Зъболекар - да препоръчате спешно

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
succes
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Дек 18, 2009 6:11 pm
Местоположение: София

Re: Зъболекар - да препоръчате спешно

Мнение от succes »

pumpy написа:Както съм казвал и преди, аз не препоръчвам и в двете посоки, но мога да дам малко идеи, какво аз бих търсил в моя зъболекар (а и аз съм го намерил и запазил 22 години вече :) ) Доколкото ми е известно има ценоразписм така че "скъпарски или не" не мога да коментирам.
План на лечение включва в писменна форма:

Emergency care
Urgency care
Disease control
Re eval
Restoration of function and esthetics
Maintenance

Не се лекувайте на парче - винаги излиза по-скъпо и с по-лоша прогноза във времето;
Гледайте цялата картина в дълъг план, не днес, този зъб и неговата дупка;
Колко е лъскав кабинета и дълги краката на сестрата нямат НИКАКВО отношение към етиката и морала на зъболекаря;
Как третира персонала има значение;
Как се отнася към провалите си или те са винаги нечии чужди провали;
Успех
Пумпи, колко време се учи за зъболекар? Айде сега кажи как точно един неспециалист може да прецени един специалист?
Много добре знаеш, че зъб се разваля с години, емайлът изтънява с години и накрая примерно някой вика, ама то зъбът ми беше цял, ама тя/той ми го оглозгаха, без да си дава сметка, че е бил толкова решетъчен, че без оглозгане няма как да стане. Е, аджаба, кака точно да разбера че е оглозган щото трябва? Евентуално, доколкото знам, машината спира да глозга на здрав емайл, така че и да иска повече лечителя, не може после да глозга.
Относно превенция, цялостно лечение дето викаш и т.н. то това са сложни неща и са си работа на лечителя, а не на клиента.
Аз лично, това което най-много мразя на зъболекари и лекари е че избягват много да говорят с клиента( в масовия случай), щото разбираш ли той не му е работа да знае, а и не знае, така че той да получи някаква обща култура и да знае методи на превенция евентуално и как по-добре да се грижи за зъбите си.
Пък относно дали да е от български произход или не, смятам че си е до човек. И от двата вида според личните характеристики и предпочитания, ще е трудно да се нагоди човек. Все пак нещата са субективни и е безсмислено на тази база да се взимат генерални решения. За едни бай Гошо е супер, за други е ужасен човек, ай сега кой е прав? Всеки се опитва да си универсализира и наложи критериите.
succes
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Дек 18, 2009 6:11 pm
Местоположение: София

Re: Зъболекар - да препоръчате спешно

Мнение от succes »

Към автора на темата:
Аз съм ходил при Юлияна Петрова, малко е хардлайнерка и грубичка по моите лични критерии , но зъба по който работи (лечение на корен) вече втора (даже трета) година без никакви проблеми. Освен това тя е доста квалифициран специалист (дипломи и т.н.) chirurgien/ne-dentiste) също.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Зъболекар - да препоръчате спешно

Мнение от pumpy »

ablood написа: Можеш ли да постнеш един свой цитат от всичките тези години в който се извиняваш искрено за нещо прибързано/грешно/субективно?
Не е по темата, но искам да задоволя собственото ти недоглеждане на подписа ти ;)

http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... BC#p589593"
pumpy написа:Дължа извинение: нямах предвид лично Танграта, че търси жена, която да бие, докато пие. Мнението ми беше генерализиращо, защото съм го виждал около себе си и в България и в Канада и Щатите. Съжалявам за недоразумението, Иво
Не ми се рови повече, защото не ми е необходимо да се доказвам във форума.
Аз не се препоръчвам като зъболекар тук, просто заради разстоянието на което работя. Въпреки това всеки е винаги добре дошъл за съвет тук във форума и/или за преглед/лечение ако има път по Alaska Highway;
Като се замисля, ако работех в Монреал най-вероятно щах да съм "политически по-коректен тук", но разстоянието от този град ми позволява да съм директен и открит както обикновенно съм на живо;
Как се държиш към хора, на които плащаш заплати/тоест са зависими от теб и фантоми във виртуалното пространство - това са две несъпоставими неща;
ablood написа:Че кой би търсил врътката между тези неща? Това просто показва, че вероятно мениджмънта не е стиснат, бизнесът напредва, стараят да радват клиентите и прочие.
И според теб, от къде идват тези "лъскави" джаджи ? От джоба на бизнеса, от джоба на персонала и/или от джоба на пациента ?
Този път няма да ти давам отговор, ще те оставя сам да поразсъждаваш на темата....

