Ферми и био-ферми

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от IFF »

analgin написа:IFF, благодаря ти че цитираш Дончо Цончев в подкрепа на моята теза. Ако си прочел това което си цитирал щеше да си разбрал, че това се отнася за безвъвратно отминалите времена преди урбанизацията (50-те 60-те години на 20-ти век). В днешни времена тази функция на българските селяни е иззета от селяни които се намират в Турция, Гърция, Македония... Полша, Холандия, Франция ... , а с подписването на търговското споразумение между Европейската комисия и САЩ през следващата година и американските фермери ще се включат да помагат в изхрахването на българската нация.
Аз не бях ходил в България доста години, но миналата година бях там 3 седмици за да разходя децата и да им покажа България във всичките и аспекти. На въпроса на сина ми защо нивите не се обработват и са запустели отговорих с единственият възможен отговор - предполагам, че ще внасят хипопотами :rofl: .......
Имам чувството, че си говоря със стрина. Ако беше разрбрал това, което съм цитирал, щеше да ти светне че Д. Цончев говори точно за сегашните времена, и за "културата" на некои граждани, които превърнаха думата селянин във нещо мръсно и обидно.
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от analgin »

Като гледам нивите на дедите ми с каква сбирщина от селяни са заселени, немога да си помисля нещо по-различно - Sorry, Not Sorry just my point of view.
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от IFF »

analgin написа:Като гледам нивите на дедите ми с каква сбирщина от селяни са заселени, немога да не си помисля нещо по-различно - Sorry, Not Sorry just my point of view.
Те тука вече диалога се изчерпа, стигнахме до прословутата глупост, че селяните били дошли в София и са я направили едно мръсно и неприятно място за живеене. И Д. Цончев бил поддръжник на тази теза :fubar: :x :fubar: Простащината не вирее по селата, а в душите на хората.
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от analgin »

Властта е временна и е силна, само когато се съобразява с историята, традициите и изкуството на поколенията преди нас. Но когато силата и е в безсмислена урбанизация, няма как да не стигне до сегашният резултат
silPa
Мнения: 36
Регистриран на: Чет Май 15, 2008 11:52 am

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от silPa »

Абе хора какво стана с био фермите аз така се израдвах на темата помислих си 4е моке да е полезна дори .
Що не си отворите една тема "Празни мисли на празни хора" и там да си разтягате становищата по всякакви въпроси :tmi:
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от Павел »

silPa написа:Абе хора какво стана с био фермите аз така се израдвах на темата помислих си 4е моке да е полезна дори .
Що не си отворите една тема "Празни мисли на празни хора" и там да си разтягате становищата по всякакви въпроси :tmi:
Още малко празни мисли от празни хора, към хора умни, опитващи се да пишат на български:

За да се натровиш с 2-3 л непастьоризирано мляко, трябва да си загубиш един цял ден, за да отидеш до съседната провинция с хладилна чанта. Ако искаш да си сигурен, че няма да се натровиш, трябва като се прибереш в къщи, да извариш млякото (и да се надяваш, че няма да се пресече), т.е. процес обезсмислящ цялата идея.
Всичките тези "биоферми" не понадлежат на същия ветеринарен контрол, на какъвто понадлежат химиофермите :) и въобще не се знае какво купуваш. Но дори и да попаднеш на някоя, която да продава читава стока, колко често човек би си позволил да загуби един ден, за да се снабди с 2-3 литра мляко и 2-3 кила мръвки? Или по-важното е да се правим на интересни и много ерудирани?
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
silPa
Мнения: 36
Регистриран на: Чет Май 15, 2008 11:52 am

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от silPa »

Павел написа:
silPa написа:Абе хора какво стана с био фермите аз така се израдвах на темата помислих си 4е моке да е полезна дори .
Що не си отворите една тема "Празни мисли на празни хора" и там да си разтягате становищата по всякакви въпроси :tmi:
Още малко празни мисли от празни хора, към хора умни, опитващи се да пишат на български:

За да се натровиш с 2-3 л непастьоризирано мляко, трябва да си загубиш един цял ден, за да отидеш до съседната провинция с хладилна чанта. Ако искаш да си сигурен, че няма да се натровиш, трябва като се прибереш в къщи, да извариш млякото (и да се надяваш, че няма да се пресече), т.е. процес обезсмислящ цялата идея.
Всичките тези "биоферми" не понадлежат на същия ветеринарен контрол, на какъвто понадлежат химиофермите :) и въобще не се знае какво купуваш. Но дори и да попаднеш на някоя, която да продава читава стока, колко често човек би си позволил да загуби един ден, за да се снабди с 2-3 литра мляко и 2-3 кила мръвки? Или по-важното е да се правим на интересни и много ерудирани?
1.Баба ти все пастьоризирано мляко е пила сигурно.
2.За млякото си има отделна тема .
3. И моляте не ми подхващай езика че такъв изкумителен български се говори из монреалско ......често срещано е хората с най - големи претенции към българският като теб да са идвали до София на екскурзия само и
най - вероятно е да са се чувствали като квебекари във Франция.
4.за или против органичите ферми би могло да бъде заглавието на нова тема , мен обаче този спор не ме влече изобщо , всеки сaм си решава какво да слага в устата си.
5. Не ми остава друго освен да се съглася с теб че намирането на качествена храна напоследък е доста интересна тема и изисква известна начетеност по въпроса.Но ти специално недей да се хабиш :) ;)
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от Павел »

