Пътуване за България през Букурещ, споделете опит

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
kijo
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Май 26, 2016 12:55 pm

Пътуване за България през Букурещ, споделете опит

Мнение от kijo »

Здравейте,

искам да попитам тези които имат опит с пътуванията през Букурещ.В предвид цените и родното ми място в БГ (северо-източна България), реших да опитам този маршрут. Та така, няколко неясноти и въпроси изникнаха в моята глава:
Ще пътувам с 2-те си деца (15 години с БГ и канадски паспорт и 8г само са канадски паспорт, за което чувам че нямало значение че няма БГ паспорт, щом бил роден от БГ гражданин в чужбина се третира като такъв). До колкото си спомням, когато е само 1 родител или придружител, се изискват пълномощни за извеждане на непълнолетни от страната подписани от 2та родители и заверени: едно за 2-те деца на английски/френски заверено за излизане от Канада и оригинал/копия на български, заверени от незнам кой си (ама хич не ми се ходи до Отава...преди правехме едни заверени от БГ травел агентите които имат пълномощия и си минаваха...).
Някой минавал ли през границата с Румъния, знам че въпроса е субективен до колко и как се прилагат законите в БГ но все пак е интересно да се чуе някое мнение ако някой е имал подобно изживяване...
Също така как е въпроса с пътуването през/около Букурещ, осведомих се за таксите на моста и за румънските винетки, но чувам за ремонти по моста, задръствания в Букурещ, кофти околовръстно...очертава се интересно пътуване :)
Мерси на тези които ще споделят своя опит.
kijo
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Май 26, 2016 12:55 pm

Re: Пътуване за България през Букурещ, споделете опит

Мнение от kijo »

Ъп!
Поне някой да сподели пресен опит от пътуване с 1 родител или с друг придружител, как е положението с изискването за декларациите при излизане от БГ...
Аватар
kiro
Мнения: 877
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2012 7:27 pm
Местоположение: Торонто

Re: Пътуване за България през Букурещ, споделете опит

Мнение от kiro »

Аз съм пътувал с кола пред Силистра, Дуранкулак и Ген. Тошево преди влизането в ЕС и беше безпроблемно, сега би трябвало да е още по-лесно. Ако няма кой да те вземе от летището, или не ти се наема кола, има редовни автобуси до Русе и Варна - питай роднините си да проучат. Иначе с непълнолетни деца предполагам ти трябват пълномощни както навсякъде
Bulgayrian
Аватар
Panem et Circenses
Мнения: 580
Регистриран на: Сря Яну 20, 2016 4:01 pm

Re: Пътуване за България през Букурещ, споделете опит

Мнение от Panem et Circenses »

Абе не искам да ви плаша, но огромни проблеми при заминаването (обаче от София) на един приятел с дъщеря му (родена в Канада) някъде в началото на септември миналата година - вследствие на което детето (15 г) го оставят в България, а той си заминава по съвет на представителя на Луфтханза (много натоварен сезон и практически невъзможно да се намерят два билета заедно).
Доколкото знам - причината е била че документа не е бил заверен в консулството тук. Мога да звънна и да попитам за подробности, но ви съветвам поне да се обадите до посолството/консулството за съвет ASAP.
The purpose of studying economics is not to acquire a set of readymade answers to economics, but to learn how to avoid being scammed by economists and swindled by accountants (claiming to be magicians, wizards with "fiduciary duty" to serve you)
Аватар
Ascao
Мнения: 294
Регистриран на: Нед Мар 09, 2008 4:11 am
Местоположение: GMA

Re: Пътуване за България през Букурещ, споделете опит

Мнение от Ascao »

Привет,
миналата година пътувах от там, но сега като претеглям плюсовете и минусите май няма голяма файда. От София до в къщи са 250 км а от Букурещ само 150 та си казах по добре през Букурещ. Цената на билета почти същата. Но в Румъния 100 км не са като Монреал - Отава: там се оказа, че се вземат за 3 часа :( "Магистралата" е магистрала в кавички, щото минава дирекно през всички села и ограничението е 50км/ч. Околовръсното на Букурещ е като Монреал през лятото: ремонти от всякъде. На едно място по околовръсното видях фалшиф знак "Стоп" който генерираше задръстване и мургавите румънци се възползваха максимално да продават минерална вода и сладолед :).
По въпроса за минаването на границите, след като тръгнах от Монреал и като ми искаха паспорт давах този, който първи хвана без да гледам канадски ли е или български и никой никъде не ми е правил проблем, но деца с мен не е имало.
Тази година обаче съм с децата и минавам през София.
S'il n'y a pas de solution, c'est qu'il n'y a pas de problème.
Аватар
jasmin_veni
Мнения: 480
Регистриран на: Чет Юли 09, 2009 2:32 am
Местоположение: Sofia

