На какво имам право по "здравна карта"?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: На какво имам право по "здравна карта"?

Мнение от ablood »

succes написа:
ablood написа:
klisurov написа:Простата е безплатна след 50 :D
Аз бях на 40, когато моят доктор без дори да ме почерпи една бира...
Ами ако си пишкал 5 пъти на вечер без да си ял диня или пил бира е нормално.
Накрая оправиха възпалението с антибиотик предполагам, а жена ти и досега ти е сърдита или ти на нея.

Ъ?!? Диня? Жена ми? WTF?

Без никакви оплаквания, от моя страна, или намеци, че го харесвам докторът реши да ми посегне. ;-)
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
seeker
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Юли 27, 2010 8:37 am

Re: На какво имам право по "здравна карта"?

Мнение от seeker »

ablood написа: Без никакви оплаквания, от моя страна, или намеци, че го харесвам докторът реши да ми посегне. ;-)
Явно силно те е впечатлило, все за това говориш. За Алфред Кинси чувал ли си?


И аз не съм чувал за списък с препоръчителни профилактични тестове и прегледи. Отделни специалисти съм чувал да казват по нещо за своята си област. Например след 45 г. възраст е добре да се проверява през определен период за полипи. Не помня колко беше периодът...

Аз съм малко скептичен за случайно открити при профилактични прегледи проблеми, но това си е мое виждане. Знам, че има и добри попадения.
Иначе предпочитам в България да си ги направя профилактичните прегледи поради няколко причини, но няма да задълбавам, защото имаше изискване от автора да не сравняваме двете системи.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: На какво имам право по "здравна карта"?

Мнение от roumensp »

seeker написа:И аз не съм чувал за списък с препоръчителни профилактични тестове и прегледи. Отделни специалисти съм чувал да казват по нещо за своята си област. Например след 45 г. възраст е добре да се проверява през определен период за полипи.
Като те хване някой за клиент, ще ги имаш ... аз например всяка година се мъкна при една професорка-офтамолог (безплатно), където губя часове за снимки на очни дъна и всякакви други тестове, въпреки че нямам никакви оплаквания и съм единствения в семейството с 20/20. Просто личния доктор ме прати при нея преди години и тя ме излови за клиент (може би трябва да прави бройка).
За полипи / рак на стомаха май трябва да се чеква при по-възрастни, над 60-65, освен ако няма подозрения по-отрано. При нас на възрастните им осигуряват колоноскопия един път годишно (или на 2 години, не съм сигурен).
Общо взето е по преценка на личния лекар ... ако той мисли, че имаш нужда, ще те прати.
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: На какво имам право по "здравна карта"?

Мнение от agent Ozo »

Каквото и да си говорим тук, скъпите и сложни процедури за диагностика на каквото и да е заболяване са безплатни само за хора с доказани здравословни проблеми. Или при констатирани множество и с висока степен на риска фактори, благоприятстващи определено заболяване. Така е в Канада, в България и навсякъде другаде.

Примерно компютърна коронарна ангиография на сърцето никой няма да тръгне да прави на човек ей така - профилактично, само защото той така е пожелал, или пък неговия личен (фамилен) лекар. Защото, да речем, човекът е попаднал в някаква рискова група след достигането на определена възраст, или защото искал да се презастрахова. В този случай желаещият ще трябва да си плати (в България е 400 лв.) процедурата от собствения джоб.

А и диагностиката е предназначена за ранно откриване на заболявания, тя не дава гаранции, че някоя болест няма да те повали на следващия ден след диагностицирането.
Нека не се превръщаме в хипохондрици с напредването на възрастта.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: На какво имам право по "здравна карта"?

Мнение от klisurov »

Един път годишно се прави профилактичен преглед.
В зависимост от конкретни болежки, възраст и рискови фактори (наследствена обремененост) се дават направления за различни иследвания.

Yahoo, на abdominal ultrasound не ме пратиха, т.к. (за сега) нямало причина.

Така и не разбрах, има ли изледвания, които са препоръчителни при определена възраст (и пол), без значение болежки и обременености.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: На какво имам право по "здравна карта"?

Мнение от ablood »

Вчера:
klisurov написа:Не съществува ли нещо като "профилактичен годишен преглед".
Днес:
klisurov написа:Един път годишно се прави профилактичен преглед.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: На какво имам право по "здравна карта"?

