Една година в Торонто - равносметка....

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Заключено
Аватар
gez
Мнения: 750
Регистриран на: Пет Авг 01, 2003 8:38 am
Местоположение: TORONTO; CANADA
Обратна връзка:

Една година в Торонто - равносметка....

Мнение от gez »

Здравейте приятели
Гледам, че има подобна тема във форум Квебек, та реших и аз да пусна една тема тук, защото ситуацията е аналогична и реших, че може да е полезно за хората, решили да имигрират. Утре и ние правим една година в Канада, Торонто и ще се опитам да я опиша през моите очи и то на кирилица, за да видят всички, че дори да обичаш новия си дом, родния език не се забравя...:)
Само дано пак някой не каже аз пък какъв съм, че пак се меся и се обаждам, където не ми е работа... :shock: :? :cry:
И така - получихме визите, веднага купих билетите и на 29 март 2004 качвам аз жената на самолета за Торонто. Времето беше супер в Бг. Като навлязохме над канадски земи имаше облаци и дъжд. По едно време, точно преди да кацнем си мислехме, че ще успеем да видим Канада само от въздух. Като изтряска една светкавица точно до самолета, той така се разтресе, че аз погледнах да видя дали крилото е още там. Всички се изприщиха от страх. Жена ми отвори очи като палачинки и попита плахо "Какво беше това?"....аз казвам - не се шашкай, нормално е всичко ... лошо време...., като в същото време сърцето ми беше в гащите. Но кацнахме нормално, летището огромно. Затова пък много бързо минаха всички процедури по посрещането ни. Даже ние бяхме към края на опашката от пристигащи, но някаква женица пита: "Има ли имигранти?". Ние викаме "да", и тя ни каза да отиваме...та така ние прередихме всички дебели канадци, които ни зяпаха сякаш сме им изяли манджата и аз много се накефих още от първите минути на канадска земя. За 5 мин бяхме готови с имиграционните и получихме нашето "Welcome to Canada"...:)
Посрещнаха ни познати, минахме през Даун Таун....бяхме в шок....много ми хареса.......но има и доста грозни места... Хубавото е, че никой не те кара да си там, където не ти харесва...
Живяхме в едно кварталче (Woodbridge), което ме впечатли със спокойствието си - невероятно - подредено, чисто, спокойно, всички къщи нови, хората приятни, без значение китайци, италианци, канадци или някакви. И сега за къщите - какво толкова ги плюят съфорумците тези къщи не знам??? Честно ви казвам - не съм виждал по-рационален начин за строителство - бързо, чисто, лесно, и даже качествено, нищо че е от дърво. Та къщите по всички български села да не би да са от тухли и бетон??? Та моите прародители до миналата година живяха в къща от керпич, каквато си е от едно време...и нищо и няма на къщата - много добре си изглежда даже...и още щяха да са си там, ако не бяха се разболяли. Дървото е най-доброто решение за строителство на къщи в Канада, заради студа. По-добра топлоизолация аз не съм виждал от дърво и стъкловата, а бетон и тухла - не можеш да ги стоплиш. Шумни били (чувало се като се ходи...че панела да не е много по-различен), но са уютни и страшно удобни, стабилни, а не паянтови, красиви и с на пръв поглед хамави и тънки, нежни дограми...интересното обаче е, че тези дограми не пропускат грам вятър, за разлика от великите и скъпи дограми в Бг (не казвам, че в Бг няма хубави дограми, но никой нормален човек не може да си ги позволи). После се преместихме в Richmond Hill - също много приятно и уредено място. Малко скъпо, но има защо - няма нито един индиец. Няма метро наблизо, но аз си имам кола и не ми трябва метро, така че ми харесва и нямам оплаквания. Но пък има градски транспорт ... и то какъв. Автобусите чисти - няма никакво боклуче. През зимата са топли, през лятото са с пуснат климатик. Спирките изглеждат малки, но това сигурно е защото има редовни автобуси, доста редовни... Шофьорите винаги те поздравяват и ти казват чао.
Работа - аз започнах на втората седмица...обикновена работа. Първата, която ми попадна...беше ми добре дошла, защото бях зает по 2-3 часа на ден, а печелех по 1200$ на месец - чисти. Снябдявах автоматични кафе и кока-кола машини и ги зареждах. Но дойдох от България с план, който да следвам и цели, които да постигам. Завършил съм Електротехникум и после Икономически Университет във Варна. Сметнах, че е реално и допустимо да мога да намеря работа като електротехник. Целта ми беше да мина теста, да взема лиценза и да намеря работа като ел. техник първата година от пристигането си. Предварително бях проверил и знаех какво ми е необходимо като документация, колко ще струва, какво трябва да направя и къде. Целта ми за тази година е постигната и е реалност. Правя каквото искам, позволявам си това, от което имам нужда, не се лишавам от нищо и съм доволен. За по-нататъшните ми цели и средствата за постигането им няма да пиша с подробности, но мога да кажа, че отскоро имам ел. компания и ще се опитам да я развивам. Парите, които съм изкарал до момента като ел. техник са чисти, преди 2 седмици правих таксите си и счетоводителя докара нещата дотам, да ми вращат данъци, а не да плащам, което е супер приятно за мен и съм много щастлив, защото знам колко са ужасни таксите в Канада....но винаги има какво да се направи по въпроса.
