Кондо или aпартамент под наем?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Аватар
Mark
Мнения: 1258
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:25 am

Мнение от Mark »

anju написа:...Колебая се защото постоянно ги смятам в годишни разходи и за 2 години са си 5000$ (една кола, едно ходене до БГ и т.н.) :lol:
Като анализирам причината за колебанието Ви, смятам че най-удачно ще бъде да си вземете апартамента.

Един ден, когато престанете да ги смятате в двугодишни разходи - тогава се преместете в Кондо :wink: :beer:

ЗАВИСТTА "УБИВА" ТОЗИ КОЙТО Я ИЗПИТВА.
ЖИВОТЪТ Е ХУБАВ, НЕ СИ ГУБЕТЕ ВРЕМЕТО И НЕРВИТЕ А ПОТЪРСЕТЕ ХУБАВОТО И ЗА ВАС.
anju
Мнения: 207
Регистриран на: Чет Сеп 21, 2006 3:41 pm

Мнение от anju »

Много ме разсмя този отговор :))) Сигурно е много верен. Тоагва мисля направо да го купувам кондото ама както и да е
Относно разходи, такси и всички други за терти път казвам че всичко съм изчислила и накрая остават 200 $ разлика. Между другото собственика ще плаща фиито, както и при много такива аналогични случаи - моя колега е под наем в кондо и също не плаща фии. а собственика си го pla6ta
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Мнение от yahoo »

Ivet написа:Наемателя плаща кондо фии-то.
Докато търсих да наема кондо в продължение на над 3 месеца такъв случай не срещнах. Всички наеми бяха с включено кондо фии.
anju написа:Например се чудя много ли е досадно да ходиш до общата пералния и сушилня или се свиква бързо с това?
Това е едно от нещата в страната с "висок" жизнен стандарт с което никога не сме могли да свикнем и дори и да беше забранено в предишния апартамент от самото начало си инсталирахме портативни пералня и сушилня. Кондото е проектирано като за нормални хора с естествената необходимост да си перат дрехите самостоятелно, а не с каквато там сган се случи :D

Другото съществено предимство е че почти винаги кондото е бетонна сграда, докато апартаментите доста по-рядко са такива. Ако случая е такъв и сте чувствителни към шум от съседите по всяко време, скърцане на паркет и какво ли не, или взимайте само последен етаж в апартамент или който и да е в кондо. Ние на шума така и не свикнахме.
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

yahoo написа:

Другото съществено предимство е че почти винаги кондото е бетонна сграда, докато апартаментите доста по-рядко са такива.
Има много различни кондота. Пълно е с такива на 3 или 4 етажа дървени, е естествено те ще са по-качествени и с по-добра щумоизолация от блокчетата за под наем от 50-те години. Но по принцип както има супер луксозни блокове с апартаменти под наем, така има и скромни кондота. Така че за мен кондо или не не е критерий.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Мнение от yahoo »

survivor написа:Има много различни кондота. Пълно е с такива на 3 или 4 етажа дървени, е естествено те ще са по-качествени и с по-добра щумоизолация от блокчетата за под наем от 50-те години. Но по принцип както има супер луксозни блокове с апартаменти под наем, така има и скромни кондота. Така че за мен кондо или не не е критерий.
Не случайно говоря за пералня/сушилня и бетонна сграда. Дори и апартамента да е в бетонна сграда, а кондото да е в дървена - пак в кондото е сигурно че ще има кът за пране, а в апартамента ще е изключение ако има такова. В тази връзка написах че ново кондо в което задължително ще има място за пералня/сушилня/съдомиялна в съчетание с това че е в бетонна сграда за по-малко шум от съседите е по-добрия избор. Както пише anju че става въпрос за "съвсем ново супер лускаво, фитнес, сауна, jakuzi, пералня, сушилня, миялна" - такова дървено наистина още не съм виждал :D
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Такива екстри наистина има само в бетонните конда и евнетуално в по-скъпите бетонни блокове за под наем. Питай Хълбой дали е задължително кондото да има съдомиялна и пералня :wink:
jet
Мнения: 1148
Регистриран на: Съб Окт 22, 2005 12:56 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от jet »

А как стои въпроса със сифоните в банята. Сега в банята ни няма сифон на пода и е много гадно за чистене. Навсякъде ли е такова чудо. Да не може човек една кофа с вода да метне.
flash*
Мнения: 52
Регистриран на: Пет Апр 01, 2005 12:43 pm

Мнение от flash* »

jet написа:А как стои въпроса със сифоните в банята. Сега в банята ни няма сифон на пода и е много гадно за чистене. Навсякъде ли е такова чудо. Да не може човек една кофа с вода да метне.
xaxa, по-добре се радвай ако имаш прозорец в банята, отколкото на сифон ( такова нещо май и в къщите го няма )
anju
Мнения: 207
Регистриран на: Чет Сеп 21, 2006 3:41 pm

Мнение от anju »

yahoo написа: и дори и да беше забранено в предишния апартамент от самото начало си инсталирахме портативни пералня и сушилня.
Кажи какви са тези портативни, пералнята автоматична ли е? И не ви ли разбраха и не ви ли се скараха че сте ги сложили?


