Допълнителен доход от стипендии

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
randal
Мнения: 22
Регистриран на: Чет Май 14, 2009 7:10 am

Допълнителен доход от стипендии

Мнение от randal »

Здравейте, искам да споделя с вас начини за получаване на допълнителен доход ако не работите. Най-полезена е тази възможност за новопристигнали. Има възможност да се запишете в един колеж "Tyark",за да учите френски. Курсът е всеки ден, по половин ден (сутрин или след обяд), в продължение на два месеца (За родители с деца до 6 години, единият може да получава стипендия и за парт тайм - 6 кредита), като получавате стипендия за четири месеца (един семестър). Това е университетска програма на университета Троа Ривиер, има такса за кандидатстване 220$, а самата програма струва около 750$ за парт тайм (за родители на деца до 6г.) и 1350$ за пълния курс. Заемът и стипендията би трябвало да са около 5000$ общо - 1220$ заем (Като можете да започнете да го връщате 6 месеца след завършването на последното обучение и да се разсрочи до 10г.) и 3784$ стипендия. А за родителите на деца до 6 години има допълнителни 500-600$ стипендия за детска градина.

Също така тредлагат и безплатен курс "Водене на предприятие" или "Lancement d'une entreprise" за който също може да се вземе заем и стипендия. Чувал съм, че такъв курс се предлага в доста сежепи. Той се провежда веднъж седмично - петък, събота или неделя в продължение на 12 седмици. Чувал съм, че размера на заема и стипендията варират в различните сежепи и е около 3000$ - 5000$, така, че може би е най-добре да се консултирате с финансовия съветник на училището.

Отделно има и доста хубави програми в различните сежепи и университети - не знам дали има отделна тема за образователните институции, но определено има опции за някакви стабилни доходи от стипендия при положение, че и двамата в семейството учат.

Ако искате допълнителна информация пишете ми на лични съобщение.
24.03.2011 - Документи до Виена
15.10.2011 - Получено Accuse
22.10.2012 - Еntrevue de sélection - avec succès
10.02.2014 - Медицински изследвания - ОК
21.02.2014 - Покани за визи
07.03.2014 - Визи
07.03.2014 - Закупени билети за 23.06.2014 ;)
keriros
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Фев 26, 2014 12:44 pm

Re: Допълнителен доход от стипендии

Мнение от keriros »

Здравейте randal!
Ние сме новопристигнали,на два месеца и няколко дни.Прочетох в Бг.форума за възможността допълнителен доход от стипендии.Ако е възможно да се чуем за повече подробности.Ние сме 5 членно семейство и двамата възрастни планираме да учим.Децата са си отделно на училище.Незнам кое е по добре,всъщност има ли разлика между така наречената францизация и това което казвате вие.Ако ни оставите някакъв телефон,ще се радваме да се чуем.Моят тел.е 5144738194.Благодаря.
succes
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Дек 18, 2009 6:11 pm
Местоположение: София

Re: Допълнителен доход от стипендии

Мнение от succes »

keriros написа:Здравейте randal!
Ние сме новопристигнали,на два месеца и няколко дни.Прочетох в Бг.форума за възможността допълнителен доход от стипендии.Ако е възможно да се чуем за повече подробности.Ние сме 5 членно семейство и двамата възрастни планираме да учим.Децата са си отделно на училище.Незнам кое е по добре,всъщност има ли разлика между така наречената францизация и това което казвате вие.Ако ни оставите някакъв телефон,ще се радваме да се чуем.Моят тел.е 5144738194.Благодаря.
Ако изезете на социална помощ и след това францизация, мисля че е по-изгодно, а и накрая нямате заеми.
J&V
Мнения: 140
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2011 3:23 pm
Местоположение: Québec City