Жена ми половин година не работи. Купих и един сезонен pass за Уондърленд, който беше на две крачки от нас и цяло лято се разхожда и забавлява. Посетихме Ниагара, доста пъти Уондърленд, Уасага бийч, ходихме в Бг ресторант "Николинос" всяка седмица, но за съжаление той сега е затворен....беше си супер там. Запознах се с Кали, Милко и Мира, Цветелина, Николай Славеев, Мирослав Илич, но това не е кой знае какво за хвалене - знам, че чалгата не се харесва от по-голямата част от съфорумците. За мен това са хубави спомени, интересни снимки с актуални изпълнители за Бг. После - към края на лятото, жената си намери работа като касиер в супермаркет за хранителни продукти. Още работи там, заплатата е 8,50 на час, тя не е доволна, въпреки че управата на магазина е доволна от нея и се очакват по-добри позиции и времена за жена ми много скоро. Но тя не и не ... и продължава да е недоволна. Това обаче за нас не означава, че Канада е най-простата държава, защото няма по-хубава работа от касиер за 8,50 на час. Та ние решихме да направим нещо по въпроса. След седмица ще я записваме в Сенека Колидж да вземе някаква диплома за една година (тя също е икономист от Укономически Университет - Варна). Вече започнахме да пускаме резюмета по банките за работа, един вид - душим наоколо засега.
През това време искам да кажа, че се опитваме да създаваме всякакви контакти, предимно с канадски хора. И ето ги двата съвета към имигриращите, които ми идват:
1. Не идвайте с идеята да стреляте на посоки. Направете си план, който да следвате, поне насока какво ще правите и как може да реализирате този план. Целите ви трябва да са достижими, реалистични....мислете добре.
2. Навсякъде създавайте контакти, всякакви контакти...не се знае откъде ще изкочи зайчето. Така си намерих първата сериозна работа аз - с контакти, така стана и с жена ми.
Храната - доматите били пластмасови, месото било химия, млякото боклук... Ами аз мога да кажа, че храната определено е различна. Но всеки магазин си има секция за органична храна - зеленчуци, плодове, месо и т.н. По-скъпо, но по-качествено. Доматите са хубави, месото е хубаво, дори 100% мога да кажа, че каймата ми харесва повече от българската, защото е направена от месо, а не от кокали, сланина и свинска кожа. А луканката в българския магазин "Карлово" също е 100% по-добра от тази в Бг. Струва някъде 22-24$ за кило, ако не се лъжа, което си е супер, в Бг килото е 17-18лв. Заплатата там - 200лв, тука поне 10 пъти повече.
Здравеопазване - аз не съм ходил на доктор, но на жената и се случи. Както си била на работа и получава много силен кръвоизлив от носа. Навсякъде тук има клиники, като хлебарниците в Бг, което също е добре. Та отива тя веднага в клиниката, приемат я на момента без никакво чакане. Спират кръвта за 4 мин с много проста позиция на тялото и леко притискане на едно определено място на носа - супер непознато и учудващо за нас. Беше се получило веднъж в Бг същото нещо...малиииии голям зор беше. Такситата не искат да ни вземат, за да не ги оцапаме...отидохме пеша едва, едва ... добре, че живеехме близо до болница, иначе щеше да и изтече кравта и да си пукне на улицата - ужасно нещо беше. Та там и натъпкаха носа с марли и заприлича на Майк Тайсън след тежък бой - цялата надута като балон..не знам как ги побраха толкова марли в носа и...некадърници такива...а то такъв лесен начин да имало...:) С две думи - доволни сме.
Друго не се сещам....хм....пресичаш улиците без да те е страх, че ще те блъснат. Може даже и да не поглендеш. Жилищните блокове - не знам къде били от дърво и къде от бетон, дето батето разправяше, ама аз мога да кажа, че дори и от дърво, когато вали дъжд, никои блок не тече, така както тези в Бг - реки стават вътре по стълбището. Дори напротив - особено по-новите блокове са чисти, направо стерилни, кражби не стават на 100%, имат басейни, сауни, тенис кортове, фитнес зали и какви ли не още екстри...супер са. Вали сняг, но веднага се изчистват улиците и може да се кара. Цените са мога да кажа същите, както в Бг, за дрехи, покъщнина, обувки, бельо, коли, мебели. Не се страхуваш или замисляш да купиш нещо, защото винаги знаеш, че можеш да отидеш и да си вземеш парите обратно, винаги, ако не ти хареса. И много много други хубави неща.
Какво не ми харесва - дебели и грозни канадки, но аз вече си имам една хубава жена, така че не ми пука. Може би, че няма море, но все пак има къде да се ходи на плаж.
Дано да съм бил интересен и полезен.
Гец

