Културен шок ли беше това?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Мнение от becks »

:D :D
Аватар
Specialka
Мнения: 22
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 12:55 pm
Местоположение: Мисисага

Мнение от Specialka »

Продължавам разказа за първите дни от имигрантския ни живот, който вероятно ще бъде полезен за всички, на които предстои 11 часов полет с Permanent Resident Visa в джоба. Не се срамувам да споделя какво съм видяла, помислила, почувствала или обобщила на бърза ръка, пък вие ме плюйте като искате.

Ден втори:
Събудих се с натрапчивата мисъл, че трябва да се махнем на мига от района на летището. Повтарях си, че всичко, което видях предния ден е просто лошо стечение на обстоятелствата и предстои да открием онази Канада - от интернет, статиите и форумите, които бях изчела до последната буква. В 7 сутринта стояхме пред стълба-спирка и чакахме автобуса за Мисисага със свито сърце и привидно добро настроение. Първата добра новина дойде с автобуса - освен индийци, вътре седяха афроамериканци, китайци, японци, дори двама бели мъже. Градът ни се стори по-хубав и по-приветлив от предния ден. Но едва когато тръгнахме по Hurontario видяхме Канада от представите си. Зарадвахме се на тротоарите и сравнително близко построените сгради, от възможността да ходиш пеша. Видяхме няколко хубави къщи и приемливи блокчета.... С две думи - успокоихме се, бяхме в цивилизацията. В Канада, заради която зарязахме подреден живот, добра работа и приличен доход. Всичко, което искахме, бе да знаем, че си заслужава.

Отседнахме в Ports Hotel - евтино хотелче на брега на Онтарио, в което плащаме 300 CAD на седмица. Явно от него тръгват доста новопристигнали, защото нормалните хотелски екстри са заменени от хладилник, микровълнова и прибори за хранене. Единственият недостатък е, че няма интернет в стаите, но от кафенетата наоколо се хващат няколко безжични мрежи. Подведени по многобройните надписи For rent до блокчетата по Hurontario, тръгнахме да търсим апартамент под наем същия следобед. Пешком вървяхме от блокче на блокче и питахме за свободни места. В повечето имаше свободни апартаменти от ноември, явно практиката тук не позволява да си наемеш жилище от днес за утре. Само в един от блоковете на Канев на Sherobee Rd. ни показаха апартамент, който ще бъде свободен от октомври. Пропуснах да кажа, че хората тук наистина са много усмихнати и приветливи. Домакинката на блока извади формуляр, за да запазим жилището. И с него разбрахме колко много не сме пораснали да имаме собствено местенце. Твърде много полета, които не можехме да попълним - SIN, банкова сметка, работодател, телефон, местни познати за контакт ......Домакинката явно ни хареса и когато отчаяно я попитах "Нямаме шанс да го наемем, нали", тя отвърна: Ще го задържа няколко дни за вас, набавете тази информация и елате да я попълним. И потърсете работа, каквато и да е, дори dishwasher. Имахме много задачки за следващия ден.

Ден трети:
Бяхме извадили от интернет офисите, в които се подават документи за SIN номер. Сутринта се отправихме към най-близкия. Вече не се впечатлявахме от цвета на хората наоколо, но продължавам да твърдя, че в Мисисага хората с бял цвят на кожата се срещат най-рядко. Внуших си, че белите работят и пътуват с коли, затова и не ги виждаме. Не знам дали е така, но тази мисъл ме кара да се чувствам добре.
Около половин час отнема издаването на SIN номер, който ти дават на листче. Заветната карта пише, че получаваш до 5 дни. Служителката, която ни обслужи беше изключително любезна и симпатична. Препоръча ни интернет адрес, с който може да започнем да търсим работа - credentials.gc.ca. В офиса имаше и много компютри, на които можеш да разгледаш обяви за работа.
След това се отправихме към Royal Bank of Canada. Мисисага все повече ни харесваше, а заедно с нея и Канада. Решихме да си открием сметка в банката, в която да внесем част от парите, които носехме с нас. Един съвет: запазвайте си час ако ходите в банка. Ние почакахме половин час да се освободи служителка, която да ни обслужи. Китайката Joy Lee, която говореше английски трудно и разбираше още по-трудно. Тя ме накара да си мисля, че да си намериш добра работа в Канада може би не е mission impossible. След като внесохме парите, тя ни предложи кредитна карта Visa. Някаква нова услуга на банката за такива като нас, която бяха нарекли Secured Visa. С две думи: запорират ти определена сума в депозитната сметка и ти издават кредитна карта за същата сума. Така банката не може да бъде ощетена, а ти трупаш кредитна история. Хитро. Това, което ме изуми е, че на касите броят парите на ръка. През цялото време си мислех, ами ако бяхме дошли с 50 хиляди......

