Проблем със собственика на сградата

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
pollita
Мнения: 91
Регистриран на: Пон Юни 15, 2009 3:45 pm
Местоположение: Qc

Проблем със собственика на сградата

Мнение от pollita »

Здравейте на всички. Живеем в дървеняк на три етажа, без асансьор. Миналата година ни се родиха близнаци и им купихме двойна количка, доста тежка. Собственика на сградата ни разреши да я оставяме във фоайето, за да не се налага да я качваме по стълбите всеки път. За мен, като жена това си е невъзможна мисия. В същото фоайе, стояха още две колички на други съседи. Тази година децата на другите съседи вече нямат нужда от колички и съответно си ги прибраха. Така собственика ми отказа да оставям там количката, защото не изглеждало добре, демек грозно му се виждало. За мен обаче това е фатално, защото през деня не мога да мръдна от вкъщи с децата. Чакам мъжът ми да се прибере и да благоволи да ми свали количката. Нямам никакво законово право да си държа долу количката, знам го. Собственикът е човека, който решава. Все пак все трябва да има някоя организация за защита на децата примерно. Мисля си дори за дискриминация да подам жалба срещу него, другите колички стояха с години там, за моята не може. Дайте съвет какво мога да направя в тази ситуация.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Проблем със собственика на сградата

Мнение от roumensp »

Можеш да си купиш по-лека количка, има двойни по 15-ина кила.
И се радвай, че не си в блок, в който изобщо не разрешават деца, защото има и такива и тогава щеше да ти се наложи да сменяш адреса, а не количката.
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Проблем със собственика на сградата

Мнение от Kan_Tangra »

Предложи му 20 кинта на месец наем и очите му ще светнат.
Пък и идеята за друга количка не е лоша. Едва ли е повече от 2к.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Проблем със собственика на сградата

Мнение от roumensp »

Kan_Tangra написа:Предложи му 20 кинта на месец наем и очите му ще светнат.
Пък и идеята за друга количка не е лоша. Едва ли е повече от 2к.
Под 7-800 кинта са, има и по 300. Качеството не е еднакво, разбира се.
А иначе не виждам никакъв начин да искаш да ползваш обща площ за лични цели, при това без изобщо да си собственик. А дори и да притежаваше апартамента, пак трудно ще стане.
agent Ozo
Мнения: 9745
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Проблем със собственика на сградата

Мнение от agent Ozo »

Първото нещо, което следва да се направи при един спор с наемодател, е да се осигурят доказателства за всяко едно обвинение (твърдение) спрямо него. Независимо към кой орган или организация за съдействие ще се обръщаш, винаги това ще е първото нещо, което ще ви бъде поискано.
Какво твърдиш ти? Първо, че наемодателят е търпял дълго време количките на другите ви съседи. Как можеш да го докажеш това? След като вече количките са прибрани, следва да разчиташ на свидетелските показания на съседите. Отиди и ги питай дали са съгласни да сидетелстват. А ако се съгласят да ти ги дадат и в писмен вид веднага, още по-добре.

Следващото нещо е да можеш да докажеш, че си опитала да решиш проблема пряко с наемодателя. Отново доказателства - чрез свидетел, писмено (mise en demeure) или друг начин.

И чак тогава можеш да искаш помощ от който и да е арбитър, представяйки необходимите доказателства.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
Marto
Мнения: 4040
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Проблем със собственика на сградата

Мнение от Marto »

Дискриминацията не е разликата между начина, по който хазяина е третирал тебе и другите родители с колички. Няма нужда да събираш свидетели, показания, доказателства и т.н. Ако това беше критерия, той просто ще каже, решихме да няма никакви колички долу и толкова. Ти между другото познаваш ли всички други съседи с бебешки колички, или просто предполагаш, че на тях не им се иска да ги оставят на приземния етаж?

Дискриминацията в твоя случай е, че правилото на хазяина, че не може да се оставят колички долу предсавлява бреме за тебе поради семейното ти положение (което се тълкува по мнооооого широк начин). Линко като почна да пише наизуст явно има предвид "дискриминация" според тълковния речник.

