Културен шок ли беше това?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
Galadriel
Мнения: 92
Регистриран на: Вто Сеп 02, 2003 6:57 pm
Местоположение: Toronto, ON

Мнение от Galadriel »

Kirilius написа:Канада е много по-голяма от Мисисага и не можеш да съдиш за цялата страна по няколкодневен опит само. В Торонто има може би най-голямо етническо разнообразие от всички други канадски градове. Това може да е добро, може да е лошо - зависи ти как го приемаш. Има хора, дошли тук като бежанци и непокриващи критериите за легална емиграция (образование, опит и т.н.). Има хора, които буквално до вчера са живели в сламена колиба. Има и високообразовани добри професионалисти с или без чалми. Много неща тук са по-различни отколкото в БГ, но това не ги прави по-добри или по-лоши. Просто са различни. Ако за теб различното е лошо, това не е проблем на Канада, а твой проблем.
Точно така - в такъв случай, човек където и да се премести все нещо ще му куца. Факта, че си решил да се местиш от там където си бил означава, че търсиш нещо по-добро, по-различно, а не идеалното. Мисля, че човек трябва да си постави правилно целите - идеално няма никъде!
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Мнение от anxeli »

В Мисисага пък къде ги видяхте тези дупки :shock:, в Торонто са по-дърти улиците :), и въобще що за първо впечетление е това, аз първите дни надолу изобщо не погледнах, камо ли дупки да видя :lol: ...
В мисисага не знам дали са останали бели райони. Просто индустриалната зона е там, стичат се много новопристигнали. В нашата махала няма много, не че ме дразнят, даже имаме познати индийци и на сина ми приятелчето е индийче също.
Ако наличието на чалми и раси ще е определящо за държавата в която емигрираш, няма да имаш много голям избор, в Париж, Лондон, Берлин е същото :).
Разликата с Бг е че тези тук всичките си плащат тока, могат да пишат и работят :), да не говорим че болшинството са високообразовани и имат доста пари ...
Циганите - на Сатурн !
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

Ха,Ха.Дойдохте на мойта.Аз тука си ви пиша дежурно за циганията и простотията която ви очакват ,а вие там БГто по разни импровизирани сбирки ме псувате на глас -Остави го тоя загубенак Батето ,от него и чеп за зеле не става и приказките му са пълни измислици и лъжи. :D

За свикването ,ще свикнете ,дето казва дядо ми стар балканджия с македонска жилка-Животът е сурав и курав.И езици ще проговорите и работа ще намерите и пари може да ви случи да правите и в хубав квартал сред хубави хора да живеете,ако не сте апсолютни тъпунгери и мързеливци тия неща е неизбежно да ви се случат с течение на времето.Колко време за всеки е различно ,но обозримо 5-6г. до 10 са реален период.Големият проблем е да се преборите сами със себе си,да се премирите ,че винаги ще сте втори и ще си останете все втори с надеждата за децата ви и техните деца ,че биха били и първи/не е сигурно при тая дрого терапия на улицата/.За това обаче трябва да направите много компромиси със себе си като най големият е откритото признание пред самите себе си за отреденото ви вечно второ место .За това си има лек ,дежурните оправдания пред околните заради благото на децата и пълния хладилник с пържоли и усмихнатото лице на администраторката в банката и подобен ред глупости за които е писано в този форум ,да не ги повтарям и потретям.
Положителното е ,че изборът е ваш и животът ви единственно във ваши ръце,положително ,че идването ви тук ви научи на това ,което до сега не сте знаели и е нямало как да разберете.И накрая с най голямо уважение към вас от моя страна давам моралната си подкрепа,независимо ,че приказките на дядо ми стар балканджия с македонска жилка излязоха верни никак и съвсем невъзможно не е човек да позгуби тук някоя от най хубавите години на живота си за да разбере колко важно е по добре да си първи на село отколкото в града.Аз следвам този път и ми остава още много малко докато стегна напълно куфарите.Убеден съм ,че и вие ще издаржите и ще го направите макар и да не е лесно,даже бих казал доста трудно да напълните празната,но голяма кошница с която дойдохте.
Горе главите и следвайте моя път за да станете един ден бели човеци ,а не зависими крепостни селяни подобно на милионите тук включая и 90% от пишещите във форума. :wink:
chinois

Мнение от chinois »

Апсолютно съм съгласен с bateto и с дядо му, с македонската жилка. И тука цигания и в БГ цигания , но вие имате право на избор.
А тез приказки дето bateto имал чеп ме разстроиха като жигулка на 278 хил километра на която и е сипан дизел и почнах чак да пресецвам.
Не е верно туй !
Човека си е свестен и нищо такова нема!
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Добре дошли в Канада! Това не е подигравателно, съвсем доблрожелателно.
Значи в България ние определено не бяхме свикнали с разнообразието - етническо, културно или каквото и да е. Та затова според мен ние българите сме малко склонни да определяме автоматично непознатото и различното като по-лошо от това на което сме свикнали. Имай предвид че и това може да е причина за този шок който преживявате. Какво като има много индийци в автобусите? Защо автоматично го смятате това за отрицателно? Не е ли само заради това че в България не е било така?

