Пенсиониране в Кебек......

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
Аватар
Rhea
Мнения: 176
Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 5:29 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Пенсиониране в Кебек......

Мнение от Rhea »

agent Ozo написа:Rhea, в каква валута си получавате пенсиите - канадски долари или в левове?
А разходите по превода и обръщането на валутата (ако има такова) кой ги поема?
Във формуляра питаха дали искаме да получаваме федералната пенсия в чужбина, да им дадем сметка и също, ако по късно напуснем страната, ни молеха да ги уведомим един месец преди това, за да нямало проблем с преводите. Пишеше, че сумата се получава в местна валута и преводите са за наша сметка.
Не сме ползвали тази услуга. Имаме си канадски сметки. Като си идваме на гости на децата си правим единичен годишен банков превод. Можем също да си ползваме кредитните карти и после си ги плащаме он лайн.
Аватар
Rhea
Мнения: 176
Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 5:29 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Пенсиониране в Кебек......

Мнение от Rhea »

dimana написа:Rhea, благодаря за споделения опит. Бихте ли допълнили как стои въпросът със здравното осигуряване в България, ако е удобно. Предполагам, че съпругът ви е осигурен като български пенсионер от държавата. А на вас на каква база ви определиха размера на здравно-осигурителната вноска?
Като се върнахме, от НАП ни изпратиха в МВР да си извадим документ за влизане, излизане в страната, за да видят дали не сме пребивавали повече от 6 месеца в БГ. Взима около седмица. Аз например имах три влизания и излизания за 23 години, а на документа имаше само едно излизане. (В НАП знаят, че инфото не е адекватно, но им го искат за досието). С този документ се върнахме в НАП, където се попълва един формуляр от една страница. На момента служителката изчислява какво дължите за текущата година. Ако сте се прибрали преди юни, тъй като ще пребивавате повече от 6 месеца в страната, плащате от началото на годината. Например, ако сте се прибрали на 1-ви май, плащате от януари до май наведнъж и после още 6 месеца, след което ставате осигурен. Ако сте се прибрали след юли и няма да съберете 6 месеца престой за календарната година, плащате само следващите 6 месеца и сте осигурени. Ако не работите като мен таксата е 18.40лв на месец от 01.01.2017.
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Пенсиониране в Кебек......

Мнение от Kpetrov »

roumensp написа:Много станахте тия на по няколко пърцуци. Аз се басирам, че вероятността те да те прекарат е много по-голяма отколкото ти тях.
Питай ме мен колко са "отворени" за документи ... от месеци данъчните ме дърлят за 10К неплатени дългове, защото не ми харесват "хартиите" за доказателство, а съм в правото си. Ако се измъкна ще черпя (не теб де, който ми е под ръка). BTW, последните "хартии" им ги пратих електронно като PDF, нема само батката да е "дигитал". :D
Точно това имах предвид. Дори от твоят пример... за разходи пред данъчните се изискват някакви си белжцици, после пък ги доказвай с други хартийки. Точно там е въпроса, че електронни PDF-и мога да им пратя каквито и колкото си поискат.
Че, вероятността те да те прекарат е много по-голяма отколкото ти тях не се и съмнявам. Дори два пъти. Ще ти вземат пари за създаването на не работеща система и после ще те глобят за това, че тя не работи.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Пенсиониране в Кебек......

Мнение от agent Ozo »

Благодаря за отговора, Rhea!
Наистина, в такъв случай, е по-изгодно да се поддържа активна банкова сметка в Канада и да се правят по-малко на брой преводи, вместо ежемесечните.

А защо само от Канада правите годишните преводи? Вашата канадска банка не разрешава ли преводи он-лайн, или има лимит на сумата за еднократен превод?
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Пенсиониране в Кебек......

Мнение от Kpetrov »

IRA написа:
MrGeek написа:
Kpetrov написа:Лично преживяване от преди месец. Подновяване здравната карта на съпругата, на гишето - покажете доказателство за фамилията по рождение!!!
Онли ин Кебек!!! При нас такива неща няма - лично преживяване. Нямахме никакви подобни проблеми и аз и съпругата ми. Подновяването на здравните карти направихме по телефона. При това и на двамата картите ни бяха със сгрешени имена (разбира се по тяхна вина).