silPa написа:
Павел написа:
silPa написа:Абе хора какво стана с био фермите аз така се израдвах на темата помислих си 4е моке да е полезна дори .
Що не си отворите една тема "Празни мисли на празни хора" и там да си разтягате становищата по всякакви въпроси :tmi:
Още малко празни мисли от празни хора, към хора умни, опитващи се да пишат на български:

За да се натровиш с 2-3 л непастьоризирано мляко, трябва да си загубиш един цял ден, за да отидеш до съседната провинция с хладилна чанта. Ако искаш да си сигурен, че няма да се натровиш, трябва като се прибереш в къщи, да извариш млякото (и да се надяваш, че няма да се пресече), т.е. процес обезсмислящ цялата идея.
Всичките тези "биоферми" не понадлежат на същия ветеринарен контрол, на какъвто понадлежат химиофермите :) и въобще не се знае какво купуваш. Но дори и да попаднеш на някоя, която да продава читава стока, колко често човек би си позволил да загуби един ден, за да се снабди с 2-3 литра мляко и 2-3 кила мръвки? Или по-важното е да се правим на интересни и много ерудирани?
1.Баба ти все пастьоризирано мляко е пила сигурно.
2.За млякото си има отделна тема .
3. И моляте , не ми подхващай езика, че такъв изкумителен български се говори из монреалско ......често срещано е хората с най - големи претенции към българският като теб да са идвали до София на екскурзия само и
най - вероятно е да са се чувствали като квебекари във Франция.

4.за или против органичите ферми би могло да бъде заглавието на нова тема , мен обаче този спор не ме влече изобщо , всеки сaм си решава какво да слага в устата си.
5. Не ми остава друго освен да се съглася с теб че намирането на качествена храна напоследък е доста интересна тема и изисква известна начетеност по въпроса.Но ти специално недей да се хабиш :) ;)
Ако можеш да броиш до повече от 10, се опитай да отгадаеш колко грешки си допуснал(а); за да те улесня, съм ги оцветил :)
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от analgin »

Павка, някои хора са затънали в блатото на селянията до шия.
Не мога да си обясня как е възможно, да пропътуваш хиляди километи с надеждата да получиш по-добър живот, а в същото време да не можеш да се отървеш от туземските си навици. Не е случаен факта, че в Квебек продажбата на хранителни продукти на открито е забранена.
Въпрос към "еко" госпожата - екологични пелени ли ползва или се е "изгражданила" и е преминала на памперси?
scoubidou
Мнения: 230
Регистриран на: Чет Дек 15, 2011 9:25 am
Местоположение: Montreal

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от scoubidou »

analgin написа:Павка, някои хора са затънали в блатото на селянията до шия.
Не мога да си обясня как е възможно, да пропътуваш хиляди километи с надеждата да получиш по-добър живот, а в същото време да не можеш да се отървеш от туземските си навици. Не е случаен факта, че в Квебек продажбата на хранителни продукти на открито е забранена.
Въпрос към "еко" госпожата - екологични пелени ли ползва или се е "изгражданила" и е преминала на памперси?
Просто са сбъркали малко, мислели са си, че по-охолен и по-добър са едно и също нещо. Между другото, продажбата на открито е разрешена.
Joya
Мнения: 474
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 3:49 am

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от Joya »

Малко се експонира органика напоследък, както и всичко друго.
Особено органика идващ от Щатите...
Да не говорим че е толкова модерно да ядеш десерти глутен фри и органик, ама като им прочетеш състава и се хващаш за главата.
Захарта като влезе в кръвта, дали е органик или не се третира еднакво от тялото, както и брашната и така нататък.
Скоро четох една статия пък в която беше добре обяснено за прословутите хормони в месото, оказва се че ги има в много, много по-голямо количество в зеленчуците. Или лудата теория че пилетата се тъпчат с хормони, отречена отдавна, но продължава масово да се публикува в пресата. И как децата се увреждали хормонално от пилетата. Те ядът от малки с килограми захар в вид на бонбони, сладкиши, сокчета, газирани напитки. Тъпчат теста, картофи и ориз, после пилето им е виновно.
Човек сам избира дали да следва модните течения и да е "кон с капаци" или да попрочете малко,
да се поинтересува и да прецени кое е добре за него и има ли смисъл.
И между другото никак трудно не се взима сертификат за био от Канада или Щатите.
Плащах такса, пращаш документи и чакаш становище.
Аз очавах че се правят проверки на земята, на цялата околност, на самата продукция, тц, или поне не на всяка кандидатура ...