Нормално е че в чуждата страна или град няма да видите много от нещата с които сте свикнали. Например в Мисисага едва ли ще видите много кафенета на открито. Да, обаче ако потърсите ще намерите много неща, които пък в България не е имало и които ако наистина не ги потърсите, няма как да разберете за тях, въпреки че са много хубави. Ето затова вече се иска малко откривателски дух и да сте отворени към новия живот който намирате. Защо не провериш в сайта на местната ви библиотека например? Знаеш ли колко програми за деца, за вързастни и какво ли не можеш да намериш? Или пък да пътувате по-често до Торонто - такъв космополитен град предоставя неподозирани от теб възможности за развлечения. Потърси по разните сайтове - сигурна съм че има и много безплатни развлечения. Да не говорим че има и много неща които да се видят - музеи, интересни кварталчета и т. н. Въпросът е да имате желание да опитате нещо ново. И да знаеш - битовите трудности в началото не са причина да се затваряте. Дори да работите, в края на седмицата имате два дни, които ако имате желание можете да изживявате много интересно. Желая ви успех в адаптацията!
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

Сърви извинявай,но ме разсмиваш .Изказваш се точно в стила на детска учитилка и нереализирана комсомолска секретарка в старанието си да защитиш една невъзможна тема.Е питам аз след като тези хора преоткрият собственният си преоткривателски дух и няколкото музея и по забележителни кръчми в така наречения космополитен град Торонто бъдат посетени една дузина пъти най малко каква рецепта тогава би дала с цел поддръжка либидото на иследовалския им дух.Кво следва след това ,нима настъпва някаква значителна промяна в бездушната и просташка среда която ги заобикаля в бита на ежедневието,кво става тогава.
А хората са си с право да питат защо когато ги агитираха да дойдат в бяла държава не ги предопредиха ,че ще им се наложи да се возят в автобуси пълни с индуси.Ако хората си бяха подали молбите за резиденция за Пенджап,Ражистан или Райпур може би щяха да са учудени ,ако в местният градски транспорт се вози и някой по различен екземпляр от местната раса и биха го приели като екзотика ,но в случая тях ги рекламира и кани за постоянно жителство една държава славейки се с аглосаксонските си традиции и приемственност ,а те в един момент се озовават в Индокитай в квартал със звучното име Миссисагуа.Мен лично от всички индусите най ме кефят и най добре се разбирам с тях ,намирам много общи черти в нашия и техния манталитет макар и да сме много различни и съвсем сериозно обмислям нова имиграция някъде в полите на хималаите или в долините на Гонг с ясното съзнание ,че ще живея сред тая нация ,без да ме очакват особенни изненади както с имиграцията ми тук .Уж дойдох в цивилизована държава от бели хора/цвета на кожата няма значение/ подведен от неистовата имигрантска кампания водена от тази страна ,а се отзовах в държава от третия свят където единственните ти права са от сутрин до вечер да копаш тръстиката за да правиш богатите канатци и банки по богати.Съвременен крепостен селянин до живот с право на засилено ядене и на 2-3 години едноседмична разходка до карибите или някое и друго екзотично место ,което не е съвсем сигурно ,при статистика 70% от канадците не са напускали пределите на страната ,а 50% от жителите на Торонто никога не са ходили в Мтл. и обратното.За кво си говорим тогава ,за два-три кирливи музея в Торонто даун -таун.Звучи ми като захарно петле на клечка за първомайската търла :D
chinois

Мнение от chinois »

Глей ся bateto !
Човек като дойде тук, в най-големия пазар в света, и веднага разбира къде се класира. Някой си мислят , че като оставят търнокопа в БГ и са надхитрили някой. Не , не и не! Като дойдат тук, ако земат да си наемат един адвокат да им уреди живота, да им купи къща и да им намери работа нещата са съвсем различни. Ако кацнат на летището и ги посрещне приятел от форума , които им е наел квартира нали знаеш какво се получава? Новодошлите са подтиснати от стълбището, което им служи за антре/вестибюл и като отворят широко прозореца и се наведат не много опасно навън могат да докоснат индуса/иранеца, които си мие краката в умивалника в банята. :lol:
Обикновенно това стига! Но има и още много!