Не знам въобще защо тия хора си сменят имената. Аз сменям шофьорска книжка и медицинска карта едновременно, но са си два различни документа. Подаваш един лист с подпис и евентуално те снимат, получаваш документа по пощата.
Кои хора имаш предвид? В България след женитба обикновено жената приема фамилията на мъжа. Не знам дали някога е било задължително или не, но има много по-малко проблеми с децата след това, доколкото знам.
Когато сме сключвали брак не сме пресмятали, дали и как това ще се отрази на живота след това в друга държава или че са толкова омотани, че да те регистрират пред държавните органи с различни имена.
Когато пристигнеш нямаш шофьорска книжка, първо е здравната карта с фамилия по рождение, в банката ти откриват сметка с бг паспорт - фамилия след брака, съответно кредитни карти и т.н.
И ние получаваме документа по пощата, но когато чух въпроса на гишето ми настръхна косата!
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Пенсиониране в Кебек......

Мнение от IRA »

Ми тези дето си сменят името като се омъжът или оженят, то това не е само за жени и мъж може да го смени .
Аз не съм си сменяла името , проблеми с децата нямам. Майка ми също не го е сменяла и тя не е имала проблеми. Колегана баща ми той си беше сменил името, защо не знам, явно не си е харесвал фамилията.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Пенсиониране в Кебек......

Мнение от roumensp »

tonny написа:Като взех шоф изпит и подадох документи за книжка ме питаха искам ли да е обединена със здр карта и казах защо пък не. Друг е въпроса, че взех изпита от 2-я път и карах известно време без книжка. :rofl:
А даже не знаех, че това чудо има давност. :D
Аз не знам здравната карта в БК да има давност, затова и питам. А когато е обединена с книжката има давност, разбира се.

IRA написа:Ми тези дето си сменят името като се омъжът или оженят, то това не е само за жени и мъж може да го смени .
Аз не съм си сменяла името , проблеми с децата нямам. Майка ми също не го е сменяла и тя не е имала проблеми. Колегана баща ми той си беше сменил името, защо не знам, явно не си е харесвал фамилията.
И жена ми не го е сменяла и не е имала проблеми. За сметка на това бъркат името на детето като му лепват нейната фамилия. :D
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Пенсиониране в Кебек......

Мнение от pumpy »

agent Ozo написа:Благодаря за отговора, Rhea!
Наистина, в такъв случай, е по-изгодно да се поддържа активна банкова сметка в Канада и да се правят по-малко на брой преводи, вместо ежемесечните.

А защо само от Канада правите годишните преводи? Вашата канадска банка не разрешава ли преводи он-лайн, или има лимит на сумата за еднократен превод?
Онлайн преводите имат лимит (2500 за RBC, когато плащах последно миналата година, таксата мисля беше 13.50 на трансфер), когато са за чужбина. Wire transfer може да се прави от всяка една точка на земята, стига да имаш телефон и факс/имейл.
Предполагам го правят от Канада, просто по навик, отколкото от необходимост.
Странджата
Мнения: 3606
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:00 pm
Местоположение: Хъшия

Re: Пенсиониране в Кебек......

Мнение от Странджата »

Еххх.....а ако Чърчил не бе ял българска попара и не бе дал България на Джугашвили&мандраджии...сега въобще нямаше да я има тази тема,но.......
dea
Мнения: 360
Регистриран на: Пет Фев 08, 2008 12:21 pm
Местоположение: Montreal

Re: Пенсиониране в Кебек......

Мнение от dea »

Клисуров, фамилно име по рождение се доказва с акт за раждане. Аз като ходя да си вадя документи нося с мен всички оригинали, които биха ми поискали (поне 2 кила хартия) за да не ме върнат, че нямам някой документ.
И също като Ира не съм си сменяла фамилия. Единственото затруднение до сега ми е било как да си направя табелката на входната врата, че нали обикновенно пише "Семейство Василеви" (примерно).
‘You can’t control what happens in life, but you can control the way you respond’
Публикувай отговор