Re: Допълнителен доход от стипендии

Мнение от J&V »

randal написа:Здравейте, искам да споделя с вас начини за получаване на допълнителен доход ако не работите. Най-полезена е тази възможност за новопристигнали. Има възможност да се запишете в един колеж "Tyark",за да учите френски. Курсът е всеки ден, по половин ден (сутрин или след обяд), в продължение на два месеца (За родители с деца до 6 години, единият може да получава стипендия и за парт тайм - 6 кредита), като получавате стипендия за четири месеца (един семестър). Това е университетска програма на университета Троа Ривиер, има такса за кандидатстване 220$, а самата програма струва около 750$ за парт тайм (за родители на деца до 6г.) и 1350$ за пълния курс. Заемът и стипендията би трябвало да са около 5000$ общо - 1220$ заем (Като можете да започнете да го връщате 6 месеца след завършването на последното обучение и да се разсрочи до 10г.) и 3784$ стипендия. А за родителите на деца до 6 години има допълнителни 500-600$ стипендия за детска градина.

Също така тредлагат и безплатен курс "Водене на предприятие" или "Lancement d'une entreprise" за който също може да се вземе заем и стипендия. Чувал съм, че такъв курс се предлага в доста сежепи. Той се провежда веднъж седмично - петък, събота или неделя в продължение на 12 седмици. Чувал съм, че размера на заема и стипендията варират в различните сежепи и е около 3000$ - 5000$, така, че може би е най-добре да се консултирате с финансовия съветник на училището.

Отделно има и доста хубави програми в различните сежепи и университети - не знам дали има отделна тема за образователните институции, но определено има опции за някакви стабилни доходи от стипендия при положение, че и двамата в семейството учат.

Ако искате допълнителна информация пишете ми на лични съобщение.
Не знам доколко добронамерено е предложението, но заем и стипендия за да учиш френски си е глупост според мен. Да не говорим, че има лимити във времето и сумите, които можеш да получаваш под формата на заем и стипендия и когато някой реши да задлъжнява учейки нещо стойностно, определено ще си е ''усвоил'' част от правото на заем и стипендия. Доколкото ми е известно, "Lancement d'une entreprise" не е ''водене на фирма'', а си е нещо като програма /курс/ за предприемачи /за да стартираш твой си бизнес/ и не знам доколко си струва да ''инвестираш'', особено ако си вчерашен на Канадска земя, точно в такова ''обучение''. Прави ми впечатление, че напоследък заем и стипендия може да вземеш за какви ли не глупости, от които после ползите са съмнителни. Те и затова местните сежепи трудно си намират ''участници'' /вече сме се информирали за подобно предложение, което е микс от учене на френски, подготовка за пазара на труда и куп други глупости, които те правят направо преуспял :D /.
Опитът на стотици българи дошли тук отпреди десетилетия и все още пристигащи потвърждава най-сигурния начин да си имате доходи, докато учите френски и се ориентирате какво ще правите - социал + францизация (плюс черно, разбира се, защото с францизация и социал ще имате около 1400 $ на месец и отделно детските, ако имате деца, което не може да ви осигури кой знае какъв стандарт). За университета и колежите, да има програми, много хора учат и много хора ползват заеми, но на по-късен етап, когато вече са наясно какво се търси и за кое (според заплащането) си струва да губиш време и пари. Защото има програми, които биха те специализирани в области, където повече от 14$ на час заплащането рядко стига, а кредитът си е кредит и трябва да се връща.
Другото, което може да ви осигури доходи, това е работа. Има куп работи, на които ще ви вземат без да сте перфектни на френски. Не е работа на мечтите, но поне ще знаете, че няма уловка, нито безнадеждно търсене на баламурници. Защото, ако работата не ви харесва, просто я напускате, а ако формасиона не ви харесва и го напуснете, заемът става изискуем веднага на сто процента, а не след 6 месеца и порцията стипендия, вече не е безвъзмездна.
Съзалявам, че написаното от мен може би засяга автора на темата, но ... нека си говорим направо, никой на никого ей-така няма да предложи нещо без да има полза той самият от него. Знаем си се, не сме от вчера.
И последно, познавам лично хора, учили в колежи тук, на които дипломите са непризнати. Единият им да връща 24 000$ за дипломата. Което също има значение.
DCS-Виена-23.05.2011г.
Акюзе-17.01.2012г.
Писмо изч. на интервю-15.06.2012г
CSQ-10.04.2013
Док.до Н.Скотия-07.05.2013г.
Баркодове-11.07.2013г.
Покана за медицински-04.09.2013г.
Визи - 02.10.2013г.