Мнение от roumensp »

klisurov написа:Yahoo, на abdominal ultrasound не ме пратиха, т.к. (за сега) нямало причина.
Това нещо отнема минимум 15-20 минути. Ако го правеха на всеки просто за профилактика тия дето имат нужда от него щяха да чакат не месеци, а година. Аз за такова платих 500 кинта от джоба си на частници, защото нямах нерви да чакам (подозрения за херния).
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: На какво имам право по "здравна карта"?

Мнение от pumpy »

klisurov написа: Така и не разбрах, има ли изледвания, които са препоръчителни при определена възраст (и пол), без значение болежки и обременености.
Жалко е, когато някой си прави труда да ти отговори и ти не желаеш да прочетеш написаното.....
Става въпрос за "evidence based medicine", ерго няма как за всички да е едно и също, защото всеки от нас е различен и това е работата на лекаря ти: да разбере от както ТИ конкретно имаш нужда. Той най-вероятно точно това е и направил.
Това, че в България можеш да си платиш за всеки един каприз, който ти хрумне и има кой да ти вземе парите, ИЗОБЩО не е критерий за "добра медицинска практика"...
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: На какво имам право по "здравна карта"?

Мнение от roumensp »

pumpy написа:
klisurov написа: Така и не разбрах, има ли изледвания, които са препоръчителни при определена възраст (и пол), без значение болежки и обременености.
Жалко е, когато някой си прави труда да ти отговори и ти не желаеш да прочетеш написаното.....
Става въпрос за "evidence based medicine", ерго няма как за всички да е едно и също, защото всеки от нас е различен и това е работата на лекаря ти: да разбере от както ТИ конкретно имаш нужда. Той най-вероятно точно това е и направил.
Това, че в България можеш да си платиш за всеки един каприз, който ти хрумне и има кой да ти вземе парите, ИЗОБЩО не е критерий за "добра медицинска практика"...
Ти и тука можеш (като се бръкнеш дълбоко), но те искат безплатно и от пенсионери, които пълнят чакалните, защото нямат нищо по-интересно да правят (нали е безплатно), можеш да си отидеш, докато чакаш месеци за изследвания.
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: На какво имам право по "здравна карта"?

Мнение от klisurov »

Идеята ми с тази тема е да осмислим какво означава "безплатно медицинско обслужване" в Кебек.

Преди всичко, то не е безплатно.

За деца не знам кой конкретно плаща.

За хора на социал се поема от "социала".
След х месеца имаш право на зъболекар
След у месеца имаш право на очен лекар.

При попълване на данъчната декларация,
ако нямаш частна здравна застраховка или не си на социал,
следва да платиш някаква сума (мисля, около $50, специалистите да кажат).
pumpy написа:
klisurov написа: Така и не разбрах, има ли изледвания, които са препоръчителни при определена възраст (и пол), без значение болежки и обременености.
Жалко е, когато някой си прави труда да ти отговори и ти не желаеш да прочетеш написаното.....
Става въпрос за "evidence based medicine", ерго няма как за всички да е едно и също, защото всеки от нас е различен и това е работата на лекаря ти: да разбере от както ТИ конкретно имаш нужда. Той най-вероятно точно това е и направил.
Това, че в България можеш да си платиш за всеки един каприз, който ти хрумне и има кой да ти вземе парите, ИЗОБЩО не е критерий за "добра медицинска практика"...
pumpy, прочетох и (надявам се) разбрах написаното от теб.

Чуденката (и питанката) ми е по-скоро има ли заболявания, които се "проявяват" в зависимост от възрастта.
Примерно, от дотук написаното, а и потвърдено от "личния" ми лекар, преди петдесетте няма защо да се тревожа за простата си, а след това ми се "полага по здравна карта".
Също така, не мисля, че едно момиче (примерно) на 12 г има смисъл да ходи на Mammography.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: На какво имам право по "здравна карта"?

