Съединението прави ли силата?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Chanliev
Мнения: 116
Регистриран на: Сря Фев 25, 2004 1:26 pm
Обратна връзка:

Съединението прави ли силата?

Мнение от Chanliev »

Доста годинки се търколиха в Канада, но не съм чул за действащ клуб или форма на съединили се българи, за да работят за общия си интерес в тази страна (не броя църковните ни събирания). Може и да не съм достатъчно просветен, сигурно някой ще ме осветли по този важен за развитието на едно общество въпрос. В България разделението може и да се каже е "разбираемо", но какво ни пречи тук? Една информация от българи професионалисти, умни хора на куп няма да намериш в Канада. От индивидуалните мнения може и да се объркаш. Имах едно време един проблем, подписах предварителен договор за покупка на жилище и се наложи да го разваля. Е, няма към кого да се обърнеш да ти кажат начин, всички обобщаваха, че ще плащам неустойки, но това бяха само индивидуални мнения. Но пък то имало начин - отплеснах се.
Та въпроса е, има ли сдружения по интереси в Канада или всички сме индивидуалисти?
Предлагам модераторите на форума да открият Клубове по интереси и професионални направления за Кебек, не за друго, ами да си помагаме.
Живей както желаеш, но не пречи.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Съединението прави ли силата?

Мнение от roumensp »

Chanliev написа:Предлагам модераторите на форума да открият Клубове по интереси и професионални направления за Кебек, не за друго, ами да си помагаме.
Значи викаш да отворят 50-ина раздела ("клубове") специално за живеещите в Квебек ? А за другите провинции ? Пак по 50-ина на провинция или по-малко ? :D

ПП
Ако отворят клуб на маркшайдерите в BC веднага се включвам, никога не съм бил такъв, но много ме кефят.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Съединението прави ли силата?

Мнение от pumpy »

Аз съм малко смутен от следното: "общия ни интерес тук".
Нима ние имаме някакъв интерес, който е различен от този на канадските ни съседи, за да трябва да работим за него специфично ?
Аз вярвам, че в тази страна има достатъчно специалисти, към които да се обърне човек за да му свършат работа и форума е последното място, където може да искаш мнение от "фантоми", което да приемеш по на сериозно от рпосто "мнение от фантом". Можеш да го използваш да се насочиш към размишления и търсене на достоверен източник, но нищо повече.
Колко пъти съм бил питам по дентални въпроси. Отоговарям с голямо удоволствие, доколкото мнение без преглед и снимка може да бъде изобщо меродавно.
Аз лично вярвам, че ние трябва да пробваме да се интегрираме в местното общество, а не да се отделяме. Да подкрепяме български бизнес - ДА, но не заради националността, а заради качеството. Наемането/ползването на услугите на някого заради езика, трябва да е бонус, не основно изискване.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Съединението прави ли силата?

Мнение от ablood »

Chanliev написа: Предлагам модераторите на форума да открият Клубове по интереси и професионални направления за Кебек, не за друго, ами да си помагаме.
Такова начинание обикновенно се инициира с личен пример - казваш в какво си специалист и предлагаш "помощ".
Chanliev написа:Една информация от българи професионалисти, умни хора на куп няма да намериш в Канада. От индивидуалните мнения може и да се объркаш. Имах едно време един проблем...
Искаш група професионалисти да седнат да обсъдят твоя проблем и да излязат с колективно заключение? Безплатно?

Иначе съм съгласен с Пумпи, че е грешка да ограничаваш избора на партньори единствено до мизерното българско малцинство.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Съединението прави ли силата?

Мнение от optics »

В нашия град българите имаме ежегодна сбирка. По-рано беше на поляна, утрешната ще е в зала. В предишния ми град също се събирахме, само че там бяхме толкова малко, че като се съберем 10 човека у някого, значи само още двама не са дошли. Аналогично (10-12 човека) беше и положението в градчето в Япония.
От тия три примера заключението ми е, че колкото е по-компактна общността, толкова по-малко (в абсолютна стойност е очевидно, но в дори процентно е вярно - не знам защо) има неприятни сънародници. Ако екстраполирам, мога да си представя какво е положението в Торонто и Монреал. :D
Никога не сме се събирали в църква.
Тука както сме, общо взето всеки има по-ясна или по-мъглява идея за поне 50-тина българи - кой от какво разбира и с какво си изкарва прехраната. Тия дето имат сходни професии разбира се се знаят добре помежду си и си помагат.
Отделно си помагаме и за дребни житейски неща, например кат съм отишъл да зема две кофи сирене, се обаждам на комшията иска ли и той. Той пък като е отишъл в костко ми се обажда искам ли кофа маслини.