"Les courageux avancent, les peureux reculent!"
randal
Мнения: 22
Регистриран на: Чет Май 14, 2009 7:10 am

Re: Допълнителен доход от стипендии

Мнение от randal »

Здравейте отново,

Искам да уточня, че отворих темата за да споделя информация която съм научил от колеги от францизацията (най-вече иранци). Не ангажирам никой с мнението си. А завършека на мнението на "J&V" ми се струва доста неадекватен и комичен ;)

Личното ми мнение е, че ако някой иска да научи френски, по-добрият вариант е францизация. Курсът е по-интензивен и ако се паднеш на добро място с добър учител и група, наистина можеш да дръпнеш доста с френския. Минусите са, че не става да подадеш документи и да започнеш веднага - чакането си го има независимо дали го отчитаме или не, а времето и спестените пари отлитат. Също така доходите от там не са много (мисля, че бяха по 23$ на присъствен ден - така, че по коледа си е малко спек като има половин месец почивка).

За "далаверата" социал + францизация 1400$ ми звучът малко надута. Социала за двама е 955$ + мисля, че от MIDI ако си на социал ти дават по 19$ на седмица за транспорт - та както и да се въртят са си около 1100$ - 1150$ за двама.

Интересното за мен е, че докато караш францизацията можеш да се запишеш на курса "Lancement d'une entreprise" - (тук пак не мога да разбера мнението на "J&V" за "инвестирането" - при положение, че за безплатен курс инвестираш единствено време и енергия ;)) - Каквато и стипендия да вземеш оттам си е екстра при положение, че не плащаш нищо за курса, посещаваш го веднъж седмично и продължаваш да получаваш 23$/ден от MIDI.

А това за курса по френски - нивото и интензитета на са като на францизацията, но поне си развивваш езика и ти е някакъв сигурен доход. Като удариш чертата със всички плащания и да заделиш парите от заема пак ти остават над 2000$ чисти за 2 месеца учене. За родител на дете до 6 години цифрата е по-висока, а и кредита с ниска лихва също не е за пренебрегване - ако искаш го връщаш веднага - ако искаш си го влачиш като ипотека ;)

Колкото за колежанска диплома на 24000$, явно трябва да е много специална. Има доста сежепи които предлагат кратките програми - AEC (между 2 и 6 семестъра), за по 100$ на семестър. В частните като "Ласал" семестъра върви към 2500$. Университетите са около 3000-5000$ за сертификат и 5000$-7000$ за магистратура.

Общо взето всеки сам си решава съдбата. Лично аз бих се радвал да науча тази информация преди година когато дойдох, но уви при мен нещата станаха по трудния начин. Ще се радвам да съм бил полезен на някой.
24.03.2011 - Документи до Виена
15.10.2011 - Получено Accuse
22.10.2012 - Еntrevue de sélection - avec succès
10.02.2014 - Медицински изследвания - ОК
21.02.2014 - Покани за визи
07.03.2014 - Визи
07.03.2014 - Закупени билети за 23.06.2014 ;)
J&V
Мнения: 140
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2011 3:23 pm
Местоположение: Québec City

Re: Допълнителен доход от стипендии

Мнение от J&V »

За "далаверата" социал + францизация 1400$ ми звучът малко надута. Социала за двама е 955$ + мисля, че от MIDI ако си на социал ти дават по 19$ на седмица за транспорт - та както и да се въртят са си около 1100$ - 1150$ за двама.

