Въпрос към шофъорите !

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
konstanta
Мнения: 213
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 10:31 am

Въпрос към шофъорите !

Мнение от konstanta »

Здравейте , отсъствах от Канада и при завръщането , си сроковете на регистрацията на автомобила ми ,както и шоф. ми книжка са изтекли. Ясно е , че не мога да карам с истекли срокове и ако ме спре полиция, ще ме глоби.
Въпроса ми е , мога ли да ПРОДАМ или СКРАПИРАМ колата си при изтекла регистрация на автомобила !? Благодаря на всички мнения !!!
Поздрав !
agent Ozo
Мнения: 9745
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Въпрос към шофъорите !

Мнение от agent Ozo »

Можеш да правиш всичко каквото си решиш с колата, освен да я караш.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Въпрос към шофъорите !

Мнение от ablood »

konstanta написа:Здравейте , отсъствах от Канада и при завръщането , си сроковете на регистрацията на автомобила ми ,както и шоф. ми книжка са изтекли. Ясно е , че не мога да карам с истекли срокове и ако ме спре полиция, ще ме глоби.
Въпроса ми е , мога ли да ПРОДАМ или СКРАПИРАМ колата си при изтекла регистрация на автомобила !? Благодаря на всички мнения !!!
Поздрав !
Във всички случай някой ден ще трябва да си покриеш дълговече към КАТ, така, че по-добре отивай веднага за да избегнеш натрупване и лихви.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
konstanta
Мнения: 213
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 10:31 am

Re: Въпрос към шофъорите !

Мнение от konstanta »

Аблуд , аз дългове към КАТ нямам . Имах впредвид дали мога да продам или скрапирам колата без да плащам регистрацията .
Благодаря на агент Озо за отговора.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Въпрос към шофъорите !

Мнение от ablood »

Пишеш, че регистрацията на колата и книжката ти са "изтекли". Това подсказва, че не са прекратени. Щом не са прекратени, тогава те автоматично се подновяват и ти се трупат.

Друг е въпроса, ако са прекратени, или съспенднати, но тогава как ще са "изтекли"?
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
konstanta
Мнения: 213
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 10:31 am

Re: Въпрос към шофъорите !

Мнение от konstanta »

Здравей Аблуд ,
да . регистрацията на колата и срока на книжката са ми изтекли. Какво значи , че АВТОМАТИЧНО се подновяват и трупат ??? А ако не желая да ми се продължава срока на книжката или продам колата си след изтичане на регистрацията , примерно?
Благодаря !
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Въпрос към шофъорите !

Мнение от ablood »

Първо съм Аблъд. Не си поръчваш блуди мери, нали?

Второ шофьорската книжка и регистрацията на колата не са като бира, взета от магазина - купена, платена и толкова. Щом плащаш за една услуга периодично (наем, телефон, фитнес...), тогава не се очаква, че при започване на следващия период ще се обаждаш да искаш подновяване, а автоматично ти генерират фактура, или си взимат парите от сметката ти. Тоест щом не си си съспенднала книжката и регистрацията на колата за тях няма значение, че не си в Канада. Трупат ти се дългове.

Сега не знам след какъв период (може би година) спират да ти генерират нови фактури и ти трупат само лихви, но е важно да не шофираш, нито колата да стъпва на общински път без да си се разплатила. Глобата е доста солена.

Предполагам и застраховката не си си прекратила. И там е същата работа.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
agent Ozo
Мнения: 9745
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Въпрос към шофъорите !

Мнение от agent Ozo »

Константа, за да се снеме от регистрация една кола, трябва собственикът да уведоми и изрично да го поиска от SAAQ (или КАТ по Аблъда). Без такова уведомление регистрацията си е валидна и дължимата за нея сума също.
Така че, след изтичането на регистрацията за предходната година, ти дължиш такса за регистрация за следващата (настоящата година), която си длъжна да платиш не по-късно от конкретен месец на годината, който се определя от първата буква на фамилното ти име. Ако пропуснеш срока, дължиш и наказателна такса. Дори и да депозираш искане за снемане на регистрацията, то сумата си остава дължима.
Не е както ти предполагаш, че след като няма плащане, няма и регистрация.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
konstanta
Мнения: 213
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 10:31 am

Re: Въпрос към шофъорите !

Мнение от konstanta »

Благодаря ви агент Озо и Аблъд , разбрах разясненията.
А значи ли , че ако си платя регистрацията и след месец , да речем продам или скрапирам возилото , ще ми бъдат ли върнати парите за оставащият период ,който съм вече заплатил ?
Благодаря Ви !
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Въпрос към шофъорите !

Мнение от ablood »

,Да, в по-голямата им част. Или просто прехвърляш номера на следващото возило (ако вземеш такова).
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
dimana
Мнения: 158
Регистриран на: Пон Юни 04, 2007 7:22 pm

Re: Въпрос към шофъорите !

Мнение от dimana »

за регистрацията на колата не съм компетентна, но ще внеса уточнение за книжката

https://saaq.gouv.qc.ca/permis-de-condu ... xpiration/"

Не сте задължена да си подновите изтекла книжка, но имате срок от максимум 3 години да я подновите. Ако не го направите и след 3 години желаете да шофирате, ще трябва да минете отново теория И практика.
Публикувай отговор