Пенсиониране в Кебек......

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Пенсиониране в Кебек......

Мнение от roumensp »

Pavel M написа:... и сега аджаба въпросът ми е как могат да ми докажат какъв е реалният престой на канадска територия през последните 26 години на един техен канадски гражданин като мен за да решат да го възнаградят или да го лишат от пенция ...
Вероятно е като при гражданството ... те самите няма да доказват нищо, а ще искат ти да им докажеш присъствие. Предполагам биха се заинтересували за години, през които не си подавал данъчни декларации.
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Пенсиониране в Кебек......

Мнение от Marto »

roumensp написа:
Pavel M написа:... и сега аджаба въпросът ми е как могат да ми докажат какъв е реалният престой на канадска територия през последните 26 години на един техен канадски гражданин като мен за да решат да го възнаградят или да го лишат от пенция ...
Вероятно е като при гражданството ... те самите няма да доказват нищо, а ще искат ти да им докажеш присъствие. Предполагам биха се заинтересували за години, през които не си подавал данъчни декларации.
Екзактамундо.
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Пенсиониране в Кебек......

Мнение от agent Ozo »

Прави си вятър на устата, батето. Както винаги. :)
Никаква канадска пенсия няма да види и това му го казах веднага след като си замина от Канада. Трябваше да постои още 2 годинки за да има право на някаква пенсия от тука.

Гледам, че вече посочва 10 г. като преживени в Канада. Което ми говори, че най-накрая някой му е набил в главата това изрично изискване за минимален престой. Преди години не ми вярваше като му го разправях.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Пенсиониране в Кебек......

Мнение от IRA »

:wasntme: :wasntme:
Marto написа:
roumensp написа:
Pavel M написа:... и сега аджаба въпросът ми е как могат да ми докажат какъв е реалният престой на канадска територия през последните 26 години на един техен канадски гражданин като мен за да решат да го възнаградят или да го лишат от пенция ...
Вероятно е като при гражданството ... те самите няма да доказват нищо, а ще искат ти да им докажеш присъствие. Предполагам биха се заинтересували за години, през които не си подавал данъчни декларации.
Екзактамундо.
А на мен ми стана любопитно какво искат за докаателство ,че си бил тук? Как може да откажат на някой който е работил тук през цялото време? В крайна сметка като работиш те ти имат цялата информация на компютър.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Пенсиониране в Кебек......

Мнение от agent Ozo »

Ясно е, че не може човек хем да е работил, хем да е пътувал. Ако е работил, нямаше изобщо да става въпрос за самолетни билети и визи.
След като са искали самолетни билети за доказателство, със сигурност въпросната личност има доста голяма "дупка" в престоя си, която не може да удостовери с документи, а само декларативно.

Като доказателство за престой освен споменатата вече данъчна декларация, аз се сещам и за удостоверения от работодатели ( от рода на R4), сертификати и дипломи за завършено обучение по нещо си, сведения от застрахователя за претърпени инциденти, документи за наложени глоби (пр. за неправилно паркиране) и т.н. Въобще всеки документ, издаден от орган на местната, изпълнителната или съдебна власти, съдържащ дата и твоето име. Всички те доказват, че в дадения момент си бил тук и никъде другаде.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Пенсиониране в Кебек......

Мнение от Marto »

IRA написа:А на мен ми стана любопитно какво искат за докаателство ,че си бил тук? Как може да откажат на някой който е работил тук през цялото време? В крайна сметка като работиш те ти имат цялата информация на компютър.
Не знам точно за ОАС, но като четох статиите, някои неща се покриват с резиденси въпросника за гражданство. Там искат неща от рода на данъчни декларации, извлечения от провинциалния медикеър за период от Н години, договори за наем или мортгидж документи, извлечения от кредитни карти и банкови стейтмънти, самолетни билети и копия от паспорти и т.н.

Странното е, че компютърните системи не са им чак толкова добри, колкото може би си представяш. 2011/12 ЦИЦ почват да изискват от съмнителни кандидати за граждаство история на пътувания от канадските гранични власти. Тъй като по него време близо 30% от кандидатите са ги нарочили за "съмнителни" CBSA са заляти с молби за travel history, за които те просто нямат персонала. Чел съм Access to Information Request документи където летят имейли и меморандуми между CBSA и CIC, като първите на практика псуват вторите на тема "как ви дойде такава глупост на ума". Тогава фокусът ми беше върху гражданството, но ако не се лъжа се споменаваше и подобен наплив от кандидати за ОАС.

