

Най-добре е да се разровиш из Options или Preferences на твоя player, там търсиш Subtitles Font или нещо подобно. Ще излезе стандартния диалог на Windows (ако си на Windows) за избор на шрифт. Долу има един падащ списък "Script", в който най-вероятно е избрано Western. Смени го на Cyrillic и ще се оправи работата.

Коя програма за видео използваш?
heat
Мнения: 124
Регистриран на: Чет Окт 11, 2007 2:14 pm

Re: áã ñóáòèòðè

Мнение от heat »

Veliko написа: ...
Ïðîáëåìúò å â ÎÑ. Ñìåíè ÿ è íÿìà äà èìàø ïðîáëåìè. Ïðîáâàé äà ãî ãëåäàø íà äðóã êîìï ñ äðóãà ÎÑ è ùå ñå óâåðèø.
Ìíîãî óìíî ðåøåíèå ...


- Êîëàòà ìè íå ïàëè ! Äàéòå ñúâåò !

- Ïðîáâàé ñ äðóãà êîëà.
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Мнение от c200 »

Почти на всеки плейър като пуснеш филма маймуните (кодировката) са на Десенбутон/Subtitles/Preferences/Font/Scrypt/Cyrillic.

За Word - Tools/Options/Save/Save Word Files As/ Word Document (*.doc) избира по подразбиране стария *.doc формат.

А на ценителя на свободния софтуер препоръчвам да опита да обясни на някой с нулева компютърна грамотност по телефона как да си махне маймуните от xine или някой друг линукски плейър. И разбира най-добре е съответния файл да се редактира с vi и да се търси в конзола
Ако пуснат Mac OS X Leopard за x86 машини ще е по-лесно, ама няма да е без пари :)
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
emodonkov
Мнения: 72
Регистриран на: Вто Фев 13, 2007 8:29 pm

Мнение от emodonkov »

Смейте се ама проблема на мадамата е от операционната система. Като гледам по разширенията тя е с Виста. Само Виста поддържа четирибуквени разширения, което я прави напълно несъвместима с станалите (включително уиндоуси) операционни системи. Допълнителен проблем създава измислените клавиатурни подредби. Например фонетичната подредба, която се налага открай време е възложена от Майкрософт на БАН. Те от своя страна са създали такава интерпретация, дето и самите те не знам дали използват (който има Виста ще ме разбере за какво говоря). Та за субтитрите не знам какво да посъветвам дамата, но за файловете да ги съхранява в някакъв друг формат (file-save as- и избираш някакво трибуквено разширение). За маймуни да избере за регионал сеттингс - България, временно ще реши проблема
Аватар
bucca
Мнения: 458
Регистриран на: Пет Окт 27, 2006 3:04 pm
Местоположение: Vancouver, BC

Мнение от bucca »

Благодаря на включилите се с адекватни отговори. Използвам Уиндоус Медия Плейър. Пробвах всички предложения за субтитрите, обаче нищо не се получава :(. Предложете някой друг плейър, който да сваля и да пробвам да сменя настройките на субтитрите там.
А иначе за руския - учила съм го 5 години обаче почти съм го забравила, така че ще е голяма мъка да гледам на руски, ама май това ще се окаже единствения вариант.
"I'll think of it all tomorrow. After all, tomorrow is another day."
Аватар
Bubi
Мнения: 379
Регистриран на: Сря Окт 20, 2004 8:02 am
Местоположение: Montreal

Мнение от Bubi »

BS-Player. Аз съм доволна.
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

Е и какво стана, и разбирачите не помогнаха на момичето.

Разбирачите, не сте ли чували за VLC Player та да предложите с него. Един от най-добрите. Свири всекви формати.

А за ценителите на несвободния софтуер мога да кажа, че свободния софтуер ми върши прекрасна работа години наред. Доста по-добре отколкото пари, похарчени за несвободни калпави и бъгави програми, една от най-калпавите е МС-ят плеър.
И всъщност, никъде не съм споменал да си смени системата със свободна.

Mоже да не ми отговаряте. Оправете субтитрите.
Life goes on. It always does, until it doesn´t!
Аватар
Todd
Мнения: 187
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:39 pm
Местоположение: Lower Mainland

Re: бг субтитри

Мнение от Todd »

bucca написа:... бг субтитрите ми излизат на маймунки на лаптопа. Дали има начин да ги настроя, че да излизат на български?
И още един въпрос - като създам word документ и се опитам да го прикача в имейл примерно и ми излиза във формат docx и повечето хора не мога да отварят този формат. Как мога да оправя това?
Здравей! На първия проблем - същото беше и при мен. Опитай да зададеш от контролния панел с настройките Language - Bulgarian. Аз човърках доста, но мисля, че това беше. Всичко се оправя и нямаш нужда от нов плейър. При мен субтитрите си вървят чудесно. Но аз също си имам предпочитан плейър - JetAudio - feeware.
На втория проблем - както писаха и други записвай файловете в по-стари версии (има такава опция), моят съвет е документите - в RichTextFormat. Така се четат от всеки тъп компютър (верно че щрифтовете не излизат като на оригиналния версия 2007, но съдържанието и вида се запазват).
Успех в борбата с новата ОС! :)
По-добре малък ум, отколкото голям цирей!
bp_de
Мнения: 1627
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 11:44 am
Местоположение: USA

Мнение от bp_de »

bucca

Нмираш в нета
ffdshow безплатно е . инстлираш.при инстал обаче все пак виж има менюта за аудио и видео -все пак какво е чекнато по дефолт.

след това в настроиките на тва има субтитри -чекваш го и избираш кирилица ,големина на буквите и т.н
На по прост език казано ffdshow вгаржда субтитрите в картината и след гореописанта процедура би трябвало винаги да имаш суб.

Обаче ако не си в час за какво иде реч и до утре да ти обясняваме -викни некои да го направи.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Мнение от optics »

Много се каза и няма какво повече по въпроса за субтитрите.
Ако човек приложи разумните приказки казани по-горе, няма начин да не стане.

Щях да кажа - вземи се кирилизирай по метода на бай Генади инжинера, но ще се въздържа, тъй като никога не съм го правил на Виста.

Емо Донков говори глупости, че само Виста поддържала четирибуквени разширения. Или никога преди не е опитвал, или никога преди Виста не е ползвал други уиндоуси. И в двата случая е прибързано да се изказва.

Сега макар и леко извън темата, но бих искал да питам специалистите какви разумни причини може да изтъкнат в полза на Вистата, пред ХР-то, като вземем предвид че първата яде повече памет и като се абстрахираме от случая с лаптопи.
Публикувай отговор