Мисия номер три за деня - местен мобилен номер. И тук дойде голямата изненада за нас. В района на Торонто само една компания предлага карти за клетъчни телефони - монополистите Rogers. Служителите се удивиха, че телефоните ни не са кодирани, а за роуминг извън континента не бяха и чували. Ние пък останахме в шах, че в Канада плащаш и за входящи повиквания. SIM картата бе 19 CAD, избрахме пакет с предплатени минути, общо ни излезе към 45 CAD. Та така, малко са назад канадците с мобилните комуникации.
Разказът за търсенето на работа ще продължа друг път, защото ми пада батерията сега.

Хубав ден!
Аватар
trans
Мнения: 372
Регистриран на: Съб Яну 24, 2004 2:00 pm
Местоположение: Mtl

Мнение от trans »

Specialka радвам се че започвате да свиквате
Един съвет- всичко ще бъде много по-лесно, ако някак се опитате да не делите хората на бели и черни. Зная, че е трудно, но за да се интегрирате наистина трябва да започнете да работите върху това разделение което правите. Зная ще отнеме време, а и да в Канада се плаща за всичко.
Успех :)
Аватар
bgmontreal
Мнения: 5866
Регистриран на: Пон Фев 02, 2004 5:55 pm
Местоположение: blog.danielkatev.com
Обратна връзка:

Мнение от bgmontreal »

Specialka написа: Мисия номер три за деня - местен мобилен номер. И тук дойде голямата изненада за нас. В района на Торонто само една компания предлага карти за клетъчни телефони - монополистите Rogers. Служителите се удивиха, че телефоните ни не са кодирани, а за роуминг извън континента не бяха и чували. Ние пък останахме в шах, че в Канада плащаш и за входящи повиквания. SIM картата бе 19 CAD, избрахме пакет с предплатени минути, общо ни излезе към 45 CAD. Та така, малко са назад канадците с мобилните комуникации.
Хубав ден!
Hmmm, карти предлагат и Фидо (различни от Рогърс, макар и да бяха купени от тях) и Въргин.
Канада има три ГСМ оператора и ТДМС още 2
ПРОСТО Е ТРЯБВАЛО ДА ТЪРСИТЕ!!!
Иначе БГ, която е БЕЗ ТДМС оператори сигурно изглежда ТУЗЕМСКА в очите на Телъс и Бел
Плащат се входящите разговори, но и получаваш "местен" номер и хората които ви се обаждат няма да пускат стрелички (тая туземщина имаща почва само на балканите) или да им струва дневната надница един 5 минутен разговор.

Та такива ми ти работи - за мен Канада е на светлинни години пред БГ в това отношение :wink:
Аватар
Леля Екимка
Диване
Мнения: 3297
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 12:38 pm
Местоположение: град Кралски хълм
Обратна връзка:

Мнение от Леля Екимка »

А на мен ми прави впечатление, че Специалка започва да се окопитва!
Браво, Специалке (много ми харесва ника ти)!
Само не се отчайвай, ако скоро отидеш на интервю и не те вземат веднага на работа! Нормално е!
Също така е нормално да си "нагдаждаш" СВто според обявата - примерно, като търсиш работа за продавачка, не е нужно да обесняваш как си бил директор на консрвен комбинат :P Напротив - години наред все продавачка си била и това е смисълът на твоя живот.
Действай!

ПС По въпроса за мобилните телефони - голям праз, че си взела Роже :wink:
След време като се огледаш, може да прецениш, че има друга компания, която ти харесва повече... Това са подробности, между другото...
Представителна извадка тип "паплач"
Изображение
dartcherniat
Мнения: 275
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 10:45 pm
Местоположение: Acer

Мнение от dartcherniat »

А на мен пак ми прави вЧепатление , че Специякла е нов ник на някой стар потребител, дет явно не е добре ориентиран У Канадата.
"О, картофът е злочест зад желязната завеса.
Вадят го с ръка до днес враговете на прогреса.
А в нашия лагер го вадим с багер! " AT
Аватар
ivanko13
Модератор
Мнения: 3602
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 5:02 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от ivanko13 »

dartcherniat написа:А на мен пак ми прави вЧепатление , че Специякла е нов ник на някой стар потребител, дет явно не е добре ориентиран У Канадата.
И аз като такава я припознах :D
"Нищо велико на този свят не е постигнато без страст"
Георг Вилхелм Фридрих Хегел
Аватар
Kirilius
Мнения: 510
Регистриран на: Чет Окт 23, 2003 10:41 am
Обратна връзка:

Мнение от Kirilius »

Specialka написа:...от интернет, статиите и форумите, които бях изчела до последната буква.
Явно не е било до последната буква. Моля не приемай това като "плюене". Много от нещата, които са те изненадали, ги пише и са били дискутирани мнгократно в този форум.