Жалко за разводняването на темата
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Зъболекар - да препоръчате спешно

Мнение от pumpy »

succes написа:Евентуално, доколкото знам, машината спира да глозга на здрав емайл, така че и да иска повече лечителя, не може после да глозга.
Относно превенция, цялостно лечение дето викаш и т.н. то това са сложни неща и са си работа на лечителя, а не на клиента.
Аз лично, това което най-много мразя на зъболекари и лекари е че избягват много да говорят с клиента( в масовия случай), щото разбираш ли той не му е работа да знае, а и не знае, така че той да получи някаква обща култура и да знае методи на превенция евентуално и как по-добре да се грижи за зъбите си.
В къщи, в гаража имам една преносима машина, с което с жена ми се готвехме за изпити на фантомни зъби. Та когато трябва да си работя нещо из гараша и ми трябват малки дупки/процепи или каквото там се сетиш, знаеш ли каква чудесна работа ми върши тази турбина с правилното борче ? Нещо, което се върти на 400к оборота в минута, няма тъкан или материал който да го спре - вярвай ми.
Превенцията е дело на пациента, не на лечителя. Делото на лечителя е да информира/обучава и "досажда" периодично, но само пациента и никой друг може да е отговорен за собственото си здраве.
Ела това последното да го кажеш на персонала ми: не могат да ми затворят устата, когато съм с пациент. Може графика да е назад, може 3-ма да ме чакат, аз когато искам да си кажа нещо, защото вярвам, че е важно и полезно за пациента ми, няма сила, която да ме спре....
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Зъболекар - да препоръчате спешно

Мнение от ablood »

Прав си за извинението и се извинявам от своя страна. Трябваше да поровя преди да поствам, а не да карам по спомени, ама е тегаво от телефона. Sorry
pumpy написа:И според теб, от къде идват тези "лъскави" джаджи ? От джоба на бизнеса, от джоба на персонала и/или от джоба на пациента ?
Този път няма да ти давам отговор, ще те оставя сам да поразсъждаваш на темата....
Естествено, че излизат от джоба на зъболекаря. Дали, от кого и как ще си избие парите зависи от акъла му.
Логично е, че клиентът е източника на тези пари, но това не значи, че "лъскавите джаджи" рефлектират задължително на цената. Ако си въртиш бизнеса кадърно и имаш свободни средства няма ли да ти е по-приятно да работиш в добре обзаведен кабинет с хубави служителки? Ако (тук зависи от теб) тези промени доведат прекалено много клиенти, тогава решаваш дали да ги селектираш/отказваш, да разшириш бизнеса, или да вдигнеш цените. Единствено в третия вариант може да се говори, че клиентът плаща за "лъскавите джаджи", но мнозинството няма нищо против. На 200 метра от клиниката на моя зъболекар има друга и ако не съм доволен от работата му веднага го зарязвам.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: Зъболекар - да препоръчате спешно

Мнение от grozdan »

Bistra написа:
grozdan написа: Пример: ако си търся зъболекар как да разбера, че един/една е по-добър/добра от конкуренцията? Досега съм ги избирал по ревюта в нета и по разстояние от вкъщи. Ясно е, че не се прави така. Въпроса е как точно се избира зъболекар.
Мерси
Чрез референции от приятели, които са ползвали вече услугите му, ама по възможност да не са българи или руснаци. :D
Е, да, ама аз искам сам да си свърша работата. Не може ли по друг начин?
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Зъболекар - да препоръчате спешно

