Защо са вредни неорганичните храни

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
elibeliata
Мнения: 16
Регистриран на: Нед Юни 19, 2005 8:43 pm

Защо са вредни неорганичните храни

Мнение от elibeliata »

Здравейте,

Преди време бях пуснала една тема за киселото мляко и останах поразена от високото качество на получената информация. Благодаря на всички за участието.

Сега искам да обсъдя въпроса защо храните които намираме на пазарите в изобилие и са генетично променени са вредни за нашето здраве.

Очевидно, щом задавам този въпрос моите познания са нулеви. Според мене въпросът има два измерения - научно и чисто икономическо. Аз бих имала мнение по икономическото. Според мене се създава нова необходимост у хората да купуват органични храни и съответно да заплащат повече за тях. Може би това е опростенческо мнение

Но за научната страна учудването ми е огромно

1. До колкото знам в Европа е забранено да се продават. Защо в Америка не е така. Дали тука са по-късогледи и решават че е по-добре хората да са сити, даже и по-късно това да се отрази на здравето им

2. Тези храни са просто врезни или може би ще се окажат вредни след време. С една дума, една ябълка има повече вещества отколкото една оргарична ябълка и тези повече вещества са вредни или с неизвестни последици за здравето. Давам примера с ябълката, защото, доколкото знам ,плодовете не задържаш нитрати както зеленчуците. ДОКОЛКОТО ЗНАМ т.е. не много :D


Надявам се да проявите интерес към дискусията. Причината е че скоро прочетох някъде за доста преуспяваш бизнес на производител на дънки , който използва ОРГАНИЧЕН ПАМУК :shock: :shock: :shock:
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

По-правилно е да се каже "Защо са вредни генно модифицираните (ГМ) храни". Те са си органични, само дето са им бърникали кода. Това е политическа дискусия, край няма да има тука. Обаче може да прочетеш из нета, инфо бол. Та за какво ги измислиха тези ГМ храни. Ами щото манджата не стига. В бедни страни като Бразилия, Индия, Китай, Afrika, са почти 100 %.

Малко история по въпроса. Първото което модифицираха бяха доматите. След това царевицата. Компанията Монсанто промени царевицата така, че когато пръскаш с Раундъп, плевелите умират, но не мисира. Иначе няма добив. В България се използват генно променени семена на картофи, домати и царевица. Това съм го видял с очите си, но има други.Почти съм сигурен, че и пшеницата е променена. За фермерите е по-изгодно да ползват ГМ, щото имат по-малко разходи за пестециди, имат повече добив (не ги ядат инсекти) и по-малко труд за единица продукция. Фермерите в България обаче са незащитени от друга напаст, плевел наречен "ром" или на разговорен език просто "циганин".

Неизвестното обаче плаши, и затова има много противници, та много страни забраниха ГМ храни. ГМ са има-няма на 15 години.
Малко по-дълбок анализ тук : http://en.wikipedia.org/wiki/GM_food_controversy

И на нас само ни остава да изискваме ГМ да се отбелязват на етикета, и всеки си прави избора.
Демек, ГМ и повече плюскане, или био и по-малко наблягане на "масовите" спортове. :-)
Life goes on. It always does, until it doesn´t!
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Мнение от anxeli »

Този с "органик" дънките печели повече от това че прави някакъв стейтмънт - пази природата ( нетретирани почви ) и подпомага бедни фермери, неиползващи никакви модерни технологии :wink:. Все едно едновременно да дадеш за екологична кауза, за подпомагане на третия свят, а и с дънки да се сдобиеш :D!
Органик плодовете се предполага че са запазили защитните си сили, с които да се борят срещо разни гъбични инфекции, гниене и др. гадости. Като ги напръскаш тези вечества се губели. Имат си и име, салвестоли, от Англия ги продават по 60 пари бурканчето :). Доколко е вярно, незнам.
За ГМ нямам определено мнение. Определено вярвам че без тях няма да се оправим и че всеки ги хапва редовно, дали знае или не е друг въпрос. Не е хубаво да се бърка в природата, така се създадоха пчелите-убийци, дето сега се мотат на рояци из щатските прерии, докато ги изловят и изтровят си вземат по някоя жертва чат-пат. От друга страна нямам намерение да обменям гени с никоя храна, така че за храна според мен стават, стига да не посегнат те да ме ядат :lol: ...
Циганите - на Сатурн !
kralimarko