Важни сте вие!
Решили ли сте да правите емиграция(да си строите един нов живот, доколкото сте подготвени за това :lol: ) или сте дошли на екскурзия?

Имаше един виц навремето, за двама приятели, от които, единият отишъл в рая , а другия - в ада и първия не издържал дълго и отишъл на гости на втория и кво да види - в ада тече бурен живот и като се върнал в рая заявил твърдото си желание да се премести долу, в Ада. Уважили му желанието и още като отваря вратата на Ада и един страшен дявол с тризъбец и вик :"Почивката свърши! потапяй се!" го запратил в един казан. И това е разликата между туризма и емиграцията.

Обаче вие сте видяли лошото!
Има време да видите и доброто!
Pehlivan
Мнения: 124
Регистриран на: Пон Авг 06, 2007 9:52 am
Местоположение: Aurora,Ontario,Canada

Мнение от Pehlivan »

Специалке,добре дошла в страната на света.Не се учудвай тук разнообразието откъм етноси е мноого големо(над 100 етноси ),особено в Торонто и другите големи градове на Канада.Повярвай ми като дойдох и аз бях разочорован,но с времеещата се оправят(е не за всички)и сега съм щастлив тук.В моят град(който е част от Торонто Гриит Ерия)чалми няма само бели хора(руснаци и евреи и канадци).В интерес на истината само ние българите и руснаците си падаме малко расисти,все не харесваме другите националности.Но тука хората в Канада са изключително дружелюбни и учтиви и добри.Ако търсиш канадците от Англо-саксонски произход има ги много в Торонто,но най вече са по малките и другите градове и градчета на Канада,там са само бели хора,няма цигани.Настрй се позитивно,след 5-10 години ще пееш всеки ден химна на Канадата,ще доволна.Ами то в БГ какво е там,цигания долнокачествена и в бъдеще ще прииждат от Анадола повече и повече,българи няма да намериш.Най добре се стегнете,преметете се в хубав район,но трябва да сте близко до работата,важно е поради размерите на града.В Мисиссага живее Игнат Канев,неговото име ще го срещнеш навсякъде,но този град вече е с преобладващи пакистано-индийски имигранти.И не се шашкайте,ще се оправите.
alen vid
Мнения: 418
Регистриран на: Съб Юни 05, 2004 10:12 am
Местоположение: sofia

Няма страшно ! !!

Мнение от alen vid »

Здравей Specialka ,
опитай се да се успокоиш и да приемеш нещата такива каквито са .
Направете си равносметка с главно "Р" и ако в Бг нямате имоти и работа с която да се издържате по-подобаващ начин - значи тука ви е местото , наистина , това което Ви казва Батето е вярно - пари, ако работите, ще изкарвате и даже може да се пестят едни 1000 - 2000 долара /това е схематично казано - но е напълно постижимо ! / , пак да си кажа :D аз ако можех в Бг /в качеството си на зам директор и микробиолог в авио кетеринга в София/ да изкарвам чисто 1000 лева - то никога не бих дошъл насам , не случайно на интервюто пред имиграциония офицер изрично подчертах /когато ме попита защо аджеба имирация / ,че правя тази постъпка в живота си поради икономически /на семейството ми / причини .
Най-вече ,не се давайте на стреса и шока , концентрирайте се около настоящите ангажименти : изкарване на лични карти , намиране място за живеене , интернет , телефон , регистраций наляво надясно , търсене на работа ,разходки -да опознаете района и т.н. и т.н. , после ще видите как нещата ще си дойдат на мястото в една или друга насока и ....... и ще прецените кое какво си заслужава .

Успех и късмет Ви желая и здраве най - вече !
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Мнение от Omega3 »

Наистина е болезнено да откриеш изведньж, 4е си сложен на еднакво стьпало с раси, които до този момент си ги смятал за низши на тебе. Не се притеснявайте, ще свикнете. А ще запо4на да ви бьде добре, тогава когато вьзприемете обществото такова каквото е и най-ве4е да престанете да сьдите хората по расовото им принадлежание.