Мнение от Bistra »

grozdan написа: Е, да, ама аз искам сам да си свърша работата. Не може ли по друг начин?
Не ми е известен друг начин. Във всяка професия има компетентни и некомпетентни. Единственият начин си остава препоръката от трето лице, което е по-скоро близък на теб, отколкото на него.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Зъболекар - да препоръчате спешно

Мнение от optics »

Pumpy,
дългите крака на асистентката може да не са решаващи да си избереш зъболекаря, но когато вече си го избрал се явяват един много хубав бонус ;-)
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Зъболекар - да препоръчате спешно

Мнение от Bistra »

Нашите хигиенистки/ зъболекарки са облечени в черни пижами. Къде под дългите панталони виждате крака, не знам?! Май пак влиза в сила приказката за петела и просото. :?:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
succes
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Дек 18, 2009 6:11 pm
Местоположение: София

Re: Зъболекар - да препоръчате спешно

Мнение от succes »

optics написа:Pumpy,
дългите крака на асистентката може да не са решаващи да си избереш зъболекаря, но когато вече си го избрал се явяват един много хубав бонус ;-)
То не всички клиенти са мъже а, и ако те боли зъб краката едва ли действат като анестезия.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Зъболекар - да препоръчате спешно

Мнение от optics »

В случая "краката" е събирателно понятие ;-)
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
emilcho
Мнения: 613
Регистриран на: Вто Авг 07, 2007 2:56 pm
Местоположение: Montreal

Re: Зъболекар - да препоръчате спешно

Мнение от emilcho »

https://www.ratemds.com/best-doctors/qc ... e/dentist/"
Виж този сайт. Можеш да търсиш и за други квартали. Аз ходя при тази: https://www.ratemds.com/doctor-ratings/ ... le-QC.html" и съм доволен.
"I am a very stable genius " - Powered by Donald Trump
"Donald Trump is a fucking moron " - Powered by Rex Tillerson
umeiko
Мнения: 466
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 8:52 pm

Re: Зъболекар - да препоръчате спешно

Мнение от umeiko »

janyz написа:Очаквам смислени и отговорни препоръки за стоматолог. Националността не мисля ,че е от значение за качеството на услугата , а човека специалист и професионал !!!
Мога да ти препоръчам един, ама е в Торонто :)
А от личният ми опит със зъболекари:
- Основно правило на всеки един зъболекар (и не само), Ако не помага, поне да не вреди..
- Това си е бизнес, и ти си агнето за стригане. Ако овчаря иска и утре да има офци за стриганем нема да им одере кожата.....
- Винаги да обяснява какво прави, какви са вариантите, и колко ще струва.
- Като допълнение на горното, НИКОГА да не иска пари от пациента докато е зашеметен, под упойка, или две не вижда от болка.
- Да не се страхува от черна работа. То верно че имплантите бая пара носят на доктора, ама не може всеки 6м импланти да вкарва на горката офца....
- И Последно, да не ВРЕДИ, неговата мама, единственото нещо по лошо от това да не ходиш на зъболекар, е да отидеш при лаком и некадърен зъболекар.
.............
Относно асистентките, след поредният идиот при който бях (и неговата асистентка), аз си имам правило, първо гледам не краката на асистентката, или "очите" и, а пръстите и....ако са дебели, завъртете се на 180 градуса и на бегом от кабинета :). След това почерпете едно уиски за добрият съвет :handshake:
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Зъболекар - да препоръчате спешно

Мнение от Павел »

janyz написа:Моя ви, препоръчайте зъболекар коректен и не скъпар -в Монреал. Може и българин ( ако има такъв) , или рускоговорящ. Благодаря на всички предварително.
:rofl:
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
succes
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Дек 18, 2009 6:11 pm
Местоположение: София

Re: Зъболекар - да препоръчате спешно

Мнение от succes »

optics написа:В случая "краката" е събирателно понятие ;-)
За мъжете или жените?
Публикувай отговор