Specialka написа:В 7 сутринта стояхме пред стълба-спирка
Това е сред нещата, с които трябва да се свикне. То произлиза от една от основните разлики между Канада (Северна Америка) и Европа. Тук повечето неща се правят за печалба. Това важи и за градския транспорт. За да има печалба, трябва да има висока производителност и ниски разходи. Ниските разходи се постигат с орязване на някои благинки като навеси, кошчета за боклук и разписания на по-малко натоварените спирки (не всички спирки са стълбове, нали?). Явно някой е сметнал, че не си струва да се строи навес на спирка, на която рядко чака някой.
Лично мен това ме дразни и до ден днешен :-(
Инак ако отидеш на сайта на Mississauga Transit или на TTC (на Торонто градския транспорт), ще видиш подробна информация, карти, маршрути, разписания и т.н.


Specialka написа: ... и чакахме автобуса за Мисисага...
Вече писах, че не бих те посъветвал да живееш в Мисисага освен ако нямаш сериозна причина (работа в района или жилище без пари например). Ти си знаеш...


Specialka написа:В повечето имаше свободни апартаменти от ноември, явно практиката тук не позволява да си наемеш жилище от днес за утре...
Практиката позволява, но трябва повечко търсене. Аз лично си намерих апартамент за 3 дни, а се настаних 3 седмици след пристигането. Понякога трябва да се чака повече. Причината е, че на повечето места предизвестието за напускане трябва да се даде 2 месеца предварително и обикновено наемът тече от 1во число на месеца. Т.е. ако търсиш квартира сега, най-вероятно ще ти предлагат нещо от 1ви октомври или 1ви ноември. Има и случаи от днес за утре, но обикновено това са апартаменти, които никой не е пожелал близо 2 месеца. Цялата тази процедура е резултат от търсенето и предлагането. Просто в хубавите сгради хубавите апартаменти се заемат бързо.


Specialka написа:Пропуснах да кажа, че хората тук наистина са много усмихнати и приветливи.
Това е така. Дали е искрено или не, след време свикваш и спираш да си задаваш този въпрос. Факт е, че повечето хора са доста мили и приветливи (особено тук-родените канади). И колкото по-далече от големия град отиваш, толкова по-мили стават хората. Миналата година бяха правили един експеримент. Бяха пуснали актьори из района на Yonge and Eglinton (midtown Toronto), които уж имат нужда от помощ (не знаят къде са, имат нужда от мобилен телефон за бърз разговор и т.н.). Резултатът беше, че хората помагат даже без да ги питаш. ;)


Specialka написа: И с него разбрахме колко много не сме пораснали да имаме собствено местенце. Твърде много полета, които не можехме да попълним - SIN, банкова сметка, работодател, телефон, местни познати за контакт ......
Всъщност разбрали сте колко много не знаете за изискванията при наемане на квартира ;-)


Specialka написа:Един съвет: запазвайте си час ако ходите в банка.
Това важи само за по-сложни операции като откриване на сметка, RRSP и т.н.


Specialka написа:Китайката Joy Lee, която говореше английски трудно и разбираше още по-трудно. Тя ме накара да си мисля, че да си намериш добра работа в Канада може би не е mission impossible.
Така е то. По статистика 50-60% от населението на Торонто не е родено в Канада. Сигурно вече не се изненадваш, че говориш по-добър английски от много Торонтониани ;) Това може само да те раздва.


Specialka написа: Това, което ме изуми е, че на касите броят парите на ръка.
Това е свързано отново с практичността и стремежа към намаляване на разходите, за които писах по-горе. Имат машина за броене, разбира се, но не на всяко гише. Някой явно е решил, че за малки суми не си струва цената за поддръжка на много машини. Инак, както ще забележиш, тук операциите в кеш са пъти по-малко от колкото в България. Това е друга причина да не се инвестира много в подобни машини.


Specialka написа:В района на Торонто само една компания предлага карти за клетъчни телефони - монополистите Rogers.
Не е точно така. Rogers и притежаваните от тях Fido са единствените, които ползват GSM технология. Другите оператори също предлагат клетъчни телефони, но не са GSM (ползват други системи).


Specialka написа:Ние пък останахме в шах, че в Канада плащаш и за входящи повиквания.
Това като го чух за първи път и онемях за около 2 минути ;) Стори ми се и все още ми се струва мега-простотия. Като мине време, че видиш, че не голям проблем. Инак моето мнение също е, че тук мобилните комуникации са по-некачествени и по-скъпи от Европа.


За търсенето на работа: ако ти (или половинката ти) отговаряте на някой от критериите в тази обява http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopic.php?t=28111
Можеш да ми пратиш лично съобщение.

