Радиоактивен газ РАДОН в Кебек?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Радиоактивен газ РАДОН в Кебек?

Мнение от Bistra »

Не беше ли Кебек? Какво е сега пък това Онтарио? :D
optics написа:Не знам той какво визира, аз просто не исках да пиша кой му е града.
Ахаа! Стоплих! Той пише от Онтарио. :rofl: Ми щото иска да ни покаже колко ни е гадно в Кебек. ;)
Последно промяна от Bistra на Съб Яну 09, 2016 9:57 pm, променено общо 1 път.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12462
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Радиоактивен газ РАДОН в Кебек?

Мнение от Ivan1007 »

optics написа:Братовчед на Миеле ?
Чалгар.
Последно промяна от Ivan1007 на Съб Яну 09, 2016 10:10 pm, променено общо 1 път.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12462
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Радиоактивен газ РАДОН в Кебек?

Мнение от Ivan1007 »

Bistra написа:Не беше ли Кебек? Какво е сега пък това Онтарио? :D
Се тая е в случая. Канадския щит. ;)
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Радиоактивен газ РАДОН в Кебек?

Мнение от klisurov »

optics написа:Не знам той какво визира, аз просто не исках да пиша кой му е града.
Моето IP е торонтийско, но аз съм в Монреал.
Нещо като, на вратата пише "Жени", а вътре, тоалетни ;)
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Chanliev
Мнения: 116
Регистриран на: Сря Фев 25, 2004 1:26 pm
Обратна връзка:

Re: Радиоактивен газ РАДОН в Кебек?

Мнение от Chanliev »

Модератор провайдара ми е от онтарио а иначе си живея в Бросард от 5 години. Ако искаш и на живо мога да ти покажа адреса?
Живей както желаеш, но не пречи.
Chanliev
Мнения: 116
Регистриран на: Сря Фев 25, 2004 1:26 pm
Обратна връзка:

Re: Радиоактивен газ РАДОН в Кебек?

Мнение от Chanliev »

Газът се въди след като мине през определена субстанция, а този минава през урановите залежи изобилстващи на територията на Канада. Ако имате желание карти бол, показват си ги хората.
Всеки дозиметър има съставна част гайгермюлеров брояч. Мери се общия радиационен фон и ако е по-висок от нормалния имаме радиоактивно замърсяване. Ако имате 0.6 мили Сивета на час (μSv/h) е нормалния радиационнен фон, ако имате над тази норма, рака може да ви посети. Пример Фокушима 400 мили Сиверта пиково излъчване, 20 мили Сиверта продължаващо излъчване.
Живей както желаеш, но не пречи.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12462
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Радиоактивен газ РАДОН в Кебек?

Мнение от Ivan1007 »

Chanliev написа:Газът се въди след като мине през определена субстанция, а този минава през урановите залежи изобилстващи на територията на Канада. Ако имате желание карти бол, показват си ги хората.
Всеки дозиметър има съставна част гайгермюлеров брояч. Мери се общия радиационен фон и ако е по-висок от нормалния имаме радиоактивно замърсяване. Ако имате 0.6 мили Сивета на час (μSv/h) е нормалния радиационнен фон, ако имате над тази норма, рака може да ви посети. Пример Фокушима 400 мили Сиверта пиково излъчване, 20 мили Сиверта продължаващо излъчване.
Това са пълни глупости.

Районът на т.нар Канадски щит се характеризира с плитко залягащи протерозойски магмени скали и малка по-мощност по- млади отложения и почви. Тези магмени скали са със завишено сдържание на уран и торий (без това да са непременно уранови залежи), продукт от разпада на който е радона (той не идва от никъде другаде, а се генерира в тях)

Гайгер-мюлеровия брояч е само един от няколкото типа детектори на йонизиращи лъчения, които може да се използват.

Радиационния фон е различен в различните части на денонощието, зависи дали се мери на открито, на закрито и ще е различен в различни помещения на една сграда, камо ли на различни сгради.

Дори да измериш някаква радиоактивност в мазето ти, която е завишена в сравнение с някякви средни стойности това не означава, че тя е вследствие на радон.
Има мимимални допустими норми за радон в жилищни помещения, но няма начин да измериш радиоактивност от радон само с дозиметър.