Проблемът го решават след време като дават достъп на други федерални агенции до базите данни на CBSA.

Та сега съотвените органи могат да проверяват пътуванията на кандидатите като рутинна част от процеса на разглеждане на документи и сигурно има и други фактори и бази данни, които разглеждат, за да решат дали даден файл изисква по-сериозно разследване. Тези фактори са секретни, макар че някои от тях бяха "издадени" по грешка от CIC - например смяна на адреса на канадско ИД три или по-малко месеца преди кандидастване, дълги периоди на безработица, селф-емплоймент, разлика между декларираните отсъствия и вътрешна правителствена информация и т.н.

Допълнителни доказателства се изискват само от кандидати, които са "red flagged". По мои наблюдения това са сравнително неголяма част от честни хора и голяма част от тарикатите.

Когато получат документите с доказателства, бюрократът трябва да ги разгледа и да реши, on the balance of probabilities (49.9 с/у 50.1) дали кандидатът действително покрива изискването за присъствие в Канада. Един от проблемите е, че често кандидатите биват карани да докажат с абсолютна сигурност, че покриват изискванията. Даже има куриози, тъй като данните на CBSA са доста ненадеждни, когато декларирани пътувания ги няма в травел историята от граничните и тогава става една каша, бе да не ти се случва.

Батката май си е правил сметката без кръчмаря... и въпреки, че е готин пич и наш човек, надявам се да го гепят. Както казах, аз лично патих заради тарикати като него. Освен ако разбира се не се върне да върти геврека още 5 години и си изпълни изискването ;)
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Пенсиониране в Кебек......

Мнение от klisurov »

agent Ozo написа:Като доказателство за престой освен споменатата вече данъчна декларация, аз се сещам и за удостоверения от работодатели ( от рода на R4), сертификати и дипломи за завършено обучение по нещо си, сведения от застрахователя за претърпени инциденти, документи за наложени глоби (пр. за неправилно паркиране) и т.н. Въобще всеки документ, издаден от орган на местната, изпълнителната или съдебна власти, съдържащ дата и твоето име. Всички те доказват, че в дадения момент си бил тук и никъде другаде.
На мен ми се наложи да попълвам Residence Questionnaire.
Не знам с колко ми е забавило процедурата за гражданство, но им изпратих (за четирима) над 1'000 (хиляда) страници копия на какво ли не:
Децата, че са учили - Bulletin Scolaire;
Договори за наем;
Сметки за ток, Bell и т.н. (но не всичко става);
Застраховки коли, имущество и т.н.
Извлечения от всякакви дебитни и кредитни карти - реално там си пише кога и къде са ползвани.

Отделно, при кандидатстване за гражданство (тогава, сега не знам как е) декларираш дали си съгласен да проверят по границите.
За излизане-влизане със самолет е ясно, но от известно време (мисля 2010-11) и системите със САЩ са свързани.

Ако не си бил в Канада, няма как да имаш 1'000 страници доказателствен материал.
Елементарно ;)
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Пенсиониране в Кебек......

Мнение от Marto »

klisurov написа:
agent Ozo написа:Като доказателство за престой освен споменатата вече данъчна декларация, аз се сещам и за удостоверения от работодатели ( от рода на R4), сертификати и дипломи за завършено обучение по нещо си, сведения от застрахователя за претърпени инциденти, документи за наложени глоби (пр. за неправилно паркиране) и т.н. Въобще всеки документ, издаден от орган на местната, изпълнителната или съдебна власти, съдържащ дата и твоето име. Всички те доказват, че в дадения момент си бил тук и никъде другаде.
На мен ми се наложи да попълвам Residence Questionnaire.
Не знам с колко ми е забавило процедурата за гражданство, но им изпратих (за четирима) над 1'000 (хиляда) страници копия на какво ли не:
Децата, че са учили - Bulletin Scolaire;
Договори за наем;
Сметки за ток, Bell и т.н. (но не всичко става);
Застраховки коли, имущество и т.н.
Извлечения от всякакви дебитни и кредитни карти - реално там си пише кога и къде са ползвани.

Отделно, при кандидатстване за гражданство (тогава, сега не знам как е) декларираш дали си съгласен да проверят по границите.
За излизане-влизане със самолет е ясно, но от известно време (мисля 2010-11) и системите със САЩ са свързани.