Колкото за млякото, ние мляко почти не ползваме, за да си правя труда да обикалям фермите, за месото достатъчно съм изчела за да знам че няма голяма разлика от ферма или от магазин. Единствено ходя за зеленчуци от ферма лятото, не толкова заради вкуса, защото магазините зареждат с местна продукция през този сезон, колкото за да видят децата къде расте домата и чушката, да си ги откъснат сами.

И за да е по темата все пак, около и в Монреал има достатъчно фермерски пазари, където производителите продават продукцията си, няма смисъл да се блъскат километри, за да си купиш месо за 20-30$ от горе цена или сирене по същата схема.
"Повечето истински провали се дължат на ограничения, които хората си поставят сами, в собствените си умове." Н.Х.
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от Павел »

analgin написа:Павка, някои хора са затънали в блатото на селянията до шия.
Не мога да си обясня как е възможно, да пропътуваш хиляди километи с надеждата да получиш по-добър живот, а в същото време да не можеш да се отървеш от туземските си навици. Не е случаен факта, че в Квебек продажбата на хранителни продукти на открито е забранена.
Въпрос към "еко" госпожата - екологични пелени ли ползва или се е "изгражданила" и е преминала на памперси?
Еко-госпожата явно от много игра по жълтите павета е пропускала редовно да чете буквара :)
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от Bistra »

6 начина да се разграничиш от смрадливото простолюдие
Нямай си и понятие от чесън и бял хляб
Освен ако не са горски, бейби или органик.
От фундаментално значение е да изглеждаш и да се държиш сякаш баба ти без маскарпоне на маса не е сядала. Стане ли дума за храни, използвай изрази като "гурме" и "фюжън".
Напомняй често в компания, че обожаваш печен фазан с лайм и дива мента. Критикувай избора на кетъринг за отбрани партита, на каквито често те канят. Обичай био продукти, закупени от био магазин, с десетки левове надценка.
Тоест, яж био йогурт, но не и кисело мляко, купено от бабичка в буркан за 2 лева.
Недей да готвиш никога без гуакамоле.
:rock: :party:
Липсва ми тази тема. Мен ме кълвал петел, ама си го признах съвсем чистосърдечно. Как няма да ме кълве като го дразнех. Той направо си имаше желание да ме изяде. :D
Айде ваш ред е!
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
7George
Мнения: 9645
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от 7George »

Павел написа: Още малко празни мисли от празни хора, към хора умни, опитващи се да пишат на български:

За да се натровиш с 2-3 л непастьоризирано мляко, трябва да си загубиш един цял ден, за да отидеш до съседната провинция с хладилна чанта. Ако искаш да си сигурен, че няма да се натровиш, трябва като се прибереш в къщи, да извариш млякото (и да се надяваш, че няма да се пресече), т.е. процес обезсмислящ цялата идея.
Всичките тези "биоферми" не понадлежат на същия ветеринарен контрол, на какъвто понадлежат химиофермите :) и въобще не се знае какво купуваш. Но дори и да попаднеш на някоя, която да продава читава стока, колко често човек би си позволил да загуби един ден, за да се снабди с 2-3 литра мляко и 2-3 кила мръвки? Или по-важното е да се правим на интересни и много ерудирани?
Ти май имаш малка бакалница. ;) Съвременният човек плюска твърде много. Повече движение и по-малко, но по-скъпи продукти биха му се отразили здравословно. Риск има и от "проверените" продукти, но ефекта не винаги се вижда веднага, а след време и с натрупване...
Embrace your climate change!
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от IFF »

Павел написа:
analgin написа:Павка, някои хора са затънали в блатото на селянията до шия.
Не мога да си обясня как е възможно, да пропътуваш хиляди километи с надеждата да получиш по-добър живот, а в същото време да не можеш да се отървеш от туземските си навици. Не е случаен факта, че в Квебек продажбата на хранителни продукти на открито е забранена.
Въпрос към "еко" госпожата - екологични пелени ли ползва или се е "изгражданила" и е преминала на памперси?
Еко-госпожата явно от много игра по жълтите павета е пропускала редовно да чете буквара :)
Правописът понякога е много удобно средство, с което да се прикрият кривите мисли ;)
Публикувай отговор