Иначе за шума се притеснявам по обратната причина - с деца сме и вдигат много шум особено едното много реве така че нас трябва да ни изтрайват съседите.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Мнение от yahoo »

anju написа:Кажи какви са тези портативни, пералнята автоматична ли е? И не ви ли разбраха и не ви ли се скараха че сте ги сложили?
Това са по-малки от нормалните перални и сушилни, автоматични са всички. На колелца са и стоят като мебел, покривахме ги с покривки за да не се виждат, а когато трябва да се ползват - пералнята се прикача с маркуч към чешмата в кухнята, а сушилнята се включва в контакта за 220V на печката(изисква адаптер на щепсела понеже е малко по-различен).
Може и да са разбрали че ги имаме, но не сме имали проблеми. Иначе щом сте с деца направо ги бройте тези $200 за вече употребени в общата пералня(близо $2 е всяко пускане на пералня и още толкова за сушилня, повечето са вече със смарт-карти и не става оня номер със стотинка с конец).

От всичко което прочетох до тук разбирам че най-вероятно не сте готови още за кондо, но от друга страна по-високия наем който трябва да плащате за кондо би ви стимулирало да се мобилизирате максимално и да постигнете по-скорошно нормалния стандарт на живот като за бели хора. Ние също започнахме с апартамент за временно, но това временно продължи цели 6 години заради ниския наем който имахме. Т.е. евтиното най-често означава мизерия и много компромиси. Желая ви успех каквото и да изберете!
anju
Мнения: 207
Регистриран на: Чет Сеп 21, 2006 3:41 pm

Мнение от anju »

Кажи къде се продават такива перални че да си реша въпроса. Аз никъде не съм виждала, все големи тип regular виждам

Аз парите за общата пералния сам ги предвидила 50$ на месец и си ги прибавям към наема и след тях остават 200 разлика така че всичко е изчислено. Най голямата мизерия ми се вижда не плащането, а факта че е общо пералното помещение, но ако се реши този въпрос с малката пералния няма какво да се чудя повече
Странджата
Мнения: 3606
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:00 pm
Местоположение: Хъшия

Мнение от Странджата »

Mного яка калкулация :wink: Ако кажеш , че и стикерите за неправилно паркиране влизат... :lol:
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Мнение от yahoo »

anju написа:Кажи къде се продават такива перални че да си реша въпроса. Аз никъде не съм виждала, все големи тип regular виждам
Ние ги купихме навремето изгодно от магазините за ликвидация на Brault & Martineau. Обаче доколкото знам те продават само в Квебек. Портативната пералня беше около $400, а сушилнята около $180 с хоризонтално зареждане. Съществуват и малко по-скъпи модели комбинирана пералня+сушилня за по-малко място.
Аватар
7George
Мнения: 9658
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

renting

Мнение от 7George »

Това как се казва: апартамент или кондо, няма никакво значение, вие гледайте съществените разлики. Аз съм апартамент който си има собствени пералня и сушилня.
Ако ги има на етажа, или поне в билдинга - добре е, само да не са отвън на близката уличка.
И както и да се въртите - всичко ви влиза (в наема)... И да е забравил нещо хазаина тази година - догодина няма къде да му избягате.
Embrace your climate change!
Аватар
hullboy
Изгонен от форума
Мнения: 3315
Регистриран на: Сря Окт 29, 2003 4:17 pm
Местоположение: Ottawa, Canada

Мнение от hullboy »

Пишат си хората глупости, четат си ги и си вярват.
сервитьорката написа:
Наемателя плаща кондо фии-то.
Сервитьорката видяхме колко разбира ама нали тя всичко знае.
Разберете едно, kогато ще живееш някаде под наем не се гледа дали струва 200 $ долара повече или по малко а дали ти харесва квартала, улицата, гледката от прозореца, как се чувстваш вътре в самото жилище. Дали има вътрешен паркинг и kолко струва на месец или ще паркираш на улицата. Kаква инфраструктура има наблизо.

Kогато жилището не е твое независимо кондо или апартамент се сравняват само наеми плюс евентуални разходи като ( ток, парно )
Няма такъв филм наемателя да плаща кондо фито платимо на мениджмента на сградата което се плаща с един чек и втори чек с който ще се плаща наема платим на собственика. Това са два различни чека които създават неудобство за наемателя. Отделно за кондо фито е отговорен лично собственика а не наемателя, ако чека не стигне до мениджмента търсят собственика а не наемателя.
Да не говорим че са изключелно малко сградите които се навиват да им се плаща кондо фито месец за месец, като се пише чека всеки месец и се предава на мениджмента. Повечето сгради искат да им дадеш право да си взимат парите директно от сметката на собственика или да им напишеш 12 чека в началото на годината с дати за съответния месец и да им ги дадеш предварително а те си ги депозират в банката на 1-во число всеки месец.

В моята сграда има понякога обяви за под наем. На тази обява собственика е написал единствено:
Наем 900 $ на месец, ток, кабелна ТВ, интернет, телефон са за сметка на наемателя.
Вътрешен паркинг 50 $ на месец допълнителни ако го иска наемателя.( ако няма кола или не го иска собственика го рентва на друг от сградата с отделна обява.)
За кондо фии не се споменава нищо, ясно е че си го плаща собственика а не наемателя.
Предимството на кондата е че сградата е винаги по добре подържана. Друго предимство е че всяка година има общо събрание на собствениците на апартаменти на което събрание се взимат важни решеня. Ако се съберат достатъчно гласове може да се гласува да се построи басейн ( ако има такава възможност ) да се подменят асансьорите с по нови, да се смени гранита на пода на първия етаж и в такива случи наемателя намазва без да му струва една стотинка. Собственика е този който плаща ако не стигнат парите във фонда на сградата събирани чрез кондо фито.
В сградите които са специфично за под наем ( апартаменти ) тези подобреня се правят когато му е кеф на собственика на сградата ако изобщо иска да ги прави.
Публикувай отговор