Ако не си бил в Канада, няма как да имаш 1'000 страници доказателствен материал.
Елементарно ;)
Абе елементарно, ама прекаляват. Знам за един случай с камионджия. Искаха му log books за последните 5 години -> един-два кашона хартия :o
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Пенсиониране в Кебек......

Мнение от roumensp »

klisurov написа:На мен ми се наложи да попълвам Residence Questionnaire.
И на мен.
Аватар
Rhea
Мнения: 176
Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 5:29 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Пенсиониране в Кебек......

Мнение от Rhea »

На нас нищо не ни искаха. Нашите 23 години са плътни с по един месец на година за пътешествия. Проверката с имиграцията беше да потвърдят дата на пристигане заради загубата на входящата виза с печата от летището. Мисля си, че защото предвиждат ровене и за това федералите изпращат формуляра една година преди навършване на възраст.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Пенсиониране в Кебек......

Мнение от yahoo »

Rhea написа:Нашите 23 години са плътни с по един месец на година за пътешествия.
Това означава ли че ваканциите извън страната трябва да бъдат извадени от общия престой в Канада?
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Пенсиониране в Кебек......

Мнение от Kpetrov »

Това означава, че щом те самите нямат тази информация, всеки може да си напечата всякакви извлечения от банки, платени сметки и незнам си какво.
Щом не са нотариално заверени всички тези бележки са bullshit.
Сега и клошари ли трябва да ставаме?
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
Rhea
Мнения: 176
Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 5:29 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Пенсиониране в Кебек......

Мнение от Rhea »

yahoo написа:
Rhea написа:Нашите 23 години са плътни с по един месец на година за пътешествия.
Това означава ли че ваканциите извън страната трябва да бъдат извадени от общия престой в Канада?
Изваждат само престой по-дълъг от 6 месеца за календарна година. Поне с такова впечатление останах, но не мога да го твърдя на 100%
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Пенсиониране в Кебек......

Мнение от IRA »

Питах един колега, ваканциите не ги вадят. Бележките за доказателство се подпечатват от човек с печат т.е някой член на професионална организация, не е нужно да е нотариус.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10073
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Пенсиониране в Кебек......

Мнение от Pavel M »

agent Ozo написа:Ясно е, че не може човек хем да е работил, хем да е пътувал. Ако е работил, нямаше изобщо да става въпрос за самолетни билети и визи.
След като са искали самолетни билети за доказателство, със сигурност въпросната личност има доста голяма "дупка" в престоя си, която не може да удостовери с документи, а само декларативно.

Като доказателство за престой освен споменатата вече данъчна декларация, аз се сещам и за удостоверения от работодатели ( от рода на R4), сертификати и дипломи за завършено обучение по нещо си, сведения от застрахователя за претърпени инциденти, документи за наложени глоби (пр. за неправилно паркиране) и т.н. Въобще всеки документ, издаден от орган на местната, изпълнителната или съдебна власти, съдържащ дата и твоето име. Всички те доказват, че в дадения момент си бил тук и никъде другаде.
ай сеа дренки и глогинки,че и боровинки
да ти искат разни пейпър шитове от преди 25 години като разни форми,формички и стейтмъни с актуална дата за да доказваш нещо си
айде въз бе.в кой век живеете
бършете и вече даже и задниците с айфони и незнам си кви 4 джи телефони,а не с най обикновенна тоилет пейпър
а след 15 години като ходим да си искаме пенцията телефоните ни сигурно ще са вече 120 джи и нагоре и хартията ще бъде забранена с екологична цел за да бъде възпрепятствано изсичането на горите
тогав къв аджаба банк стейтмън ще ти търсят.то в банката тогава като влезеш да си го изискаш няма да са чували за такова нещо и ще те гледат като извънземен
абе я се вземете малко по насериозно.то в българия поне от 10 год никой не ти иска никакви хвърчащи хартийки и пейпъри с които да доказваш стаж за пенция щото всичко е дигитал в нои и се знае,даже и голия ти задник се вижда дигитал там
кви самолетни билета ,кви 5 лева
че на мен ако ми искат самолетни билети принтирани с обикновено мастило на формат а4 докат си правя сутрешния тоалет в кенефа ше им напечатам колкото са им необходими
те хората фалшиви евра и долари печатата с милионите и милиардите 1 към 1 тука за някви самолетни билети,банкови стейтмъни и форми от работодател тряа се кахъриш как да си уредиш след 15 години,да не се повтарям пак,че тогава хартията ще бъде забранена
я бързо в час малко да се образовате
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
Публикувай отговор