P.S. Забравих да обобщя, че за нищо не съжалявам, страшно съм доволен и много ми харесва...В Канада мечтите се сбъдват и целите се постигат, за разлика от България....
Последно промяна от gez на Пон Мар 28, 2005 6:27 pm, променено общо 2 пъти.
Мисли за най-лошото, за да стане най-хубавото
Аватар
bis
Мнения: 530
Регистриран на: Вто Авг 05, 2003 3:55 am
Местоположение: ville de Quebec
Обратна връзка:

Мнение от bis »

Геца,
Нищо друго не мога да кажа освен: Радвам се, че набелязаните цели сте ги постигнали и ви желая успех в по нататъшните.

Ей много народ се изсипа май миналата година по това време. То направо за мене не остана какво да пиша, то всичко се изчерпва. :beer: :beer: :beer:
Само човек, който рабира нещо изцяло, може да го обясни така, че друг да не може да го разбере.
/Нобелов принцип на Рудини/
Аватар
gez
Мнения: 750
Регистриран на: Пет Авг 01, 2003 8:38 am
Местоположение: TORONTO; CANADA
Обратна връзка:

Мнение от gez »

bis написа:Геца,
Нищо друго не мога да кажа освен: Радвам се, че набелязаните цели сте ги постигнали и ви желая успех в по нататъшните.

Ей много народ се изсипа май миналата година по това време. То направо за мене не остана какво да пиша, то всичко се изчерпва. :beer: :beer: :beer:
Ami Bis... az mislia, che se seshtame....ne sme dovolni ot grada, a ot tam ot vsichko.....no za vsichko si ima lekarstvo...niama da se davate q???!!!
Vsichko zavisi ot vas i nikoi drug, nikoi niama da napravi tova, koeto sami mojete da napravite za sebe si.
Uspeh i na teb i pozdravi na Ivandi
Мисли за най-лошото, за да стане най-хубавото
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

Страхотен разказ, gez! :D

Много се радвам за теб, но и минутка не съм се съмнявала, че ще успееш! Продължвай в същия дух и да ни радваш с подобни разкази във форума!
Botzo

Мнение от Botzo »

Гец,
браво за хубавата тема. Смея да потвърдя че Канада като цало е едно от най-хубавите места в света, било то като природа, било то като икономика.
Tany
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юли 20, 2004 2:31 pm
Местоположение: Ottawa

Re: Една година в Торонто - равносметка....