Относно социала, моята информация е друга:

955 + 180$ на човек (на месецза това, че учиш френски), плюс транспорта, прави около 1400$

Относно кредитите, ползвам го вече година (не за безплатен формасион, разбира се) и ми е общо взето ясно каква е схемата и това, че сметките, дето си ги направил предварително може и да ти излязат малко криви. Да, има сежепи, дето и за без пари може да седиш цял живот, всичко е въпрос на гледна точка. Когато говоря за инвестиции, времето тук е най-голямата инвестиция. За доходи и долари, явно зависи, кой с какво е свикнал да се задоволява, какви са му очакванията и за какво е дошъл в тази страна. Последната предлага много възможности, включително за кредити, но е хубаво те да се вземат тогава, когато си в състояние да реабереш какво ти обяснява консейе-то, докато подписваш документите.
За френския, без да съм с езикова гимназия, нито с френски университет, дойдох тук с две години курсове и самостоятелно учене и твърдя, че ако чакаш на която и да е францизация да ти налее езика, без да си бутнеш пръста, може и да натрупаш доста години в учене френски, а със заем и стипендия е много вероятно да прехвърлиш лимитите за суми и месеци. Може и да им е добра системата, на тоя, оня, трети, пети сежеп, университет и не знам си какво, аз изкарах едно ниво тук (последното) и определено си беше ниско. Да не говорим, че ако ти се наложи да минеш изпит, за да влезеш в що годе читав колеж или университет, с познанията от тука по езика, определено няма да се получи.
Възприеми го смешно, комично, тъпо и безполезно, това си е твоя работа. Рядко пиша тук, но за Бога хора, говорим за кредити и това не е най-подходящото нещо за новодошли без френски. И последното нещо, защо не говорим за работа!!! Това е единственият източник на стабилни доходи, наскоро имаше тема за това, доста хора споделиха полезна информация за възможности за работа за новопристигнали. Каквато и да е тя, не е кредит, на който не си разбрал условията.
DCS-Виена-23.05.2011г.
Акюзе-17.01.2012г.
Писмо изч. на интервю-15.06.2012г
CSQ-10.04.2013
Док.до Н.Скотия-07.05.2013г.
Баркодове-11.07.2013г.
Покана за медицински-04.09.2013г.
Визи - 02.10.2013г.

"Les courageux avancent, les peureux reculent!"
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Допълнителен доход от стипендии

Мнение от pumpy »

J&V написа:И последното нещо, защо не говорим за работа!!! Това е единственият източник на стабилни доходи, наскоро имаше тема за това, доста хора споделиха полезна информация за възможности за работа за новопристигнали. Каквато и да е тя, не е кредит, на който не си разбрал условията.
Аз лично бях изненадан от заглавието на темата, но реших да следя, защото съм ползвал системата на AFE за допълнителен доход:
- учех "дентална хигиена", което за мен си беше форма да държавата да ме издържа за 5 семестъра;
- след това "учех" счетоводство, part time, за да отложа максимално във времето започването на изплащането на парите;
- след това учих пак Dental Medicine, но само на заем, 950 кинта на месец за 24 месеца, защото беще в чужбина и ако и да имах лимит за стипендия все още то тя не се полага ако учиш извън Кебек;

Общия заем за връщане сле д последнот завършване ми беше 32к, от които 23к бяха заема за ученето в Денвър, тоест за първите 5 семестъра хигиена и 2 семестъра счетоводство, плюс парите за комп, бях направил 9к заеми или нещо от сорта.
Изплащането ми е по 351 на месец за 10 години и данъчната лихва ми е около 1050 кинта годишно.
Ако бях останал с хигиената, месечната вниска би ми била около 110 кинта за 10 години, което като съотношение заплата на хигиенист е съвсем поносима сума.
Всеки да си прави сметката какво "взима" и как ще го връща.
Аватар
sunrise16
Мнения: 126
Регистриран на: Сря Апр 09, 2008 8:47 pm
Местоположение: Montreal

Re: Допълнителен доход от стипендии

Мнение от sunrise16 »

, а кредитът си е кредит и трябва да се връща.
Аватар
Victualia
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Яну 17, 2011 5:18 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Допълнителен доход от стипендии

Мнение от Victualia »

Съгласна съм с мнението на J&V. Истината в много случаи може да бъде доста неприятна....Тази програма за стартиране на бизнес се върти от доста време тук, особено сред средите на хората, посещаващи курсовете по францизация. Рекламират я като добре платена и само с един ден в седницата учене. Всеки обаче трябва сам да си прецени, дали наистина иска да развива собствен бизнес, преди да я запише. Все пак "следването" й само с цел допълнителни доходи не ми се струва почтено; основната идея е друга.

