Къща - продажба или даване под наем

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10043
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Къща - продажба или даване под наем

Мнение от Pavel M »

todor73 написа:Батка, тоя път ме улучи точно където ме боли, остави тогава къщата в Квебек, кажи сега какво да правим с 2 апартамента в Букурещ, да продаваме или да им ударим ключа за 10-15 години без да даваме под наем, защото нямаме надежни хора да се занимават с наеми и т.н. Та разбираш, да купувам други в БГ малко в повече ще ми дойде :)

Колкото до къщата в Квебек, ако я дам под наем ще се изплаща сама без проблеми, но ... зависи от наемателите.
за апартаментите в букурещ не ги продавай сега.удари им ключа.не се занимавай с наематели
чакането няма да е 10-15 години а по скоро 5-7,може да е и по малко но не обещавам. изчакай ги тия години и с пруфа ще си платиш ипотеката на новата къща
а с главницата дето ще освободиш може да си напазаруваш още една кеш
и всичко това може да ти се случи само заради едното рязко повишаване на цените на недвижимостите в изоставащите в ценово отношение европейски региони.
но единствено в букурещ,варна,софия или бургас.ако се набуташ в някое забутано село или видин град успех не ти гарантирам
и да не ме забравиш после за почерпката ;)
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10043
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Къща - продажба или даване под наем

Мнение от Pavel M »

pumpy написа:
todor73 написа:Батка, тоя път ме улучи точно където ме боли, остави тогава къщата в Квебек, кажи сега какво да правим с 2 апартамента в Букурещ, да продаваме или да им ударим ключа за 10-15 години без да даваме под наем, защото нямаме надежни хора да се занимават с наеми и т.н. Та разбираш, да купувам други в БГ малко в повече ще ми дойде :)

Колкото до къщата в Квебек, ако я дам под наем ще се изплаща сама без проблеми, но ... зависи от наемателите.
Аз го виждам по следния начин:
Даваш къщата под наем, при наполовина изплатена, наема би трябвало да ти остава около 40-50%. В зависимост от този процент имаш марджин на грешка, преди да започнеш да губиш. Ако не "уцелиш" на правилните наематели, имаш достатъчно буфер. Ако "уцелиш" печелиш същия процент. Спокойно можеш да си създадеш фирма, което да управлява тази къща под наем, което ти дава възможност да отписваш разходи от ежедневието си, които сега са ти просто разходи след такси и относително храниш хазната. Цялата печалба от наема, може да остава във фирмата и да се реинвестира, отделно от теб, по начин, който не е обект на личното подоходно облагане. По този начим можеш да развиваш актив, вместо да харчиш готови пари. Колкото и да е трудно гонене на некоректни наематели, разходите са данъчно приспадаеми, ремонта на къщата също, рано или късно си на нулата и отново напред. Имането на инвестиционните ми имоти ми позволява да поддържам компания за управлението им и да пътувам няколко пъти годишно на различни места да оглеждам възможности за бизнес. Имам парче земя във Флорида и в Калифорния. Познай колко често ходя "по работа" на тези две места ? Или до Вегас и Монреал ?
Всичко е върпос на гледна точка. А и докато държиш къщата под наем с потенциален негативен наемател, нейната стойност се увеличава. Ако можеш да си позволиш да я имаш, без особено да повлияе на месечния ти финансов баланс, при положение че е празна известно време, аз не виждам никаква причина да я продадеш.

ок.много добре издържано и обосновано.не отричам
но защо са му нужни всичките тия тънки сметки и главоболия когато след 3-5-7-10 години ако приеме моето предложение може да ги избегне и на финала да се яви със същата печалба най малко,а при по добро стечение на обтоятелствата и да я удвои без даже и да си е мръднал пръста и похабил и една нервна клетка
не е ли по добре да се хвърли на спекулативна сделка и да държи питомното отколкото да се хване за дивото,щото там я камилата я камиларя
като му се живее в кебек нека си живе там ,но да не изпуска възможностите на конюктурата които сега за сега са все още напълно изпълними и възможни
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
todor73
Мнения: 1524
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:51 am
Местоположение: Квебек

Re: Къща - продажба или даване под наем

Мнение от todor73 »

Благодаря и на двама ви за ценните съвети, ще мисля пак :)
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10043
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Къща - продажба или даване под наем

Мнение от Pavel M »

нещо такова потърси.държи цена и с времето само ще се покачва.това е в пловдив,но подобни има и във варна и бургас

https://www.blitz.bg/obshtestvo/regioni ... 43885.html
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
jet
Мнения: 1148
Регистриран на: Съб Окт 22, 2005 12:56 pm
Местоположение: Toronto

Re: Къща - продажба или даване под наем

Мнение от jet »