Мнение от Tany »

gez написа: И ето ги двата съвета към имигриращите, които ми идват:
1. Не идвайте с идеята да стреляте на посоки. Направете си план, който да следвате, поне насока какво ще правите и как може да реализирате този план. Целите ви трябва да са достижими, реалистични....мислете добре.
2. Навсякъде създавайте контакти, всякакви контакти...не се знае откъде ще изкочи зайчето.
Два наистина ключови съвета, плюс един и от мен- Не тръгвайте с големи надежди, така разочарованията ще са по-малко.
А сега да споделя и аз нашия опит от първата ни година тук.
Ние пристигнахме на 06.04. в Торонто съсипани от дългия полет и безсънната предходна нощ. Процедурата на летището наистина беше бърза, макар че нас ни помолиха да ни снимат наново, защото нещо не им харесало в снимките, които бяхме изпратили. Но за наш "късмет" единият от куфарите ни не се появи и едночасовото ни чакане на лентата за багаж беше безсмислено. Аз лично се чувствах безкрайно изтощена и при вида на едно познато лице сред тълпата, приятел,който ни посрещна, направо се просълзих. Измъкнахме се от Торонто и се озовахме в Аурора, едно много приятно местенце(като това, което е описал Гец). Останахме в къщата на приятелите си цели 3 седмици, бяха безкрайно гостоприемни. Така имахме възможност да си изберем апартамент, който наистина ни харесва. Това стана след два три дена обиколки с кола из кварталите, които ни препоръчаха.
Ние бяхме решили, че няма да започваме каква да е работа, докато не ни се наложи наистина, тъй като самото търсене на работа си е целодневно занимание. След три месеца изпращане на резюмета и кандидатури почти всекидневно и 4 интрвюта в различни фирми мъжът ми започна работа каквато искаше в Отава. Преместихме се набързо и с удоволствие. За мен Торонто е много неуютен град и единственото приятно кътче са островите. Всички величествени и светлоотразителни, бляскави сгради, които сме виждали на снимките, изглеждат застрашителни погледнати отдолу. Отава е много по-приветливо място за живот, паркове, пешеходна улица с магазинчета и кафенета през лятото, велосипедни алеи.
Аз реших да се грижа за деца в къщи, така имам възможност да съм със сина ни, а и той да си играе със свои връстници. Не печеля много пари от това, но ми е достатъчно засега. Аз съм учила и работила като детска учителка в България и Финландия, но тук всеки има право да се грижи за до 5 деца без лиценз и специално образование (просто една възможност).
Успях да намеря педиатър за сина ни, но не съм доволна от него. За щастие попаднах на една много добра лекарка в Walk in клиниката, след двама, които ни поглеждаха за по 2минути максимум :? Тя е внимателна и не бърза да обслужи повече пациенти, а да помогне наистина. Вече ходя само при нея и това е най-доброто решение за мен.
Обичаме да пътуваме, имаме гостоприемни приятели в Монтреал и Торонто, които навестяваме, ходим на излети, посетихме Ниагара и град Кебек.
За себе си мога да кажа, че сим станала по-уверена, самостоятелна и инициативна след пристигането ни в Канада. Все още съм си оптимист и позитивно настроена към живота, а съпруга ми си е все още мрънкало :) това не зависи от мястото, а от човека...
Има някои неща, които ни дразнят и се надявам да продължава да е така, защото примирението води до "зомбиране" :) Просто се учим как да ги избягваме или как да се борим. Не съжаляваме, че сме тук сега, но къде ще сме утре все още незнаем...
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Re: Една година в Торонто - равносметка....

Мнение от sasho71 »

Tany написа:...а съпруга ми си е все още мрънкало :) това не зависи от мястото, а от човека...
Има някои неща, които ни дразнят и се надявам да продължава да е така, защото примирението води до "зомбиране" :) ...
от зомбациатя няма спасение :D а това за мрънкалото е характерно за силните мъже/ кат мене :wink: / , няма се плашиш :wink:
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
estoyanova
Мнения: 628
Регистриран на: Съб Авг 23, 2003 1:34 pm
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Мнение от estoyanova »

Благодаря ви от сърце че сте писали по темата.Адски е полезно!Вярвайте ни!Това ни дава надежда да продължаваме в избраната посока.
Желая ви много успехи и още по-добра реализация за вас и семействата ви!
КОЛКОТО ПОВЕЧЕ-ТОЛКОВА ПОВЕЧЕ
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Мнение от MrGeek »