Относно нивото на курсовете по францизация - доста ниско е, ако се целите в колеж или университет. А и се чака доста време - дълъг период, който може да се окаже чиста и огромна загуба. Ние дойдохме в края на август, а за францизация ме извикаха в края на... април (тъкмо завършвах първия триместър в универитета). Ако бях седяла да чакам поканата за курсовете, първата година щеше да бъде тотална загуба. Така че моят съвет е да си направите план за учене на френски език, и ако не ви извикат на францизация до 1, максимум 2 сесии след подаването ви на документите следвате план Б. В допълнение на това, имайте предвид, че след третото ниво ще имате още доста за наваксване...

Работата - да, препоръчвам този източник на доходи. На мен професионалните консултанти не успяха да ми направят впечатление - рецитират наизустени неща и ти предлагат копия на стандартни СВ и мотивационни писма, някои дори снимани с недобро качество; или те засипват с имейли за работа, която няма нищо общо с твоята област. Чудех се що за дейност отчитат с тези "квитанции", които си препращат... Аз имах щастието да се запозная с една китайка от групата ми в университета, която един ден след часовете се спря на стълбите с мен и буквално за 20 минути ми разказа как се търси работа, като съветите й струваха много повече от тези на всички професионални консултанти.... :!: Един споделям тук: бърз начин за намиране на работа (особено пък каква да е, обща работа) е следенето на обявите в Creig List. Там публикуват малки фирми, които най-често нямат HR отдели и/или специалист и поради това отговарят доста бързо, насрочват интервюта и наемат в рамките на броени дни.

Това е от мен! Успех!


Късмет!
DCS 25.10.2011
Визи 25.10.2013
Полет 25.08.2014

"Formal education will make you a living, self-education will make you a fortune...
J&V
Мнения: 140
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2011 3:23 pm
Местоположение: Québec City

Re: Допълнителен доход от стипендии

Мнение от J&V »

Чудех се що за дейност отчитат с тези "квитанции", които си препращат...

Усвояват пари от правителството с ''квитанциите''. Тяхната цел не е да ти намерят работа, а да си вържат издръжката и заплатите. Аз също съм минала през един куп такива. Десет страници въпроси за интевю, отиваш никой не ти задава нито един от тях, СВ-то ти като некролог (щото това било стандарт) и хабер нямат какво става в действителност. Да не говорим, че усилено те убеждават как няма смисъл да ходиш в университета (това е опита на една моя позната, аз като отидох, вече го бях започнала) и колко е добре да минеш през сежепа, който бълва десетки пъти повече кандидати за работа и вече е задръстил пазара на труда. Откакто сме тук, някои от тях поизчезнаха, други започнаха да предлагат безсмислени обучения за по 2-3 седмици дори и през лятото (докато миналата година им бяха пуснати кепенците целия сезон). Чудя се, кога ще започнат и за тяхните глупости да предлагат кредити. Много ''насърчават'' ''предприемачеството''. Питам се дали обясняват на хората, че първите години ще са на загуба и задръстени с кредити. Наскоро ми попадна статия, в която информираха как 50% от фалиралите фирми (2013) в Канада са в Квебек. Обикновено статистиките им са толкова изостанали, че най-вероятно процентът е доста по-голям. Знам, че на един голям процент от хората дошли тук им се иска да я карат по български с канадските доходи, но .... истината е друга, и за кредитите, за зплатите...
DCS-Виена-23.05.2011г.
Акюзе-17.01.2012г.
Писмо изч. на интервю-15.06.2012г
CSQ-10.04.2013
Док.до Н.Скотия-07.05.2013г.
Баркодове-11.07.2013г.
Покана за медицински-04.09.2013г.
Визи - 02.10.2013г.

"Les courageux avancent, les peureux reculent!"
Публикувай отговор