Дотук - слаб 2.

Обърни се към специализираните служби, ако се безпокоиш конкретно за жилището си.

Това е проблемът на българите - всеки си мисли, че разбира от всичко и резултата е всеобща простотия, която е навсякъде. Това дали депутатите ще са 240 или 120, по мажоритарна или пропорционална система ще се избират е абсолютно без значение.

Простите, по всяка система пак прости ще си изберете в НС. Чалга.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Chanliev
Мнения: 116
Регистриран на: Сря Фев 25, 2004 1:26 pm
Обратна връзка:

Re: Радиоактивен газ РАДОН в Кебек?

Мнение от Chanliev »

Иване мери си приказките!
Кой си ти, че да ме оценяваш!
Ако не можеш да говориш нормално има медикаменти за това.
Аз няма да ти изброявам всички инструменти за измерване радиация. Щом има значително завишен радиационен фон има радиоактивно замърсяване, за мен това е достатъчно и без значение дали е полоний-218, полоний-214, бисмут-214 и олово-214 (следващ разпад на радона) .
Карта на уранови залежи в Кебек.
http://www.mining.com/study-on-impacts- ... 731-23280/"

И някъде да съм споменал, че имам нужда от помощ. Ни най-малко съм си предлагал услугите.
Живей както желаеш, но не пречи.
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Радиоактивен газ РАДОН в Кебек?

Мнение от MrGeek »

Chanliev написа:Карта на уранови залежи в Кебек.
Кой ти каза, че урановите залежи са основния източник на радон? Много по-голяма концентрация на радон в природата се намира в различни видове гранитни формирования (от там по пътя на използването на подобни камънаци в строителството се наблюдават и повишени концентрации в жилищни сгради). Например в САЩ най-големите концентрации на радон са в щата Айова и са свързани директно с едни специфични гранитни образувания, а не със залежи на уранова руда. Макар и урановите мини навремето да са съдържали изключително висока концентрация на радон заради липсата на адекватна вентилация, няма как уранова мина някъде на майната си да доведе до повишена концентрация на радон в урбанизирани райони. Това може да стане само ако локални формирования съдържат висока концентрация на радон и най-вече при липсата на адекватна вентилация. След като с подходяща вентилация в уранова мина може да се свали нивото на радона почти до фоновото такова, какво те кара да си мислиш, че в жилищата това е непосилна задача?
Because the half-life of radon is only 3.8 days, removing or isolating the source will greatly reduce the hazard within a few weeks. Another method of reducing radon levels is to modify the building's ventilation. Generally, the indoor radon concentrations increase as ventilation rates decrease. In a well ventilated place, the radon concentration tends to align with outdoor values (typically 10 Bq/m3, ranging from 1 to 100 Bq/m3).

The four principal ways of reducing the amount of radon accumulating in a house are:

Sub-slab depressurization (soil suction) by increasing under-floor ventilation;
Improving the ventilation of the house and avoiding the transport of radon from the basement into living rooms;
Installing a radon sump system in the basement;
Installing a positive pressurization or positive supply ventilation system.
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
7George
Мнения: 9656
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Радиоактивен газ РАДОН в Кебек?

Мнение от 7George »

http://www.carexcanada.ca/en/radon/envi ... and_tables"

Интересно, защо в тоя подфорум. За сведение на заминаващите си...
Embrace your climate change!
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12462
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Радиоактивен газ РАДОН в Кебек?

Мнение от Ivan1007 »

Chanliev написа:Иване мери си приказките!
Кой си ти, че да ме оценяваш!
Ако не можеш да говориш нормално има медикаменти за това.
Аз няма да ти изброявам всички инструменти за измерване радиация. Щом има значително завишен радиационен фон има радиоактивно замърсяване, за мен това е достатъчно и без значение дали е полоний-218, полоний-214, бисмут-214 и олово-214 (следващ разпад на радона) .
Карта на уранови залежи в Кебек.
http://www.mining.com/study-on-impacts- ... 731-23280/"

И някъде да съм споменал, че имам нужда от помощ. Ни най-малко съм си предлагал услугите.
Ми продължаваш да ръсиш глупости.