Ако изгледьт на зградите и улиците ви правят щастливи ще имате трудно адаптиране. АКо не е така, нещата ще се наредят бьрзо за вас. Тук, можеш да се наслаждаваш на природата така както никьде другаде. С Времето ще бьдете и доста финансово независими и ще можете да си позволявате нещата, които ви карат да 4увствате 4е живеете, като практикуване на спорт, посещаване на концерти, намирания на занимания за детето най-разнообразни... Колкото по малко мрьнкате, толкова по бьрзи ще навлезнете в живота...Успех...
Аватар
7George
Мнения: 9645
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Toronto colours

Мнение от 7George »

Добре дошли и от мен!
Заставам твърдо зад мнинията на почти всички, изказали се сериозно в тая тема.
Аз акустирах и живях в началото в почти "чисто бяла" провинция, но бързо избягах от там. В много случаи цветните емигранти ще бъдат по-отзивчиви и по-полезни за вас, щото са по-близко до дереджето ви.
Повече оптимизъм и създавайте контакти.
Белите канадци са по-студени и резервирани заради тяхната толерантност и типична ненамеса в чуждите дела. Но сложиш ли пердето и започнеш ли да контактуваш усмихнато и настойчиво, много врати ще ви се отворят. Разберете, че всичко си зависи от вас, няма кой друг да ви оправи. Вярно е, че хубавите неща не се виждат често на повърхността, поне за непривикнал поглед.
Ние БГ-емигрантите, имаме предимството, че сме виждали и другаде как е, използвайте го.
Обиколете и вижте как е и другаде в Канада, но цвета на хората няма да е решаващ за живота ви.
bibco
Мнения: 710
Регистриран на: Пон Яну 26, 2004 5:56 am
Местоположение: L`Ile Perrot, QC, Canada
Обратна връзка:

Мнение от bibco »

Народе, там беше зададен въпрос "Колко време ви трябваше да свикнете". На мен лично - около половин година. Не дойдох с високи очаквания - предварително си бях направил труда да науча много неща за страната. Скоро бях наясно, че и тук за всичко трябва да се бориш и важно да се научиш как. И дупките в Монреал са повече и по-големи от тези в Мисисага - повярвайте. И фереджетата в някои квартали - също са преобладаващи. Но именно това не ме дразнеше - напротив - както вече писах приех го като новия Вавилон - космополитен град, космополитна страна. И Батето вече три години го чета как роптае, пък все още си е тук:) Хора, щастието не е крайна гара а начин на пътуване. Дошли сте вече тук - ако ви харесва - живейте си живота както можете - от вас зависи как. Канада няма да ви пречи - напротив! Ако не ви харесва - връщайте се обратно в България - тя също има нужда от бяло население...
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

bateto написа:Сърви извинявай,но ме разсмиваш .Изказваш се точно в стила на детска учитилка и нереализирана комсомолска секретарка в старанието си да защитиш една невъзможна тема.Е питам аз след като тези хора преоткрият собственният си преоткривателски дух и няколкото музея и по забележителни кръчми в така наречения космополитен град Торонто бъдат посетени една дузина пъти най малко каква рецепта тогава би дала с цел поддръжка либидото на иследовалския им дух.Кво следва след това ,нима настъпва някаква значителна промяна в бездушната и просташка среда която ги заобикаля в бита на ежедневието,кво става тогава.
А хората са си с право да питат защо когато ги агитираха да дойдат в бяла държава не ги предопредиха ,че ще им се наложи да се возят в автобуси пълни с индуси.
Бате, ами различни са ни интересите. Ако ти имаше моите интереси щеше да знаеш че първо в "няколкото" :lol: музея има различни експозиции, които се сменят. Ех и много други неща които пак непрекъснато се сменят, стига само човек интерес да има. Ти за 5 години така и не си разбрал за тях.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

батето не е стъпвал в музей - ни в България, ни в Канада, камо ли някъде другаде. Просто е минавал покрай някой друг музей с камиона си (примерно на Шербрук и Кресан в Мтл) и си мисли, че е "преоткрил" и тази просташка култура :lol: :lol:

Само в града Монтреал музеите са 63 на брой (без арт-галериите ~ 200), а в провинция Квебек над 500. В ТО и околности е подобно положението. Отава и околности е на половина.
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Мнение от becks »

Абе какви музеи, кви 5 лева? Вие добре ли сте? Хората не знаят къде се намират, вие по музеи ги пратихте да ходят !

Моя съвет е да се хващат бързо да търсят работа и да стискат зъби, щото нещата са жестоки, а сметките трябва да се плащат всеки месец. Социал в Мисисага не дават.

А пък индийците са най-малкия проблем. За мен по-голям шок бяха местните бели нискообразовани индивиди. Такова животно и в България трудно може да се намери ;)

Специалка (страшен ник) питаше дали е културен шок това. На такова прилича и ще отмине, не се притеснявайте, казва ви го "старо" куче с няколко месеца стаж ;)

А всичко е красиво и подредено само в класациите на ООН, ама тва трябваше още от България да го знаете, не тук да го откриете :D
Публикувай отговор