За пълнота на изложението - има и известен брой българи които не искат да се събират с други българи (2 вида - пасивно не искащи - ако им предложиш да ги заведеш и имат време ще дойдат и активно неискащи). Например знам една от втория вид - познавам нейна приятелка украинка. Тя ми каза че имала приятелка българка - викам добре, ще и препратиш ли емайл от мене. Да. Пиша аз "Здрасти, така и така.." Украинката се напънала да го прочете и ми отговаря "Здрасте...". Демек беше разбрала поне първата дума :). Предала го тя, обаче българката никаква не се обади. Повече от година вече. Жива и здрава да е.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Съединението прави ли силата?

Мнение от Koko »

Chanliev написа:Доста годинки се търколиха в Канада, но не съм чул за действащ клуб или форма на съединили се българи, за да работят за общия си интерес в тази страна (не броя църковните ни събирания). Може и да не съм достатъчно просветен, сигурно някой ще ме осветли по този важен за развитието на едно общество въпрос. В България разделението може и да се каже е "разбираемо", но какво ни пречи тук? Една информация от българи професионалисти, умни хора на куп няма да намериш в Канада. От индивидуалните мнения може и да се объркаш. Имах едно време един проблем, подписах предварителен договор за покупка на жилище и се наложи да го разваля. Е, няма към кого да се обърнеш да ти кажат начин, всички обобщаваха, че ще плащам неустойки, но това бяха само индивидуални мнения. Но пък то имало начин - отплеснах се.
Та въпроса е, има ли сдружения по интереси в Канада или всички сме индивидуалисти?
Предлагам модераторите на форума да открият Клубове по интереси и професионални направления за Кебек, не за друго, ами да си помагаме.
Всъщност под-форум с цел дискусии на професионална тема има, само дето за съжаление в него темите се броят на пръсти

http://www.bgcanada.com/pforum/viewforum.php?f=38"
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Съединението прави ли силата?

Мнение от Bistra »

Това съединяване ми мяза на съешаване. :D Викаш българите стават, а канадците не? Ама ние повечето сме канадци от български произход, така че мерси! За контактите си не деля хората на свои и чужди, а на приемливи и неприемливи в зависимост от това дали ми импонират или не.
Ако имаш въпроси от професионално естество, питай и ще ти бъде помогнато! Не ни карай само да се омешваме на широка нога, щото някои имат лош експириънс от срещи със сънародници и затова са, да го кажем направо, предпазливи. Пък ти си го тълкувай, както ти изнася! :)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
Guinness
Мнения: 1643
Регистриран на: Вто Яну 27, 2004 10:54 pm
Местоположение: Edinburgh,Scotland

Re: Съединението прави ли силата?

Мнение от Guinness »

NaviD написа:Модератори има ли в този форум или червят яйца? Лалският специалист по всички въпроси след като го дразнят превзети теми защо сере в тях? Или той, зъбарчето и бистрата са с права да спамят навсякъде? А?
Темата е изчерпана,може да се затваря!
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Съединението прави ли силата?

Мнение от pumpy »

Guinness написа:
NaviD написа:Модератори има ли в този форум или червят яйца? Лалският специалист по всички въпроси след като го дразнят превзети теми защо сере в тях? Или той, зъбарчето и бистрата са с права да спамят навсякъде? А?
Темата е изчерпана,може да се затваря!
Ето точно заради такива "фантомни лузъри" избягвам подбирането на контактите си по националност. И което е интересно, срещал съм се с "фантоми", за които съм "зъбарчето", но удобно не се са представяли, за да получат каквото искат. Научавал съм пост-фактум за кого е ставало дума - супер достойно
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: Съединението прави ли силата?