Радиационния фон може да е увеличен от строителни материали (скално-облицовъчни, пясък, изолационни материали).

Това не означава, че има радиационно замърсяване - облъчването е само външно и за години няма да получиш облъчването, което ще получиш при няколкочасов полет със самолет.

Радонът е газ и опасността е от вътрешно облъчване при вдишване.

С нормалните радиометрични прибори няма как да бъде измерена повишена концентрация на радон и гайгер-мюлеров детектор изобщо не върши работа.

Въобще не се опитвам да ти помагам - в случаи като твоя е най-добре всичко да се остави на естествения подбор.

Просто обяснявам на евентуално по-умни от теб да не ти се връзват на глупостите.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Chanliev
Мнения: 116
Регистриран на: Сря Фев 25, 2004 1:26 pm
Обратна връзка:

Re: Радиоактивен газ РАДОН в Кебек?

Мнение от Chanliev »

Явно само се пише тук без да се чете, къде съм написал, че урановите залежи са "основен" източник, уранорите залежи "изобилстват", не си спомням да съм писъл, че в жилищата не може да се нормализира РФ ама ще взема да проверя какво съм надраскал.
Иване сега впрегни големия си умствен капацитет и намери моите не дотам умни мисли.
"По телевизията коментираха наличието на радиоктивен газ Радон навсякъде в Кебек. Влиза в къщите от покнатините, при вдишване може да предизвика рак. Мазетата са опасни места за живеене, там може да се натрупа в големи концентрации."
Това е началото на темата, защото може и да си я пропуснал.

С контролните си въпроси, за да изпъкне твоя умствен потенциал, темата се променя.
Ша' взема да си преговоря и какво съм написъл щот' съм "тъп и прост" по твойте определения.
1.Радиацията изчезва ли след като се вентилита от къщата - Не, ще намалее;
2.Натрупва ли се в пресните зеленчуци - Да;
3.Използвали се дозиметър (вътре има гайрермюлеров брояч) за измерване на радиация - Да.
4.Ако радиациония фон е над нормалния има радиоактивно замърсяване - Да (замърсяването от какво е предизвикано, колко е завишението дали е константа или се променя това са други въпроси не съм писъл нищо за това)
А сетих се имам и глупост писъл съм че газът се образува от преминаване през определена субстанция, а вярното е, че радона се образува от разпада на уранана.
А и още нещо, ти ли ми пускаше уредите по радиационна и химическа защита през едномесечия ми курс в българската армията. Не вярвам да си бил ти.
Живей както желаеш, но не пречи.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Радиоактивен газ РАДОН в Кебек?

Мнение от pumpy »

Chanliev написа: А и още нещо, ти ли ми пускаше уредите по радиационна и химическа защита през едномесечия ми курс в българската армията. Не вярвам да си бил ти.
Ето го проблема - един месец обучение, формирало здрава покнатина в знанията на служещия в БНА.
И аз съм учил един семестър медицина на бедствените ситуации, ама си трайкам, защото съм специалист по дентална медицина, а не по физика и /или химия (това последното защото баща ми е химик, но цял живот работи в ИЯИЯЕ в Младост). Но и това не ме прави специалист. Друго си е БНА, но аз опит нямам защото съм НГВС.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Радиоактивен газ РАДОН в Кебек?

Мнение от yahoo »

Chanliev написа:Ако имате 0.6 мили Сивета на час (μSv/h) е нормалния радиационнен фон
Радиационния фон се измерва в микро сиверти за час. Мили сиверт е 1000 пъти повече и ако е за час е огромна доза много пъти над пределно допустимата. За сведение нормалния радиационен фон в Монреал е около 0.10 до 0.12 μSv/h. В Пловдив е 0.25 μSv/h, а в София и близо до АЕЦ Козлодуй е под 0.15 μSv/h.

Купувате си нещо такова, следите си периодично фона там където живеете и спирате да вярвате на журналисти, митове и легенди.
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10072
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Радиоактивен газ РАДОН в Кебек?

Мнение от Pavel M »

по мое наблюдения от преди няколко години 90% от българските емигранти в Квебек бяха облъчени до такава степен ,че светеха като електрически крушки в тъмна стая
е имаше и нормални такива ,но те си бяха малцинство
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
Публикувай отговор