Вкарай парите в някое Сев. Американско сити, където цените не само държат ами се и вдигат. Вкарай 100к в едно торонтско кондо за 500к в даунтауна, наемът е 2200 и го забравяш за 10г. с другите кинти взимай новата къща в Кебек.
Хампарцумяна от сега подготвя психически българите по медиите за увеличаването на лихвите догодина и познай какво ще се случи с пазара, ако народа не може да плаща или да купи.
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10043
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Къща - продажба или даване под наем

Мнение от Pavel M »

jet написа:Вкарай парите в някое Сев. Американско сити, където цените не само държат ами се и вдигат. Вкарай 100к в едно торонтско кондо за 500к в даунтауна, наемът е 2200 и го забравяш за 10г. с другите кинти взимай новата къща в Кебек.
Хампарцумяна от сега подготвя психически българите по медиите за увеличаването на лихвите догодина и познай какво ще се случи с пазара, ако народа не може да плаща или да купи.
те се вдигат,но до момента когато започнат да падат,а той май съвсем не е далеко щом публикуваха статистика в която торонто и ванкувър са в първата пети градове в света с най надути цени на имотите,не най скъпи а надути и това го определят като надут балон който в най скоро време се очаква да гръмне.другите 3 града са хохг конг-водещ,лондон и амстердам
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
jet
Мнения: 1148
Регистриран на: Съб Окт 22, 2005 12:56 pm
Местоположение: Toronto

Re: Къща - продажба или даване под наем

Мнение от jet »

Като тръгнат да падат ми свирни.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Къща - продажба или даване под наем

Мнение от optics »

Тоше,
до очаквания е всичко.
Продава се нещо дето очакваш да се скапе, поевтинее, не издържи дълго и т.н. а се държи нещо дето е тъкмо обратното - очакваш да издържи дълго, да поскъпва и т.н.
Всеки може да ти бае разни прогнози, ама ти самия в какво вярваш - че ще падне или че ще държи? Е те това е целия въпрос.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10043
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Къща - продажба или даване под наем

Мнение от Pavel M »

jet написа:Като тръгнат да падат ми свирни.
Ше ти свирна що да не ти свирна.Даже ще ти дойда на крака с куфарчето с кеша да ти купя кондото за без пари :lol:
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
Аватар
myhata II
Мнения: 15702
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Къща - продажба или даване под наем

Мнение от myhata II »

Pavel M написа:
jet написа:Като тръгнат да падат ми свирни.
Ше ти свирна що да не ти свирна.Даже ще ти дойда на крака с куфарчето с кеша да ти купя кондото за без пари :lol:
аз съм преди тебе ! :rofl: ;) :D
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
jet
Мнения: 1148
Регистриран на: Съб Окт 22, 2005 12:56 pm
Местоположение: Toronto

Re: Къща - продажба или даване под наем

Мнение от jet »

Pavel M написа:
jet написа:Вкарай парите в някое Сев. Американско сити, където цените не само държат ами се и вдигат. Вкарай 100к в едно торонтско кондо за 500к в даунтауна, наемът е 2200 и го забравяш за 10г. с другите кинти взимай новата къща в Кебек.
Хампарцумяна от сега подготвя психически българите по медиите за увеличаването на лихвите догодина и познай какво ще се случи с пазара, ако народа не може да плаща или да купи.
те се вдигат,но до момента когато започнат да падат,а той май съвсем не е далеко щом публикуваха статистика в която торонто и ванкувър са в първата пети градове в света с най надути цени на имотите,не най скъпи а надути и това го определят като надут балон който в най скоро време се очаква да гръмне.другите 3 града са хохг конг-водещ,лондон и амстердам
Тоя балон го чакат още от 1966г. (Витнамската война), тогава къщите са тръгнали нагоре от $21 000 :rock: .
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Къща - продажба или даване под наем

Мнение от Kan_Tangra »

Според моя опит, да имаш проблемни наематели е 5-10% шанс, и по-малко.
Грубо, от едно жилище се печели от наеми между 5 и 10%. От инфлацията, може би други 5%. Това, най-груби сметки, без да са разписвани.
Да имаш проблемен пропърти мениджър, шансът отива към 50те %. С което вече влизаш на истинска загуба.

Т.е. няма значение къде точно даваш под наем, важното е да даваш ти, и по възможност да живееш в същия град или наблизо.
Т.е. ако има къща в Квебек, и може да купи друга пак там, това е доста положително.
Всички други варианти, са прекалено рисковани и трудоемки/времеемки.

Знам за българи от Канада, които купуват в Бг, но тяхната идея е да се върнат след 3-5г.

Също, има вариант, продаваш къщата и купуваш 4плекс, или нещо подобно, пак със земя и двор. Живееш в единия, даваш другите под наем.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
Публикувай отговор