Поздравления gez! Пожелавам ти следващите години да са още по-успешни, както и на всички останали сънародници :wink:
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Мнение от Kpetrov »

Супер, стискам ви палци! Ама като гледам май няма за какво :wink:
paraglider
Мнения: 254
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 1:52 am
Местоположение: Gusto maina, ama ve4e v Gatineau
Обратна връзка:

Мнение от paraglider »

Eto tova se kazva hubav posting! Blagodarya vi gez i tany, 4e se grijite da ni podgotvite i za hubavite momenti, koito ni o4akvat, 6toto za lo6ite ve4e se pogrijiha mnogo hora, 4ak ve4e samo v 4erno vzeh da gledam i butzata v garloto mi vse po -golyama i po-golyama, ama neise!Nie oba4e nyama da se davame, ya! :D
Blagodarya
"Не се плаши, ако трябва да се сбогуваш.
За да срещнеш някого отново,
първо трябва да се сбогуваш с него.
А щом сте приятели,
непременно ще се срещнете, било след броени мигове или след няколко живота."
Аватар
darklady
Непокорна
Мнения: 2132
Регистриран на: Пон Дек 06, 2004 8:25 am
Местоположение: Под звездите

Мнение от darklady »

Прекрасно е, че споделяте мислите и преживяванията си!

Продължавайте да сбъдвате мечтите си и да заразявате с оптимизма си и други българи!

Успех! :lol:
Невъзможното е предизвикателство!
BG-Dude
Мнения: 261
Регистриран на: Съб Фев 12, 2005 1:53 pm

Мнение от BG-Dude »

Опа, я да се вкя4а 4е тази тема е по моята 4аст :)

Няколко неща бих искал просто да под4ертая, а не да превръщам темата в някакъв спор - хубава тема е. Ако никой не по4не да се заяжда с мен би било идеално.

1. Както Гез каза - трябват ти връзки да си намериш работа.
2. Тани казва - 3 месеца търсили работа - зна4и трябва да имаш малко кинти да преживееш за 2-3 месеца, разбирай, поне $5000.
3. Ще има много хора да работят за $8-$9 Кад на 4ас (някои от тях само в на4алото).
4. С две думи, трябва да имаш някой в Канада да ти помогне поне в на4алото.

Мдам, за тези които правят 300-400 лева в БГ би било много трудно. Само билета ще ти струва 2-3 заплати...
T&C of my opinion:
The opinion I have expressed is entirely mine. It does not represent that of the forum, or any other member of it. Feel free to agree, or disagree with my opinion. My opinion should not be treated as a legal advice.
Alina
Мнения: 1061
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 9:45 am

Мнение от Alina »

Гец, евала. Накефи ме тотално. :beer:

И това, което си направил за жена си, когато не е имала работа, направо те превърна в един от любимците ми във форума.

Гец рулз :beer:

Тани, идеята за гледане на деца е много добра, аз не знаех тази подробност с лиценза, че до 5 деца не ти трябва. Ей такива неща е хубаво да се споделят във форума, защото на някой друг също може да е от помощ. Предполагам че и много други хора не го знаят. Понеже се чудехме каква работа да намерим на една приятелка тук, благодаря ти от нейно име. :beer:


Приятели, много, много късмет ви желая. :lol:
Alina
Canuck
Непукист
Мнения: 1836
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:36 pm
Местоположение: Мадрид

Мнение от Canuck »

Gez, super razkaz, bratche! :P :beer:

Pojelavam vi oshte po-golemi uspehi tazi godina! Kato se vidim tova lyato na jivo, shte dovarshim hubavite razkazi na maslinena salata i hubava bira. :P

Canada naistina e neveroyatna strana!

P.S. Molya vi ne oakvayte temata na Gez. Koyto ne iska da pishe po temata da si otvori druga takava. Az sashto ne si padam osobeno po jivot v Bulgaria, Ukrayna, Moldova, Belarus i t.n., no kogato nyakoy pusne tema kolko e hubavo tam ne vlizam da razvalyam temata, a prosto ne ya cheta. Vapros na vkus vse pak. 8)
Per aspera ad astra!
Горд канадски гражданин в Мадрид :)
Заключено