Мнение от klisurov »

roumensp написа:
pumpy написа:
klisurov написа: Така и не разбрах, има ли изледвания, които са препоръчителни при определена възраст (и пол), без значение болежки и обременености.
Това, че в България можеш да си платиш за всеки един каприз, който ти хрумне и има кой да ти вземе парите, ИЗОБЩО не е критерий за "добра медицинска практика"...
Ти и тука можеш (като се бръкнеш дълбоко), но те искат безплатно и от пенсионери, които пълнят чакалните, защото нямат нищо по-интересно да правят (нали е безплатно), можеш да си отидеш, докато чакаш месеци за изследвания.
Аз лично нямам никакво желания да си правя безсмислени изледвания.
Лекарят също е човек, а при положение, че (явно) няма чек-лист, може в последствие да се окаже "уф, как не се сетихме преди това да погледнем за него, сега вече е късно".
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: На какво имам право по "здравна карта"?

Мнение от klisurov »

ablood написа:Вчера:
klisurov написа:Не съществува ли нещо като "профилактичен годишен преглед".
Днес:
klisurov написа:Един път годишно се прави профилактичен преглед.
Прав си, ablood, има профилактичен годишен преглед.
Но първо, не те "привикват" на него
(както примерно зъболекаря ти, който знае, че имаш частна здравна застраховка),
а трябва сам да се сетиш да си го "поискаш".
И второ, няма "чек-лист", та да не се пропусне нещо, проявяващо се с възрастта.

Всички изледвания, които ми предписаха,
са поради конкретни оплаквания,
а не защото на тази възраст съм склонен към нещо си.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: На какво имам право по "здравна карта"?

Мнение от pumpy »

klisurov написа:
ablood написа:Вчера:
klisurov написа:Не съществува ли нещо като "профилактичен годишен преглед".
Днес:
klisurov написа:Един път годишно се прави профилактичен преглед.
Прав си, ablood, има профилактичен годишен преглед.
Но първо, не те "привикват" на него
(както примерно зъболекаря ти, който знае, че имаш частна здравна застраховка),
а трябва сам да се сетиш да си го "поискаш".
И второ, няма "чек-лист", та да не се пропусне нещо, проявяващо се с възрастта.

Всички изледвания, които ми предписаха,
са поради конкретни оплаквания,
а не защото на тази възраст съм склонен към нещо си.
Първо НИКОГА не планирам recall list-a си в зависимост от тава дали някой има или няма застраховка. Всичките ми пациенти получават препоръка за "профилактичен преглед" в зависимост от нуждите си, за съжаление голяма част от същите правят САМО това, което покрива застраховката им, а не това което АЗ съм им препоръчал, просто защото не е "безплатно"....все едно да не можеш да се храниш пълноценно е "безплатно" един ден ....
А относно чек-лист: ти нали не си представяш някой, който е прекарал около 9-12 години в Университет за да се научи да те лекува да има нужда от лист хартия с "балончета" за отбелязване. Вярно е, че като си занеса колата на преглед ми дават един лист с отметки, но все си представях , че здравето е нещо различно от кола, но както винаги се бъркам. Толкова много пациенти са готови да платят за смяна на масло всеки 5к километра, но не и за преглед и профилактика ако не е покрито от застраховката им :)
И относно прегледа на колата: винаги когато ми дадат този лист с отметки получават един и същи отговор: говорете ми в цифри (колко струва и колко време отнема да се направи) защото аз от коли не отбирам на български, камо ли на френски/английски. Просто им имам доверие и все пак тази кола е отговорна за живота ми и този на семейството ми...

А това, което се плаща с данъчната декларация за Кебек е задължителната застраховка медикаменти, ако нямаш частна такава - това е бенефит, защото в БК например такова "животно нема" и хората без застраховки си плащат медикаментите в аптеката като попове. Да не говорим, че там самата им здравна застраховка струва окло 75 кинта на месец, не медикаменти, а основното "бвезплатно" здравеопазване
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: На какво имам право по "здравна карта"?

Мнение от klisurov »

pumpy написа:... А относно чек-лист: ти нали не си представяш някой, който е прекарал около 9-12 години в Университет за да се научи да те лекува да има нужда от лист хартия с "балончета" за отбелязване.
Амиии, представям си, и още как.
Лекарят също е човек, а е човешко да се допускат грешки.
Осебено ако съм бъбрив и го отплесна на някъде.
Току-виж пропусне, че на тази възраст не е зле да се погледне и за ...

Как беше: Умните хора си записват, а глупавите помнят като мен ;)
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: На какво имам право по "здравна карта"?

Мнение от pumpy »

Unrealistic expectations.......
Публикувай отговор