Re: Пътуване за България през Букурещ, споделете опит

Мнение от jasmin_veni »

Здравейте. Скоро задавахме подобни въпроси в Отава, във връзка с това, че само едното дете има паспорт. По закон сме длъжни да осигурим легитимни документи на децата за излизане от България, в който случай е български паспорт. Без значение, че е и канадски гражданин, дъщеря ни се третира като български такъв на територията на България и трябва да има паспорт+декларация за напускане на България ако е с един родител.

Съветвам ви да звъннете до Отава, доста изчерпателно отговарят. Иначе тук само може да ви объркаме с отговорите.
DSC Виена - 03.06.2011г.
Интервю - 09.09.2013г.,Успешно :)
Изпратени/получени в Сидни - 09.10.2013/15.10.2013
Полет - 26.05.2014г.
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Пътуване за България през Букурещ, споделете опит

Мнение от Kpetrov »

Всички които пътуват се деца да си опичат работите, защото вече е масова практика да връщат хората на летището и много хора горят с обратния полет.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Пътуване за България през Букурещ, споделете опит

Мнение от c200 »

Ето тук - http://www.nsgp.mvr.bg/Guide/tr_persons.htm"
и по-специално това:
http://www.nsgp.mvr.bg/NR/rdonlyres/A4A ... o_deca.doc"

Ако има ДВА паспорта, може и без пълномощно, но дяволът е в детайлите дето се вика. Например колко нашенци могат да се похвалят с български паспорт, в който е упоменат канадския им адрес? Не че се заяждат хората, но гледам че правилникът на гранична полиция пак е променен, трябва да се чете наново всеки път.
Ако детето има само български паспорт - искат пълномощно на български, заверено от български нотариус (разбирай в България) и/или консул. Да не говорим че само с канадски паспорт на теория не може да се мине, ако детето е български гражданин - трябва да има и български документ за самоличност. Отделно се полага и подобен канадски документ на английски или френски, искат го в Канада или из Европата понякога.

Иначе за Букурещ - добра алтернатива за почти цяла Северна България. За гражданите на Варна, Добрич и т.н. препоръчвам да се минава през Кардам и после по магистралата за Букурещ - по-дълго е с 40-50 км, но пък няма чакане като на русенския Дунав мост или силистренския ферибот. Има и всякакви таксита, по 100-200 лв на курс в зависимост от разстоянието - Варна, Добрич, Русе, Силистра, Разград и т.н.
Ако полетът е ранен - има един хотел наблизо, Отопени, http://www.hotelotopeni.ro/"
180 леи на вечер за 3 души (80 лв) ми се струва твърде прилична цена, с микробус до летището 24/7. Има и други из тоя вилает, малко или доста по-скъпи.
А, и традиционно за нашите ширини - румънците обичат да има изходящ граничен контрол, едни 15-30 мин повече чакане от обикновено.

Кръчмарски сметки от юли 2016 - 3 души, $400 икономия в сравнение със София ($700 по-евтини билети минус $250-$300 за транспорт и хотел). На мен ми изнася, като време и удобство е горе-долу същото.

P.S. Цитат от правилника на Гранична полиция по-горе, според т. 2.2 изглежда че може да излезе детето само с канадски паспорт, макар че това пък нарушава оня закон за личните документи. Да речем че важната декларация е приемлива като доказателство за българско гражданство. Или пък друга логика, ако въобще има такава в бюрокрацията. :

"Предвид цитираните по-горе разпоредби на граничните пунктове се изпълнява следното:

2.1 Когато при напускане на Република България детето притежава и представи на граничните полицаи валиден български паспорт или лична карта И валиден паспорт или лична карта на съответната друга държава, чиито гражданин е, декларация за съгласие от отсъстващия родител/родители няма да бъде изисквана.
2.2 Когато детето, притежаващо българско и друго гражданство, притежава и представи само валиден паспорт или лична карта на съответната друга държава, декларация за съгласие, издадена по реда, описан в т. 1 ще бъде изисквана. Ако детето (респ. придружаващото го лице) не представи такава или същата не е заверена по начина, описан в т. 1, то няма да бъде допуснато да излезе от България. "
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Публикувай отговор