Успех.
:beer:
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Мнение от Lub0 »

За мобилните комуникации съм готов да споря :) Аз лично имам Palm Treo със high speed internet, vpn client & ssh access до моите системи + емайла ми от офиса и т.н., повече от това какво иска човек незнам...
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
Smart Dust
Мнения: 926
Регистриран на: Вто Юли 17, 2007 6:43 pm
Местоположение: Canada

Мнение от Smart Dust »

Lub0 написа:За мобилните комуникации съм готов да споря :) Аз лично имам Palm Treo със high speed internet, vpn client & ssh access до моите системи + емайла ми от офиса и т.н., повече от това какво иска човек незнам...
Някой да ти върши твоята работа, пък да плащат на теб. :D
If SearchFor(shliokavica) then ShowMessage('Пиши на кирилица бе!!'#10#13'Няма да си вадя очите с тая шльокавица!!');
Аватар
ivanko13
Модератор
Мнения: 3602
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 5:02 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от ivanko13 »

Да кажа че и аз като Кирилиус се съмнявам ,че всичко е изчетено до последната буква, най-малкото щото то толкова много има за четене че е просто невъзможно. :D Нека сега да видим какво пише в гайда за новопристигнали в един от най-четените от имигрантите насочили се към Онтарио сайтове.

По въпроса за това колко пари ще трябват в началото -

It may cost more than you think. Citizenship and Immigration Canada asks you to show “proof of funds” when you arrive. They want you to prove that you have enough money to support yourself and your family after you arrive in Canada.
You should find out how much it costs to live in the city you want to settle in. Bring as much money as possible just to make it easier during your first months.

За квартирите -

Many homes in Ontario are expensive. Your first home may not be the one you want. You need time to understand the rental market and to know which neighbourhoods you want to live in. Try not to spend a lot of your money on housing. Most newcomers do not find a job for many months.Most experts say, do not spend more than one-third (33.3%) of your total income before taxes on a place to live.

За работата -

“Is it easy to find work in Ontario?” is a question many newcomers ask on the Settlement.Org discussion forums. There is no simple answer other than to say that it is not always easy to find work in Canada that is right for your skills and experience.
You will often hear that employers want ‘Canadian experience’. Why do they want Canadian experience? Employers think it proves that you have good language and communication skills and that you know how the Canadian business culture works.

За езика -

It is very important for you to have good English skills when you move to Ontario.


За индийците, китайците, африканците, любимите филипинки :D тамилските тигри и другите там не споменават нищо в гайда. Зачитайки се във форума към него обаче никовете и имената ще ви разяснят и тази ситуация :D А там пък какъв рев е срещу канадската несправедливост... По-голям и от тук :D

http://www.settlement.org

Та това е... Не знам Специалка каква Канада е открила по форуми и по сайтове... Явно такава каквато и се е искало...
"Нищо велико на този свят не е постигнато без страст"
Георг Вилхелм Фридрих Хегел
chinois

Мнение от chinois »

Когато на управляващата класа нещо и е изгодно и има консенсус по въпроса, хич не й пука за мнението на народа. :lol:
Значи, какво лошо има в това, да се внесе прясно месо за месомелачката, след като ти не общуваш с въпросната стока. Проблема на местното население е, че то трябва да живее с емигранти, бежанци и т.н. и то без да има някакви екстри от туй. Напротив. И тук се получават битовите трагедии. :lol:
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

Прясното месо доколкото разбирам ще се установява трайно в Мисисага.Зомбацията започна от третия ден.Нищо чудно след този рязък старт след една седмица Мисисага да и се стори като Палма де Майорка. :D
chinois

Мнение от chinois »

Тук се установяват без проблеми хора като тебе, bateto, със здрави морални устои(какви е друг въпрос) и ясни принципи(какви е друг въпрос). А като надойдат едни неопитни и се специялисти с виртуален стаж и имагинерна ценостна система и "виж кво стана!". Те ти социална трагедия. :lol:
А старото знае - ако видиш ябълка наполовина годна за ядене, я изяж, а ако не можеш - прибери я за по-късно.
А тука се чуват едни вопли, че ябълката не била свежа , че не била достъпна, че не била вкусна и била само с връзки и раснела на баир.И че Канадската ябълка, не била като БГ ябълката и т.н. :lol:
Емиграцията е състояние или цивилизационен избор, освен ако е грешка! :lol:
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Мнение от prace »

Specialka, Много ми харесва начина, по който описваш историята ти..
С нетърпение чакам продължението на разказа ти..
Още повече, че и ние чакаме скоро развитие по нашата апликация за skilled worker . Само едно нещо не разбирам. Защо повечето хора отиват в големите градове, където животът по-скъп, наемите по-високи, по-голяма конкуренция за намиране на работа и много емигранти от цял свят?
Явно всеки има свите причини....
Желая ти искрено от все сърце успех!!
Публикувай отговор