По принцип, хазяина е длъжен да ти даде "reasonable accommodation". Никой няма да му каже да построи асансьор специално за тебе, разбира се, но да ти позволи да си оставяш количката долу се вписва в тази графа. Ако това нарушава някой местен закон от пожарната, да речем, тогава например може да ти даде достъп до някой килер или друго помещение на приземния етаж и т.н.

Не знам какви са законите в Квебек, но предполагам вашия Human Rights Code е подобен на тези в други канадски провинции, където горните ми расзъждения са отражение на местното законодатество.

_____________
Горната информация е правна информация, а не правен съвет: приложението на правото в индивидуални случаи. Предостаянето на горната информация не установява отношение на адвокат и клиент.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Проблем със собственика на сградата

Мнение от ablood »

pollita написа:...Така собственика ми отказа да оставям там количката...
Отношенита наемател/наемодател са бизнес при който и двете страни би трябвало се стараят да угодят на другата. За да ти откаже нещо, което е позволявал на други значи че или се е намесила трета страна, или си подходила много грешно към проблема.
Marto написа:Ако това нарушава някой местен закон от пожарната, да речем, тогава например може да ти даде достъп до някой килер или друго помещение на приземния етаж и т.н.
Вероятно такова помещение има, но или не е толкова удобно, колкото да си зарежеш количката направо на стълбите, или вече е пълно със зимни гуми, куфари и прочие.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Проблем със собственика на сградата

Мнение от Kan_Tangra »

А ако ползвам колело, не мога да го качвам по етажите, не мога и да си позволя автобуси, хазяинът длъжен ли е да приютява колелото в партера?
Това би трябвало да се квалифицира за "reasonable accommodation".
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
Аватар
спеца
Мнения: 468
Регистриран на: Нед Мар 12, 2017 7:14 pm
Обратна връзка:

Re: Проблем със собственика на сградата

Мнение от спеца »

не, марто . просто, номад е порочно умен....

за него не е достатъчно повърхностното знание по дадена тема, а е жаден за дълбокото, за връзката между 'как' и 'защо' по всеки въпрос, който е привлякъл интересът му.
поради тази причина, да не се възхитиш на ума му е просто невъзможно. номад, списва само с форумни събеседници, които са му релевантни в интелектуално отношение. разменянето на идеи и размисли му действа изключително възбуждащо. той грее, свети, кипи от въодушевление, стига да умееш да докосваш умът му по правилния начин. ако обаче разговорът......., не успява истински да го стимулира, ще се отегчи и бързо ще си намери някой друг, съфорумник.
„България е устояла на всички бури и не може да бъде унищожена, защото е ДЪРЖАВА НА ДУХА!“.
agent Ozo
Мнения: 9745
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Проблем със собственика на сградата

Мнение от agent Ozo »

Дадох просто пример как трябва да се действа, когато искаш да ползваш арбитър при спор с хазяйна си. Не съм класифицирал случая като дискриминация или каквото и да било.

Първата инстанция-арбитър в споровете между наемодатели и наематели в Квебек е Regie de logement. A те искат доказателства за твърденията на жалбоподателя и преди всичко, че е направено необходимото спорът да се реши между двевте страни. Не можеш да отидеш и да се оплачеш от него, без наемодателят ти дори да знае, че си от нещо недоволен.

И тук не разглеждам изобщо има ли хазяйна законово основание за действията си или не.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
seeker
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Юли 27, 2010 8:37 am

Re: Проблем със собственика на сградата

Мнение от seeker »

Pollita, имате ли ван или кола-комби? Можете да държите количката в нея. Знам от личен опит колко са запечени собствениците по отношение на детски колички. Може да провериш и за килерчета под наем в съседен вход, ако има, или дори в съседен блок. По-добре е от носене на количка от жена, особено ако скоро е раждала.
J&V
Мнения: 140
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2011 3:23 pm
Местоположение: Québec City

Re: Проблем със собственика на сградата

Мнение от J&V »