Мнение от kralimarko »

Няма какво да се заблуждаваме,без препарати и генетично изменени животни и растения света ще катострофира много бързо,гадна е истината но е такава. на практика е невъзможно да съществура човечеството по старият начин ( само на амониева силитра или гюбре)..Много гърла сме ..и и имайте в пред вид че китайците все още не знаят че ориза е само за гарнитура а не основно ястие ,представете си само ако разберат ....... :D
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

какво ти пречи да си купуваш органични храни, не са толкоз по-скъпи, около 2 пъти повече. Приемрно бананите от 60стинки, на 1.30$, крушите и чушките същия порядък. Така хем по-малко ще ядеш, хем по-качествено. Иначе за ГМ няма абс доказателсвтва че са вредни. Какво като са "бърникани", дето вика Велико, бърникано е да расте по-бързо примерно, какво от това??? Проблема идва от торовете и химикалите които се позлват щото ябълката ги поема, а и ти ги поемаш, че и отгоре на всичко няма вкус. Az dosega колкото органични неща съм пробвал съм останал приятно изненадан, наистина са истински, с вкус и мирис, сякаш от градината си го откъснал- круши, ягоди, банани, чушки, че и ...кафе ме черпиха един път(ама то е ужасно скъпо)
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Мнение от optics »

Както не може да си сигурен колко са вредни модифицираните, така не може и да си сигурен колко са "чисти" тия дето ти ги продават за такива. Ако искаш пълна сигурност - оди си ги расти сам. Ама пак не е ясно семената дето ще ти дадат отнякъде, наистина ли нямат никаква модификация ?
Изобщо ако човек тръгне да се замисля по тая линия, може да се хване за главата.
Аз нямам почти никакъв опит в сравненията, но съм ял тиквени семки, едните органик, а другите "обикновени". Като еднакви бяха.
Странджата
Мнения: 3606
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:00 pm
Местоположение: Хъшия

Мнение от Странджата »

Това за ориза си е абсолютно така , а ако разберат за глутниците в БГ-то :shock: на бая природозащитници ще им секне цицока :lol:
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

optics написа:Както не може да си сигурен колко са вредни модифицираните, така не може и да си сигурен колко са "чисти" тия дето ти ги продават за такива.
abe ako сe запъна, ако трябва и на масс спектр ще ги пусна и ще разбера какво има вътре. Така че не разсъждавай по български- да си мислиш, че всички лъжат.
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Мнение от optics »

sasho71 написа:
optics написа:Както не може да си сигурен колко са вредни модифицираните, така не може и да си сигурен колко са "чисти" тия дето ти ги продават за такива.
abe ako сe запъна, ако трябва и на масс спектр ще ги пусна и ще разбера какво има вътре. Така че не разсъждавай по български- да си мислиш, че всички лъжат.
Ако ги пуснеш на "масс спектр" надали ще се види някаква измерима разлика, защото генетично модифицираното съдържа пак същите атоми и пак по толкова.
Не разсъждавам по български, защото не казвам, че всички лъжат, а че не може да си сигурен дали всичко е вярно.

:D
Junior
Мнения: 40
Регистриран на: Вто Дек 06, 2005 1:57 am
Местоположение: Toronto / Варна
Обратна връзка:

Мнение от Junior »

Когато се купуват органични или "еко" храни в Канда или САЩ има голяма доза несигурност и то не защото ние българите сме прекалено мнителни. В Северна Америка няма никакъв регулиращ механизъм за това кое наистина е "еко" и кое не е. На практика всеки може да си пише каквото си иска по етикетите, да си слага каквито и да е знаци, емблеми, табелки и т.н. Т.е. представянето на продукта като био, еко, органичен, натурален и т.н. не означава абсолютно нищо.