Мнение от grozdan »

По въпроса - аз съм индивидуалист. Възпитан съм да не разчитам на никой освен на себе си. Никой не ми е длъжен за нищо, нито аз съм длъжен на някого. Помощ не търся освен в крайни случаи. Ако мога да помогна ще го направя с удоволствие. Злопаметен съм и помня дълго и точно и добро, и лошо. Имам много сериозен филтър относно хората, с които се събирам и на които имам доверие. Както се казва - малко, но проверени и доказани. Правил съм опити със събирания с непознати българи - в резултат няма да повторя.
В България не съм приятел с някой поради това, че е българин, а поради други причини. Т.е. не деля хората на българи и чужденци. Най-глупавото нещо от живота в чужбина е да се забиеш в ограничен кръг от хора, само от твоята националност.
Та, ти в какъв клуб по интереси искаш да се забиеш?
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: Съединението прави ли силата?

Мнение от IFF »

grozdan написа:По въпроса - аз съм индивидуалист. Възпитан съм да не разчитам на никой освен на себе си. Никой не ми е длъжен за нищо, нито аз съм длъжен на някого. Помощ не търся освен в крайни случаи. Ако мога да помогна ще го направя с удоволствие. Злопаметен съм и помня дълго и точно и добро, и лошо. Имам много сериозен филтър относно хората, с които се събирам и на които имам доверие. Както се казва - малко, но проверени и доказани. Правил съм опити със събирания с непознати българи - в резултат няма да повторя.
В България не съм приятел с някой поради това, че е българин, а поради други причини. Т.е. не деля хората на българи и чужденци. Най-глупавото нещо от живота в чужбина е да се забиеш в ограничен кръг от хора, само от твоята националност.
Та, ти в какъв клуб по интереси искаш да се забиеш?
От лични наблюдения повечето хора в чужбина си се събират и стават приятели с такива от същата националност - латиноси, румънци, и т.н. Повечето ми познати българи правят същото. Има и изключения, които се събират и с други, ама там не става въпрос за приятели, а за познати. Май сред местните това е доста разпространено, затова са луди по всякакви вечерни занимание, като йоги, латински танци, четения на книги и други. Някой като ми каже че не се събира с българи, и веднага ми става ясно че няма приятели.
ПС. Откога хора които ....модерирано
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Съединението прави ли силата?

Мнение от Bistra »

grozdan написа:По въпроса - аз съм индивидуалист. Възпитан съм да не разчитам на никой освен на себе си. Никой не ми е длъжен за нищо, нито аз съм длъжен на някого. Помощ не търся освен в крайни случаи. Ако мога да помогна ще го направя с удоволствие. Злопаметен съм и помня дълго и точно и добро, и лошо. Имам много сериозен филтър относно хората, с които се събирам и на които имам доверие. Както се казва - малко, но проверени и доказани. Правил съм опити със събирания с непознати българи - в резултат няма да повторя.
В България не съм приятел с някой поради това, че е българин, а поради други причини. Т.е. не деля хората на българи и чужденци. Най-глупавото нещо от живота в чужбина е да се забиеш в ограничен кръг от хора, само от твоята националност.
Та, ти в какъв клуб по интереси искаш да се забиеш?
Много смислено мнение, поздравление за което! :y:
И аз помня много. Не е хубаво, ама въпрос на характер, както казват някои.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Pointzero
Мнения: 520
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 9:19 pm
Местоположение: Montreal

Re: Съединението прави ли силата?

Мнение от Pointzero »

Една добра тема, оплескана пак!
Че какво му е лошото да се събираш с българи?
То затова румънци, сърби, че и македонци са по-сдружени отколкото нашата общност :envy:
И тук говорим само за балканските народи.
Когато печелиш, не знаеш какво губиш & vice-versa!
Experience не можеш да си купиш, но винаги си го ПЛАЩАШ!
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Съединението прави ли силата?

Мнение от Bistra »

Pointzero написа: Че какво му е лошото да се събираш с българи?
Нищо. Успех! :y:
http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... 25&t=48153"
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Pointzero
Мнения: 520
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 9:19 pm
Местоположение: Montreal

Re: Съединението прави ли силата?

Мнение от Pointzero »

Bistra написа:
Pointzero написа: Че какво му е лошото да се събираш с българи?
Нищо. Успех! :y:
http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... 25&t=48153"
Т'ва не го разбрах...(или поне нацяло). Препращаш ме да гледам кога са службите на църквата.
Само там ли се събират българи? (полу-риторичен въпрос)
Па не може ли да сме се запознали в компания или на парти и да поддържаме приятелски отншения?
Когато печелиш, не знаеш какво губиш & vice-versa!
Experience не можеш да си купиш, но винаги си го ПЛАЩАШ!
Публикувай отговор