[quote="pollita"]Здравейте на всички. Живеем в дървеняк на три етажа, без асансьор. Миналата година ни се родиха близнаци и им купихме двойна количка, доста тежка. Собственика на сградата ни разреши да я оставяме във фоайето, за да не се налага да я качваме по стълбите всеки път. За мен, като жена това си е невъзможна мисия. В същото фоайе, стояха още две колички на други съседи. Тази година децата на другите съседи вече нямат нужда от колички и съответно си ги прибраха. Така собственика ми отказа да оставям там количката, защото не изглеждало добре, демек грозно му се виждало. За мен обаче това е фатално, защото през деня не мога да мръдна от вкъщи с децата. Чакам мъжът ми да се прибере и да благоволи да ми свали количката. Нямам никакво законово право да си държа долу количката, знам го. Собственикът е човека, който решава. Все пак все трябва да има някоя организация за защита на децата примерно. Мисля си дори за дискриминация да подам жалба срещу него, другите колички стояха с години там, за моята не може. Дайте съвет какво мога да направя в тази ситуация.[/quote

Противно на всички отговори тук, аз смятам, че сте идентифицирали точните възможности за успех в битката със собственика. Да той е собственик, но в Канада, жена, майка, имигрантка дава повече предимства. Разбира се, има доста смучещи от данъкоплатеца организации, които с удоволствие ще ви демонстрират желание за съдействие. Аз лично, бих ги оставила за в случай, че не мога да убедя собственика колко дискриминиращо е неговото поведение. Даже не бих споменавала миналото, което не мога да докажа. Имало ли е други колички, нямало ли е, кога, преди колко време. Сега има две бебета, които не излизат на слънце, понеже количката им нещо му разваля интериора. Освен това, вие си плащате. Плащате за какво, да сте дискриминирана? Най-хубавото е, ако имате договор, официално подписан. Аз лично бих инициирала разговор със собственика. Думата дискриминация, може да е магическа. И най-важното, не забравяйте, че дискриминацияте не е само по произход (за това те са подготвени). Дискриминацията е по пол -жена (от мой личен опит това тежи повече) и по статут -майка (това пък съвсем не подлежи на упорство). Разбира се, най-добре е да имате да споменете конкретни организации, асоциации, които евентуално могат да вгорчат живота на т.нар. "собственик". Ако са достатъчно популярни, той едва ли ще намира вашата двойна количка за грозна дълго време.... Аз лично, бих се пробвала. Ако не се получи, толкова по-зле за него. Въпросните институции и тем подобни неправителствени организации ще му скофтят живота със сигурност. Техният бюджет все пак е под лупа всяка година. И в двата случая ще си получите мястото, за различен период от чакане. В най-лошия случай, ще ви се наложи да смените немодателя. Друг е въпросът доколко задник, на който една детска количка му разваля пейзажа на скапаната сграда, си струва да му плащате наем. Пък да му предлагате пари допълнително, дори не бих го приела като идея. Само за да ви окуража, дори пред големи финансови институции, гореописаният модел е приложим. А и не само пред тях. Споделям личен опит. Успех!
DCS-Виена-23.05.2011г.
Акюзе-17.01.2012г.
Писмо изч. на интервю-15.06.2012г
CSQ-10.04.2013
Док.до Н.Скотия-07.05.2013г.
Баркодове-11.07.2013г.
Покана за медицински-04.09.2013г.
Визи - 02.10.2013г.

"Les courageux avancent, les peureux reculent!"
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Проблем със собственика на сградата

Мнение от pumpy »

Някой явно иска да остане без количка, но това е пътя: с рогата напред......
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Проблем със собственика на сградата

Мнение от IRA »

pumpy, жената си е държала количката досега на това място и не е била открадната.
Най правилния отговор ка да действате ще получите в Regie de logement. Говорете с тях , те ще ви кажат каква е процедурата. Спооменете пред собственикак какво са ви казали те, повечето наемодатели хич не иска да се разправят с тях защото в повечето случаи губят.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
pollita
Мнения: 91
Регистриран на: Пон Юни 15, 2009 3:45 pm
Местоположение: Qc

Re: Проблем със собственика на сградата

Мнение от pollita »

Благодаря на всички за солидарността. Аз не се отказвам лесно и няма да оставя нещата така. Не смятам да инвестирам в нова, по-лека количка, за да угодя на собственика. Да търся килер в съседни сгради пък би означавало да оставям децата сами, докато ходя да вадя количката и я прибирам. Да я оставям в колата пак не става, защото мъжът ми излиза сутрин с нея. Още утре ще се обадя в Régie du logement. Пък каквото сабя покаже :)
Публикувай отговор