Отностно генното модифициране спора е не дали да го има, какви точно методи на модифициране да се използват. В Сев. Америка и най-вече в Южна Америка и Азия я карат яко "през просото" без много да му мислят за здраве и странични ефекти. На тези континенти както всички сме забелязали е най-важно количеството.

И последно, доста е съмнителна теорията, че понеже храната по света не стигала за всички, трябвало генно да стимулираме по-високи добиви. Генното модифициране не е измислено, за да се нахранят бедните в Африка или от някакви други хуманитарни подбуди. Целта е повече печалби, като се намалят разходите и се стимулира свръх консумацията. С по малко разходи, породуктите стават много по-трайни, по-красиви, по-нехранителни и освен това ние харчим два пъти повече за марули и домати през февруари и много други глезотии.
Leni
Мнения: 606
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:53 am
Местоположение: Близо до българската маала в Торонто
Обратна връзка:

Мнение от Leni »

В Канада храната може да е "еко" и да е ГМ в същото време, няма закон против това,еко тук означава чисто от пестициди :lol: също така не е регламентирано със закон ако е ГМ храната, да се обозначи на етикетите...така че аз много доворие тук на т.наречените еко храни нямам, още една форма за забогатяване на някой с по-високите цени за еко...
Аватар
totev
Мнения: 1431
Регистриран на: Нед Авг 03, 2003 5:31 am
Местоположение: Кралството

Мнение от totev »

да се включа и аз от старата мръсница Европа :D
1.първо всеки магазин си има собствена "Био" марка, отскоро дори Алди/любимият магазин на Европа :D /, там има праз, чушки домати и т.н. които са био, не са използвани пестициди.
2. Има един институт за сертифициране на био продукти в Швейцария, стокито носещи неговия знак са около 2 пъти по-скъпи от магазинните био продукти
3. Преди около 2 години на малкия си племенник купихме дрешки всичките бяха от био памук, НО има и био с голям надпис че не е използван детски труд за направата им в Индия, Китай или Филипините... Цена по 4/грубо/.
4. Био доматите са добри но произведени в слънчева Фландрия, турчилята внасят от Анадола, качеството е несравнимо по-високо, вкуса е страхотен, какво има в тях не знам аз неутрализирам вредните ефекти със сливова ракия :D
5. Най-шантавото нещо което съм виждал е био сол, от около половин година има и био бира, вино, салфетки и т.н.
6. За сега ГМ са забранени в Европа.
7. на никой не мога да вярвам на 100%, просто купувам неща които обичам
...мразя мастика без айрян...
zorina
Мнения: 420
Регистриран на: Сря Авг 17, 2005 2:40 pm
Местоположение: Торонто

Мнение от zorina »

totev написа:
7. на никой не мога да вярвам на 100%, просто купувам неща които обичам
:beer: това е истината!
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

Totev, Алди definitely е любим на гастербайтерите в цяла европа.
Life goes on. It always does, until it doesn´t!
Аватар
totev
Мнения: 1431
Регистриран на: Нед Авг 03, 2003 5:31 am
Местоположение: Кралството

Мнение от totev »

Veliko написа:Totev, Алди definitely е любим на гастербайтерите в цяла европа.
стара люсембургска поговорка-ако искаш да преброиш колко поршета има в квартала отиваш пред Алди в събота и броиш :D
Алди вече не е само гастербайтерски магазин, ако питаш всеки европеец ще ти отговори че държавата е в криза. В Германия Алди и Лидл с издигнати в култ. Иначе аз там отдавна не съм влизал
...мразя мастика без айрян...
Публикувай отговор